E-Bülten 79. Sayı

 
2017 Ocak - Mart
TURMEPA’NIN ANKARA TEMASLARI
DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Deniz Ticaret Odası yönetimleri, 2017 yılının ilk çeyreğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir dizi ziyarette bulundu. 16 Şubat’ta Sayın Bakan Mehmet Özhaseki makamında ziyaret edilirken, 6 Mart’ta ise Bakanlık’a ikinci bir ziyaret gerçekleştirildi.
 
 
Deniz Ticaret Odası ve TURMEPA yönetimleri, 16 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi makamında ziyaret etti . Bu ziyarette, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve DTO Meclis Üyesi Halim Mete, DTO Yönetim Kurulu Üyesi ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu ve DTO Fethiye Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan hazır bulundu.

Yapılan nezaket ziyaretinde, yeni nesillere mavi bir gelecek bırakabilmek adına Bakanlık ve sivil toplum kuruluşları olarak atılabilecek adımlar masaya yatırıldı;  sürdürülebilir deniz ve kıyı yönetimi için ortak çalışmalar yapma konusunda görüş birliğine varıldı.

Şadan Kaptanoğlu, 6 Mart 2017 tarihinde Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu ve TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ikinci kez ziyaret ederek bir dizi temasta bulundu. Ziyaret kapsamında Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Çevre ve Şehircilik Müsteşar Yrd. Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy ile görüşüldü. Kaptanoğlu, Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile yapılan görüşmede, çevre kirliliğine yol açabilecek deniz kazalarında acil müdahalenin öneminin, düzenli tatbikat ve acil müdahale malzemelerinin sürekli denetiminin gerekliliğinin altını çizdi. Mustafa Öztürk de, deniz kökenli kirliliğin önüne geçmek için TURMEPA’nın yurt dışı uygulamaları takip etmesi ve bu konuda örnekler üreterek çözüme destek olması  gerektiğini, bunun için Bakanlık’ın işbirliğine hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca gemilerle atık yönetim modeli geliştirilmesi, sintine, slop ve yağdan yakıt elde edilmesi gerektiğini ifade eden Öztürk, kirliliğin izlenmesi ve toplanması ile ilgili bir toplantı ve eylem planı gerektiğini, bu konuda Bakanlık olarak destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Atık yağın altın değerinde olduğunu, bu yağı değerlendirecek sanayi kollarının oluşması ve kirlilik olmadan çözüm üretmeyi tartışmamız gerektiğini ifade eden Öztürk’e, gemicilik ve turizm gemiciliğinin bir çalıştayda tartışılması önerisi getirildi.
 
  Çevre ve Şehircilik Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise, derneğin faaliyetlerini takip ettiklerini, samimiyetini ve çalışmalarının ne kadar değerli olduğunu bildiklerini ve her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Şadan Kaptanoğlu, Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy’a yapılan ziyarette, derneğin kuruluşundan bu yana yapılan önemli çalışmaları, denizlerimiz konusunda farkındalığı artırmak için geliştirilen örnek projeleri anlattı. Faruk Okuyucu da, Muğla ilinin özel olduğu kadar insan baskısına maruz kalan bir Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğuna ilişkin bilgileri içeren dosyayı Kemalettin Tekinsoy’a takdim etti.  TURMEPA ve DTO’nun Bakanlık’a, çevreci çözümler konusunda her zaman destek vereceği aktarıldı. Tekinsoy, Kaptanoğlu’nun daveti üzerine ileriki günlerde ortak çalışmaları başlatmak üzere bir dizi toplantı yapılabileceğini ifade etti.
YAKAMOZ: DENİZ VE KADIN SEMPOZYUMU 2. KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

8 Mart 2017 Dünya Kadınlar Günü'nde Türk denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında çalışan kadınlar, ikinci defa Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu çatısı altında The Green Park Pendik Hotel’de bir araya geldi. Denizcilik sektörünün ışıldayan kadınlarının deneyimlerini aktardığı ve kadınlar gününe özel mesajlarını paylaştığı sempozyumda TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ana konuşmacılar arasında yer aldı.Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kaptan Seda Turhan, “Denizin ışıltısı kadınlarımızın günü kutlu olsun. Sektörün lider, girişimci, inovatif kadınlarını buluşturan bu etkinlikte emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.” dedi. Ardından kürsüye çıkan Sempozyum Eş Başkanı ve WISTA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek, “Dayanışmayı sürdürmek adına herkesi bu tür organizasyonlara destek vermeye davet ediyorum.” derken, Eş Başkan ve TMMOB GEMIMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın ise “Kadınlarımızın iş dünyasında hak ettikleri konuma gelmesine olanak tanıyan şirketlere sonsuz teşekkürler. TURMEPA’ya da bu sempozyuma özel olarak hazırladıkları sertifikalar için çok teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı.

