E Bülten - 74

TURMEPA’nın Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi’ne Coşkulu Final! 

TURMEPA’nın Mitsui & CO., Ltd. desteği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, Ekim 2013 - Aralık 2015 tarihleri arasında yürüttüğü Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi, 22 Mart 2016’da Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleşen muhteşem bir konserle final yaptı. Projenin kapanış konserinde, gençlerin hayran olduğu Can Bonomo sahne alırken, klasik müzik grubu Bis Quartet ise dinleyicileri Boğaz’da nostaljik bir seyre çıkardı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural: “İstanbul Boğazı’nı korumak, gelecek nesillere ve deniz canlılarına yaşanabilir sular bırakmak amacıyla eğitim çalışmaları yürüten ve bu çalışmalarla geniş kitlelere ulaşan projemiz 2013 -2015 yılları arasında 50.000 çocuğa erişerek misyonunu tamamladı. Projemizin başlangıcından sonuna kadar bizlere verdikleri desteklerden dolayı, ana sponsorumuz Mitsui Co., & Ltd. Türkiye Temsilcisi Mr. Yuichi Aoki’ye çok teşekkür ederiz. Ayrıca bu projeye katkılarından dolayı İstanbul İl Milli Eğitim Eski Müdürü - Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Dr. Muammer Yıldız’a, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Oral Erdoğan’a, TURMEPA Yönetim Kurulu Sekreteri ve Üyesi Sayın Şadan Kaptanoğlu’na teşekkürü borç biliriz. Bu özel gün için “İstanbul Boğazı’nın Sesi” adlı harika eseri oluşturan Dr. Alper Maral ile bu güzel besteyi icra eden Bis Quartet’e ve artık TURMEPA Ailesi’nin bir ferdi olan Can Bonomo’ya şükranlarımızı sunarız. Kamu spotumuzda görev alan tüm çocuklarımız ve ailelerine, bu özel projede bizi yalnız bırakmayan 9 DET ekibimiz, 68 gönüllümüz ile 30 özel kuruma ve gönüllü sunucumuz Samet Güner’e de katkıları için gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.  

Proje ana sponsoru Mitsui & Co., Ltd. Türkiye Temsilzisi Yuichi Aoki, konuşmasında “3 yıldır TURMEPA ile birlikte sürdürdüğümüz Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi’nin final etkinliği olan bu konser için emeği geçen herkesi tebrik ederim. Bu muhteşem proje, pek çok öğrencinin tarihin, kültürün, sanayinin ve doğanın birleştiği İstanbul Boğazı’na dokunmasını, hissetmesini ve incelemesini sağladı. Mitsui olarak, bu projenin bu denli yetenekli ve muhterem bir STK olan TURMEPA tarafından başarıyla hayata geçirilmesini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Piri Reis Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi ve Öğrenci İşleri Koordinatörü Prof. Dr. Nazım Engin ise şunları söyledi: “Öncelikle bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.  Yüksek kâr hırsı nedeniyle başta denizler olmak üzere dünya ekosistemi maalesef  büyük bir tehlike altındadır. TURMEPA’nın girişimiyle oluşturulan Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı Projesi’nin finalinin  Piri Reis Üniversitesi öğrencileriyle yapılması bizi ayrıca mutlu etti. İhtisas konusu denizcilik olan okulumuzda, biz de öğrencilerimize denizci olmadan önce denizi temiz tutmayı öğretiyoruz.”

Çevre dostu Can Bonomo denizci şapkasıyla sahnedeydi!

Sahneye TURMEPA bayrağı ve denizci şapkasıyla çıkarak gençlere denizleri koruma çağrısı yapan Can Bonomo, konserde 14 parça seslendirdi.  1 saat boyunca eğlenceli şarkılarıyla gençlere unutulmaz dakikalar yaşatan sanatçıya, konser bitiminde TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural tarafından plaket takdim edildi. Bonomo, son olarak TURMEPA kamu spotunda rol alan minik gönüllülerle selfie çektirerek bu anı ölümsüzleştirdi. Sahneye çıkan minik gönüllülerimiz Nisan Deligöz, Tuna Sözen, Emil Ata Güzeliş ve Bora Borağan’a teşekkür sertifikası ve hediyeleri verildi.  

Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesini notalara döktük

Bestesi ve güftesi Kompozitör Doç. Dr. Alper Maral’a ait olan ve proje için özel olarak hazırlanan “Kayık - Konak - Mehtap – Sükût” adlı beste, klasik müzik grubu Bis Quartet tarafından icra edilerek dinleyicileri İstanbul Boğazı’nda nostaljik bir yolculuğa çıkardı. Kemanda Burcu Marlalı Tokatlı ile Tülay Karşın, viyolada Öykü Koçoğlu ve çelloda Yılmaz Bişer’in yer aldığı performans sayesinde İstanbul’un gözdesi olacak ortak bir ses yaratıldı. Bu değerli eseri Turgut Akmete seslendirdi, Burakhan Keyif anlattı. TURMEPA Ailesi olarak, bu çok özel çalışma için teşekkürlerimizi sunarız.

Sabri Ülker Çevre Ödülü, Hydromx Enerji Tasarrufu Projesi’nin oldu 

Kazanımlarını toplumla paylaşma ve sürdürülebilir üretim konusunda duyarlı bir bakış açısı izleyen Yıldız Holding’in, TURMEPA işbirliğiyle yürüttüğü Sabri Ülker Çevre Ödülü’nün üçüncüsü sahibini buldu. Başvuru kriterlerini yerine getiren 274 proje arasından enerji tasarruf sıvısı olan ve ısı aktarımını geliştirmek için Nano-TermoTM teknolojisini kullanan Hydromx Enerji Tasarruf Projesi, ödülü almaya hak kazandı. Sabri Ülker Çevre Ödülü, 23 Mart 2016 tarihinde düzenlenen törenle sahibine takdim edildi.

 

Ödül töreninde konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “TÜİK verilerine göre 2012 yılında kentleşme oranı %78 oldu. Sanayileşme ile birlikte son 30 yıldaki hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin olumsuz etkileri, kentlerde yaşayanların yaşam kalitelerini düşürüyor ve doğa ile olan bağlarını kısıtlıyor. Ödüle başvuran projelerin, ülkemiz insanının yaşam kalitesini ve doğal yaşam kaynaklarının verimini yükseltmeye katkıda bulunuyor olmasını istiyoruz. Ödülü kazanan projemiz, hepimizin gündeminde giderek yerini artıran enerji ve karbon salımı konusunda.” Enerji konusunun önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanacağına dikkat çeken Ali Ülker, bu sebeple Sabri Ülker Çevre Ödülü’nün enerji alanında çalışma yapan bir girişimciye verildiğini söyledi. Ülker, konuşmasının sonunda Türkiye’de deniz ve su kaynakları için 22 yıldır mücadele eden TURMEPA’ya teşekkür etti.

 

274 başvuru arasından seçildi

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, değerlendirme sürecinde, ödül alacak projenin toplumda farkındalığı artıracak ve örneklerinin çoğalmasına katkıda bulunacak bir proje olmasına özen gösterdiklerini belirterek şunları söyledi: “Birinciyi seçerken birbirinden değerli projeler arasında bir hayli zorlandık, iki kez ön eleme uyguladık. Alanında otorite olan Seçici Kurul üyelerimiz, 274 adet başvuruyu değerlendirdi ve beş projeyi jüriye sundu. Bu projeyi ödüle layık görmemizdeki en önemli etken, uygulanmış ve başarısının kanıtlanmış olmasıdır. Ümit Özdoruk, ekibiyle nanoteknolojiyi kullanarak üretilen ve %35 oranında tasarruf sağlayan bir nanolikid olan Hydromx’i hayata geçirmiş. Bu proje enerji tasarrufunun yanı sıra ticari açıdan getireceği katkılar açısından da çok önemli.”

