Clean up the Med "Akdenizi Temiz Tutalım" - (2013)

Clean up the Med "Akdenizi Temiz Tutalım" - (2013)

Bu hafta sonu deniz kıyılarına akın var: Dünyanın çöpü aynı anda toplanacak! Dünya, temiz denizler için harekete geçiyor. "Uluslararası Kıyı Temizliği – ICC International Coastal Cleanup" kampanyası çevresinde Türkiye dahil 105 ülkede deniz kıyıları eşzamanlı olarak temizlenecek.

Deniz kirliği ile mücadele eden ve denizlerimizi yaşatmak için örnek projeler geliştiren DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, bu hafta sonu Türkiye genelinde kıyı temizliği etkinliği gerçekleştiriyor. TURMEPA, her yıl düzenlenen bir etkinlik olan ‘Uluslararası Kıyı Temizliği’ kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvadı. Bu yıl İstanbul, Antalya, Samsun, İzmir ve Muğla kıyılarına odaklanan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, bu etkinlik ile deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve Türkiye halkına deniz temizliğinin önemi konusunda bilinç kazandırmayı amaçlıyor.

İstanbul’da düzenlenen etkinlik, Caddebostan plajında gerçekleştirilecek. Özellikle çevreye duyarlı vatandaşların ilgi gösterdiği etkinlikte, öğrencilerin yanı sıra özel sektör çalışanları da TURMEPA’yla birlikte kıyılarımızı temizleyecek. Toplanan atıklar TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra Kadıköy İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek. Profesyonel dalış ekibi tarafından Caddebostan deniz altı fotoğraflanacak ve sosyal medya üzerinden TURMEPA takipçileri ile paylaşılacak.

Kampanyanın Ortaya Çıkışı ve Tekniği

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlendi. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir dünya kıyı temizleme gününe dönüşen kampanya, daha sonra uluslararası bir nitelik kazanarak International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA himayesinde gerçekleştirilen ve deniz ve kıyı temizliği alanında bilinen en eski ve en büyük gönüllü katılımı olan etkinlik, ülkemizde Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası olarak anılıyor.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan katı atıkların kayıtları incelenerek atıkların cins ve kaynağının istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, tüm dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen bilgilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit ediliyor ve denizlerdeki kirliliğin önlenmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.

Siz, Basın Mensuplarını bu etkinliğimize davet ediyor ve kaleminizle de denizlerimize destek vermenizi bekliyoruz. Etkinliğe katılmak isteyen basın mensuplarının LCV yapmalarını rica ediyoruz.

Etkinlik Tarihi: 29 Mayıs 2010 Çarşamba
Etkinlik Saati: 17.00
Etkinlik Yeri: Caddebostan Plajı
Tahmini etkinlik süresi: 2.5 saat

LCV için: egitim@turmepa.org.tr / gonulluyum@turmepa.org.tr