     

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, konuşmasında tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak bugüne kadar kadınların yeterince denizle buluşturulamadığını, ancak artık bu eksiğin giderileceğini vurguladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Gemi Adamları Daire Başkanı Cem Erdem ise “Son yıllarda denizcilik alanında çalışan, eğitim alan ve veren kadınların sayısındaki artışı mutlulukla takip ediyoruz. Bu konuda teşviki artırmak amacıyla bizler de elimizden geleni yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan, “Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Bugün kadınların günü, bu nedenle Deniz Ticaret Odası’nın yakamozu olan Yönetim Kurulu Üyemiz Şadan Kaptanoğlu’na sözü vermek istiyorum.” diyerek Kaptanoğlu’nu sürpriz bir şekilde kürsüye davet etti. Kaptanoğlu, yaptığı kısa konuşmada tüm kadın denizcilere bu meslekte oldukları için teşekkür etti, Deniz Ticaret Odası ve onun destekleriyle kurulan TURMEPA’nın kadın temsilcisi olarak bu organizasyonda bulunmaktan duyduğu kıvancı dile getirdi. Kaptanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan TOBB Başkan Vekili Halim Mete, “Denizci bir ailenin çocuğuyum, annem, babam, dedem, ninem hepsi kaptan. Ninem ilk kadın kaptanlardan biridir. Sizler bu mesleği seçerek çoktan başarmışsınız. İyi ki denizci olmuşsunuz, hepinize binlerce kez teşekkür ederim.” dedi. Daha sonra toplantıda konuşma yapan katılımcılara TURMEPA’nın hazırlamış olduğu sertifikalar takdim edildi. 
Sempozyuma bir video mesaj gönderen DP World Gateway Lojistik Genel Müdürü Nichola Silviera, “Taşımacılık sektöründe kadınlar her zaman var oldu. Ancak artık roller değişiyor. Araştırmalara göre dünyada 83 yıl sonra cinsiyet uçurumunun kapanacağı söyleniyor. Bu süreyi kısaltmalıyız, kadınların iş hayatının her alanında katılımını artırmalıyız. Bunu kadınlara borçluyuz.” dedi.
 
TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, “Günümüzde kadın ve erkek liderler üzerinde yapılan araştırmalarda çağımız özelliklerinin en fazla kadın liderlerde olduğu gözlemlenmiş. Her ne kadar kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik çok uzun zaman kapanmayacak gibi görünse de şu an kaos içinde olan bu yüzyıl, biz kadınlara farkında olmadan bir fırsat yaratıyor. Burada önemli olan bizim direnmemiz ve birbirimize destek olmamız. Her zaman bizi yıldırmaya bilerek ya da bilmeyerek çabalayacak insanlar olacaktır. Bizleri inatla kendi algıları içine sokmak isteyenler olacaktır. Oysa önemli olan bireysel bir kadın olarak kendimizi nasıl algıladığımızdır. Sizler denizci kadınlar olarak çok cesursunuz, denizi seçerek çoktan güvenli alanlarınızı terk etmişsiniz. Şunu hep hatırlamalıyız, gelecek cesurlara aittir ve bütün engelleme çabalarına rağmen 21. yüzyıl kadınların yüzyılı olacaktır.” dedi. Kaptanoğlu konuşmasını, “Bugüne kadar kadın olmak, insan gibi yaşamak, ekmeğini kazanmak uğruna hayatlarını kaybeden tüm kadınların ruhlarını şad ediyor, onların değerli hatıraları ve tüm cesur kadınların önünde saygıyla eğiliyorum.” sözleriyle tamamladı. Etkinlikte, “En Fazla Kadın İstihdamı Sağlayan Şirket”ler olarak Arkas Denizcilik, İnce Denizcilik YMN Tanker’e “Kadın Denizci Destek Ödülleri” takdim edildi. Tüm gün süren organizasyonda sektörün alanında öncü isimleri sunum yaptı, interaktif atölye çalışmaları gerçekleştirildi, düzenlenen kısa film ve bir cümle ile deniz ve kadın yarışmalarının kazananlarına ödülleri takdim edildi.
 
