E-Bülten 78 Sayı

6. TURMEPA SUALTI ATIK SERGİSİ VE EĞİTİM ATÖLYESİ İLE BİNİ AŞKIN ÇOCUK ‘’Co2’YE HAYIR!’’ DEDİ

16 Mayıs’ta kapılarını açan 6. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi” Ekim ayı itibariyle sona erdi. Bu yılki teması “Dünyamızı Tehdit Eden İklim Değişikliği” olarak belirlenen sergi ve atölye kapsamında çocuklar, nesli tükenmekte olan deniz canlıları ve iklim değişikliğinin deniz yaşamına etkileri konusunda bilinçlendirildi. Çocuklar sergide denizleri yakından tanıma şansı bulurken, eğitimler sırasında çeşitli oyunlarla eğlenceli vakit geçirme fırsatı da buldu. Nielsen, Akçansa, Şişli Belediyesi ve Mercedes - Benz Türk A.Ş gibi kurum çalışanlarının da ziyaret ettiği sergi, 5 ay boyunca 25 okuldan 1055 öğrenciye ev sahipliği yaptı. 6. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi Wells Fargo - United Way Worldwide hibesi ile hazırlanmış; TURMEPA ve Maker Grup işbirliğinde, Arçelik, Ülker, Halkalı Kâğıt, Monami, Bilkom, Koçtaş ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları'nın da destekleri ile hayata geçirilmiştir. Tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

TURMEPA’DAN ÇANAKKALE BOĞAZI’NA MAVİ NEFES!

TURMEPA’nın Ocak 2016’da başlattığı, Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi tüm hızı ile devam ediyor.  Mitsui &Co., Ltd. hibesi ve İÇDAŞ A.Ş desteğiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde bugüne kadar 30 bölgede, 1089 kilometre kat edilerek 1300 kişiye ulaşıldı. Proje; Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde Mart 2018’e kadar devam edecek. Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi, Çanakkale’nin 6 ilçesinde büyümeye devam ediyor. Hedef kitlemiz dahilinde bulunan öğrenciler, muhtarlar, turizmciler, balıkçılar ve genel olarak yerel halka projemiz anlatılıyor. Ziyaret edilen bölgelerde proje tanıtımı sırasında yerel halk ile bölgelerinde yaşanan çevresel sorunlar ve sebepleri konuşulup tartışılarak gerekli mercilere bildirilmek üzere kayıt altına alınıyor.

Bozcaada ve Çardak’ta ilk kurultay gerçekleşti

14 Ekim’de Bozcaada ve 1 Aralık’ta Çardak’ta projenin ilk değerlendirme toplantısı gerçekleşti. Bozcaada’dan 5, Çardak’tan 4 proje elçisinin katıldığı kurultaylarda eğitim ve eğitim materyalleri hakkında bilgiler verildi.

D-MARIN KIDS VE TURMEPA İŞBİRLİĞİYLE KÖY OKULLARINDA FARKINDALIK EĞİTİMLERİ VERİLDİ

TURMEPA, çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin Kids ile “Marina Eğitimleri” projesinde buluştu. Proje çerçevesinde Dalaman, Didim ve Bodrum’da bulunan köy okullarında okuyan yaklaşık 320 öğrenciye, doğada bulunan canlıları yakından tanımalarını ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmelerini sağlamak amacıyla eğitimler verildi. Çocuklar, aldıkları eğitimler sonucunda yarattıkları projeleri Ocak ayında jüriye sunacak. Ankara Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu, Uzm. Özge Altıntaş, TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar ve TURMEPA Eğitim Projeleri Bölümü Proje Koordinatörü Şebnem Deyanat‘tan oluşan jürinin ödüle layık gördüğü üç proje, Turgut Denizer‘in Balıklar İş Başında ve Emma Godfrey’in Dünyayı Öğreniyorum kitaplarıyla ödüllendirilecek.

