Çevre Dostu Temizlik Ürünleri

TURMEPA olarak insan ile doğa arasında denge kurulmasının, doğal kaynakları tüketmeden gelecek kuşakların ihtiyaçlarının karşılanmasının ve kalkınmada sürdürülebilirlik sağlanmasının hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz. Küresel ısınma ve kuraklığın ülkemizde ciddi tehditler oluşturduğu şu günlerde; TURMEPA, misyonu doğrultusunda önemli bir çalışmayı daha gerçekleştirdi: Çevre Dostu Temizlik Ürünleri. 

Hayatımız için çok önemli ve en kısıtlı kaynaklarımızdan biri olan sudan tasarruf edilmesi, aynı zamanda denizlerin korunması ve çevrenin kirletilmemesi ilkesinden yola çıkarak doğal hammaddelerden elde edilen, suda biyolojik çözünürlüğü olan, doğada biyolojik birikme yapmayan, ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulama sağlayarak su tasarrufuna imkan veren ve ambalajları geri dönüşümlü ürünler hazırladık. 

Çevre dostu TURMEPA markalı ürünlerimizi; Marinalar, Opet Bayileri, Migros, Tansaş, Makro, Koçtaş, Metro ve West Marine’den temin edebilirsiniz. Bu seçiminizle, ülkemiz deniz ve kıyılarının korunmasına, yaşanabilir bir çevreye sahip olma yolunda yaptığımız çalışmalara destek olabilirsiniz. 

Şehirlerde, tüm atıkların kanalizasyonlarla, yer altı sularına, göl, nehir, derelere ve dolayısı ile denizlere karışabildiği düşünüldüğünde konunun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Kısıtlı su kaynaklarımızın kirletilmemesi ve tasarrufu açısından çok önemli olan bu ürünlerin satışından elde edilen gelir, deniz kirliliği ile mücadele amaçlı projelerde kullanılmaktadır. 

1.Sıvı El Sabunu: Deniz suyuyla bile ellerinizi temizlemek için özel olarak formüle edilmiştir. Cildinizin dostudur. Ellerinizi korur, bakımlı ve yumuşacık olmalarını sağlayarak hoş bir koku bırakır. Formülasyonunda da kullanılan, temizleyici görevi olan yüzey aktif madde bitkisel hammaddelerden üretilmiştir, ayrıca anyon aktif madde suda biyolojik olarak parçalanabilirliği olan doğada biyolojik birikme yapmayan ve ekotoksik değeri düşük maddedir. 

2. Genel Yüzey Temizliyicisi: Deniz suyuyla bile tüm yıkanabilir yüzeyleri temizler ve parlatır. Ana temizlik maddesi doğal hammaddelerden elde edilen ve doğada çözünebilen sabun bazlıdır. Formülasyonunda kullanılan temizleyici görevi olan yüzey aktif madde bitkisel hammaddelerden üretilmiştir, ayrıca anyon aktif madde suda biyolojik olarak parçalanabilirliği olan doğada biyolojik birikme yapmayan ve ekotoksik değeri düşük maddedir.

3. Bulaşık Deterjanı: Deniz suyuyla bile en ağır yağlı ve kirli bulaşıklarınızı temizlemek için özel olarak formüle edilmiştir; doğada çözünebilir özelliğe sahiptir. Ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulama sağlar. Çevre ve cilt dostudur. TURMEPA bulaşık deterjanı; esas temizleyici hammaddesi olarak özel bir sabun ihtiva etmektedir. Sabunu oluşturmak için kullanılan hammaddelerin başında doğadan elde edilmiş bir yağ bileşeni vardır.

Ayrıca formülasyonda kullanılan anyon aktif madde suda biyolojik olarak parçalanabilirliği olan doğada biyolojik birikme yapmayan ve ekotoksik değeri düşük maddedir. Bu aktif maddelerin bir diğer özellikleri ise ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulanma sağlamasıdır. Bu sayede yaşam için çok önemli aynı zamanda kısıtlı suyun daha ekonomik kullanım sağlanmıştır. 

4. Ağır Yağ Çözücü: Her türlü yağ lekesi, motor yağı, zift, katran ve boya lekelerini kolaylıkla temizler. Bitki özlü doğada çözünebilir hammaddelerin bileşimi ile yağlı ve kirli yıkanabilir yüzeylerde temizlik ve parlaklık sağlar.

5. Bulaşık Makinesi Jel Deterjanı: Özel formülasyonu ve içeriğindeki hemen çözünebilen jel sayesinde tabak ve bardaklarınıza zarar vermeden temizler. Bulaşıklarınızın desenlerini korur.

6. Cam Temizliyicisi: Cam, pencere, ayna gibi tüm yıkanabilir yüzeylerde oluşan lekeleri iz bırakmadan temizler. Parlaklık sağlar. 

7. Ahşap, Parke ve Laminat Yüzey Temizleyicisi: Tüm silinebilir ahşap yüzeylerde oluşan lekeleri ve kirleri iz bırakmadan temizler. Parlaklık sağlar.  

8. Sıvı Çamaşır Deterjanı: Özel formülasyonu sayesinde renkli ve beyaz çamaşırlarınızın kolayca temizlenmesini ve çamaşırlarınızda doğal yumuşaklık sağlar. Çamaşırlarınızda kalıntı bırakmaz ve renklerini korur. 

Deterjan Atıklarının Denizlere Etkisi 

Deniz yüzeyinde toplanarak denizin oksijen alışverişini engellerler. Oksijen eksikliği bulanıklık, tabanda aşırı birikme, kokuşma, canlı türünde azalma ve ortamın kullanılmaz hale gelmesine sebep olur.

Ayrıca deniz canlılarında birikerek toksik etki gösterirler. Deterjan atığı, yüzeysel sularda ötrofikasyona sebep olur bu da ortamda alg artışına neden olur. Ortamda alg gelişmesine sebep deterjanlardaki fosfor bileşikleridir.

Ötrofikasyon; su ortamında benzin zenginleşmesi ve bunun sonucunda da organik madde üretiminin oluşmasıdır. Ötrafikasyon sonucu, su organizmaları ve bitkileri aşırı miktarda çoğalarak fazla oksijen harcanmaktadır, daha sonra canlıların ölümü hızlanarak sudaki canlı yaşamı kaybolmaktadır.