E Bülten 80

AB KOMİSERİ VIOLETA BULC İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI

6 Temmuz 2017 tarihinde Ulaştırmadan sorumlu AB Komiseri Violeta Bulc onuruna TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Hizmetlerde Dönüşüm Yuvarlak Masa Lideri İdil Yiğitbaşı ev sahipliğinde, TÜSİAD binasında düzenlenen yemeğe TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu da katıldı.

Yemekte AB’nin ulaştırma politikalarındaki öncelikler, Türkiye’nin ulaştırma alanında AB ile uyumu ve Türkiye - AB ilişkilerindeki gelişmeler değerlendirildi. Ayrıca Kaptanoğlu ve AB Komiseri Bulc, TURMEPA’nın temiz denizler hedefiyle hayata geçirdiği projeleri daha da güçlü kılmak için AB ile gerçekleştirilebilecek ortak projeler ve AB fonları konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu, ulaştırma modlarında güvenli ve çevreye dost sistemlerin geliştirilmesi ile ilgili fikirlerini paylaştı. Toplantıya TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural da katıldı.

 

TURMEPA İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

2005 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ile el ele yürüttüğü çalışmalarla milyonlarca öğrenciye ulaşan TURMEPA, 27 Mart’ta İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’yi makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Yelkenci’ye derneğin bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak verdikleri özverili destekler için teşekkür ederken, bu desteklerin ilerili yıllarda da artarak devam etmesi için karşılıklı görüş birliğine varıldı.

  

TARİFELİ SEFER YAPAN YOLCU GEMİLERİ VE SORUNLARI TARTIŞILDI

31 No’lu Liman İçi ve Liman Dışı Hatlı Tarifeli Sefer Yapan Yolcu Gemileri Genişletilmiş Meslek Grubu Toplantısı, 15 Mayıs’ta Kaptan Nazmi Alev Teknesi’nde yapıldı. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun da katıldığı toplantıda; ulaşım ücretlerine uygulanan %18 KDV’nin %8 düşürülmesi, İBB tarafından verilen çalışma ruhsatlarının geçici ibaresinin kaldırılması hususu, toplu taşıma gemilerine yapılması istenen engelli rampalarının İBB tarafından projelendirilerek yaptırılması, DTO bünyesinde banka genel müdürü ile gemi ipotekli kredi verilmesi ile ilgili toplantı çalışması yapılması, deniz yüzeyi alan kiralarının 1/10 uygulanması için Maliye Bakanlığı’na müracaat edilmesi, Kartal – Adalar için yol kağıdı ile ilgili konular görüşüldü.

 

TURMEPA’NIN KURUMSAL ZİYARETLERİ

TURMEPA’dan sponsorumuz TÜPRAŞ’a teşekkür ziyareti

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, 29 Mayıs’ta TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nu teşekkür ziyaretinde bulundu. Derneğin Genel Müdürü Akşit Özkural’ın da katıldığı toplantı Kocaeli’nde bulunan TÜPRAŞ Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda TURMEPA’nın Fethiye Körfezi’nde hizmet veren DTO Fethiye adlı atık toplama teknesine bu yıl ikinci kez sponsor olan TÜPRAŞ’a verdikleri destek için teşekkür eden Kaptanoğlu, teknenin Fethiye koylarının mavi kalması için sezon boyunca aktif olarak çalıştığını aktardı. Yelmenoğlu ise TURMEPA’nın denizlerimizin korunması için verdiği mücadeleye destek olmaktan mutluluk duyduklarını ve bu desteğin her zaman devam edeceğini ifade etti. Ziyaretin sonunda Kaptanoğlu, Yelmenoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti. Toplantıya TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Seval Kızılcan da katıldı.

