Duyuru: İzmit Körfezi'nde Meydana Gelen Petrol Türevi Kirlilik

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA olarak geçtiğimiz hafta İzmit Körfezi’nde meydana gelen petrol türevi kirlilik konusunda resmi kurumlarla temasa geçilmiştir. Yaptığımız görüşmelerde edindiğimiz bilgileri tüm deniz dostlarımızla paylaşmaktayız.

12 Ocak 2017 günü akşam saatlerinde alınan ihbarlarla ilk incelemede denize petrol sızıntısı olduğu tespit edilmiştir. Acil müdahale planı gereğince kazanın sebep olduğu tahmin edilen kuruluş/ kuruluşlar tarafından ilk etapta müdahalede bulunulduğu öğrenilmiştir. Valilik tarafından acil müdahale komisyonu kurularak araştırma ve müdahaleye başlanmış olduğu saha çalışmaları hala devam ettiği yönünde bilgi alınmıştır. Şu ana dek yapılan çalışmalara göre İzmit Körfezi’nin 28 noktasında çeşitli yakıt türlerine ait ürünlere rastlanılmıştır. Kirliliğin kaynağını ve ürün türlerini net olarak tespit için numuneler alınmıştır. Parmak izi yöntemi kullanılarak analiz yapılması için TÜBİTAK’a gönderilmiştir. Bakanlık ve diğer resmi kurumlar resmi kaza raporunun oluşturulması için tüm çalışmalarına sahada devam etmektedir. İzmit Körfezi’nde meydana gelen petrol türevi kirliliğinin çevreye verdiği zararın tespitiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Deniz ve petrol kirliliklerine müdahale konusunda uzman firmalar ve ekiplerle kirliliğin oluştuğu günden itibaren çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü bilgisi yetkililer tarafından alınmıştır. Resmi kaza raporu oluşturulup kirletenin belirlenmesinden sonra gereken cezai işlemler uygulanacaktır.

İzmit Körfezi’nde zarar gören canlılar ile ilgili çalışmalar yürütülmeye devam etmektedir. Aldığımız bilgilere göre Darıca Hayvanat Bahçesi veterinerleri gönüllü olarak yaralı kuşların temizleme ve tedavi süreçlerinde yer almaktadır. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlileri temizleme ve tedavi işlemlerini yapmaktadır. Tedavisi biten kuşların ise ileriki günlerde yeniden doğaya bırakılacakları ifade edilmiştir.

İlgili Haberler:
İzmit Körfezi'ni Kirleten Firmaya 2 Milyon TL Ceza!

HABERLER