E Bülten - 75

TURMEPA’DA BAYRAK DEVRİ: DenizTemiz Derneği/ TURMEPA YÖNETİM KURULU YENİ BAŞKANI ŞADAN KAPTANOĞLU OLDU

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Yönetim Kurulu toplantısı, derneğin Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla 26 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Nakkaştepe’deki Koç Holding İdare Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, bu yılın ilk 4 aylık faaliyetlerinin sunulduğu ve sonraki 8 ayın planlanan çalışmalarının ve bütçesinin görüşüldüğü kurul toplantısının sonunda, bir değişim isteğini dile getirdi. Yaramancı, 7 yıldır başkanlık yaptığı TURMEPA’nın; artık kurumsallaşmasını tamamlamış, kendi ayakları üzerinde durabilen, projeler üreten, ürettiği projeleri kamu ve özel sektör tarafından örnek alınan, hazırladığı AB projelerini ortaklarıyla kol kola yürüten, çevre ödülleri geliştiren, ilgili bakanlıklara örnek projeler hazırlayan, tüm paydaşları biraraya getiren uluslararası konferanslar düzenleyen, deniz ve su varlıkları konusunda referans alınan lider bir sivil toplam kuruluşu haline geldiğinin altını çizdi.

Yaramancı, TURMEPA’nın bu mavi yolculuğunda uzun bir yol kat etiğini ancak bundan sonra daha yeni heyecanlara ve genç fikirlere ufuk açmanın zamanının geldiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Başlangıçtaki heyecanımı her ne kadar muhafaza etsem de, yeni heyecanlara,  yeni düşüncelere ufuk açmanın önemli bir vazife olduğuna inanıyorum. Bu makamlar almak ve edinmek için değil, aksine vermek ve sunmak içindir. Bu düşünceler içinde de artık Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan affımı istirham ediyorum; yerime de bu heyecanı taşıyacağını düşündüğüm, yetişme tarzı, bilgisi ve birikimiyle söylediğim hedefi ısrarla takip edip gerçekleştireceğine inandığım için Şadan Kaptanoğlu hanımefendiyi öneriyorum. Aynı şekilde de Şadan Kaptanoğlu’nun yönetmekte olduğu sekreterlik görevini de yine genç düşünceleri, genç heyecanları daha etkili hale getireceğine inandığım için Turgut Konukoğlu’ndan rica ediyorum. Bu gençlik değişimi, inanıyorum ki, ülkece mavi dönüşümü gerçekleştirecek çalışmalara hız katacaktır.”

Başta Rahmi M. Koç olmak üzere toplantıya katılan tüm Yönetim Kurulu Üyeleri, Yaramancı’nın bu değişim isteğini kabul etti. Toplantıda hazır bulunan Rahmi M. Koç, Eşref Cerrahoğlu, İbrahim Yazıcı, Metin Kalkavan, Aldo Kaslowski, Başaran Ulusoy, Jonathan Beard, Turgut Konukoğlu, Şükran Güzeliş, Şadan Kaptanoğlu ve Denetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaptanoğlu ve Sözcüsü Ali Tarık Uzun başarılı çalışmaları nedeniyle Tezcan M. Yaramancı’ya teşekkür etti.
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Ben devralmış olduğum bu bayrağı gururla, heyecanla, azimle çalışarak taşıyacağıma hepinizin önünde söz veriyorum. TURMEPA, kuruluş amacı, sağlam yapısı, etkin ve ses getiren faaliyetleriyle müstesna bir yerde bulunuyor. Denizi yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek zorundayız. Deniz temizliğinin önemi konusunda duyarlılığı artırmak için çalışmaya ve toplumumuzu bilinçlendirmeye her zaman devam edeceğiz. “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diyerek buna olan inancımızı da artırarak sürdüreceğiz. Öncelikle çok önemli iki varlığa teşekkür etmek istiyorum. Birincisi; biz Türk denizcilerini sarıp sarmalayan, bizi çok büyük bir organizasyonda aynı çatı altında buluşturan Deniz Ticaret Odamız’dır ve TURMEPA’da yeri çok büyüktür. Diğeri de değerli büyüğüm, Kurucu ve Onursal Başkanımız sevgili Rahmi M. Koç. Sizlere minnet ve şükran duyuyorum. Teşekkür hiçbir zaman bitmez. Heyecanımın bir kısmı da benden önceki başkanlardan ve diğer yönetim kurulu üyelerinden kaynaklanıyor. İzin verirseniz,  resmiyetten biraz uzaklaşacağım. Sevgili Tezcan Ağabey’e çok teşekkür ediyorum. Bu sadece bir görev değişikliğidir. Bir önceki Başkanımız Eşref Amca’ya da çok teşekkür ediyorum. Sizlerin yolundan ilerlemek benim için çok büyük bir gururdur ve aynı zamanda da büyük bir sorumluluktur.”