DÜNYA DENİZCİLİK ENDÜSTRİSİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Uluslararası denizcilik sektörü, İMEAK Deniz Ticaret Odası desteğiyle 21-24 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen 14. Exposhipping EXPOMARITT İstanbul Denizcilik Endüstrisi Teknoloji ve Ticaret Fuarı'nda buluştu. Fuar, Seatrade öncülüğünde düzenlenen ve iki gün süren “Global Maritime Summit” zirvesine de ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen denizcilik kuruluşlarının temsilcilerini ağırlayan zirve, denizcilik endüstrisini uluslararası ve bölgesel bazda etkileyen kilit konulara odaklandı.Exposhipping İstanbul kapsamında 22 - 23 Mart tarihlerinde Pendik Green Park Convention Center’da dünyadaki öncü denizcilik etkinliklerinde konferans programları ve ödül törenleri düzenleyen SEATRADE öncülüğünde 'Global Maritime Summit' Zirvesi yapıldı. 
22 Mart Çarşamba günü başlayan zirvenin açılış konuşmalarını Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve Panama Denizcilik Kuruluşu Genel Sekreteri Tomas Avila yaptı. Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerin denizcilik sektörüne etkilerinin paylaşıldığı açılış konuşmasında Kalkavan, “Dünya ekonomisine baktığımızda Trump’tan sonra Amerikan ekonomisinin çok daha iyiye gideceğini düşünüyoruz. Denizcilik sektörü de Çin’in teşvikiyle daha iyi bir duruma gelecek. İnişler ve çıkışlar olacak ama dünya ekonomisinin yüzde 3 ila 5 arasında büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye de deniz ticareti konusunda dünyada önemli oyunculardan biri olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.
Columbia Shipmanagement Ltd. Başkanı Mark O’Neil moderatörlüğünde gerçekleşen ilk oturumda; gemi sahiplerinin sektörde son 9 yıldır yaşanan krizin nasıl üstesinden geldiği, armatörlerin kendilerini kriz ortamında nasıl konumlandırdıkları ve yaşanan sıkıntılar tartışıldı. Oturumun panelistleri; gemi sahipleri de olan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve Er Denizcilik’in sahibi Cihan Ergenç oldu. Metin Kalkavan panelde, “Gemicilik artık aylık hatta haftalık değişen bir piyasa haline geldi. Yatırım yaparken küçük değişikliklere güvenmemek gerekiyor.  Bu nedenle Türk armatörler artık yatırım eğiliminden araştırma ve gelişmeye doğru kayıyor. Bizler denizcilik alanında nitelikli insan yetiştiriyoruz, bu en iyi yaptığımız şeylerden biri.” dedi. Şadan Kaptanoğlu ise, “Biz son 9 yıldır herkese ‘sipariş vermeyin’ mesajı verdik. Özellikle nakit akışınızı iyi okumanız gerekiyor, bu süreçte güvenlik çok önemli ve yatırım için hala çok erken. Yatırım için hep zaman var, bu nedenle kendimizi değişime adapte edip ilerlememiz gerekiyor. Bizim ülkemizde %75 genç nüfus var. Yetişmekte olan genç denizcilerimize çok güveniyoruz.” şeklinde konuştu.
       


Panelin ikinci oturumunda gemi inşa sektörü, onarım ve yenileme konularına değinildi. Türk kıyılarında yapılmak üzere olan çevresel düzenlemeler, fırsatlar, yeni teknolojiler ve materyaller, Türkiye gemi inşa sektörünün bakış açısı ve küresel trendler masaya yatırıldı. Metin Kalkavan’ın başkanlığında gerçekleşen oturumda Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Desan Denizcilik Satış Müdürü Özgür Çilli, GEMAK Denizcilik CEO’su Birol Üner, LISCR Bölge Müdürü Erhan Esinduy, Affinity Araştırma Şirketi Analisti Fotios Katsoulas, Ecochlor Teknik Direktörü Mike Hasson ve Optimarin A.Ş Bölge Müdürü Ivo Petrov sunumlarını yaptı.
 
Zirvenin bir sonraki oturumunda TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu moderatörlüğünde hava emisyonu ile ilgili çevresel düzenlemeler konusuna değinildi. Oturumun panelistleri; BIMCO Genel Sekreteri Lars Robert Pedersen, Panama Denizcilik Kuruluşu Genel Sekreteri Tomas Avila, Verifavia Shipping CEO’su Julien Dufour, Clean Marine Satış Müdürü Jan Fredrik Gulbrandsen ve Class NK İstanbul Müdürü Serdar Faik Atukeren oldu. 
 
Panelde, COP 22 İklim Zirvesi ışığında sektörün durumu değerlendirilirken, yeni çevresel düzenlemeleri nasıl avantaja çevrilebileceği tartışıldı. Panelistler; Avrupa Birliği İzleme, Raporlama ve Doğrulama (EU MRV) Düzenlemesi’nin önemi ve ülkelerce uygulanabilirliği konusunda görüşlerini paylaştı, ayrıca denizde çevresel düzenlemeler konusunda klaslama kuruluşlarının önemine değinildi. BIMCO Genel Sekreteri Lars Robert Pedersen, hava emisyonları ile ilgili düzenlemelerin gittikçe karmaşık bir hale geldiğini, bu nedenle sektörün mevcut ticaretini sürdürebilmesi ve yeni bölgelere açılabilmesi için yeni inşa edilecek gemilerin daha çevreci olması gerektiğinin altını çizdi. Kaptanoğlu ise, “Bizler gemi sahibi olarak standardın altında denizciliğe karşıyız. Bu konudaki hassasiyetimizi her fırsatta dile getiriyoruz. TURMEPA olarak da denizlerimizin korunması için sayısız çalışma yürütüyoruz. Beni bir denizci olarak geceleri uyutmayan şey işte tam da bu konu.” şeklinde konuştu. İki gün süren zirve sonunda BIMCO temsilcileri ve Colombia Marlow Gemi İşletmeciliği şirketi yetkilileri, Şadan Kaptanoğlu ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ev sahipliğinde üniversiteyi ziyaret etti.
 