 

Türkiye’de ve dünyada bir ilk

Hydromx, Ümit Özdoruk’un ısı iletkenliğini sudan daha iyi gerçekleştirebilecek bir sıvı geliştirme hayali ile ortaya çıktı. 12 kişilik AR-GE ekibiyle 2008 yılına kadar sürdürdükleri çalışmalar sonucunda Hydromx’i geliştirdi. Hydromx, kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde suyun yerine kullanılan ve ısı transfer verimliliğini arttırarak %35’e varan tasarruf sağlayan organik bir solüsyon. Hydromx’in fikir babası Ümit Özdoruk, mevcut kapalı devre ısıtma/soğutma sistemlerinde, su ve suyun negatif etkilerini gidermek amacıyla şartlandırıcı, antifiriz gibi kimyasallar kullanıldığını ifade ediyor.

 

Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan Hydromx, 30 ülkede tescil edilmiş durumda. Ümit Özdoruk, İstanbul’da alışveriş merkezi, sosyal tesisler, çeşitli belediye ve kamu binaları; İngiltere’de Sherwood Ormanları’ndaki sosyal tesisler, futbol stadyumları; ABD’de önde gelen medya kuruluşlarının veri merkezileri; Hindistan’da 5 yıldızlı otel zincirleri gibi farklı coğrafyalarda ve binalarda olan soğutma ve ısıtma sistemlerinde Hydromx kullanıldığını söylüyor.

 

TURMEPA’dan Çanakkale Boğazı’na mavi nefes!

TURMEPA bu kez Mitsui &Co., Ltd. hibesiyle Çanakkale Boğazı için harekete geçiyor. Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için geliştirilen proje; Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 27 ay boyunca devam edecek. Projeye İÇDAŞ da destek veriyor.

 

Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Sürdürülebilir Türk Boğazlar Sistemi – Çanakkale Boğazı” projesi, Ocak 2016 – Mart 2018 tarihleri arasında yürütülecek.

 

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural: “TURMEPA, İstanbul Boğazı ve çevresinde sürdürdüğü deniz ve ekosistem bilinci oluşturma çabasını şimdi Çanakkale Boğazı’na taşıdı. Bu nedenle başta Çanakkale Valisi olmak üzere, Çanakkale Belediye Başkanı, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü, Garnizon Komutanı ve Çanakkale halkına teşekkür ediyoruz. Denizlerimizi korumak için bize ikinci kez destek veren Mitsui & Co., Ltd. ve projemizi destekleyen İÇDAŞ’a da değerli katkıları için müteşekkiriz,” dedi.

 

TURMEPA’nın ikinci kez büyük projesine hibe desteği veren Mitsui & Co., Ltd. Europe Türkiye Temsilcisi Yuichi Aoki, “TURMEPA’nın Çanakkale Boğazı projesine destek vermekten gurur duyuyoruz. Bu program; çevre, kültür ve kalkınma açılarından insanoğlu için dün, bugün ve yarın hep değerini korumuş ve koruyacak bir kanal olan Çanakkale Boğazı için, çok çeşitli paydaşları bir araya getirerek bağımsız ve sürdürülebilir çevre faaliyetleri gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

İÇDAŞ da bu dev projeye nefes veriyor

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, 15 yıldır TURMEPA üyesi olduklarını ve faaliyetlerini desteklediklerini belirtti. Engin şöyle konuştu: Çanakkale’mizin doğasını, denizini geleceğe temiz bırakmak gibi bir misyonumuz var. Bu nedenle Çanakkalelilerle el ele TURMEPA’nın öncülüğünde verilecek bu eğitim faaliyetlerinde yer almaktan gurur duyuyoruz.”