Yönetim Kurulu
 
RAHMİ M. KOÇ  Kurucu ve Onursal Başkan
ŞADAN KAPTANOĞLU  Yönetim Kurulu Başkanı
TEZCAN M. YARAMANCI  Geçmiş Dönem Başkanı
İBRAHİM YAZICI  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
JONATHAN BEARD  Sayman Üye
TURGUT KONUKOĞLU  Sekreter Üye
ALDO KASLOWSKİ  Üye
ALİ ÜLKER  Üye
BAŞARAN ULUSOY Üye
ERDAL BAHÇIVAN  Üye
EŞREF CERRAHOĞLU  Üye
HAMDİ AKIN  Üye
METİN KALKAVAN  Üye
ŞÜKRAN GÜZELİŞ  Üye
VERA BULGURLU  Üye

Denetim Kurulu
                                                      
AHMET BEDRİ İNCE  Denetim Kurulu Başkanı
CENGİZ KAPTANOĞLU  Üye 
ALİ TARIK UZUN  Üye


“MAVİ KIYILAR” PROJESİYLE KOYLARIMIZ DAHA MAVİ

TURMEPA’nın önemli simgelerinden biri olan atık toplama tekneleri, 2016 yılında da koylarımızın mavi kalması için faaliyetlerini sürdürmeye hazırlanıyor. Arkas Holding Çeşme koylarında hizmet veren TURMEPA II adlı teknemize bu yıl 10. kez sponsor olurken, Sanko Enerji ise Göcek Körfezi’nin temiz kalması için 5. kez TURMEPA I isimli teknemizin sponsorluğunu üstlendi. 2016 yaz sezonunda iki atık toplama teknesi daha iki yeni sponsorun desteğiyle hizmet verecek. Hisarönü’nde faaliyet gösteren DenizTemiz 3 adlı teknemiz bu sezon itibariyle Zen Diamond sponsorluğunda yat ve turistik teknelerden atık toplayacak. Fethiye koylarının temiz kalması için çalışmaya hazırlanan DTO Fethiye teknesi ise TÜPRAŞ sponsorluğunda denize açılacak.

İrtibat Telefonları: TURMEPA I ve DTO Fethiye: 0539 439 11 62 - TURMEPA II: 0537 766 33 71 - DenizTemiz III: 0539 437 46 54

YAT, MEGA YAT VE MARİNA ÇALIŞANLARINA YÖNELİK SERTİFİKA PROGRAMI TAMAMLANDI

Piri Reis Üniversitesi ve TURMEPA arasında yapılan eğitim işbirliğiyle 9 Nisan - 5 Haziran tarihleri arasında “Yat, Mega Yat ve Marina Çalışanlarına Yönelik, Deniz ve Çevrenin Korunması Konusunda Farkındalık Yaratmak Eğitimi” gerçekleştirildi. 9 haftaya yayılı 90 saatlik eğitim ile sürdürülebilir ekosistem ve turizm için sektörde bilinçli ve çevreye duyarlı bireylerin yetiştirilmesi hedeflendi. Eğitimler; Piri Reis Üniversitesi akademisyenleri, TURMEPA Çevre Mühendisi ve konusunda uzman diğer akademik personel ile birlikte 8 eğitici tarafından verildi. TURMEPA Çevre Mühendisi eğitimde; Çevre Sorunları Atıklar ve Geri Dönüşüm, Ekosistem ve İnsan Ekolojik, Karbon ve Su Ayak İzleri, Deniz Kirliliği ve Deniz Çöpleri, Deniz Kirliliğiyle İlgili Mevzuat ve Yetkili Kurumlar, Atık Alım İşlemleri GATS Mavi Kart, Deterjanlar, Deterjanların Deniz Ortamına Etkileri, Çevre ve Deniz Dostu Temizlik Ürünleri, Deniz Bilinci, İklim Değişikliği ve Denizler konularına değindi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan 13 katılımcı sertifika almaya hak kazandı.