Dernek yönetimi Yıldız Holding’i ziyaret etti

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, 4 Temmuz’da Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Ülker, “Ülkemizde deniz denince akla gelen en önemli kuruluşlardan olan TURMEPA ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Derneğe olan desteğimiz artarak devam edecek, marina bağışlarımızı sürdürüyoruz ve işbirliğimizi daha da geliştirme eğilimindeyiz” dedi. Şadan Kaptanoğlu, Ali Ülker’e bugüne kadarki destekleri için teşekkür etti. Toplantıya TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve Yıldız Holding Genel Müdürü Hüseyin Avni Metinkale de katıldı.Doğuş Turizm Grubu ile işbirliğimiz güçleniyor

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ve Genel Müdürü Akşit Özkural, 20 Temmuz’da Doğuş Turizm Grubu Başkanı Naci Başerdem’i ziyaret etti. Yapılan görüşmede Şadan Kaptanoğlu, Doğuş Grubu’nun bugüne kadar derneğe verdiği destek için teşekkür ederken, iki kurum arasındaki işbirliğinin özellikle gönüllülüğe dayalı olarak daha da geliştirileceğini ifade etti. Naci Başerdem ise “Doğuş Grubu olarak TURMEPA’nın amaçlarına ve hedeflerine çok ilgi duyuyoruz. Desteklerimiz sürecek. İlk etapta önümüzdeki yıl itibariyle Hisarönü’nde çalışmakta olan teknenin sponsorluğunu üstleneceğiz. Bunun dışında derneğin projelerine maddi manevi desteğimiz de devam edecek.” şeklinde konuştu. Ardından TURMEPA yönetimi, Başerdem’e hediyelerini takdim etti.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN STK’LARINI DİNLEDİ

14 Nisan’da gerçekleştirilen Çevreci Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, TEMA Vakfı, ÇEVKO, WWF gibi alanında öncü 15 sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün başkanlığında yapılan toplantıda, katılımcı STK’lardan çevre konusunda yapılan çalışmalar hakkında görüşleri alındı. Toplantıda TURMEPA’yı Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk temsil etti.

DECATHLON’UN DESTEĞİYLE KIYILARIMIZ DAHA MAVİ

Decathlon, Ocak 2016’dan bu yana geri dönüşümlü poşet satışlarından elde ettiği gelirin yarısını TURMEPA’ya bağışlıyor. Decathlon’un bugüne kadar yaptığı bağışlar sayesinde yaklaşık 600 bin litre siyah suyun, bir başka ifadeyle 45 bin kilogram katı atığın denizlere karışması önlendi. Desteğiyle kıyılarımızın mavi kalmasına katkıda bulunan Decathlon’a teşekkür ederiz.

KOÇTAŞ NAYLON POŞET KULLANIMINI AZALTMAK İÇİN TURMEPA İLE KAMPANYA BAŞLATTI

Ev geliştirme sektörünün lideri Koçtaş, TURMEPA ile naylon poşet tüketimini azaltma hedefiyle bir proje başlattı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye genelindeki Koçtaş mağazalarında uygulanmaya başlanan proje kapsamında, fazla naylon poşet kullanımı engellemek ve doğanın korunmasına destek olmak amacıyla poşetler büyüklüklerine göre orta boy 10 kuruş, battal boy 20 kuruş ve jumbo boy 30 kuruş gibi cüzi fiyatlar karşılığında temin edilebiliyor. Koçtaş, projeden elde edilecek kaynakla denizlerin korunması için TURMEPA’ya bağış yapacak. Koçtaş’ın yapacağı bağışlar, derneğin denizlerimizin temiz kalması için geliştirdiği projelere aktarılacak.


ESPRESSOLAB İŞ BİRLİĞİYLE “1 ÇANTA AL 1 DENİZ TEMİZLE”

Türkiye’nin en yenilikçi kahve zinciri Espressolab, İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Programı öğrencileri işbirliğiyle yeni bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi. Proje, Kolombiya, Brezilya, Guatemala, Honduras, Kenya ve Endonezya gibi çeşitli ülkelerden gelen organik kahve çuvallarını geri dönüşüme kazandırarak, çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kahve çuvalları, öğrenciler tarafından tasarlanan çanta, cüzdan gibi 10 farklı ürün modeli olarak değerlendiriliyor. 26 Mayıs’ta tüm Espressolab mağazalarının raflarında yerini alan ürünlerin satışından elde edilecek gelirin tamamı, TURMEPA'ya bağışlanacak. Espressolab'ın “1 Çanta Al 1 Deniz Temizle” projesi, gelecek nesillere temiz denizler bırakmak için destek sağlayacak ve ülkemizin kıyı ve deniz korunmasındaki farkındalığı arttırmaya katkı sağlayacak.