 

TURMEPA’dan Çanakkale ziyaretleri

TURMEPA Eğitim ve Gönüllü Bölümü, Çanakkale’ye ilk ziyaretini geçtiğimiz Aralık ayında, proje ana sponsoru olan Mitsui & Co., Ltd. Europe Türkiye Temsilcisi Yuichi Aoki ile birlikte gerçekleştirdi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar ve üniversite dekanlarıyla bir araya gelinerek proje tanıtıldı. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Çanakkale Deniz Ürünleri Müzesi, İÇDAŞ A.Ş tesisi ve İÇDAŞ Yelken Kulübü ziyaret edildi.

 

15 Mart 2016 tarihinde ise Çanakkale’ye ikinci bir ziyaret yapıldı. Makamında ziyaret edilen Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale için büyük bir kazanç olan projenin yürütülmesinde işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Daha sonra Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ziyaret edildi, kendilerinden projeye destek sözü alınarak plaket takdim edildi.

 

Çanakkale Boğazı ekosistemine dair geniş kapsamlı eğitim programı

Çanakkale’nin Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde gerçekleştirilecek projenin temel amacı, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olan Çanakkale Boğazı’nın karadan ve özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak. Özellikle Boğaz’a doğrudan etkisi olan kişilere birebir uygulanması amaçlanan projenin hedef kitlesini üniversite öğrencileri, balıkçı kooperatifleri, yerel yönetimler, özel sektörden üst düzey isimler, turizm sektörü çalışanları oluşturuyor.

 

Atık toplama tekneleri sezona hazırlanmaya başladı

TURMEPA’nın yıllar içeresinde önemli simgelerinden biri haline gelen atık toplama tekneleri, 2016 yılında da koylarımızın mavi kalması için faaliyetlerini sürdürmeye hazırlanıyor. Arkas Holding, Çeşme koylarına hizmet veren TURMEPA II adlı teknemize 10. kez sponsor olurken, Sanko Enerji ise Göcek Körfezi’nin temiz kalması için 5. kez TURMEPA I isimli teknemizin sponsorluğunu üstlendi. Hisarönü’nde faaliyet gösteren atık toplama teknemiz ise sponsorunu bekliyor. Teknelerimiz bu yıl da 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında yat ve turistik teknelerden atık toplayacak. İrtibat Telefonları: TURMEPA I: 0539 439 11 62 TURMEPA II: 0537 766 33 71 DenizTemiz III: 0539 437 46 54

Decathlon ile “Mavi Kıyılar” projesi büyüyor

TURMEPA, Decathlon ile Aralık 2015’ten bu yana devam eden sosyal sorumluluk kampanyasından gelen bağışları “Mavi Kıyılar Projesi”ne aktarıyor. Geri dönüşümlü poşet satışından elde ettiği gelirin yarısını TURMEPA’ya bağışlayan Decathlon, duyarlı vatandaşları temiz deniz mücadelesine ortak ediyor. Proje çerçevesinde sadece 3 aylık bağış sayesinde 100 bin litre siyah suyun, bir başka ifadeyle su yüzeyindeki 7 bin kilogram katı atığın denize ulaşması engellendi. Yıl içerisinde gelecek olan bağışlarla bu miktarların çok daha üstüne çıkılacağı öngörülüyor. 

AVİS 2016’da da TURMEPA’ya destek veriyor

Araç kiralamanın öncü firması AVIS, TURMEPA’nın temiz deniz mücadelesine güç katmaya devam ediyor. Özellikle 5 ayı kapsayan yaz sezonunda batı ve güney koylarımızda atık alım tekneleriyle çalışmalarını yürüten TURMEPA’ya araç tahsis eden AVIS, kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları ile çevreye de önem veriyor.

