E Bülten 77

ÇEŞME KOYLARI 10 YILDIR ARKAS DESTEĞİYLE DAHA MAVİ

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ARKAS Holding desteği ile İzmir Çeşme’de denizlerin ve kıyıların biyolojik çeşitliliğinin korunması ve kirliliğin önlenmesi amacıyla 10 yıldır çevreyi koruma çalışmasını sürdürüyor.

Kirlilik tehdidiyle karşı karşıya kalan cennet koylarımız, TURMEPA’nın 4 ayrı körfezde çalışan katı ve sıvı atık toplama tekneleri sayesinde milyonlarca litre sıvı ve binlerce ton katı atığın denize karışması önlenerek korunuyor. Turizmin gözde tatil merkezi olan Çeşme’deki çalışmaları; uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle yaşadığı şehre birçok alanda katkı sağlamaya çalışan ARKAS Holding tarafından destekleniyor. 2006 yılından itibaren ARKAS Holding ve TURMEPA işbirliğiyle çevrenin korunmasına yönelik başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında ARKAS Holding’in yapımını ve işletimini üstlendiği “ARKAS TURMEPA II” adlı atık toplama teknesi, 10. yılında Çeşme koylarının temiz kalması için çalışmaya devam ediyor. ARKAS TURMEPA II, aynı zamanda, hizmete başladığı 2006 yılından bu yana yat ve gezi teknesi sahiplerini deniz kirliliği konusunda bilinçlendirerek çalışma ve etki alanını genişletiyor.

TURMEPA ve ARKAS Holding işbirliğinin 10. yılına özel olarak 28 Eylül Çarşamba günü İzmir’de düzenlenen törene ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ile İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Müdürü ve TURMEPA İzmir Şubesi Genel Sekreteri Halil Hatipoğlu katıldı.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu törende yaptığı konuşmada: “TURMEPA ve ARKAS’ın birlikte sürdürdüğü 10 yıllık mavi yolculuğu taçlandırmak için buradayız. ARKAS TURMEPA II adlı atık toplama teknemiz, ARKAS sayesinde 10 yıldır mavi denizler için çalışıyor. Atık toplama faaliyetlerinde yıllardır arkamızda çok büyük bir destekçimiz olan ARKAS, birçok markaya örnek oldu, özel sektörün de dikkatini denizlere yöneltti ve pek çok destekçimiz de ARKAS’ı bu sosyal sorumluluk projesinde izledi. İşini denize saygıyla yapan, çevreyle uyum içinde çalışan ARKAS’ın Yönetim Kurulu Başkanı sevgili büyüğüm Sayın Lucien Arkas’a 10 yıldır TURMEPA’ya verdikleri bu büyük destek için şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. Kaptanoğlu, konuşmasının ardından ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’a teşekkür plaketi takdim etti.

ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise törende, “Denizci aileden gelen ve denizden ekmeğini kazanan genç ve başarılı bir meslektaşım olan Şadan Kaptanoğlu’na bu değerli plaket için teşekkür ediyorum. Kendisinin yönetime gelmesinin TURMEPA için bir şans olduğuna ve yeni bir dinamizm getireceğine inanıyorum. TURMEPA gibi doğru bir ortakla başladığımız projede 10 yıl geride kaldı. Bu sürede başka şirketlere ve yerel yönetimlere örnek olmamız ve onların da projeler yapması doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Rakamlar da doğru yolda olduğumuza işaret ediyor. İlk yıl 56 tekneden atık toplanmış, bu yıl ise tekne sayısı 318 oldu. Toplanan atık miktarındaki yükseliş tekne sahiplerinin her geçen yıl bilincinin arttığının ve işbirliği yaptığının kanıtı. Çocuklarımıza, geleceğimize temiz denizler bırakılmasına katkıda bulunmak bizi çok mutlu ediyor.” dedi.
10 yılda 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı

ARKAS TURMEPA II tarafından toplanan atık miktarı her yıl bir önceki yıla göre önemli oranda artış gösteriyor. Çeşme koylarında faaliyet gösteren ARKAS TURMEPA II adlı atık toplama teknesi, 10 yılda yaklaşık 1,5 milyon litre atık suyun denize karışmasını önleyerek 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladı. Toplanan atık su miktarı, yaklaşık 78 bini aşkın damacana suyun hacmine eşdeğer.HİSARÖNÜ KÖRFEZİ’NE ZEN PIRLANTA DESTEĞİ

Türkiye’nin önde gelen pırlanta markası Zen Pırlanta, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın “Mavi Kıyılar” projesi kapsamında, Marmaris Hisarönü Körfezi’nde hizmet veren DenizTemiz 3 adlı atık toplama teknesinin sponsorluğunu üstlendi.