  

 

TURMEPA KURUM İŞBİRLİKLERİYLE BİNLERCE ÖĞRENCİ DENİZLERİMİZİ ÖĞRENİYOR

Özel Üsküdar SEV Ortaokulu işbirliğiyle “Geri Dönüştürüyorum” Projesi tamamlandı

TURMEPA, “SEV Geri Dönüştürüyorum” projesi kapsamında Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencilerine atıkların denize ve deniz canlılarına olan etkileri ile geri dönüşümün önemi hakkında eğitim verdi. Ardından öğrenciler geri dönüşüm temalı projeler hazırlayarak jüriye sundu ve denizi kirletmeyen ulaşım araçlarının önemini vurgulayan kayık projesi birinci seçildi. Projeyi hazırlayan öğrenciler, TURMEPA’nın D-Marin işbirliğiyle yürüttüğü “Fark Ettim Denizler Bizim Oksijen Kaynağımız” projesinin birincisi olan Bodrum Yukarımazı İlkokulu’nu kardeş okul olarak seçerek bu okula destek olacaklar.

Koç Ailem Şenliği’nde TURMEPA Coşkusu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Koç Ailem Çocuk Şenliği 20 Mayıs’ta Bağlarbaşı Koç Korusu’nda gerçekleşti. Çoğunluğunu KoçAilem üyesi ebeveynlerin çocuklarının oluşturduğu şenliğe TURMEPA da katıldı. Çocuklar, deniz ekosistemi oylama panosu, balık boyama, kart eşleştirme gibi özel TURMEPA oyunları ve etkinlikleriyle keyifli zaman geçirdi. Çocuklar ayrıca Denizi Yaşatma Kılavuzu, Plankton Kitap Ayracı ve Harita gibi TURMEPA eğitim materyalleri de edinme şansı yakaladı.

Çocuklar mavi denizler için hayal ettiklerini Sabancı Üniversitesi’nde anlattı

D-Marin Kids işbirliğiyle hayata geçirilen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi’nin birincileri, Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği 14. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na katıldı. Öğrenciler, Köy Okullarında Eğitim kategorisinde projelerini anlatıp sunum yaparken, idarecileri, eğitmenleri ve velileri de onları izledi. Öğrenciler, bu sayede çalışmalarını bir adım ileriye taşıyarak İstanbul’da farklı kitlelere ulaştırma imkanını elde etti.

  

Borusan Okyanus Gönüllüleri’nden 5 okulda TURMEPA Eğitimi

Aldıkları TURMEPA eğitici eğitimi ve pedagojik formasyon ile eğitmen olmaya hak kazanan Borusan Okyanus Gönüllüleri, Gebze Balçık İlkokulu, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Emirgan İlkokulu, Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu ve Borusan Oto Zehra-Nurhan Kocabıyık Ortaokulu’nda eğitim verdi; 2 il, 4 ilçede toplam 876 öğrenci ve 36 öğretmene ulaşıldı. Ayrıca TURMEPA Proje Yöneticisi Dr. Gül Geyik de Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 18 öğretmene eğitici eğitimi verildi.

Eğitimlerimizin yeni sponsoru Rixos Sungate Hotel

Rixos Sungate Hotel, TURMEPA’nın 2017 yılı eğitim sponsoru oldu. 2 Nisan’da Rixos Sungate Hotel ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden 14. Madde olan “Sudaki Yaşam” esas alınarak, Fettah Tamince Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, TURMEPA üyeleri ve Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu’na eğitim verildi.

Dünya Çevre Günü’nde binlerce öğrenciye denizin önemini anlattık

TURMEPA, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde 5 bölgede eğitim ve etkinliklerini artırdı; İstanbul, Fethiye, İzmir, Antalya ve Samsun’da denizler hakkında eğitim, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapıldı. İstanbul’daki okullarda öğretmen ve öğrencilerden oluşan 1000 kişiye çeşitli çevre eğitimleri verilirken, VKV Özel Koç Ortaokulu’nda 350 öğrenci eğitim sonrası geri dönüşüm temalı drama çalışmaları ve özel oyunlarla keyifli zaman geçirdi. Bu özel günde öğrenciler, çevreye karşı bilinçli bireyler olma ve denizleri temiz tutma sözü verdi.