27 aylık Serüvenin hikâyesi “Mavi Kuşaklı Kitap”

“Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” projesi, 27 ay süresince İstanbul'da 20 ilçeyi gezdi, il sınırlarını aşarak 6 şehre uzandı. Denizleri koruma görevini devralacak “Mavi Kuşaklar”ın konunun önemini daha iyi kavrayabilmesi için akademisyenler ve konusunda uzman kişiler, mevcut okul müfredatlarını titizlikle araştırarak emsal bir eğitim programı hazırladı. Yapılan uygulamalar ve etkinliklerle öğrenciler kamuoyuna mesajlarını iletirken, bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına da ortak oldular. Yaşanan tüm bu serüven, projenin final kitabında ele alınarak satırlara döküldü ve sivil toplum anlayışı üzerine güzel bir örnek oldu. Projenin 27 ay süren her aşamasını anlatan kitap, öğrencilerden öğretmenlere, gönüllülerden proje ekibine herkesin yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

TURMEPA eğitim setleri ile köy okullarında

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi, 1 Mart tarihinde başlattığı eğitim çalışmalarına Fethiye ve köylerinde hız kesmeden devam ediyor.  Mayıs ayına kadar sürecek eğitimlerle 10 köy okulunda binlerce çocuğa ulaşılacak. Dünyaca ünlü Ölüdeniz’e ev sahipliği yapan Fethiye’de çocuklar, iç içe yaşadıkları denizleri daha iyi tanımak, önemini ve değerini daha iyi kavramak için TURMEPA eğitimleri alıyor. Köylerde yaşayan ve eğitim gören binlerce çocuk, Mavi Kuşak Muğla Eğitimleri sayesinde deniz ekosistemini korumak için çaba göstererek faaliyetlerde bulunuyor. Çocukların gösterdiği yoğun ilgi ve sevgi, eğitimlerin amacına ulaştığını gösteriyor.

Hükümlüler “Temiz Çevre, Temiz Plaj İçin Biz de Varız” dediler

Fethiye'de denetimli serbestlikten yararlanan 30 hükümlü, 14 Nisan’da Büyük Samanlık ve Küçük Samanlık koylarında piknikçilerden kalan çöp yığınlarını temizledi. TURMEPA da kıyı temizleme etkinliğine destek verdi. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan "Temiz Çevre, Temiz Plaj İçin Biz de Varız" projesi kapsamında iki koyda, Denetimli Serbestlik Kanunu'nun hükümleri çerçevesinde, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde takibi yapılan 30 hükümlü, temiz çevre ve temiz kıyılar için harekete geçti. Hükümlüler eldivenlerini giyip koyda piknik yapanlardan kalan çöpleri topladı. Turizm sezonu öncesi çöplüğü andıran koy, hükümlüler ve TURMEPA tarafından 3,5 saatte temizlendi. Toplam 80 jumbo boy çöp poşeti kadar atık toplanarak doğadan uzaklaştırıldı. “Temiz Çevre, Temiz Plaj İçin Biz de Varız” projesine ayrıca Fethiye Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı da destek verdi.

Bodrum “Denize En Çok Mavi Yakışır” kampanyasına TURMEPA’dan destek

TURMEPA Bodrum Şubesi 2016 yılı faaliyetlerine başladı. Bodrum Belediyesi tarafından Bitez sahilinde ''Denize En Çok Mavi Yakışır'' sloganıyla düzenlenen Deniz Dibi Temizlik Kampanyası’na TURMEPA bu yıl da destek verdi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen temizlik çalışmaları sonunda dalgıçlar deniz dibinden halat, çizme, cam ve pet şişe, tabela gibi atıklar çıkarırken, öğrenciler ise sahil temizliği yaptı.

 

Mitsui Co & Ltd’de görev devri

TURMEPA’nın büyük destekçisi  Mitsui & Co., Ltd.’de 3 yıldır Türkiye Temsilciliğini sürdüren Yuichi Aoki, yerini Yoichiro Yagihashi’ye devretti. İki kurum arasında “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” projesiyle kurulan dostlukta en büyük pay sahiplerinden biri olan Yuichi Aoki, TURMEPA’yı ziyaret ederek yeni Türkiye Temsilcisini bizzat tanıştırdı ve TURMEPA Ailesi’ne veda etti. İstanbul Boğazı’nın ardından Çanakkale Boğazı ile devam eden eğitim projemizin hayata geçmesinde büyük emeği bulunan Bay Aoki’ye sonsuz teşekkürler.