E Bülten - 76

ŞADAN KAPTANOĞLU INTERMEPA’NIN BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kaptanoğlu, uluslararası çatı örgütü olan INTERMEPA’nın Atina’da düzenlenen Genel Kurul toplantısında oybirliğiyle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı seçilirken, Yönetim Kurulu Başkanı ise Avustralyalı Warwick Norman oldu. TURMEPA’nın da üyesi olduğu uluslararası deniz ve çevre koruma örgütü INTERMEPA; Yunanistan, ABD, Avustralya, Ukrayna, Uruguay, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Türkiye’nin denizci camiasını aynı şemsiye altında topluyor. INTERMEPA, kurulduğu 2006 yılından bu yana temiz denizlerin gelecek nesillere aktarılması için dünyayı harekete geçirme hedefiyle çalışıyor.


Bu yıl 10. yaşını kutlayan INTERMEPA, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi ve bu toplantıda yönetim değişikliğine gitti. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, INTERMEPA Başkan Yardımcısı seçildiği toplantıda kendisine gösterilen güvene teşekkür ederken, “Tüm üyelerle işbirliği içinde hareket ederek INTERMEPA’yı daha ileriye taşıma hedefiyle çalışacağız,” dedi.

Üye ülkeleri temsilen yönetim kurulu başkanlarının yanı sıra derneklerin üst yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıya, TURMEPA adına Kaptanoğlu ve Genel Müdür Akşit Özkural katıldı. Toplantıda üye dernek temsilcileri, ülkeler arasında diyalogu geliştirme ve yeni dönemde denizleri ve çevreyi korumak adına yeni hedefler belirleyerek harekete geçme sözü verdi. INTERMEPA’nın 10. yıldönümünde yapılan kapanış konuşmasında, NAMEPA (Kuzey Amerika Deniz ve Çevresini Koruma Derneği) eski Yönetim Kurulu Başkanı Clay Maitland ve TURMEPA eski Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’ya, INTERMEPA’nın uluslararası alanda varlığını güçlendirmeye yönelik göstermiş oldukları çabaları için teşekkür edildi.

TURMEPA, Tezcan M. Yaramancı’nın görevde olduğu Haziran 2010 – Haziran 2012 tarihleri arasında INTERMEPA’nın dönem başkanlığını yürüttü. Dernek bu dönemde özellikle Karadeniz için bir eylem planı hazırladı ve sorunlarını uluslararası gündeme taşıdı.

DTO FETHİYE ATIK TOPLAMA TEKNESİ TURMEPA’YA DEVREDİLDİ

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi envanterinde bulunan DTO Fethiye atık toplama teknesinin kullanım hakkı Haziran ayında TURMEPA’ya devredildi. Devir teslim törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman, Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban  Arıkan, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, Ecesaray Marina sahibi Nejat Ece, Güney Ege Kalkınma Ajansı Yetkilisi Eray Yalçın ve Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi  Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Törende konuşan DTO Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan; “Mavi Artık Daha Mavi projesi sonucunda yaptığımız tekne devir teslim töreninin ardından hizmete girecek.

Teknenin yapımında %75 hibe desteği veren Güney Ege Kalkınma Ajansı’na çok teşekkür ediyorum. Kendilerinin katkıları bizler için çok değerlidir. Teknemizin yaptığı hizmetin yanı sıra bölgede deniz temizliğinin önemini de anlatacak olan TURMEPA’nın bayrağını bölgemizde dolaştırması bizim için çok önemli. Çünkü bu bayrağı gören herkes deniz temizliğine biraz daha dikkat edecek.” dedi. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu; “Ülkemiz gelişiyor, güzelleşiyor. Toplumumuz her geçen gün daha bilinçli oluyor ve bunu hep beraber başarıyoruz. Ben burada bütün gönüllülerimize ve kamuoyuna teşekkür ediyorum. Ne denizlerimizi ne de çevremizi beraber çalışmadan koruyamayız. Bugün burada çok güzel bir projeye imza atıyoruz. Evet, mavi yolculuk bundan sonra daha mavi olacak. Umuyorum ki daha nice projelere hep beraber öncülük edeceğiz.” dedi. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ise konuşmasında; “Biz farkındalık yaratmak istiyoruz, amacımız, misyonumuz budur. Çevreyi korumak zor bir iş, esas zorluk toplumu bilinçlendirmek ve topluma bu işin maliyetinin ne olduğunu öğretmekten geçiyor. Lütfen bundan sonra her fırsatta bu güzellikleri koruma eylemlerine, programlarına sahip çıkalım. Çünkü halk sahip çıkmazsa etkileri sınırlı olacaktır. Bir sivil toplum kuruluşu ancak topluma ve idari birimlere örnek olur. Yerel halkın desteği ve istemiyle kamu bu işe sahip çıkarsa, eğer sizler de sahip çıkarsanız bundan sonra yeni filolarla Türkiye’mizin dört bir yanında deniz temizliği için faaliyete geçebiliriz.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından DTO Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu devir sözleşmesini birlikte imzaladılar.