23 NİSAN’DA MARMARA DENİZİ NEŞEYLE DOLDU

TURMEPA, “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle,  bu yıl denizi görmemiş İstanbul çocuklarını Marmara Denizi’yle tanıştırdı. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan yaklaşık 350 çocuk, İstanbul – Yalova rotasında seyreden deniz otobüsü seferi sırasında eğlenerek aldığı eğitimlerle çevresine sahip çıkmayı öğrendi.

Bağcılar, Sultanbeyli ve Kartal’da yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini, bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Bu yıl 8. kez düzenlenen TURMEPA çocuk şenliği, İDO ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi. Çocukların etkinlik alanlarına taşınmasını City Turizm ve Yalova Belediyesi üstlendi; BTA ise kumanya desteği sağladı.

Projenin bu yılki teması “Marmara Denizimizi Tanıyalım ve Koruyalım” oldu. Bu sene İstanbul – Yalova rotasında tüm gün süren etkinliğe katılan çocuklar Yalova Kâğıt Müzesi’nde etkinlikler yaptı ve Yürüyen Köşk’ü gezdi. Bu mavi gezide 70’e yakın TURMEPA Gönüllüsü abi ve ablaları, çocuklara rehberlik ederek çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlatırken, çocuklar abi ve ablarıyla eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

Etkinliğe sponsor olan İDO’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler:Deniz yolculuklarının keyifli adresi İDO olarak, çocuklarımıza deniz sevgisini aşılayan böylesine anlamlı ve güzel bir etkinliği gerçekleştiren TURMEPA’nın çalışmalarını çok değerli buluyoruz ve katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz.” dedi.

City Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarıal ise,“City Turizm ailesi olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz. TURMEPA’nın düzenlediği bu projeye bu yıl da katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.” sözleriyle destek verdiTURMEPA SUALTI ATIK SERGİSİ VE EĞİTİM ATÖLYESİ 6. KEZ KAPILARINI AÇTI

TURMEPA’nın 6 yıldır devam eden “Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi” 16 Mayıs’ta kapılarını açtı. Sergi ve atölye kapsamında 2016 yazında çocuklar, nesli tükenmekte olan deniz canlıları ve iklim değişikliğinin deniz yaşamına etkileri konusunda bilinçlendiriliyor.

Gelecek nesiller, 2011 yılından bu yana, Türkiye’nin ilk kalıcı Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde atıklardan ders çıkararak, denizlerimize sahip çıkmayı öğreniyor. Sergi, TURMEPA’nın farklı yıllarda deniz dibi temizliği etkinliklerinde denizden çıkardığı atıklardan oluşuyor. Sergide yer alan ve öğrenim malzemesine dönüştürülen atıklar ise şöyle; kişisel eşyalar, elektronik eşyalar, mutfak araç gereçleri, şişeler, lastikler vb. maddeler.


TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi 2016 yılı teması “Dünyamızı Tehdit Eden İklim Değişikliği” olarak belirlendi. Bu başlık altında çocuklar, atölyede denizleri yakından tanıma şansı bulurken, gönüllü eğitmenler aracılığıyla iklim değişikliği ve sonuçları konusunda bilgilendirilecek.  Aynı zamanda çeşitli oyun ve atölye çalışmalarıyla iklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaları sağlanacak. Türkiye’nin ilk Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret ederek denizden çıkan nesneleri inceleme imkânı bulan çocuklar, deniz temizliğinin önemi hakkında da bilgi edinmiş olacak.