Dünya Çevre Günü coşkusu kıyılarda da yaşandı

Dünya Çevre günü kapsamında Fethiye’de IMEAK Deniz Ticaret Odası, D-Marin ve Seyahat Vakfı işbirliğinde dip temizliği gerçekleştirildi. Samsun’da Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezimizi ziyaret eden Şehit Uğur Birinci İlkokulu öğrencileri çeşitli etkinlikler ve oyunlarla doğa ve çevre bilinci kazandı. Öğrenciler daha sonra Ömürevleri Çobanlı İskelesi’nde sahil temizliği yaptı. Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin Dünya Çevre günü kapsamında gezi ve balıkçı tekneleriyle pankartlar eşliğinde yaptığı tura TURMEPA İzmir Şubesi de katıldı.

  

 

SAINTE PULCHÉRIE FRANSIZ ÖĞRENCİLERİ SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARINI “BARIŞ AĞACI” İLE ÖDÜLLENDİRDİ

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi tarafından bu sene ilk kez düzenlenen “Barış Ağacı Ödül” töreni, 29 Mayıs akşamı Nicole Restaurant’ta 40 seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Saint Pulchérie Fransız Lisesi öğrencileri ödül verdikleri sosyal sorumluluk projelerini, “çevre, kadın ve çocuk” olarak üç başlıkta seçtiler. Bu sene, çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde TURMEPA ile Her Kulaç Bir Nefes Projesi’ni gerçekleştiren milli sporcu Kemal Özdemir ödül aldı. Kadınla ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde Cercis Murat Konağı’nın kurucusu ve aşçısı Ebru Baybara Demir’e, çocuklarla ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde ise Minik Kalplerle El Ele Derneği’nin (MİKA-DER) Başkanı Nesrin Ercan’a ödül verildi.

 

“DENİZLER YAŞASIN DİYE” GÖNÜLLÜ EĞİTMENLERİMİZ SAHADA!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen 33. Çocuk Şenliği’nde TURMEPA Gönüllüleri de sahnedeydi. Gönüllü eğitmenlerimiz Yeşim Melek Şen, Kerem Çelik ve Seda Devrim Yenigün, 110 çocuğa Deniz Eğitim Atölyesi Eğitimi verdi. Mayıs ayında Kırklareli Üniversitesi’nde gönüllü eğitmenimiz Selçuk Aslan, Ergene Ekosistem Bilinçlendirme Eğitimi’ni 27 gencimizle buluşturdu. Kocaeli Üniversitesi’nden gönüllü eğitmenlerimiz Yunus Emre Yiğit ve Fatma Demir, çocukluklarını Karamürsel’de denizci kasabasında geçiren 22 yetişkine Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı eğitimi verdi. Samsun Kutlukent Şehit Uğur Birinci İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan gönüllü eğitmenimiz Abdurrahman Çoban, Deniz Eğitim Atölyesi Eğitimi ile 226 çocuğumuza denizlerimizin ve su kaynaklarımızın önemini anlattı. 

  

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE ÇEVRİMİÇİ GÖNÜLLÜLERİMİZ MESAJLARINI PAYLAŞTILAR!

  

KIYI TEMİZLEME HAREKETİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!

Aras Kargo, Dialog Semiconductor A.Ş., Liberty Sigorta ve ING Bank çalışanları ile Eyüboğlu Kemerburgaz İlkokulu öğrencilerinden oluşan 168 gönüllümüzle, farklı günlerde İstanbul - Kınalıada, Kilyos Sahili, Büyükada Aya Nikola Koyu ve İzmir - Bostanlı iskelesinde toplam 422 kg atık topladık. Türlerine göre ayrı ayrı toplanan atıklar, daha sonra yerel yönetimlerin geri dönüşüm ve arıtma tesislerine ulaştırıldı.

 

GÖNÜLLÜLERİMİZ ÖNEMLİ GÜNLERİMİZDE YANIMIZDALAR!

