Kurucu Ve Onursal Başkanın Mesajı

Kıymetli Deniz Dostları,

Neredeyse çeyrek asır evvel, bu konuya gönül vermiş 40 arkadaş ile TURMEPA’yı kurduk. Gayemiz, bizden sonra gelecek nesillere, temiz bir deniz, nefes alınabilir bir çevre ve yaşanabilir bir doğa bırakmaktı. Kendimize 30 senelik bir hedef koymuştuk. Denizlerimiz için kaygılarımız büyüktü, biz ise daha yolun çok başındaydık. Koca denizde altı üstü 40 damlaydık. Öte yandan büyük bir hızla sularımız kirleniyor, balık türleri tükeniyor ve deniz bitkileri yok oluyordu. Artık denizlerimizin bir cankurtarana ihtiyacı vardı. İşte bu yüzden biz de canla başla çalışmaya başladık. İşin içine girdikçe kaygılarımız daha da büyüdü. Anladık ki sıkıntılar sadece buz dağının görünen kısmıydı.

Her zaman hatırlattığım bir hakikat var, baştan kirletmemek daha sonra temizlemeye çalışmaktan hem daha ekonomiktir hem de zaman açısından daha tasarrufludur. Bu nedenle ilk hedefimiz “denizdir, alıp götürür” anlayışını ortadan kaldırmaktı, bu yüzden önce “eğitim” dedik. Her bir çocuğumuzun içinde yer edecek deniz sevgisi, maviliklere atılmış bir can simidi olacaktı. Nitekim öyle de oldu. Dile kolay, bundan 24 yıl önce TURMEPA’nın denizi anlattığı sekiz yaşında bir çocuk, şu anda 32 yaşında bir yetişkin. Ve ne mutlu bize, denize her baktığında bizim hissettiğimiz sevgiyi hissediyor. Çeyrek asıra bir kala gururla söylüyorum ki başta bir avuç su olan bizler, önce damla damla, sonra dalga dalga büyüdük. 24 yılda

8 milyonu aşkın çocuğumuza çevre dersleri verdik, tam 16 bin eğitimci yetiştirdik. Kamuoyunda TURMEPA’nın yaktığı kıvılcımla artık denize sırtını değil, yüzünü dönen yediden 70’e binlerce gönüllümüz var ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Akıntıya karşı kürek çektikçe daha da kuvvetleniyoruz. Bugüne kadar teknelerimizle topladığımız milyonlarca litre siyah su ve kıyı temizleme etkinlikleriyle toplanan tonlarca atık bunun en önemli ispatıdır. Ancak ülkemiz denizlerini TURMEPA olarak temizlemeye ne insan, ne de mali gücümüz yeter. Bu sebeple “birlikten kuvvet doğar” diyoruz ve herkesi denizlere can simidi olmaya davet ediyoruz.

Halkımız, hükümetimiz, silahlı kuvvetlerimiz, belediyelerimiz ve denizlerin emekçilerinin destekleriyle sesi gittikçe daha da gür çıkan, uluslararası projelere imza atan bir TURMEPA var. Artık üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde yüzmeyi yeni öğrenen bir çocuk değil, geleceğe doğru dev kulaçlarla yol alan genç, dinamik bir TURMEPA var. 25’ine bir kala denizlerimiz için kaygılarımız aynı, çocuklarımız için tuttuğumuz dilek ise bakidir.

TURMEPA’ya güç veren, yelkenimize rüzgar olan destekçilerimiz ve gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimizle...

Rahmi M. KOÇ

Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı

Denizin ve Mavinin Sevgili Dostları,

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’mız 24 yaşında. Okumakta olduğunuz faaliyet raporunu yazarken 24 yılda fersah fersah yol aldığımızı, demirlediğimiz her limanda ardımızda daha da berrak sular bıraktığımızı görüyorum. Gururla söyleyebilirim ki yıllar önce tek bir gemiyle yola çıkan TURMEPA, sizlerin de desteğiyle mavi mücadelesini artık koca bir filoyla veriyor. Özellikle son yıllarda denizci camiasının da hissedilir desteğiyle filomuzun hızını artırdık. Artan deneyim ve hızımız, küresel düzeyde sesimizi duyurmamızı sağlayan bir güce dönüştü ve mavi gezegenimizin geleceğinden hepimizin sorumlu olduğunu tüm uluslararası platformlarda dile getirmeye gayret ettik.

“Tarihin büyük kısmında insanoğlu hayatta kalmak için doğayla savaşmak zorunda kalmış. Bu yüzyılda anlamaya başlıyor ki hayatta kalmak için onu korumak zorunda…” Denizin keşfedilmemiş derinlikleriyle bizleri tanıştıran kaptan Jacques-Yves Cousteau’nun bu sözleri, bize hepimizin hatırlaması gereken bir gerçeği gösteriyor. Hayatımızı sürdürebilmek için denizlerimizi korumak ve yaşatmak zorundayız. Çünkü maviliklerin altında tıpkı karada olduğu gibi oksijen kaynağı ormanlarımız var. Aldığımız iki nefesten birini “deniz ormanlarımız” sağlıyor. Oysa denizlerimiz bizim alevini göremediğimiz bir yangın yeri. Yüzde 80’i karadan gelen kirlilik nedeniyle hızla kaybettiğimiz mavi ormanlarımız çoraklaşarak çöle dönüşüyor. Denizlerin nefesini keserken geleceğimizi de tehlikeye atıyoruz. TURMEPA olarak tüm çalışmalarımızda, özellikle bunun altını daha kalın bir çizgiyle çizeceğiz.