CENNET KOYLARIMIZ, TURMEPA ATIK TOPLAMA TEKNELERİYLE KORUMA ALTINDA!

TURMEPA deniz yaşasın diye, örnek projeler geliştiriyor. TURMEPA’nın yıllar içerisinde önemli simgelerinden biri haline gelen atık toplama tekneleri her sene Ege ve Akdeniz’de teknelerin uğrak yeri olan koylarda milyonlarca litre sıvı ve yüz binlerce çöp torbası katı atığı topluyor. Teknelerimiz, sezon boyunca Çeşme, Hisarönü Körfezi, Göcek ve Fethiye Körfezi’nde yat ve turistik teknelere mobil olarak hizmet veriyor.  22 yılda cennet koylarımızda verdiği atık toplama hizmetiyle 32 milyon litre siyah suyun ve 500 bin jumbo boy çöp torbası katı atığın denizlere karışması önleyen TURMEPA tekneleri, sadece son 5 yılda 4 ayrı körfezde 20 bini aşkın tekneden, 18 milyon litreyi aşkın atıksu, 36 bin litreyi aşkın sintine ve 200 bine yakın jumbo boy çöp torbası katı atık topladı.


Çeşme’de faaliyet gösteren TURMEPA II adlı atık toplama teknemize 10. kez sponsor olarak denizlerimizin mavi kalmasına destek veren ARKAS HOLDİNG’e ve 5 yıldır Göcek’te çalışan TURMEPA I teknemizin gönüllü elçisi olmayı kabul eden SANKO ENERJİ’ye gönülden teşekkür ederiz.

Hisarönü Körfezi Zen Diamond ile daha mavi
Zen Pırlanta’nın bu yılki sponsorluğunu üstlendiği DenizTemiz 3 teknesi, TURMEPA’nın “Mavi Kıyılar” projesi kapsamında Marmaris’e bağlı Hisarönü Körfezi’nde 9 koyda hizmet veriyor. Son 3 yılda 1.500.000 litre atık suyun denize karışmasını önleyerek 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan tekne, Hisarönü Körfezi’nde aralarında Bencik Koyu, Selimiye Koyu, Kameriye Adası, Dirsek Bükü, İnbükü’nün bulunduğu 9 koyda yat ve turistik teknelerden sıvı atık topluyor.

TÜPRAŞ desteğiyle Fethiye Körfezi’nde yol alıyoruz
2006 yılından bu yana Mavi Kıyılar Projesi’yle 4 ayrı noktada atık toplama faaliyetleri yürüten TURMEPA, bu kez TÜPRAŞ desteğiyle Fethiye Körfezi’ne açıldı. DTO Fethiye Şubesi envanterinde bulunan ve Haziran ayında TURMEPA’ya devredilen DTO Fethiye teknesi, körfezde biyolojik çeşitliliğinin korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla TÜPRAŞ sponsorluğunda hizmet veriyor.

İrtibat Telefonları
TURMEPA I ve DTO Fethiye: 0539 439 11 62
TURMEPA II: 0537 766 33 71
DenizTemiz III: 0539 437 46 54

DECATHLON İLE ÖRNEK İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Decathlon “Mavi Kıyılar” projemize güç katmayı sürdürüyor.  TURMEPA, Decathlon ile Aralık 2015’ten bu yana devam eden sosyal sorumluluk kampanyasından gelen bağışları “Mavi Kıyılar Projesi”ne aktarıyor. Geri dönüşümlü poşet satışından elde ettiği gelirin yarısını TURMEPA’ya bağışlayan ve duyarlı vatandaşları temiz deniz mücadelesine ortak eden Decathlon’un desteğiyle 7 ayda yaklaşık 200 bin litre siyah suyun, diğer bir ifadeyle 15 bin kilogram katı atığın denize karışmasını önledi.