Akdeniz’i Temiz Tutalım (Clean Up The Med)” kampanyası kapsamında TURMEPA’nın 5 farklı lise ve üniversiteden Deniz Elçileri Toplulukları ile her yaş grubundan 110 gönüllüsü tarafından İstanbul - Kınalıada’da karadan 80 kg plastik, metal ve ayrıştırılmamış çöp toplandı. Kırklareli’ndeki gönüllü eğitmenimiz Selçuk Aslan öncülüğünde, Walldorf Korusu dere kenarı ve koru güzergahı, 18 gönüllümüz eşliğinde temizlendi; toplam 66 kg atık toplandı. Didim’de Yeşilkent kıyı şeridinde 13 gönüllümüzün katılımı ile sahilden 1 kg sigara izmariti ve 1 kg camı uzaklaştırdık. Gönüllülerimiz Sertan ve Burcu Özan öncülüğünde gerçekleşen etkinliğe Türkiye Yardımseverler Derneği Didim Şubesi de destek verdi. 

 

 

ÖZEL SEKTÖRDE İLK DENİZ ELÇİLERİ TOPLULUĞUMUZU KURDUK!

Deniz ve kıyı ekosisteminin korunması için ülke genelinde üniversitelerimizde ve özel sektörde Deniz Elçileri Topluluklarımızla (DET) gönüllü yapılanmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda deniz dostu kuruluşun desteğiyle açılışını yaptığımız TURMEPA Gönüllü Evi, yaz aylarında kapısını çalan tüm gönüllüleri ağırlamaya devam ediyor. Son olarak Haziran ayında Gönüllü Evi bahçesinde L’OREAL çalışanlarından oluşan 15 gönüllümüzle bir araya geldik, oryantasyonumuzu tamamladık, atölye çalışmalarımız ile hayata geçireceğimiz projelerin kararını aldık ve böylelikle özel sektörde ilk topluluğumuzu kurduk.

 

10 İLDE 13 ÜNİVERSİTEDE DENİZ ELÇİLERİ TOPLULUĞU KURUYORUZ!

KATILMAK İSTER MİSİNİZ?

Antalya, Balıkesir, Denizli, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Muğla, Samsun ve Van illerindeki üniversitelerimizde, Vehbi Koç Vakfı’ndan aldığımız hibe desteği ile Deniz Elçileri Toplulukları kurulumuna başladık. Bu illerde yaşayan gençlerimizden topluluklarımıza katılmak isteyenler gonulluyum@turmepa.org.tr adresi ile iletişime geçebilirler. 

  

                                                                                                                                                                                                     

UN VOLUNTEERS VE ULUSAL GÖNÜLLÜLÜK KOMİTESİ ÜYELERYİLE BİR ARAYA GELDİK!

29 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler (UN) moderasyonunda ve Sabancı Holding Gönüllüleri eşliğinde Çevrimiçi Gönüllülük modelimizi diğer sivil toplum kuruluşları ile paylaştık, işbirliği seçeneklerini değerlendirdik. Derneğimiz Çevrimiçi Gönüllülük modeli şu şekildedir: Her yaş grubundan, evde oturan, özel gereksinimi olan, çok yoğun iş temposu olan, öğrenci veya emekli herkes programa dahil olabilir. Çevrimiçi Gönüllüler, sosyal medya kanalları, kısa film ve fotoğraflar ile online ya da yüz yüze oryantasyonlar alır. Daha sonra şahsi sosyal medya hesaplarında, “Dünyamızda Neler Oluyor?” katılımcı savunuculuğu ile Deniz Hukuku Maddesi katılımcı savunuculuğunu, ulusal ve uluslararası arenada paylaşırlar. Ayrıca Çevrimiçi Gönüllüler, yazı yazma, düzeltme ve çeviri yapma, danışma, araştırma, proje geliştirme konusunda işbirliği yapabilirler. Yurt dışında yaşayan yabancı uyruklu gönüllü adaylarımız da, Çevrimiçi Gönüllülük kapsamında ülkemizde gönüllü faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. gonulluyum@turmepa.org.tr

 GÖNÜLLÜLERİMİZ İLE DOĞU BATI KAMPI’NIN YENİ PARTNERİ OLDUK!