Gelecek yıl TURMEPA tam 25 yaşında olacak. Gümüş yılına girecek olan TURMEPA’nın dümeninde olmanın ayrıcalığının ve sorumluluğunun farkındayım. Derneğimizi yoktan var eden ve bugünlere en sağlam alt yapıyla getiren büyüklerimin bana açtığı bu yolda şimdi taş üstüne taş koyma zamanı.

Başta Kurucu Onursal Başkanımız Sayın Rahmi M. Koç olmak üzere derneğimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Teslim aldığım TURMEPA meşalesini ve bu dev filoyu doğru limanlarla buluşturma sorumluluğumu en iyi şekilde yerine getireceğim.

Rüzgarımız bol, pruvamız neta olsun!

Şadan KAPTANOĞLU

Yönetim Kurulu

Rahmi M. KOÇ
Kurucu ve Onursal Başkan
Şadan KAPTANOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı
İbrahim YAZICI
Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
Turgut KONUKOĞLU
Sekreter Üye
Jonathan BEARD
Sayman Üye
Aldo KASLOWSKİ
Üye
Ali GÜRÜN
Üye
Ali ÜLKER
Üye
Diane ARCAS
Üye
Erdal BAHÇIVAN
Üye
Eşref CERRAHOĞLU
Üye
M. Akşit ÖZKURAL
Üye
Pelin AKIN ÖZALP
Üye
Şükran GÜZELİŞ
Üye
Tamer KIRAN
Üye
Vera BULGURLU
Üye

Denetim Kurulu

Ahmet Bedri İNCE
Denetim Kurulu Başkanı
Ali Tarık UZUN
Denetim Kurulu Sözcüsü
Cengiz KAPTANOĞLU
Üye

Dernek Yönetimi

 • Semiha ÖZTÜRK
  Genel Müdür
 • Emrullah ÖZTÜRK
  Mali ve Ticari İşler Bölümü - Koordinatör
 • Ersin ÖZER
  Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi Sorumlusu
 • Mine GÖKNAR
  Genel Müdür Yardımcısı (Eğitim ve Eğitim Projeleri Böl.)
 • Çağıl TOPARLAK ALKAN
  Eğitim ve Eğitim Projeleri Bölümü - Yönetici
 • Namık Kemal ÜNALP
  Genel Müdür Yardımcısı (Mali ve Ticari İşler Böl.)
 • Melek HIDIRLAR
  Kat Görevlisi
 • Yusuf BAYRAMOĞLU
  Genel Müdür Yardımcısı (Üyelik, Şube Organizasyonu ve Hukuk İşleri Böl.)
 • Merve ERMİŞ
  Kurumsal İletişim, Kaynak ve Üyelik Geliştirme Böl. - İletişim Koordinatörü
 • Utku BAŞAR
  Genel Müdür Yardımcısı (Kurumsal İletişim, Kaynak ve Üyelik Geliştirme Böl.)
 • Nuriye E. DELİGÖZ
  Mali İşler ve İnsan Kaynakları Bölümü - Koordinatör
 • Ayşegül SOYARSLAN
  İdari Asistan
 • Taner BÖREKÇİ
  Koruma Bölümü - Proje Koordinatörü
 • Bahadır AYDIN
  Üyelik, Şube Organizasyonu ve Hukuk İşleri Bölümü - Proje Koordinatörü
 • Hüseyin RECEPOĞLU
  Gönüllü ve Gönüllü Projeleri Bölümü - Proje Koordinatörü
 • Pervin GÜRPÜZ
  Koordinatör (Antalya Şubesi)
 • Saygın YÖRÜK
  Koordinatör (İzmir Şubesi)
 • Songül TURAN
  Koordinatör (Fethiye Şubesi)
 • Belgin ERGÜL
  Gönüllü ve Gönüllü Projeleri Bölümü - Yönetmen
 • Zehra KARABABA
  Mali ve Ticari İşler Bölümü - Memur
 • Buket AKYÜREK
  Eğitim ve Eğitim Projeleri Bölümü - Proje Asistanı
 • Şebnem DEYANAT
  Eğitim ve Eğitim Projeleri Bölümü - Proje Koordinatörü
 • Burak TEKİN
  Eğitim ve Eğitim Projeleri Bölümü - Proje Koordinatörü
 • Damla BALÇIK
  Koordinatör (Samsun Şubesi)
 • Şebnem KARAGÜRBÜZ
  Kurumsal İletişim, Kaynak ve Üyelik Geliştirme Böl. - İletişim Koordinatörü
 • Demet Ayşe DOĞAN
  Kurumsal İletişim, Kaynak ve Üyelik Geliş. Böl. - Görsel İletişim Koordinatörü
 • Şeyda DAĞDEVİREN HILL
  Koruma Bölümü - Çevre ve Sürdürülebilirlik Koordinatör