Denizciler Kabotaj Bayramı'nı 91. Yılında Coşkuyla Kutladı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. yılı nedeniyle Beşiktaş Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı önünde bir tören yapıldı. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in de katıldığı tören, bando gösterisi, halk oyunları ve Boğaz’da gerçekleşen gemi gösterileriyle oldukça keyifli görüntülere sahne oldu. Kabotaj Bayramı çerçevesinde aynı günün akşamı İMEAK Deniz Ticaret Odası ev sahipliğinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla bir balo düzenlendi. Deniz Ticaret Odası’nın 35. yıldönümünün de kutlandığı baloya, denizcilik sektörünün tanınmış isimleri büyk ilgi gösterdi.

  

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. yıldönümü, Beşiktaş’ta;  İstanbul Valisi Vasip Şahin,  DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, DTO Yönetim Kurulu Üyesi ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcileri, TÜRDEF Başkanı Erkan Dereli, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, STK temsilcileri, öğrenciler ve İstanbul halkının katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Programda konuşan Vali Vasip Şahin, "Egemenlik sadece silah gücüyle ayakta tutulan bir şey değildir. Denizlerde kaybettiğimiz üstünlüğü geri almaya başladık. Denizcilik sektörümüzün milli gelir içindeki payı artıyor, dış ticaretimizin yüzde 85'i deniz yoluyla yapılıyor. Türk bayraklı gemiler dünyanın her tarafında seyir ediyor. Türkiye'nin geleceğe yönelik hedefleri büyük. 8 bin km kıyısı bulunan bir ülkenin iddialı olmamak gibi bir lüksü yok. İnşallah denizcilik sektöründe daha da iyi yerlere geleceğiz. Kabotaj Bayramı'nın kutlu olmasını diliyor, denizlerde yitirdiğimiz deniz şehitlerimize ve kazalarda kaybettiğimiz kahramanlarımıza şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz ise, 430 milyon ton senelik yük yerleşmesinin yapıldığı 179 limanın dış ticaretteki payının yüzde 58 olduğunu aktararak, "Gemi sanayimizin rekabetçi gücüyle tercih edilebilirliği boyutuyla son 10 yılda yapmış olduğu 10 milyar liralık yatırımla senelik 9 milyar liralık ciro oluşturduğunu, bunun da ülke ekonomisindeki yerinin çok kıymetli olduğunu paylaşmak isterim." dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da, Kabotaj Kanunu ile deniz ticareti kanunlarının ülkenin lehine işlemeye başladığını, o günden bugüne denizcilik alanında çok yol alındığını ve bundan sonra daha da ileri gitmek için sektör olarak çok çalışmak gerektiğini belirtti.

    

Konuşmalar sonrası denizcilerden oluşan bando takımı, halk oyunları ekibi ve zihinsel engellilerden oluşan mehter takımı gösteriler düzenledi. Program, protokolün boğaz açıklarına çelenk bırakması ile sona erdi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı KIYEM tahlisiye botları, römorkörler ve ERV Nene Hatun kurtarma gemisinin yaptığı gösteriler ise vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Boğaz'da sergilenen yat yarışları ve su gösterileri de büyük beğeni topladı. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA da Kabotaj Bayramı programı çerçevesinde gönüllü dalgıçlarla deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.

Denizcilik sektörünün temsilcileri Kabotaj Bayramı balosunda buluştu

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları çerçevesinde Çırağan Sarayı’nda bir balo düzenledi.  Denizcilik sektörünü ağırlayan baloya; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDHB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert ve Kapt. Özkan Poyraz, UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, DTO Yönetim Kurulu Üyesi ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ile DTO meclis üyeleri, Donanma Komutanı Veysel Kösele ve denizcilik sektörünün STK temsilcileri katıldı.

Baloda hoş geldiniz konuşması yapan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Kabotaj Bayramı’nın kendileri açısından son derece özel olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu güzel günde bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize şükranlarımızı sunuyoruz ve teşekkür ediyoruz. Bu sektör bugün de,  geçmişte de,  gelecekte de her zaman bu ülkeye lazım olan sektörlerin başında geliyor. Ticaretin tonaj olarak yüzde 87’sinin deniz yoluyla yapıldığı bir ülkedeyiz. Ana kapıları deniz olan bir ülkedeyiz. Bu varlığı, bu emaneti bizden sonrakilere çok daha güzel, korunaklı ve gelişmiş olarak miras bırakmak zorundayız.”

Baloda kürsüden misafirlere hitap eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sektörde mevzuat ile ilgili çok sayıda engelin yasal düzenlemelerle ortadan kaldırıldığını, bununla da sınırlı kalınmayıp sektöre önemli ölçüde yatırım yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini söyledi. Türk sahipli olup yabancı bayrak taşıyan teknelerin Türk bayrağına geçmesi için bakanlık olarak engelleri ortadan kaldırdıklarını anlatan Bakan Arslan, 3 bin 700’ün üzerinde teknenin Türk bayrağına geçtiğini hatırlattı.

Konuşmaların ardından ünlü sanatçı Fatih Erkoç, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında düzenlenen baloda sahne aldı. 

HABERLER