Denizlere meraklı çocuklara kapılarını sonuna kadar açan TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’ne tüm okullar ücretsiz olarak katılabiliyor. Sergi, her yaz ortalama 2 bin öğrenci tarafından ziyaret ediliyor. 90 dakika süren atölyelere 6 – 12 yaş grubu en az 10, en fazla 40 kişiden oluşan gruplarla katılım için başvuruda bulunmak isteyen okul yönetimleri randevu alabiliyor.

6. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi United Way Worldwide hibesi ile hazırlandı. Proje, TURMEPA ve Maker Grup işbirliğinde, Arçelik, Ülker, Halkalı Kâğıt, Monami, Bilkom, Koçtaş, Eyüboğlu Eğitim Kurumları'nın destekleriyle hayata geçirildi.

Dünya Çevre Günü’nde Nielsen işbirliği

Nielsen firması 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dünya çapında 40 bin çalışanı ile eşzamanlı sosyal sorumluluk etkinlikleri düzenledi. Nielsen Türkiye adına bir grup da 5 Haziran’da Rüzgarlıbahçe Ortaokulu öğrencilerinin Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’ne katılmasını sağladı. Detaylı bilgi için: egitim@turmepa.org.tr

DENİZ SEVERLER TURMEPA ÖNCÜLÜĞÜNDE AKDENİZ KIYILARINA AKIN ETTİ

Türkiye, Akdeniz Ülkeleri ile birlikte temiz denizler için harekete geçti! “Akdeniz’i Temiz Tutalım” (Clean Up The Med) kampanyası çerçevesinde 28 Mayıs’ta ülkemiz dâhil tüm Akdeniz’de çevre odaklı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle, eşzamanlı kıyı temizliği yapıldı. Akdeniz’deki deniz kirliliğini gündeme taşıyarak, kirliliğe neden olan faktörlere dikkat çekmeyi amaçlayan projenin Türkiye ayağını, TURMEPA üstleniyor.

Bu sene şubelerinin de desteğiyle İstanbul, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla, Çanakkale ve İzmir kıyılarına uzanan TURMEPA, etkinliğin İstanbul etabını Adalar Belediyesi ve Deep Dream Dalış Merkezi ile Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği destekleriyle Büyükada’da gerçekleştirdi.  Aralarında TURMEPA’nın 13 farklı lise ve üniversiteden Deniz Elçileri Topluluğu ile 6 öğretmen ve 5 öğretim görevlisinin de bulunduğu her yaş grubundan 180 gönüllü; 1 saat içinde karadan ve denizden 400 kg atık plastik, metal ve ayrıştırılmamış çöp topladı. Toplanan atıklar TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra Adalar Belediyesi’ne teslim edildi. Kıyı temizliği sırasında çocuk katılımcılar için boyama atölyesi düzenlendi ve çocuklar temiz deniz ve temiz çevre hakkındaki dileklerini pankartlara yazdı. Etkinliğin gerçekleşmesi için Mavi Marmara, Bostancı üzerinden katılımcılara ulaşım desteği sağlarken, dalış motorlarının yakıtını Opet karşıladı ve Adalar Belediyesi de gönüllülere kumanya desteği verdi. Ayrıca Çıra Yapım, etkinliğin video çekimlerini gönüllü olarak üstlendi.

Türkiye çapında 700 gönüllü katıldı

Clean Up The Med çerçevesinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen kıyı temizleme etkinliklerinde 700 gönüllünün katılımıyla 2000 kg atık toplayan TURMEPA; Marmara, Ege ve Akdeniz’de toplanan bu atıkları atık toplama tesislerine ulaştırarak, denizlerin temiz kalması için çalıştı.

TURMEPA 2016 YAZ SEZONUNDA DECATHLONİLE DAHA GÜÇLÜ 

TURMEPA, Decathlon ile Aralık 2015’ten beri gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyasından gelen bağışları “Mavi Kıyılar Projesi”ne aktarıyor. Proje çerçevesinde ilk 5 aylık bağış sayesinde 140 bin litre siyah suyun, bir başka ifadeyle su yüzeyindeki 10 bin kilogram katı atığın denize karışması engellendi. TURMEPA, “Mavi Kıyılar Projesi” kapsamında atık alım tekneleriyle her sene Ege ve Akdeniz’de yat ve turistik tekne sahiplerinin uğrak yeri olan koylarda milyonlarca ton sıvı ve katı atığı topluyor.