Global Maritime Summit zirvesi ile aynı tarihlerde paralel etkinlikler de yapılması dikkat çekti. Bunlardan ilki, BIMCO NYPE 2015 Semineri idi. BIMCO yetkililerinin yeni NYPE 2015 Sözleşmesi’nin sunumunu yaptığı ve yoğun ilgi gören etkinlik, resepsiyon ile son buldu. Sektörün ilgi gösterdiği bir diğer etkinlik ise, Colombia Marlow Gemi İşletmeciliği firmasının tanıtım sunumu ve resepsiyonu oldu. 14. Exposhipping EXPOMARITT İstanbul Denizcilik Endüstrisi Teknoloji ve Ticaret Fuarı süresince kurulan TURMEPA standı, gelen ziyaretçileri karşıladı.


DENİZCİLER ‘MAVİ VATAN’ İÇİN 2017’DE DE TURMEPA’YA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, denizcilerin TURMEPA’ya olan desteğini artırmak amacıyla 2017 yılında da sektörün önce gelen kuruluşlarını ziyaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Şubat ayında Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ve WISTA Türkiye - Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği’ni ziyaret eden Kaptanoğlu, ayrıca TURMEPA KÜDENFOR ortaklığında gerçekleştirilen “Çin’in Deniz İpek Yolunda Neden Türkiye Olmalı?” başlıklı toplantıya ev sahipliği yaparak sektörde söz sahibi olan kişi ve kurumları bir çatı altında topladı.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD)
1986 yılında kurulan UTİKAD, Türkiye’de ve uluslararası alanda kara, hava, deniz, demiryolu, kombine taşımacılık ile lojistik hizmetler üreterek taşıma organizasyonunu üstlenen 425 üye firmayı aynı çatı altında toplayan bir sivil toplum örgütüdür.  TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Genel Müdürü Akşit Özkural ve Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, 14 Şubat 2017 tarihinde Florya’daki UTİKAD Genel Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Toplantıya UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ve bazı Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Ziyarette, denizlerle ilgili konunun ne kadar kritik olduğunu bilerek TURMEPA ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Eldener, “İki sertifika programıyla yeni iş gücünü daha bilinçli yetiştirmeye çalışıyoruz. Çevre eğitimleri konusunda da TURMEPA ile bir araya gelebiliriz.” dedi.

 
WISTA Türkiye - “Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği”
İngiliz kadın tanker broker'ları tarafından 1974 yılında kurulan Wista - Women's International Shipping & Trading Association - Uluslararası Kadınlar Denizcilik ve Ticaret Derneği günümüzde 25'ten fazla ülkede örgütlenerek büyümesini sürdürüyor. Sosyal ve yasal kuruluşunu Wista Türkiye - Türk Denizci Kadınlar Derneği adı altında tamamlayan Türkiye grubunun amacı ve hedefleri, denizcilik sektöründe çalışan her kademe sorumluluğundaki kadın yöneticilerin deneyimlerini artırmayı, karşılaştıkları sorunları gününde değerlendirerek çözümüne yardımcı olmayı ve dayanışmayı artırıcı görüşler yaratmayı içeriyor. TURMEPA Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, Wista Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri ile 7 Şubat 2017 tarihinde dernek faaliyetlerini konuşmak üzere bir araya geldi. Toplantıda Wista Türkiye ile TURMEPA arasında yapılabilecek olası işbirlikleri hakkında görüşüldü. Wista Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek, “Wista’nın özünde dayanışma yatıyor. Bizler mavi denizler için TURMEPA ile işbirliğine hazırız.” dedi.

KÜDENFOR TURMEPA Ortaklığında “Çin’in Deniz İpek Yolunda Neden Türkiye Olmalı?” Başlıklı Toplantı
TURMEPA ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) ortaklığında, 17 Şubat 2017’de Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe Yolcu Gemisi’nde “Çin’in Deniz İpek Yolunda Neden Türkiye Olmalı?” konulu bir toplantı gerçekleştirildi. KÜDENFOR Kurucu Direktörü Amiral Cem Gürdeniz ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, denizcilik sektörünün önde gelen isimleri ve bu alanda çalışmalarını sürdüren değerli akademisyenler katıldı. 21. yüzyılda Çin’in OBOR (One Belt One Road – Tek Kuşak Tek Yol) projesine, Türkiye’nin sadece kara ve demir yolu projeleri kapsamında değil, aynı zamanda deniz ulaştırması ve limancılık (hub port) ile entegrasyonu ülkemiz çıkarları açısından büyük önem arz ediyor. KÜDENFOR tarafından bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile eşgüdüm içinde yapılan çalışmalar hakkında Türk denizciliğine katkı sağlayan STK’lara bilgi vermek ve karşılıklı fikir teatisinde bulunmak üzere gerçekleştirilen toplantıda, Türk denizciliğinin OBOR projesinde en hızlı ve en etkili şekilde nasıl yer alacağı konusunda görüş ve öneriler dile getirildi.


ATIK TOPLAMA TEKNELERİMİZ YENİ SEZONA HAZIR!

Kirlilik tehdidiyle karşı karşıya kalan cennet koylarımız, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın 4 ayrı körfezde çalışan katı ve sıvı atık toplama tekneleri sayesinde milyonlarca litre sıvı ve binlerce ton katı atığın denize karışması önlenerek korunuyor. TURMEPA atık toplama tekneleri son 5 yıldır 4 körfezde, yaklaşık 20 bin tekneye hizmet verdi. 14 milyon litre sıvı atık, 36 bin litre sintine, 600 bin kilogram katı atık toplandı. TURMEPA, bu proje ile kıyı belediyelerine örnek olmaya devam ediyor.
 