Bu işbirliğini duyurmak amacıyla, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Genel Müdürü Akşit Özkural, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş ile Zen Pırlanta ve TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Güzeliş ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, çevre ve denizlerin korunmasına gösterdiği duyarlılık ve verdiği desteklerle tanınan Zen Pırlanta’ya teşekkür plaketi verildi. Zen Pırlanta’nın bu yılki sponsorluğunu üstlendiği DenizTemiz 3 teknesi, TURMEPA’nın “Mavi Kıyılar” projesi kapsamında Marmaris’e bağlı Hisarönü Körfezi’nde 9 koyda hizmet veriyor. Son 3 yılda 1.500.000 litre atık suyun denize karışmasını önleyerek 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan tekne, Hisarönü Körfezi’nde aralarında Bencik Koyu, Selimiye Koyu, Kameriye Adası, Dirsek Bükü, İnbükü’nün bulunduğu 9 koyda yat ve turistik teknelerden sıvı atık topluyor.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, “Zen Diamond’un Yönetim Kurulu Başkanı sevgili Emil Güzeliş’e ve Yönetim Kurulu Üyesi sevgili Şükran Güzeliş’e verdikleri bu büyük destek için teşekkür ediyorum. Sizlere duyurduğumuz bu işbirliği sayesinde Zen Diamond ile Hisarönü Körfezi’ne bir koruma şemsiyesi açmış oluyoruz. Tabii bunlar şimdilik okyanusta bir damladır, dalga dalga yayılıp büyümesi ise bu ülkede denizi seven herkesin el ele vermesine bağlıdır.” dedi.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ise konuşmasında,Zen Pırlanta uzun yıllardır bizim doğal destekçimiz haline gelmiş, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Şükran Güzeliş her daim çalışmalarımıza gönülden destek vermiştir. Bunca katkılarının yanı sıra DenizTemiz 3 isimli teknemizin sponsorluğunu üstlenmeleri, denize ve çevreye verdikleri önemin boyutunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Umarız ki bu işbirliği diğer kurumlara da örnek olur,” dedi.

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “TURMEPA, ülkemizde çevre bilincini oluşturmak için ciddi projeleri hayata geçiren kıymetli bir dernek. Son dokuz yıldır çeşitli projelerde birlikte çalışıyoruz. Bu yıl da “Mavi Kıyılar” projesinde işbirliği yaptık ve Marmaris Hisarönü Körfezi’nde hizmet veren DenizTemiz 3’e sponsor olduk. Böylece denizlerimizin daha temiz kalmasına bir nebze de olsa faydamız olacak ve bundan büyük gurur duyacağız.”

Zen Pırlanta ve TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Güzeliş ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Zen Pırlanta olarak, ülkemiz için çok değerli olan TURMEPA’ya kaynak yaratmak için birçok çalışmaya destek verdik. Ben de uzun yıllardır TURMEPA’da gönüllü olarak çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Son bir yıldan bu yana derneğin Yönetim Kurulu Üyesi olarak daha da büyük sorumluluk hissediyorum. Sayın Tezcan M. Yaramancı’dan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralan Sayın Şadan Kaptanoğlu öncülüğünde, yıllardır sürdürülen etkin çalışmaları daha da geliştirerek hep birlikte yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.”
6. TURMEPA SUALTI ATIK SERGİSİ VE EĞİTİM ATÖLYESİ GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

16 Mayıs’ta kapılarını açan  “Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi”, gençleri ve çocukları bilinçlendirmeye devam ediyor. Bu yılki teması “Dünyamızı Tehdit Eden İklim Değişikliği” olarak belirlenen sergi ve atölye kapsamında çocuklar, nesli tükenmekte olan deniz canlıları ve iklim değişikliğinin deniz yaşamına etkileri konusunda bilinçlendiriliyor. Gönüllü eğitmenler eşliğinde verilen eğitimler çeşitli oyunlarla da pekiştiriliyor. Şişli Belediyesi, Akçansa, Mercedes – Benz Türk A. Ş. Spor Okulu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kurumların yanı sıra birçok okul tarafından ziyaret edilen ve şu ana kadar bini aşkın öğrenciyi ağırlayan sergide, bu yıl 2 bin öğrenciye ulaşmak amaçlanıyor. 10 Haziran’da Sancaktepe Bahçeşehir Koleji’nden yaklaşık 70 öğrencinin katıldığı Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi sırasında TRT Çocuk televizyonu da bir çekim gerçekleştirdi.


