Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum Eğitimi

Mavi Kuşak Hareketi – Muğla Eğitici Eğitimleri

TURMEPA, ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla’da, denizlerimizin önemine ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekerek, eğitim ve etkinliklerle gelecek kuşakları bilgilendirmek, Muğla denizlerini korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi Mavi Kuşaklar’ın oluşmasını sağlamak amacıyla 18-18-27 Mayıs 2015 tarihlerinde bir eğitim programı gerçekleştirdi.

Muğla’da 13 ilçenin (Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan) ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine eğitici eğitimleri verildi. Daha sonra öğrencilere ulaşılarak eğitim ve proje kapsamında yürütülecek etkinlikler aracılığıyla, bölgede yaşanan kirlilik riskine karşı bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yürütüldü.

Eğitimin Hedef Kitlesi

Muğla’da 13 ilçenin (Bodrum, Dalaman,  Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan) ilkokul, ortaokul, lise öğretmen ve öğrencileri.

Eğitimler,

  • Fethiye Çalıca İlköğretim Okulu’dan 1 öğretmen,
  • Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 1 öğretmen,
  • Marmaris Ortaokulu’ndan 1 öğretmen,
  • Özel Marmaris Çağdaş Bilim Koleji’nden 4 öğretmen,
  • Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 1 öğretmen
  • Gölcük İlköğretim Okulu’ndan 5 öğretmen olmak üzere toplam 13 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Eğitim projesinin sponsoru İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi oldu.

Projeye Toplam Katılım

Projenin ilk eğitici eğitimi, 16 Mayıs 2015 tarihinde Çalıca İlköğretim Okulu ve Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 2 gönüllü öğretmenlerimizin katılımı ile Fethiye İlçesi’nde start aldı. İkinci eğitici eğitim ise 18 Mayıs 2015 tarihinde Marmaris Orta Okulu, Özel Marmaris Çağdaş Bilim Koleji ve Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 6 gönüllü öğretmenimizin katılımı ile Marmaris İlçesi’nde gerçekleştirildi.

Projenin son eğitici eğitimi Gölcük İlköğretim Okulu’ndan 5 gönüllü öğretmenin katılımı ile 27 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşti. Sınırsız Mavi Projesi - Eğitim Setleri, Deniz Eğitim Atölyesi -Eğitim Setleri, Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı - Eğitim Setleri, Mavi Kuşak Hareketi - İşitme Gereksinimler İçin Eğitim Setleri, Denizimi Tanıyorum, Denizimi Koruyorum Eğitim Setlerini içeren DVD’ler gönüllü öğretmenlerimize teslim edildi.