TURMEPA MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI 5. YILINDA KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Bu yıl beşincisi düzenlenen Masmavi Deniz Eğitim Kampı, İstanbul Koç Korusu’nda “Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz” temasıyla gerçekleştirildi. 20 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kampın birinci dönemi 20 Haziran – 25 Haziran tarihlerinde Gebze Koç Ortaokulu,  ikinci dönemi ise 27 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında Beylikdüzü Koç Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla tamamlandı. 15 gün boyunca 9 - 14 yaş arası yaklaşık 60 öğrencinin ücretsiz olarak yer aldığı kampta; 5 TURMEPA çalışanı, 4 öğretmen ve 13 gönüllü görev aldı. Daha önce pedagojik eğitimden geçen, arama kurtarma ve küresel iklim değişikliği konularında eğitim alan gönüllülerimiz, oryantasyon kapsamında bu yıl ilk defa Birleşmiş Milletler Gençlik Yapılanması (SDSN Youth)’nın Türkiye temsilcileri tarafından “Denizlerimizin Sürdürülebilirliği” hakkında da bilgilendirildiler.

“CO2’ye Dur!” Dediler

Masmavi Deniz Eğitim Kampı’na katılan çocuklar temaya uygun olarak küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sebep ve sonuçları hakkında bilgi sahibi odular, düzenlenen geziler, atölye çalışmaları ve etkinliklerle  “CO2’ye Dur!” dediler. Piri Reis Üniversitesi’nde denizcilik hakkında yeni bir vizyona sahip olan çocuklarımız, KidZania’da eğlenceli vakit geçirip farklı meslekleri deneyimleme şansı buldular. Kamp kapsamında ayrıca tekne turuna katılan çocuklar, İstanbul Boğazı ve önemi hakkında bilgi edinerek deniz canlılarını daha yakından tanıdılar. İstek Belde Okulları’nda yer alan Planetaryum ve Astroloji Müzesi gezisinde ise kampçılar gezegenleri, küresel ısınma ve CO2 salınımının dünyamız üzerindeki etkilerini öğrenip tartıştılar. Çocuklar, kamp sırasında birbirinden keyifli ve öğretici etkinliklerle elde ettikleri tecrübe ve birikimlerini “Benim Kamp Günlüğüm” isimli kamp kitaplarına aktardılar.

6. TURMEPA SUALTI ATIK SERGİSİ VE EĞİTİM ATÖLYESİ GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRİYOR

16 Mayıs’ta kapılarını açan TURMEPA 6. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi gençleri ve çocukları ağırlamaya devam ediyor. Sergi ve atölye kapsamında 2016 yazında çocuklar, nesli tükenmekte olan deniz canlıları ve iklim değişikliğinin deniz yaşamına etkileri konusunda bilinçlendiriliyor. Bu yılki teması “Dünyamızı Tehdit Eden İklim Değişikliği” olarak belirlenen sergi ve atölyede çocuklar, denizleri yakından tanıma şansı bulurken, gönüllü eğitmenler aracılığıyla iklim değişikliği ve sonuçları konusunda da bilgilendiriliyor. Bu eğitimler çeşitli oyunlarla da pekiştiriliyor. Şişli Belediyesi, Akçansa, Mercedes – Benz Tük A.Ş Spor Okulu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kurumların yanı sıra çok sayıda okul tarafından ziyaret edilen ve şu ana kadar 880 öğrenciye ev sahipliği yapan sergiyle bu yaz toplam 2 bin öğrencinin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

TRT Çocuk da ziyaretçilerimiz arasındaydı
10 Haziran’ da Sancaktepe Bahçeşehir Koleji’nden yaklaşık 70 öğrencinin katıldığı Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi sırasında TRT Çocuk televizyonu da bir çekim gerçekleştirdi. TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar’ın kıyı temizliği ve denizlerimizdeki kirlilik hakkında röportaj verdiği Haberin Olsun programının çekimleri eğitim boyunca devam etti, aynı gün TRT Çocuk ekranında yayınlandı.

AVIS ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KATMAYA DEVAM EDİYOR

Araç kiralamanın öncü firması AVIS, TURMEPA’nın deniz ve su kaynaklarımızı korumak için 22 yıldır verdiği mücadeleye destek olmayı sürdürüyor. Yaz sezonunda Ege ve güney koylarımızda atık toplama tekneleriyle faaliyet gösteren TURMEPA’ya 2016 yılında da ücretsiz araç tahsis eden AVIS’e teşekkür ederiz.