Arkas Turmepa II 11. yılında Çeşme koylarında çalışmaya devam ediyor!
2006 yılından itibaren ARKAS Holding ve TURMEPA işbirliğiyle çevrenin korunmasına yönelik başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında ARKAS Holding’in yapımını ve işletimini üstlendiği “ARKAS TURMEPA II” adlı atık toplama teknesi, bu yıl da Çeşme koylarının temiz kalması için denize açılıyor. ARKAS TURMEPA II tarafından toplanan atık miktarı her yıl bir önceki yıla göre önemli oranda artış gösteriyor. Çeşme koylarında çalışan Arkas TURMEPA II 10 yılda; yaklaşık 1.500.000 litre sıvı atık ve 6 tonu aşkın katı atık topladı. Bu sayede 12 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı. Toplanan atık su miktarı, yaklaşık 78 bini aşkın damacana suyun hacmine eşdeğer. ARKAS TURMEPA II, aynı zamanda, hizmete başladığı 2006 yılından bu yana yat ve gezi teknesi sahiplerini deniz kirliliği konusunda bilinçlendirerek çalışma ve etki alanını genişletiyor. ARKAS Holding’e 10 yıldır temiz deniz mücadelemize verdiği değerli desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürler…
  
Göcek Körfezi 6. yılında yine SANKO Enerji desteğiyle temiz kalacak!
Sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ülkemize temiz enerji sağlayan SANKO Enerji, çevreci duruşunu TURMEPA’nın temiz deniz mücadelesine 6 yıldır verdiği destekle de ortaya koyuyor. Dernek, 2012 yılından bu yana SANKO Enerji’nin sponsorluğunda yat turizminin gözdesi Göcek Körfezi’nin mavi kalması için çalışıyor. Göcek’te yat ve turistik teknelerden atık toplayan “TURMEPA I” teknesi, SANKO Enerji’nin desteğiyle 6. yılında da Göcek Körfezi’ni koruma misyonunu sürdürüyor. TURMEPA I teknesi 5 yılda; 6 milyon litreyi aşkın sıvı atık ve 24 bin litre sintine topladı. Tekne, 5 yılda 6 milyon litreyi aşkın atık suyun, diğer bir ifadeyle 310 bini aşkın damacana atık suyun denizleri kirletmesini engelledi. Böylece 5 yılda 48 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı. 6 yıldır koylarımızın mavi kalması için desteklerini esirgemeyen SANKO Enerji’ye teşekkür ederiz.
Teknelerimiz tarafından toplanan atıklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na TURMEPA tarafından hibe edilen Mavi Kart Projesi kapsamında atık veren teknelerin Mavi Kart’ına işleniyor ve dijital ortamda kayıt altına alınıyor.
 

DECATHLON MAVİ KIYILAR İÇİN TURMEPA’YA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

TURMEPA’nın Mavi Kıyılar Projesi’ne bir yılı aşkın süredir destek veren Decathlon, 2017 yılında da bu desteğini sürdürüyor. Geri dönüşümlü poşet satışlarından elde ettiği gelirin yarısını TURMEPA’ya bağışlayan Decathlon’un desteğiyle bugüne kadar 500 bin litre siyah suyun, bir başka ifadeyle 40 bin kilogram katı atığın denize karışması önlenmiş oldu. Kampanya sayesinde başta firma çalışanları olmak üzere bölge halkı ve mağaza müşterilerinin çevre konusunda bilinçlenmesine de katkı sağlanıyor.
“ÇANAKKALE DENİZ AŞIKLARI” PROJESİ, 2017 YILINA PAYDAŞLAR TOPLANTISI İLE “MERHABA” DEDİ

TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Ocak 2016’dan bu yana yürütmekte olduğu “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesinin 2017 yılı çalışmaları, 15 Şubat’ta Çanakkale Parion Hotel’de düzenlenen Paydaşlar Toplantısı ile başladı. Toplantıya; eğitim çalışmalarını yürütmekte olduğumuz ilçelerin belediye başkanları, projenin hibe destekçisi Japon Mitsui firması Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi, liman başkanları, muhtarlar, balıkçı kooperatifleri, resmi kurum ve özel sektör yetkilileri, projeye destek veren tüm paydaşlar ile ulusal ve yerel basının temsilcileri katıldı. GESTAŞ A.Ş. sponsorluğunda, Parion Hotel'in desteğiyle gerçekleşen toplantıda projenin 2017 yılına ilişkin yol haritası oluşturuldu, Çanakkale’nin çevresel sorunları değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar, “Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi ile Çanakkale’de ilk kez bu tür bir farkındalık çalışması yapılmış oluyor. Projenin ilk yılında 8.280 kilometre kat ederek 1772 kişiye eğitim verdik. 2017 yılında bu rakamların çok daha artacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Projenin hibe destekçisi Japon Mitsui & Co., Ltd. Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi şunları söyledi: “Uzun süredir iyi ilişkiler içinde bulunduğumuz Türk toplumu için çalışan TURMEPA ve projelerini desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Mitsui Tokyo, geçtiğimiz 14 yılda Mitsui Çevre Fonu ile dünya çapında 500’ü aşkın projeye destek sağlamıştır. Bu kapsamda, İstanbul Boğazı’nın ardından Çanakkale Projesi, geçtiğimiz 10 yılda Türkiye’de gerçekleşen 4’üncü projedir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Ergün, “Proje filmi ve rakamlar gösteriyor ki, ortaya çok güzel bir iş çıkmış ve sonuçları da çok faydalı oluyor. Bu projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz.” derken, Proje Danışmanı Özgür Emek İnanmaz ise, “Çanakkale ruhu bu topraklarda doğdu. Bu toprağı, bu denizi, bu vatanı korumak bizim ilk görevimizdir. Bu yolda bizi yalnız bırakmayan, daha mavi denizler için projemizin her aşamasında bizlere destek olan kişi ve kurumlara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda konuşan Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz, “Çevreye ve denizlere farklı bir gözle bakmamızı sağlayan TURMEPA yönetimine ve tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birlik Başkanı Hasan Uysal ise, denizin bekçiliğini yapan kişiler olarak bundan sonra da denizi ve çevreyi korumayı amaçlayan bu tür projelerde tüm balıkçılar adına destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Toplantı, sözü tekrar alan Mine Göknar’ın teşekkür konuşmasının ardından verilen öğle yemeğiyle sona erdi.

AVIS TURMEPA’NIN ÇALIŞMALARINA HIZ KATIYOR

Araç kiralamanın öncü firması AVIS, TURMEPA’nın deniz ve su kaynaklarımızı korumak için 23 yıldır verdiği mücadeleye destek olmayı sürdürüyor. Yaz sezonunda Ege ve güney koylarımızda atık toplama tekneleriyle faaliyet gösteren TURMEPA’ya 2017 yılında da ücretsiz araç tahsis eden AVIS’e teşekkür ederiz.D-MARİN KİDS İLE ÇOCUKLAR ÇEVRE DOSTU PROJELER ÜRETTİ
D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliğiyle hayata geçirilen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi ile çocuklar, denizdeki yaşamı ve denizlere sahip çıkmanın önemini öğrendi, deniz ve doğa için projeler üretti.
 
Bu sene ilk kez hayata geçirilen projenin ilk eğitim süreci tamamlandı. Proje kapsamında Dalaman, Bodrum ve Didim’deki 6 köy okulunda 200 öğrenci ile buluşuldu. Okul eğitimleri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşan proje 1 - 18 Kasım tarihlerinde Dalaman, Bodrum ve Didim köy ilkokullarında, 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirildi. Çocuklara denizle buluşturmayı da amaçlayan proje kapsamında öğrenciler, bölgede bulunan D-Marin marinalarını ziyaret etti ve deniz ve marina hayatına dair bilgiler edindi.
 
“Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesi ile çocukların sadece deniz hayatına değil, tüm doğayı algılamalarına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamak amaçlandı. Bilimsel Proje Hazırlama Kitapçığı ve Marina Eğitimi Öğrenci Kitapçığı’ndan yararlanarak kendi projelerini yaratan çocukların çalışmaları, jüri tarafından seçilerek ödüllendirildi. Toplam 12 projenin değerlendirildiği yarışmada Didim’deki Balat İlkokulu 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Su Kaplumbağası Tospik” ve Bodrum’dan Yukarı Mazı İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Hayalimizdeki Mavi için Elele” projeleri birinciliği paylaştı.
 
 
Deniz canlılarının korunması ve deniz temizliği için sürdürülebilir çözümler sunmak adına Tospik isimli su kaplumbağası tasarlayan Didim Balat İlkokulu öğrencileri, deniz canlılarının doğal ortamını korurken atıkların toplanmasını sağlayan bir proje üretti.

Denizler Hayalet Değil, Hayal Ettiğimiz Gibi Olsun
Bodrum Yukarı Mazı İlkokulu öğrencilerinin “Denizler hayalet değil, hayal ettiğimiz gibi olsun” sloganı ile atıkların deniz canlılarına verdiği zarara dikkat çekmek üzere hazırladıkları “Hayalimizdeki Mavi İçin El Ele” projesi en yüksek puanı alarak birinci oldu.
 
“Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesi TURMEPA ile D-Marin işbirliğiyle 1 Ekim - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında devam edecek.
 