TURMEPA’YA TİDE FARKINDALIK ÖDÜLÜ

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), iç denetimde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği “Farkındalık Ödül Töreni”ni 24 Mayıs’ta Swiss Hotel’de gerçekleştirdi. Bu yıl 6‘ncısı düzenlenen ödül töreninde, mesleki farkındalığın gelişimi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan kurum ve kişiler ile toplumsal alanda fark yaratan kişi ve kurumlar ödüllendirildi. Dünya çapında 170 ülkede 190 binden fazla üyesi bulunan Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü’nün (IIA) Türkiye temsilcisi olan TİDE’nin “Farkındalık Ödül Töreni”nde 5 ayrı kategoride 30 ödül sahiplerini buldu.

TURMEPA da Toplumsal Farkındalık – Sosyal Sorumluluk kategorisinde kurumsal ödülün sahibi oldu. Bu kategoride ödül alan diğer kurumlar ise şunlar: Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Vehbi Koç Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı – Fark Yaratanlar Programı, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. – Düşler Akademisi.


AVİS 2016’DA DA TURMEPA’YA DESTEK VERİYOR

Araç kiralamanın öncü firması AVIS, TURMEPA’nın temiz deniz mücadelesine güç katmaya devam ediyor. Özellikle 5 ayı kapsayan yaz sezonunda batı ve güney koylarımızda atık alım tekneleriyle çalışmalarını yürüten TURMEPA’ya araç tahsis eden AVIS, kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları ile çevreye de önem veriyor.

ÇIRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ'DEN TURMEPA’YA BAĞIŞ

Çırağan Palace Kempinski İstanbul Ocak ayında düzenlediği 25. yıl kutlama gecesinde TURMEPA’ya destekte bulundu. Bu kapsamda çok özel misafirlerine Derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Geçmiş Dönem Başkanı Tezcan M. Yaramancı imzalı TURMEPA sertifikalarını hediye etti. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü Ralph Radtke’yi bizzat ziyaret ederek sertifikaları takdim ettiler.
ARAS KARGO İLE KIYILARA UZANDIK

Aras Kargo ile yaptığımız yıllık işbirliği kapsamında ilk kıyı temizleme etkinliğimizi 29 Mayıs’ta Kınalıada’da gerçekleştirdik. 16 kişilik Aras Kargo ekibi ve çocuklarıyla Kınalıada Halk Plajı’nda yapılan etkinlikte 50 kg atık toplandı. Kurum ile işbirliğimiz çerçevesinde yıl boyunca keyifli etkinliklerde bir araya gelmeye devam edeceğiz. KADIKÖY BELEDİYESİ’NDEN ATIK YAĞ KAMPANYASI 
Kadıköy Belediyesi, atık yağların doğada yol açtığı zararın önüne geçmek üzere Deha Biodizel firması ile “Evsel Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası”nı başlattı. Kampanya kapsamında 6 litre bitkisel atık yağ toplayıp teslim edenlere TURMEPA Genel Yüzey Temizleyicisi hediye edilecek. Kampanya çerçevesinde toplanılan bitkisel atık yağlar aşağıdaki linkte yer alan muhtarlıklara teslim edilebilir. http://atikyonetimi.kadikoy.bel.tr/HaberDetay.aspx?id=95MAVİ BİR GELECEK İÇİN EĞİTİMLERİMİZ TÜM HIZIYLA DEVAM SÜRÜYOR

TURMEPA Samsun Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi ilk dönem eğitimleri tamamlandı. Samsun Şubesi, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun Belediyesi ve Samsun Sahil Güvenlik Karadeniz bölge komutanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Karadeniz Akıntıları eğitimi ile 1000 öğrenciye ulaşıldı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokole ile Nisan – Mayıs aylarında kentte toplam 479 öğrenciye eğitim verildi.