TURMEPA, 15 EKİM’DE KIYILARA AKIN ETTİ

TURMEPA her yıl düzenlenen ‘Uluslararası Kıyı Temizliği - ICC International Coastal Cleanup’ etkinliği çerçevesinde, üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvadı. TURMEPA’nın deniz kirliliğine dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için düzenlediği etkinliğe, Türkiye çapında bini aşkın deniz gönüllüsü katıldı. 2002 yılından bu yana TURMEPA koordinatörlüğünde dünyayla eşzamanlı yürütülen etkinlik bu yıl 6 ilde 11 farklı noktada gerçekleştirildi. Etkinliğin merkezi ise “Çanakkale Deniz Aşıkları” projesi kapsamında, Çanakkale (Kepez, Çardak, Bozcaada, Kilitbahir) oldu. Çardak, Kepez, Bozcaada Belediyeleri ve Kilitbahir Muhtarlığı ile Çardaklıyız Biz Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültürel Gelişim Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen etkinliğe, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Deniz Elçileri Topluluğu da gönüllü katılımlarıyla destek verdi. 300’ü aşkın gönüllünün katıldığı etkinlikte 1 saat içinde kıyıdan 143 kilogram çöp toplandı. Kampanya çerçevesinde TURMEPA, üç denizimizin kıyılarını temizlemek için Çanakkale’nin yanı sıra İstanbul, İzmit, İzmir, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Fethiye kıyılarına uzandı.

DECATHLON’UN DESTEĞİYLE 3 MİLYON LİTRE DENİZ SUYUNUN TEMİZ KALMASI SAĞLANDI

TURMEPA, Decathlon ile Aralık 2015’ten bu yana gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyasından gelen bağışları “Mavi Kıyılar Projesi”ne aktarıyor. Geri dönüşümlü poşet satışlarından elde ettiği gelirin yarısını TURMEPA’ya bağışlayan Decathlon’un desteğiyle 1 yılda 360 bin litre siyah suyun denize karışması engellendi. 360 bin litre su, yaklaşık 19 bin damacanaya eşit. 19 bin damaca kadar pis suyun denizlere karışması engellenerek 3 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı.

TURMEPA GÖNÜLLÜ EVİ 5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE KAPILARINI AÇTI!

TURMEPA 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde can simidi olan gönüllülerini unutmadı. Çok sayıda deniz dostu kuruluşun desteğiyle oluşturulan TURMEPA Gönüllü Evi, 5 Aralık Pazartesi günü tüm gönüllülere kapılarını açtı. TURMEPA Gönüllü Evi, gönüllülerin dernek çalışmalarına destek olabilecekleri, projeler geliştirebilecekleri, atölye, eğitim ve oryantasyon çalışmaları yürütebilecekleri sıcak ve keyifli bir ortam sunmanın yanı sıra, yaz aylarında bahçesinde dalış ve sualtı eğitimleri gibi birbirinden ilginç aktivitelere sahne olacak, alanında uzman birçok ismi ağırlayacak. Gönüllü Evi’nde gönüllülere ait bir çalışma odası, toplantı odası, yönetim odası, kütüphane alanı ve bahçesinde eğitim - atölye sahası bulunuyor. 

TURMEPA Gönüllü Evi’nin açılışı, 5 Aralık günü derneğin Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk ve Meteoroloji Mühendisi / CNNTÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli ile birlikte evin kuruluşuna destek veren kurumlar ve TURMEPA Gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Bünyamin Sürmeli, katılımcılara Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, küresel iklim değişikliği ve denizlerdeki yaşamın hayati önemi hakkında bilgiler aktardı. Yıllardır bir gönüllümüz olarak etkinliklerimize destek veren Sürmeli, konuşmasında özellikle çevre konularında gönüllü çalışmaların öneminin altını çizdi. Gönüllü gençlerin de konuyla ilgili soru ve cevaplarıyla oldukça renkli geçen etkinlik, yıllardır derneğin çalışmalarına destek veren gönüllülere sertifikalarının ve Bünyamin Sürmeli’nin imzalı “Mavi Misket” kitabının takdim edilmesiyle devam etti.