KIDZANIA VE TURMEPA İŞBİRLİĞİYLE “SUYUN BÜYÜLÜ DÜNYASI”NI KEŞFE ÇIKIN

Çocuklara gerçek hayatın birebir yansımasını sunan KidZania, TURMEPA işbirliği ile Nisan ayında ‘sualtı dünyası’ konseptine bürünüyor. 7 Nisan’da tüm KidZania’larda başlayacak olan “Greener World” etkinliği kapsamında oluşturulan ve su ekosisteminin tüm detaylarıyla işleneceği “Suyun Büyülü Dünyası” konsepti kapsamında çocuklar, suyun dünya için öneminden suda yaşayan organizmalara kadar sualtının büyülü dünyası hakkında merak ettikleri tüm sorulara cevap bulabilecek. Sualtı temasının işlendiği park içinde birbirinden farklı atölye ve aktivite alanları kurulacak. TURMEPA bahçesinde bulunan ve geçtiğimiz yaz 6. Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret eden yüzlerce çocuğun küresel iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesini sağlayan Etkileşim Harita Panosu, etkinlik kapsamında KidZania’da ziyaretçilerinin karşısına çıkacak. Ayrıca çocuklar TURMEPA eğitimleriyle öğrenirken eğlenme fırsatı bulacak. “Suyun Büyülü Dünyası”  7 Nisan - 5 Haziran tarihleri arasında ziyaret edilebilir.
 

ARKAS VE TURMEPA, ÇOCUKLARA DENİZ SEVGİSİ AŞILIYORÇocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen Arkas ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesiyle bir araya geldi. İzmir’in Karşıyaka, Buca, Konak ve Narlıdere ilçelerinde farklı yaş gruplarındaki çocuklar için hazırlanan proje ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilincinin kazandırılması hedefleniyor. Proje çerçevesinde TURMEPA eğitmenleri, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini anlatıyor, marina eğitimleri veriyor. Ayrıca özel oyunlarla çocukların eğlenmesi sağlanıyor. “Deniz & Çevre Eğitimleri”, mentorlar eşliğinde proje çalışmaları, denizlerimiz, deniz kirliliğin sebepleri, sudaki yaşam ve deniz canlıları hakkında bilgilerle dopdolu bir içerikten oluşuyor. Projenin amacı, eğitimler sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmesini sağlamak.
 
Piri Reis Okulları’ndan 500’ü aşkın öğrenciye eğitim
Proje kapsamında ilk etapta Piri Reis Okulları Karşıyaka ve Güzelbahçe kampüslerindeki 538 öğrenciye TURMEPA İzmir Şubesi Proje Koordinatörü Saygın Yörük tarafından eğitim verildi. Kirliliğin etkilerini çizgi filmle gören öğrenciler, kirliliğin önüne geçilmesi için neler yapılması gerektiğini de eğlenceli oyunlarla öğrendi. Eğitimler Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Konak Bonbonniere Anaokulu ile devam edecek. Proje kapsamında çocukların kıyı temizliği etkinliklerine katılması ve ARKAS Holding’in desteği ile Çeşme’de faaliyet gösteren TURMEPA II atık alım teknesini ziyaret etmesi de planlanıyor.

TURMEPA “DENİZLER YAŞASIN DİYE” 10 İLDEN 20 GÖNÜLLÜ EĞİTMEN YETİŞTİRDİ!
TURMEPA 9-12 Mart tarihlerinde denizleri koruma bilincini daha geniş kitlelere aşılamak amacıyla, “10 İlde 20 Gönüllü Eğitmen” Programı çerçevesinde Kocaeli’nde gönüllüleriyle buluştu. Antalya, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Samsun ve Van’dan gelen, yaşları 20 ile 50 arasında değişen gönüllü adayları, gerçekleşen eğitim programı ile TURMEPA Gönüllü Eğitmeni olmaya hak kazandı. Programda; katılımcılara gönüllülük, temel uygulama becerileri, grup yönetimi, uygun dil kullanımı, eğitim yöntemi ve teknikleri hakkında bilgiler aktarıldı.

   

Bunların yanı sıra deniz ve kıyı ekosistemleri, ülkemizin önemli su havzaları, bu alandaki temel ve acil risklerin değerlendirilmesi de eğitimin önemli bir bölümünü oluşturdu. Eğitim programını tamamlayan 20 gönüllü, TURMEPA eğitim ve etkinliklerini 10 ilde hedef gruplara ulaştırmak, yerel basını ve kamuoyunu ulaşılan sonuçlar hakkında bilgilendirmek, üniversitelerde ve özel sektörde Deniz Elçileri Toplulukları kurmak gibi aktiviteleri yürütecekler. Hedef kitle seçiminde kıyı ve deniz kenarında yaşayan, sulak alanlar ve   su havzalarına yakın bölgelerde ikamet eden ve denizle teması az olan köy ve ilçelere ise öncelik verilmesi planlanıyor. Faaliyetlerin sonuçları 2018 yılında kamuoyu ile paylaşılacak. Bu çalışmalarla temel amaç, çevre ve denizlerimiz ile ilgili gerçekleri TURMEPA Gönüllüleri liderliğinde dünyayla paylaşmak, TURMEPA vizyon ve misyonunu benimsemiş dünya gönüllüleri yetiştirerek topluma kazandırmaktır. 
 