FETHİYE SUALTI ATIK SERGİSİ 10 YAŞINDA

TURMEPA’nın 2006 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesinde faaliyete başlayan Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi bu yıl 10. yaşını kutladı. Merkez, bugüne kadar eğitim ve etkinlikleriyle 74.255 kişiye ulaştı. Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi’nde 10 yıl önce başlayan deniz dibi temizliklerinde denizden çıkartılan birçok ilginç atık sergileniyor. Bu atıkların içinde motosiklet, ocak, buzdolabı, gece lambası, ayakkabılar ve televizyon gibi günlük hayatımıza dâhil olan pek çok eşya yer alıyor. Ziyaretçileri oldukça şaşırtan sergi, denizlerdeki insan etkisini canlı bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle çocukları etkisi altına alan sergi, bireylere düşünme fırsatı da veriyor.  10 yıldır olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerini ağırlayan merkez, Muğla Valiliği ile yapılan protokol çerçevesinde bölgedeki okullarda eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. 


ENGELLİ MİLLİ SPORCU GÖLLERDEKİ KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KULAÇ ATTI

TURMEPA’nın engelli milli sporcu Kemal Özdemir ile birlikte sürdürdüğü “Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes” projesi, hem deniz ve su kaynaklarının kirliliğine dikkat çekmek hem de engellilerin su sporuna ilgisini artırmak amacıyla Ağustos ayında İznik ve Bafa Gölleri’nde gerçekleştirildi.

Özdemir, daha önce deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla İstanbul Boğazı, İzmir, Antalya, Çanakkale ve Zonguldak’ta yüzmüş ve geçtiğimiz yıl göllerimizin kirlilik tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek için Van Gölü’ne açılmıştı. Kemal Özdemir, bu sene de göllerde kirlilik mücadelesinin devamı olarak İznik Gölü ve Bafa Gölü için yüzdü.

İznik Belediyesi’nin desteğiyle 12 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikte Özdemir, İznik İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi önündeki iskeleden yüzmeye başladı ve Feribot iskelesinde karaya ayak bastı. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın da katıldığı etkinlikte konuşan Özdemir: “Hem TURMEPA’nın deniz ve su varlıkları için gerçekleştirdiği mücadelesine destek olmak, hem İznik Gölü’nde yaşanan kirliliğe dikkat çekmek, hem de engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak amacıyla, yüzmeye karar verdim. Bugün de bu projeyi başardığımız için çok mutluyum. İznik Gölü için eğer bir önlem alınmazsa 15 - 20 sene içinde geri dönülmez bir eşiğe gelinebilir. 1990 yılında doğal sit alanı ilan edilen İznik Gölü’nde bugün kirlilik sebebiyle pek çok balık türü artık yaşamıyor.” dedi.

Özdemir, 19 Ağustos Cuma günü ise kirlilik tehdidi altında olan Bafa Gölü için kulaç attı. Aydın Valiliği ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen etkinlikte TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural da milli sporcuya yüzerek eşlik etti. Etkinliğe ayrıca Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi temsilcileri katıldı. Etkinlik çerçevesinde Aydın iline bağlı Serçin Köyü’nden Dalyan Koyu’na hareket edildi. Dalyan Koyu’ndan teknelerle açıldıktan sonra milli atlet, iki ilin ortasında yer alan Sobran Koyu açıklarından karaya yüzdü. Yüzme etkinliği Muğla Kapıkırı Köyü’nde sona erdi.

TURMEPA’DAN ÇANAKKALE BOĞAZI’NA MAVİ NEFES!

TURMEPA, Mitsui &Co., Ltd. hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Çanakkale Boğazı için harekete geçti. Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda farkındalığı artırmak için Ocak 2016’da başlatılan proje; Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 27 ay boyunca devam edecek.

“Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi kapsamında ilk eğitim, 10 Ağustos’ta Çanakkale Limanı’na demirleyen TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde verildi. Çocuklar bu sayede hem bir araştırma gemisini keşfetmenin heyecanını yaşadı hem de Çanakkale Boğazı’nın önemi konusunda bilinçlendi. İki eğitimden oluşan programa 40 öğrenci katıldı. Proje çalışmaları 22 - 26 Ağustos tarihinde muhtarlar ve balıkçılar ile devam etti. İlk etapta muhtarların desteğiyle yerel halka ulaşmayı amaçlayan TURMEPA, 22 - 26 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de Lapseki, Eceabat, Gelibolu muhtarlarına ve Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifler Birliği üyelerine proje detaylarını anlattı. Dört farklı bölgede gerçekleşen eğitimler sonunda 65 muhtar ve 8 balıkçıya ulaşılarak proje hakkında bilgilenmeleri sağlandı.

“Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesinin temel amacı, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olan Çanakkale Boğazı’nın karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekerek yerel halkı bu konuda bilinçlendirmek. Şu ana kadarki eğitimler ve ziyaretler sonunda yapılan anketlere göre; katılımcıların büyük çoğunluğu deniz kirliliğiyle ilgili çeşitli kaynaklardan (televizyon, gazete, dergi ve kitaplar, sivil toplum kuruluşları, internet) nadiren veya ara sıra bilgi almaktadır. Yerinde eğitimler, toplu eğitimler ve kongreler şeklinde aşamalandırılan proje ile deniz kirliliği hakkında edinilen bu bilgilerin içselleştirilmesini sağlamak hedefleniyor.

DECATHLON MAVİ KIYILAR İÇİN TURMEPA’YA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

TURMEPA, Decathlon ile Aralık 2015’ten beri gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyasından gelen bağışları “Mavi Kıyılar Projesi”ne aktarıyor. Proje çerçevesinde 9 aylık bağış sayesinde yaklaşık 270 bin litre siyah suyun, bir başka ifadeyle 20 bin kilogram katı atığın denize karışması önlenmiş oldu. TURMEPA, “Mavi Kıyılar Projesi” kapsamında atık alım tekneleriyle her sene Ege ve Akdeniz’de yat ve turistik tekne sahiplerinin uğrak yeri olan koylarda milyonlarca ton sıvı ve katı atığı topluyor.


7 KURUM İLE KIYILARDAN 600 KG ATIK TOPLADIK!

Kıyılarımızda görülen kirlilik ve bu kirliliğin ekosistemde yarattığı tahribata yakından tanıklık etmek, çözüm yolları bulmak ve farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl 3 ilde 4 farklı sahile uzandık. Kıyı Temizleme Hareketi kapsamında Dialog Semiconductor, Eyüboğlu Kemerburgaz Koleji, P&G, Axa Sigorta, Aras Kargo, DP World Yarımca Liman İşletmeleri ve Gitti Gidiyor ile İstanbul – Adalar, Samsun – Atakent ve Kocaeli – Körfez kıyılarını temizledik. 250 kurum çalışanının katıldığı kıyı temizleme etkinliklerinde toplam 600 kg katı atık toplandı. Her bir atık katılımcılar tarafından tek tek toplandıktan sonra ayrışmış bir şekilde belediyeler tarafından geri dönüşüm tesislerine teslim edildi. Kurum çalışanları, kıyı temizleme etkinliği etkinlik öncesi birbirinden eğlenceli takım oyunları oynayarak iş hayatında takım ruhuyla hareket etme, ekip olma, motivasyon artırma ve strateji geliştirme gibi becerilerini geliştirme fırsatı da yakaladı.

TURMEPA Ailesi olarak ilgili yerel yönetimlerin işbirliğiyle sürdürdüğümüz bu etkinliklerimize yıl sonuna kadar kıyı il ve ilçelerimizde hız kesmeden devam edeceğiz. Sizler de kurum çalışanlarınızı Etkinlik Gönüllüsü olarak bu keyifli harekete dâhil etmek isterseniz gonulluyum@turmepa.org.tr adresi sizi bekliyor. 

TURMEPA GÖNÜLLÜLERİYLE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Bugüne kadar 60 il ve 4 ülkeden TURMEPA’nın çalışmalarına destek olmak isteyen gönüllülerimiz, bizleri takip ettiler, birçok proje ve etkinliğimize katkıda bulundular. 2016 yılında onlardan aldığımız güçle yolumuza devam ediyoruz. Ekim 2016 itibari ile 5600 TURMEPA Gönüllüsü, artık denize ve kıyılara biraz daha yakın olacak. Deniz ve kıyı ekosistemine duyarlı TURMEPA Gönüllüleri, şeffaflık ilkesine dayanarak, yerel halk ile ekip çalışması halinde sürdürülebilir faaliyetler yürütecek, bunu yaparken de hayat boyu öğrenimi hedefliyor olacak. Yeni dönem itibariyle Deniz Elçileri Topluluklarımız, TURMEPA’nın eğitimlerini uygulayabilecek, iletişim kampanyalarına katılıp kendi projelerini geliştirebilecekler. Üniversitelerde kurulan bu topluluklar özel sektörde de kurulmaya başlanacak. Hazırlanan TURMEPA Gönüllü Programı ile hedefimiz, ülkemizde TURMEPA vizyon ve misyonunu benimsemiş dünya gönüllüleri yetiştirmek ve topluma kazandırmanın yanı sıra gönüllülerimizi tüm etkinlik ve faaliyetlerimizde “Aktif Gönüllü” statüsünde konumlandırmaktır. 