TURMEPA Gönüllü Evi’nin bakım, tamir, tadilat ve onarım işleri için Ekşioğlu Onur Yapı A.Ş. ile Ekşioğlu Yeditepe İnşaat Ltd.Şti.’ye, tüm ofis demirbaşları için KOÇTAŞ A.Ş.’ye, teknolojik donanım desteği için Akbank’a, mutfak malzemeleri için Allianz Sigorta’ya, kurumsal kimlik çalışmaları için Busyİstanbul’a, evimizi ziyaret eden tüm gönüllülerimize hediye edilecek fincan ve kahve seti için Best Otomat’a, açılışta özel ikram desteği için de Ülker’e teşekkürlerimizi sunarız. Türkiye’den TURMEPA vizyon ve misyonunu benimsemiş dünya gönüllülerini yetiştirmek ve topluma kazandırmak hedefiyle her daim bu çatı altında olacağız. İşbirliği içinde olduğumuz tüm sivil toplum kuruluşlarına kapılarımız açıktır.

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE BİZ

Dünya Gönüllüler Günü’nün bu yılki teması “Kimseyi Geride Bırakma” olarak belirlendi. TURMEPA, gönüllüleri ile derneğin faaliyetlerini uygulamayı, yaygınlaştırmayı, denizlerimizin içinde bulunduğu tehlikeler karşısında birlikte düşünmeyi, tartışmayı ve harekete geçmeyi amaç edinerek Birleşmiş Milletler’in bu yılki temasına uygun şekilde yeni bir Gönüllü Yönetim Programı hazırladı. Bu tema çerçevesinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında yer alan Küresel Hedefleri 2030’a kadar yerine getirmek için, çalışmalarını üyesi olduğu Ulusal Gönüllülük Komitesi eşliğinde sürdürüyor.

TURMEPA Ailesi olarak 5 Aralık’ta Fethiye, Bodrum, İzmir ve Çanakkale’de Merkez ve Şube Yöneticilerimiz ile Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Elçileri Topluluğu Başkanımız liderliğinde stant açtık. Böylece Dünya Gönüllüler Günü coşkusunu ülkemizin farklı kıyılarında da yaşatma fırsatı bulduk. İstanbul’da 20 farklı noktada İBB desteği ile 23 STK ve kurum ile birlikte, Ulusal Gönüllülük Komitesi çatısı altında logomuz ile yer aldık ve İstanbullulara “Dünya Gönüllüler Günümüz Kutlu Olsun” dedik.

İzmir Şubesi öncülüğünde ise Yaşar Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldik ve yılını dolduran gönüllülerimize teşekkür belgelerini takdim ettik. Ayrıca “Kampüste İyilik Var” isimli radyo programına ve saha etkinliklerine katıldık.

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’ne özel olarak, Ulusal Gönüllülük Komitesi çatısı altında “Gönüllüysen Renk Ver” dedik ve bir kısa film çektik. Destek veren gönüllülerimiz; Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden Yunus Emre Yiğit ve Batuhan Meşe’ye, Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi’nden Alper Kırca’ya, Bilgi Üniversitesi’nden Melay Ağırtaş ve Tolga Akıncı’ya teşekkür ederiz. İzlemek için: ulusalgonullulukkomitesi.org

DENİZ ELÇİLERİ TOPLULUKLARIMIZ İŞ BAŞINDA!

Bilgi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Deniz Elçileri Topluluklarımız aracılığıyla her iki üniversitede TURMEPA stantları kurduk; Koç Üniversitesi’nden 24, Bilgi Üniversitesi’nden 103 gönüllü adayı aramıza gönüllülerimiz sayesinde katıldı. Koç Üniversitesi Deniz Elçileri Topluluğumuz, İstanbul Türkan Efe Ortaokulu’nda 62 çocuğa eğitim verdiler. Öte yandan Bilgi Üniversitesi iletişim kanalı RGB’de canlı olarak yayınlanan “Bu Sabah” isimli programa 15 Aralık’ta BilgiDET Başkanı Melay Ağırtaş ile gönüllümüz İrem Çakar konuk oldular ve derneğimizin hedefleri, faaliyetleri ve gönüllü etkinlikleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Daha fazla bilgi için: rgb.bilgi.edu.tr