2007 yılında Hülya Denizalp önderliğinde Van’da tohumları atılan Doğu Batı Kampı, dünyanın farklı ülkeleri ve Türkiye’nin her köşesinden gönüllü çalışmalar yapan gençleri, birbirlerinden ilham almak, yeni fikirler geliştirmek ve kültürler arası etkileşimi sağlamak için İzmir Aliağa’da bir araya getiriyor.

Bu yıl 2 - 7 Ağustos ve 9 - 14 Ağustos tarihlerinde 10. kez düzenlenecek kampa, Türkiye’nin 21 farklı ilinin yanında Almanya, İspanya, Çin ve Afrika’dan toplam 50 genç katılıyor. TURMEPA olarak biz de bu yıl Doğu Batı Kampı ile bir işbirliğine imza atıyoruz. Deniz ve kıyı ekosistemi konusunda kamp yönetimi ile kol kola çalışarak gönüllülerimizle birlikte “Doğayı Koruma Atölyesi” gerçekleştireceğiz. 

   

 

BODRUM’DA BÜYÜKLERİN ATTIĞI ÇÖPLERİ MİNİKLER TEMİZLEDİ

TURMEPA Bodrum Şubesi, “Akdeniz’i Temiz Tutalım” (Clean Up The Med) etkinliği kapsamında Bitez sahilinde kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte TED Bodrum Koleji’nden 70’e yakın ilkokul öğrencisi çevre duyarlılığını arttırmak adına çöp topladı. Eldivenlerini takan öğrenciler işbirliği içerisinde kendilerine verilen torbalara büyüklerinin attığı çöpleri doldurdu. Yaklaşık 2 saat süren kıyı temizliğinde öğrenciler çevre temizliği adına önemli mesajlar verdiler.

 

TÜRKİYE’DE DENİZLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALARA DESTEK VERİYORUZ

Denizlerimizde iyi çevre durumuna ulaşılması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından “Türkiye’de Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi Kapsamında Kapasite Geliştirme Projesi”nin 4. çalıştayı: DSÇD’ye Göre Ekonomik ve Sosyal Analiz ve Önlemler Programı 10 - 14 Temmuz tarihlerinde Bolu’da gerçekleştirildi. Bu proje ile Türkiye’de Avrupa Birliği Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi’nin gelecekte uyumlaştırılması hedefleniyor. Sosyo-ekonomik ve fayda maliyeti çalışmaları yapılarak bozulma maliyetlerinin hesaplanması konularına değinilen, aynı zamanda mevcut ve gelecekte alınabilecek önlemlerin tartışıldığı çalıştaya, TURMEPA’yı temsilen Çevre Yüksek Mühendisi Şeyda Dağdeviren Hill katıldı.

 

 

22. DÜNYA PETROL KONGRESİ’NDE ÇEVRESEL SORUNLAR DA MERCEK ALTINA ALINDI

22. Dünya Petrol Kongresi 9 - 13 Temmuz'da İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongreye, 4 gün içinde 90'dan fazla ülkeden, 3 bin delege ve 600 konuşmacının yanı sıra 500 basın üyesi ve 40'tan fazla yüksek düzeyli katılımcı da iştirak etti. Teması ‘değişimin 3 köprüsü’ olan kongreye, TURMEPA’yı temsilen derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Jonathan Beard katıldı. Shell, BP, ExxonMobil, Chevron, Total ve Statoil gibi önde gelen enerji firmalarının CEO’larının da yer aldığı kongrede dijital teknolojiden arıtma ve emisyona, alternatif enerjilerden temiz petrole kadar sektöre dair pek çok konu hakkında görüşler paylaşıldı. Kongrede Shell’in CEO’su Ben Van Beurden, küresel iklim değişikliğine atıfta bulanarak, “Paris Anlaşması, küresel ısınma ve atık sınırlama konularında hemfikir olup, bu konulara sadık kalmalıyız.” dedi.

 

Paris Anlaşması hakkında: Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 196 ülkenin imzasıyla 4 Kasım 2016’dan itibaren yürürlükte olan Paris Anlaşması şunları amaçlıyor:

- Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında kalmasının sağlanması.
- Sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi.
-Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren bilimin elverdiği her türlü olanağı kullanarak sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin kısa sürede devreye alınması.