Çocuklar KidZania TURMEPA İşbirliği İle Suyun Büyülü Dünyasını Keşfetti

Dileklerini Dünya Çevre Günü’nde bir Çevre Bildirgesi ile büyüklere duyurdu

Her zaman daha iyi bir dünya için çalışan, dünyanın ilk çocuklar ülkesi KidZania’da Nisan ve Mayıs aylarında çocuklar, suyun büyülü dünyasını keşfetti. 7 Nisan’da tüm dünyadaki KidZania’larda başlayan “Greener World” etkinliği kapsamında, TURMEPA işbirliğiyle Suyun Büyülü Dünyası konsepti oluşturuldu. Bu konsept ile çocukların çevre ile ilgili dilekleri KidZania’da toplandı ve bir Çevre Bildirgesi hazırlandı.

Dünyanın ilk Çocuklar Ülkesi KidZania, 23 yıldır kıyı ve denizlerimizin mavi kalması için çalışan, Türkiye’nin ilk deniz odaklı sivil toplum kuruluşu DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile Nisan ve Mayıs aylarında ‘sualtı dünyası’ konseptine büründü. Su ekosisteminin tüm detaylarıyla işlendiği “Suyun Büyülü Dünyası” etkinliği kapsamında çocuklar, suyun dünya için öneminden suda yaşayan organizmalara kadar sualtının büyülü dünyası hakkında merak ettikleri tüm sorulara cevap buldu.

  

Etkinlik süresince KidZania Meydanı’nda Wish Wall (Dilek Duvarı) ile çocukların çevrenin korumasına yönelik dilekleri toplandı. Çevre gününe özel gerçekleşen etkinlikte Wish Wall’da bulunan ve TURMEPA’nın seçtiği dileklerden oluşan Çevre Bildirgesi çocuklar tarafından okundu. Çocukların hazırladığı Çevre Bildirgesi, Haziran ayı boyunca Kidzania Şehir Meydanı'nda olacak.

TURMEPA Hakkında; DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 23 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi. 23 yılda TURMEPA;

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;

8 milyon 200 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;

15 bin 300 eğitimci yetiştirdi;

Gönüllü sayısı 5.700’e ulaştı;

Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;

33 milyon litre sıvı atık topladı;

2 milyon 650 bin kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi;

TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve bilboardlarla 52 milyona ulaşıldı.

KidZania Hakkında; 2014 yılında açılan KidZania, toplam 8 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış, gerçek bir şehir düzenlemesine sahip olan KidZania Çocuklar Ülkesinde, hastane, itfaiye, tiyatro, arkeoloji müzesi, üretim fabrikaları, havacılık akademisi, diş sağlığı merkezi, banka, stadyum gibi çok sayıda aktivite bulunuyor. KidZania’da çocuklar gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı buluyor. 4-14 yaş aralığındaki çocukları ağırlayan KidZania’da, 7 yaşın üstündeki çocuklar anne ve babaları olmadan diledikleri gibi vakit geçirebiliyor. İsteyen ebeveynler ise KidZitter hizmeti ile çocuklarını KidZania’ya emanet edebiliyor. Aktivitelerin yanı sıra, özel alanlarda kutlamaların da yapıldığı KidZaina’da, çocuklara özel doğum günü partileri de düzenleniyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

HABERLER