 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE SARIYER’DEYDİK

Sarıyer Belediyesi Çevre Kontrol Müdürlüğü’nün Dünya Çevre Günü etkinliği, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin katılımıyla 3 Haziran’da Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleşti. Şenlik havasında geçen etkinlikte TURMEPA da stant açarak çocuklarla balık boyama aktivitesi yaptı. Farklı okullardan çok sayıda çocuğun katıldığı boyama etkinliklerinde TURMEPA Çevre Mühendisi tarafından çocuklara denizlerimizin önemi konusunda bilgiler de verildi. Etkinlikte ayrıca TURMEPA Deniz Süpürgesi tarafından denizden toplanan atıklar sergilendi.
DENİZTEMİZ DERGİMİZİN KABOTAJ ÖZEL SAYISI ÇIKTI

TURMEPA’nın temiz denizler için sürdürdüğü mücadeleyi kamuoyuyla paylaşmak ve denizlerimizle ilgili bilgiler sunmak amacıyla geliştirdiği deniz kültürü ve çevre dergisi DENİZTEMİZ, büyük ilgi görüyor. Dergi, üyelerimizin yanı sıra Türkiye’ye yön veren 5000 isme ulaşıyor. Üç aylık periyotlarla yayınlanan dergimiz Temmuz ayında Kabotaj özel   sayısıyla okuyucularıyla buluştu. Kabotajın 90. Yılında Türk denizciliğinin mercek altına alındığı yeni sayımız, denize gönül vermiş çok değerli isimlerle röportajlar ve deniz kültürüne dair birbirinden ilginç konularıyla ilgiyle takip ediliyor. Bu vesileyle ülkemize Kabotaj hakkını getirerek ulusal denizcilik bilincinin yaratılmasına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyoruz.
GENÇLER “YAŞASIN DENİZ” DİYOR!

Türkiye’nin genç nüfusu sivil toplum kuruluşlarının da yönlendirmesiyle artan deniz ve kıyı kirliliğine karşı artık sessiz kalmıyor. TURMEPA, oksijen kaynağı deniz ve su kaynaklarımızı korumak için 60 il ve 4 ülkeden 5600 gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. TURMEPA gönüllüleri, deniz ve kıyı  ekosistemi üzerine hazırlanan eğitim programlarını uygulayarak, farkındalık yaratacak etkinlikler düzenleyerek veya bu tür etkinliklere katılarak Türkiye’de sürdürülebilir, sağlıklı deniz ve kıyı ekosistemine ulaşmayı amaçlıyor. Bizler için çok değerli ve öncelikli olan gençlerimizin aktif birer gönüllü olarak yer aldığı Deniz Elçileri Topluluklarımız ile etkimizi artırarak yolumuza devam edeceğiz. TURMEPA vizyon ve misyonunu benimseyerek Dünya Gönüllüsü olmak istiyorsan sen de katıl: gonulluyum@turmepa.org.tr

GÖNÜLLÜLERİMİZLE BÜYÜYORUZ

Bu yıl 5.’si düzenlenen ve 9-14 yaş arası 60 çocuğun iki hafta süreyle bir araya geldiği Masmavi Deniz Eğitim Kampı’nda 12 gönüllümüz aktif olarak yer aldı. TURMEPA gönüllüleri, kamp süresince çocukların ihtiyaçları, güvenliği, eğitimler ve kamp düzeninden sorumlu oldu. Kamp süresince gönüllü abi ve ablalarını ilgiyle takip eden minikler bir an önce TURMEPA Gönüllüsü olmak istediklerini belirterek bizlere başvuruda bulundu. Davranışlarıyla örnek teşkil eden ve minik kampçıları gönüllü olmaya teşvik eden tüm gönüllülerimize TURMEPA Ailesi olarak bir kez daha teşekkür ederiz.

 ŞUBELERDEN HABERLER

- 24 Haziran 2016 tarihinde TEGV yaz okulu ders programlarına TURMEPA eğitimleri de dâhil oldu. TURMEPA Antalya Şubesi öncülüğünde 1, 2, 3. sınıf öğrencilerinden oluşan 25 kişilik ilk gruba eğitim verildi. Antalya Şubesi, 22 Haziran’da TRT Antalya Radyosu’nda yayınlanan “Hayata Dair” programına konuk oldu. Şube Sorumlusu Tuğba Göksoy’un katıldığı programda; Sınırsız Mavi Eğitimi, TEGV yaz okulu eğitimleri ve gelecek dönem eğitimleri hakkında bilgiler verildi.

- Çeşme’de Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında TURMEPA, Deniz Ticaret Odası, Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı organizasyonuyla Pırlanta Plajı’nda çevre temizliği yapıldı.

- Kuşadası Belediyesi tarafından organize edilen Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında TURMEPA Gönüllüleri de Kesedağı ve Güvercinada bölgesinde çevre temizleme çalışmalarına katıldı.

- TURMEPA gönüllü eğitmenleri, DP World Yarımca gönüllüleri, Körfez Belediyesi gönüllü ekipleri, Körfez Mimar Sinan İlkokulu ortaklığında gerçekleştirilen 2. Çevre Şenliği kapsamında Yarımca sahilinde kıyı temizliği yapıldı.