2017 YILININ İLK GÖNÜLLÜ ORYANTASYONU YAPILDI
25 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleşen 15.Gönüllü Oryantasyonuna 47 gönüllü adayı katıldı. Programda TURMEPA tanıtımının yanı sıra deniz ve kıyı ekosistemi hakkında paylaşımlarda bulunuldu ve atölye çalışmaları ile katılımcıların gönüllüğe bakış açıları incelendi. Yelkenli ile Atlantik’i geçen TURMEPA Gönüllüsü Ali Çiçekli’nin, okyanus ve denizlerdeki deneyimlerini aktardığı programın sonunda katılımcılar, TURMEPA Gönüllü Programında aktif olmak istedikleri konuları belirlediler. 

   
ULUSAL GÖNÜLLÜLÜK KOMİTESİ, TURMEPA EV SAHİPLİĞİNDE BULUŞTU


TURMEPA olarak 27 Ocak’ta gerçekleşen 2017 yılı 1. Olağan Toplantımızda Ulusal Gönüllülük Komitesi’ne (UGK) üye 21 STK olarak bir araya geldik. Yeni üyelerimiz olan ALİKEV, TÖSSED, KİFDER ve İhtiyaç Haritası aramıza katıldı. AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan ve ekibi, toplantıda Türkiye’de gönüllüğünün geliştirilmesi için komitedeki STK’lara bir hibe çağrısında bulundu. Bu teklif için, UGK olarak TÜSEV, UNV, TEGV, TEMA, TURMEPA, AÇEV, KAÇUV ve SİM’in içinde bulunduğu bir alt çalışma grubu oluşturuldu. Teklif, bu grup tarafından değerlendirilecek ve en geç 1,5 ay içinde Bakanlığa taslak öneri ile gidilecek. Toplantı sonrası AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı’ndan Necib Afsarata, Gönüllü Evimizi ziyaret etti. UGK olarak 2017 yılında ülkemiz genelinde gönüllülüğün tanınması, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 


22 MART DÜNYA SU GÜNÜ’NDE ÇEVRİMİÇİ GÖNÜLLÜLER SOSYAL MEDYADA MESAJLARINI PAYLAŞTI
 
DENİZ ELÇİLERİ TOPLULUKLARIMIZ İŞ BAŞINDA!

İstanbul Üniversitesi – Beyazıt Deniz Elçileri Topluluğumuz (BEYAZITDET) yeni gönüllüleri ile çalışmalarına başladı. İlk olarak gönüllüğü yaygınlaştırmak adına stant çalışmaları yapan BEYAZITDET ekibi, bir kıyıyı sahiplenerek kirlenme sebepleri ve koruma yollarını araştıracak; o bölgede kıyı temizliği yaparak farkındalık yaratacak. Uyguladıkları bu projeyi ise akranları ve çevre okullarla paylaşarak deniz-kıyı ekosistemi hakkında bilinçlendirme çalışmaları yürütecekler. 

  Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Elçileri Topluluğumuz (BARBAROSDET) 21 - 24 Mart tarihleri arasında düzenlenen 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuarı’nda 4 gün boyunca TURMEPA standında görev alarak ziyaretçileri deniz-kıyı ekosistemi, TURMEPA Gönüllülüğü ve faaliyetleri hakkında bilgilendirdiler. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Bilgi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde yeni dönem topluluk oryantasyonları gerçekleştirildi. TURMEPA’nın hedef ve amaçlarını benimseyen, çevreye karşı duyarlı, deniz-kıyı ekosistemini savunmayı ilke edinen, ekip çalışmasına yatkın ve mücadele ruhu olan Deniz Elçileri Topluluklarımız, deniz ve kıyı koruma faaliyetleri için ilk adımlarını attılar. 


TURMEPA BODRUM ŞUBESİ 2017 YILI FAALİYETLERİNE BAŞLADI

15 Mart’ta şubemiz desteğiyle Bitez’de Bodrum Bahçeşehir Koleji öğrencileri ve öğretmenleri ile birlikte farkındalık yaratmak amacıyla “Dönüştür Kullan - Hayata Bağlan” sloganıyla çevre ve sahil temizliği etkinliği yapıldı. Anaokulu ve ilkokul öğrencilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu geri dönüşüm atölyesi çalışmaları kapsamında öğretmenleri ve TURMEPA üyelerince çevre temizliğinin önemi ve geri dönüşüm konusunda bilgilendirildi.

  

Ekinlikte plastik ve teneke boş içecek kutuları, karton ve poşet gibi çeşitli atıklar çöp torbalarına toplanarak, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri görevlilerine teslim edildi. Etkinlik sonrası TURMEPA Bodrum Şubesi Başkanı Yaman Olgaç, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada öğrencilerin bilinçlendirilmesi için etkinlik düzenlediklerini vurguladı. Olgaç, "Atıkların nasıl ayrıştırıldığını, sahilin ne anlama geldiğini, limanın, denizin ne olduğunu bu küçük yavrularımıza uygulamalı olarak anlatmaya çalıştık." dedi. Ayrıca TURMEPA Bodrum Şube yetkilileri ve Bodrum Çevre Platformu üyeleri 11 Mart’ta çevre ve denizle ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Bodrum ve Gökova’da “Çevreci Anne” ve “Mavi Kadın” olarak bilinen Saynur Gelendost’u mezarı başında andı.
 
ÖZEL SPONSOR TEŞEKKÜR SAYFASI