Ocak ayında Oğuzkaan Koleji’nde gerçekleşen Mavi Kuşak Hareketi eğitici eğitimi sonucunda, okul yönetimi bu eğitimi Mavi Kuşak Hareketi akran eğitimi olarak devam ettirme kararı almıştı. TURMEPA, bu eğitim projesi ile okul yönetimi tarafından 18 Mayıs 2016’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende toplum hizmeti dalında ödüle layık görüldü. 

MAVİ KUŞAK HAREKETİ EĞİTİMLERİ BU KEZ MUĞLA'DAYDI

Muğla Valiliği ile imzalanan 02.02.2015 tarih ve 84543970-871-1480 sayılı protokol çerçevesinde, ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla’da 2 yıl süre için başlatılan TURMEPA Mavi Kuşak Hareketi eğitimlerinin ilk yılı tamamlandı. Proje ile Muğla’nın turizm bölgelerinde denizlerimizin önemine, kirliliğe ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekilerek, eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle denizleri korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi Mavi Kuşakların yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Projenin ilk yılında TURMEPA eğitim setleri ile Fethiye, Menteşe, Ortaca, Bodrum, Seydikemer ve Datça’da eğitici eğitimleri düzenlendi; 18 öğretmen, 6 okul ile bir araya gelindi ve 129 öğretmen ile 4796 öğrenciye ulaşıldı. TURMEPA’nın yürüttüğü öğrenci eğitimleri Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi sponsorluğunda gerçekleştirildi. Fethiye Güneş Matbaası köy okullarında dağıtılmak üzere 100 adet not defteri hazırlayarak destekte bulundu. Deniz Ticaret Odası ve TURMEPA Fethiye Şube Başkanı Şaban ARIKAN’a ve Güneş Matbaası’na desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

MAVİ KUŞAK HAREKETİ ONLİNE KİTABI YAYINDA

TURMEPA’nın Mitsui & Co., Ltd. desteği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Ekim 2013 – Aralık 2015 tarihleri arasında yürüttüğü ve eğitim faaliyetleriyle İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çeken “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” projesinin online kitabı yayınlandı. www.mavikusakhareketi.com


MİNİKLERDEN HABERLER

Şişli Terakki İlkokulu öğrencileri “Küresel İklim Değişikliği” ve “Su Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkileri” başlıklı ödevleri kapsamında TURMEPA ile röportaj yaptılar. Bu röportaj sonrasında 3 minik gönüllü aramıza katıldı. Açı Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri ise 29 Mayıs’ta Sarıyer’de kek satışı gerçekleştirdiler ve satıştan elde ettikleri geliri TURMEPA’ya bağışladılar.

Nisan - Mayıs ayları içerisinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kreşi ve Kepez Belediyesi Adile Naşit Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde “Denizlerin Mikro Dünyası” isimli mikroskop tanıtım etkinlikleri düzenlendi. Bu kapsamda 3 - 5 yaşlarında 100’den fazla minik çevrecinin, mikroskop yardımıyla denizlerimizde bulunan planktonu görme ve tanıma imkânı oldu. Gördüklerini kâğıda dökmeyi ihmal etmeyen minik çevreciler, ailelerine götürmek üzere TURMEPA “Deniz Varsa Hayat Var” kitapçıklarından da edindiler.TÜPRAŞ’TA EKOSİSTEM VE DENİZ KİRLİLİĞİ SEMİNERİ

TÜPRAŞ’ın Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında 31 Mayıs’ta TURMEPA Çevre Mühendisi Şeyda Dağdeviren Hill tarafından “Ekosistem ve Deniz Kirliliği” konulu seminer verildi. TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi’nde gerçekleşen ve 36 kişinin katıldığı seminerde ekosistem, ekolojik, karbon ve su ayak izlerine değinilirken, seminer sonunda TURMEPA ve faaliyetleri de katılımcılara aktarıldı.
TURMEPA GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR!