ŞUBELERİMİZDEN HABERLER

FETHİYE’DE 2016 YILINDA 9 BİNE YAKIN ÖĞRENCİYE ULAŞTIK

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi, 2016 yılı eğitimlerini tamamladı. DTO Fethiye Şubesi’nin destekleriyle 2016 yılında Mavi Kuşak Hareketi Muğla projesi çerçevesinde toplam 8579 ilk ve orta öğretim öğrencisine deniz kültürü ve deniz sevgisini aşılandı. Proje eğitimleri 2016 – 2017 eğitim yılında ise Muğla’nın Marmaris ilçesinde devam ediyor. Marmaris’te gerçekleştirilecek eğitimlerle 4 bini aşkın öğrenciye ulaşmak hedefleniyor. Netsel Marina ve TURMEPA Marmaris Şube Başkanı Erkan Özatağ’ın destekleriyle yürütülen eğitimlerle Muğla’nın turizm bölgelerinde denizlerimizin önemine, kirliliğe ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Mavi Kuşak Hareketi Marmaris eğitimleri TURMEPA Marmaris Şube Üyesi Zafer ERGÜL tarafından gerçekleştirilecek.

İZMİR VE ANTALYA ŞUBEMİZ 2016’DA BİNLERCE ÖĞRENCİNİN BİLİNÇLENMESİNİ SAĞLADI

TURMEPA eğitimleri Antalya ve İzmir’de de tüm hızıyla devam ediyor. ‘Sınırsız Mavi’, ‘Denizlerimiz Nasıl Kirleniyor’ ve ‘Küresel İklim Değişikliği’ eğitimleriyle TURMEPA, miniklerin ve gençlerin bilinçlenmesini sağlıyor. 2016 sonu itibariyle Antalya’da verilen eğitimlerle 1400 öğrenci denizlerimiz konusunda bilgilendirildi. Fettah Tamince Anadolu Lisesi, Sınav Koleji, Özel Doruk Anadolu Lisesi ve Maarif Koleji öğrencilerinin yanı sıra Sınav Koleji’nden mutfak ve kat personeli de eğitim programlarımıza katıldı. TURMEPA İzmir Şubesi’nin yürüttüğü eğitimler sonucunda ise yıl sonu itibariyle 2280 öğrenciye ulaşıldı.

TURMEPA, FEN BİLİMLERİ ARAŞTIRMA SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Genç bilim insanlarının ilgisini denizlere ve deniz kirliliğine çekmeyi hedefleyen TURMEPA, 21 Aralık’ta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Fen Bilimleri Araştırma Sempozyumu’nda poster sunumu ile yer aldı. Posterde TURMEPA’nın kuruluşu, amaçları, faaliyetlerinin özeti ve fotoğrafları yer aldı. Doç. Dr. Nedim Özdemir’in rehberlik ettiği poster sunumu, tüm sempozyum boyunca katılımcılara sergilendi.

TURMEPA BODRUM ŞUBESİ MAVİ KIYILAR İÇİN ÇALIŞTI

TURMEPA Bodrum Şubesi yıl boyunca derneğin tüm ulusal ve uluslararası etkinliklerine destek verdi. İlk olarak Mayıs ayında Bodrum’da turizm sezonunun başlamasıyla birlikte Bodrum Bahçeşehir Koleji ile Ortakent sahilinde çevre ve sahil temizliği etkinliği gerçekleştiren Bodrum Şubesi, daha sonra Akdeniz'i Temiz Tutalım - Clean Up The Med etkinliği çerçevesinde Bodrum TED Koleji ile Bitez'de kıyı temizliği yaptı. Şube yetkilileri ve gönüllüleri, dünyaca ünlü Caretta Caretta yaşam alanı Dalyan İztuzu sahilinde yapılan çevre/sahil temizliğinin yanı sıra Uluslararası Kıyı Temizleme Günü (ICC) etkinliği ve 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü etkinliklerini de Bodrum’da gerçekleştirdi.