ULUSAL GÖNÜLLÜLÜK KOMİTESİ’NE ÜYE OLDUK!

2013 yılı Nisan ayında Türkiye'de gönüllülük adına önemli bir adım atılmış, Türkiye’de bir ilk olacak Ulusal Gönüllülük Komitesi’ni (UGK) kurmak için 22 katılımcı Ankara'da bir araya gelmişti. Mayıs 2013’te kurulan UGK, bugün eğitim, gençlik, çevre ve kalkınma gibi farklı alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve BM temsilcilerinden oluşan bir platforma dönüştü. Farklı çalışma alanlarından 17 kurum ve 5 bireysel üyeden oluşan komite, gönüllülüğün tüm sektörler ve toplumun her kesimini kapsayan doğasını yansıtmak, gönüllülüğün tanınmasını, güçlendirilmesini ve yaygınlaştırılmasını desteklemek için stratejik bir danışma organı olarak faaliyet gösteriyor. Gönüllülük alanında kurulan ilk işbirlikçi komite olan UGK, gönüllülük ve onun toplum refahına katkıları konusunda farkındalığı artırmada önemli bir rol oynuyor.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA olarak, gönüllülüğün ülkemiz nezdinde tanınması ve yaygınlaşmasına destek olmak, sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve her STK’nın aktif gönüllü kazanımını artırmak amacıyla 30 Eylül itibariyle UGK üyeleriyle tanıştık, onlara çalışmalarımızı anlattık ve UGK’ya üye olduk.

100 ÜNİVERSİTELİ, AKBANK ŞEHRİN İYİ HALİ PROJESİ İLE GÖNÜLLÜMÜZ OLDU!

Akbank’ın geçtiğimiz yıl başlayan “Şehrin İyi Hali” gönüllülük projesi kapsamında bu yıl dört sivil toplum kuruluşu yan yana geldi. TURMEPA ile birlikte Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Yedikule Hayvan Dostları Derneği (YHDD) ve Hayat Sende Derneği el ele verdi. Her STK çalışma alanları çerçevesinde önce 18 – 26 yaş arası üniversiteli gençleri gönüllü olmaya davet etti ve ardından gençler, ilgi alanlarına göre katılmak istedikleri projeyi seçtiler. Proje kapsamında 100 genç 28 Eylül’de TURMEPA ile birlikte Burgazada’da Madam Martha Koyu kıyı temizliği etkinliğine katıldı. 130 kg atığın toplandığı etkinlikte ayrıca deniz ekosistemi eğitimi ve atölye çalışması da gerçekleştirildi. Sanatın ve toplumsal duyarlılığın birleştiği bu projeye farklı STK’lar aracılığıyla toplam 500 genç gönüllü katıldı. Gönüllü gençler, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında Imany konserine ücretsiz katılma hakkı kazandılar. BORUSAN OKYANUS GÖNÜLLÜLERİ, GÖNÜLLÜ EĞİTMENLERİMİZ ARASINA KATILDI

Borusan çalışanlarından oluşan Okyanus Gönüllüleri ekibi, 7 - 9 Eylül tarihlerinde TURMEPA eğitici eğitimine katılarak ‘’TURMEPA Gönüllü Eğitmeni’’ olmaya hak kazandı. TURMEPA’nın “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı Projesi’’ ve ‘’Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz’’ konulu eğitim programlarına katılan 23 Borusan çalışanı, üç gün süren programı başarıyla tamamladı. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve Borusan Holding Okyanus Gönüllüleri Lideri Serdar Özkaleli’nin açılış konuşmasıyla başlayan programın ilk gününde, TURMEPA Oryantasyonu yapıldı. Program, Birleşmiş Milletler Gençlik Yapılanması (SDSN Youth) Türkiye temsilcileri Cahit Teoman ve Şila Temizel’in “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” başlıklı sunumu ile devam etti. Programın ikinci günü Uzman Psikolog H. Fatih Dane katılımcılara pedagojik eğitim verirken, son gün ise Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı projesi eğitimleri verildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara Borusan Holding Okyanus Gönüllüleri İstanbul Lideri İlker Doğruöz eşliğinde sertifikaları takdim edildi. Sertifika törenine katılan eğitmenler, aldıkları eğitimler çerçevesinde kendi bölgelerindeki okullarda eğitim verecekler.