TURMEPA, denizlerin korunmasına yönelik çalışmalarında birlikte düşünmeye, tartışmaya, harekete geçmeye hazır gönüllülerini arıyor! Türkiye’de 62 ilden ve 4 farklı ülkeden 5500 gönüllümüzle artık sesimiz daha güçlü çıkıyor. “Denizlerimizi ve su kaynaklarımızı kurtarmak için ben de varım” diyorsanız; gonulluyum@turmepa.org.tr


BİLGİDET DÖNEMİN SON EĞİTİMİ İÇİN YEŞİLYURT'TAYDI 

Bilgi Üniversitesi Deniz Elçileri Topluluğu’ndan (BİLGİDET) 20 gönüllümüz, 6 Mayıs’ta Bakırköy Hamdullah Suphi Över İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencilerine İstanbul ve Marmara Boğazı'nı “Mavi Kuşak Hareketi Eğitim Programı” ile anlattı. İstanbul Boğazı’nın önemi, özellikleri, yaşadığı çevre sorunları ve çözümlerini içeren eğitim etkinliği çocukların yoğun katılımıyla keyifli paylaşımlara sahne oldu.

 KoçFest İLE 7 İLDE 691 GÖNÜLLÜ TURMEPA AİLESİ'NE KATILDI 

TURMEPA, 18 Nisan – 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Koç Spor Fest organizasyonunda 7 ilde stant açarak katılımcılara gönüllülük çağrısında bulundu. TURMEPA Merkez’in yanı sıra Samsun, Antalya ve Fethiye Şube sorumluları derneğimizi bu stantlarda temsil ettiler. 

Koç Spor Fest etkinlikleri kapsamında İstanbul’da 43, Zonguldak’ta 100, Samsun’da 55, Ankara’da 78, Mersin’de 146, Afyon’da 104, Antalya’da 165 olmak üzere toplam 691 gönüllü kaydı alındı. Ekiplerimiz tüm festival alanlarında kâğıt, cam, plastik ve metal atık toplayarak 512 litre su, 1,7 litre petrol, 330 KWh enerji ve 4,55 kg hammadde geri dönüşümü sağladılar. Destekleri için Koç Holding’e, tüm Koç Fest ve Sportsnet ekibine ve SETUR’a şükranlarımızı sunarız.

ŞUBELERİMİZDEN HABERLER

TURMEPA İzmir Şubesi, 2 Mayıs’ta Çeşme’de düzenlenen kıyı temizliği etkinliklerine destek verdi.  Çeşme Kaymakamlığı ve Çeşme Belediyesi’nin desteğiyle, Çeşme Liman Başkanlığı organizasyonunda gerçekleşen temizlik çalışmalarına vatandaşların yanı sıra 4 Çinli turist de katıldı. Etkinlik çerçevesinde Çeşme sahili ve balıkçı barınağında 10 dalgıcın yaptığı deniz dibi temizliğinin ardından Eşek Adası’na geçilerek bu kez kıyı temizliği yapıldı. Tüm bu çalışmalar sonucunda denizden ve kıyıdan yaklaşık 2 tona yakın çöp toplandı.

* Teos Marina ev sahipliğinde, TURMEPA, Seferihisar Belediyesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Göztepe Spor Kulübü Yelken Şubesi, TED İzmir Koleji ve TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Şubesi destekleriyle 28 Nisan’da Seferihisar Sığacık’ta Mavi Yeşil Bir dünya İçin Çocuklarla El Ele sloganıyla kıyı temizleme etkinliği yapıldı. Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Milli Sporcu Derya Can’ın da katıldığı etkinlikte 114 kg atık toplandı.

* Fethiye Kaymakamlığı, TURMEPA ve DenizTicaret Odası Fethiye Şubesi işbirliğinde İmampaşa Koyu’nda çevre temizliği yapıldı. Temizlik öncesinde TURMEPA bünyesinde kurulan ritim grubu davul, zil, düdük eşliğinde slogan atarak denizlerin önemine dikkat çekti. 

* Bodrum Bahçeşehir Okulları birinci sınıf öğrencileri, halkta çevre bilinci uyandırmak için TURMEPA ile işbirliği yaptı. Deniz kirliliğine ve temiz çevrenin önemine dikkat çekmek için pankartlarla yürüyerek saksıda çiçek dağıtan minik öğrenciler, Ortakent – Yahşi sahilini de temizledi. Bölge sakinleri etkinliği yoğun ilgiyle karşıladı.