E Bülten 81

TURMEPA 23. YAŞINI KUTLADI!

Türkiye’ye yön veren isimler, daha mavi denizler için çok özel bir gecede buluştu. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın yirmi üçüncü kuruluş yıldönümü yemeği, Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun ev sahipliğinde, 16 Ekim 2017 tarihinde Conrad Istanbul Bosphorus’ta gerçekleştirildi.

Saat 19.30’da başlayan kokteylin ardından Conrad Istanbul Bosphorus Balo Salonu’nda düzenlenen ve bu geceye özel hazırlanan menünün ikram edildiği yemeğe, 500’ü aşkın deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı. Gecenin ana sponsorluğunu bu yıl, Aksoy Holding’in Türkiye’nin gözde turizm beldesi Bodrum’da hayata geçirdiği lüks gayrimenkul projesi EPIQUE ISLAND üstlendi.

    

Oylum Talu’nun sunduğu ve geleneksel hale gelen yıldönümü yemeğinin açılış konuşmasını yapan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, “Mavi bir gelecek, yeşil bir Türkiye için 23 yıldır mücadele eden TURMEPA sizin desteğinizle, sizin sayenizde büyüdü, bugünlere geldi. Yine sizin desteğinizle bu mücadele güçlenerek sürecek. Desteğiniz için teşekkür ediyorum; ancak sizler de biliyorsunuz, özlediğimiz ve gelecek nesillere bırakmakla sorumlu olduğumuz temiz limanlara daha ulaşamadık. Bir hayli yol aldıysak da, daha gidilecek uzun bir yolumuz var. Bundan sonra da hızımızı asla yitirmeyeceğiz, aksine daha da artırarak, yeni denizlere açılacak, böylece yeni ufuklara ulaşarak, etki alanımızı genişleteceğiz. Denizine sahip çıkmış bir topluma ve deniz kirliliği ile mücadelesini kazanmış bir Türkiye’ye ulaşıncaya kadar, siz değerli üyelerimiz, konuklarımız ve destekçilerimizle hep birlikte mavi yolculuğumuzu sürdüreceğiz.” dedi. Derneğin en büyük destekçileri, geceye ve TURMEPA’ya verdikleri katkı dolayısıyla teşekkür plaketlerini, derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun elinden aldılar.

Gecenin ana sponsoru Aksoy Holding CEO & Başkan Yardımcısı Sayın Batu Aksoy’a da plaketini Şadan Kaptanoğlu takdim etti. Batu Aksoy yaptığı konuşmada, “Öncelikle TUPMEPA’nın 23. yaşını kutluyor, başarılarından dolayı çok tebrik ediyorum. Deniz aşığı biri olarak bu denli anlamlı bir gecede sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yaşadığımız ekosistemi daha iyi bir hale getirmek için iş insanlarına büyük sorumluluk düşmekte; doğadan aldığımızı geri kazandırmak hem insanlar hem de doğada yaşayan diğer canlılar için çok önemli. Bu anlamda TURMEPA’nın çalışmaları çok değerli. Aksoy Holding ve Epique Island olarak bu gece bunun bir parçası olmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz,” dedi.

Gece boyunca konuklar, sanatçı Zeynep Casalini’nin şarkıları ile keyifli dakikalar yaşadı. Ayrıca Zen Diamond, TURMEPA’nın 23. yılına özel olarak tasarladığı takılarla derneğe destek oldu.

TURMEPA 3. TURİZM ŞURASI İÇİN BEŞTEPE’DEYDİ

Tam 15 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden toplanmasına karar verilen 3. Turizm Şurası’nın açılışı, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.  Sloganını da Cumhurbaşkanı'nın “2023'te 50 milyon turist, 50 milyar dolar!” olarak belirlediği şurada, sektörün önde gelen temsilcileri, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve uzmanlar yer aldı. Şuraya, davet edilen TURMEPA adına Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Başkan Yardımcısı İbrahim Yazıcı ile Yönetim Kurulu Üyeleri Eşref Cerrahoğlu ve Turgut Konukoğlu, Denetim  Kurulu Başkanı Ahmet Bedri İnce ve üyesi Cengiz Kaptanoğlu’nun yanı sıra derneğin Genel Müdürü Akşit Özkural katıldı. Aynı zamanda TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi de olan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da kurumlarını temsilen şurada yer aldı. Ağırlıklı olarak turizm ve denizcilik sektörünün temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği, Cumhurbaşkanı’nın açılışını yaptığı şurada, Türkiye'nin uluslararası rekabet ortamında imajı ve marka değerinin yükseltilmesi hedefi masaya yatırıldı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen 3. Turizm Şurası'nda, Türkiye'nin uluslararası rekabet ortamında imajını ve marka değerini yükseltmek konusundaki çalışmalar ve görüşler ele alındı. “Tam Zamanı” başlıklı şura, Türkiye'nin turizm alanında 2023 hedeflerine ulaşması yolundaki vizyonunu geliştirmeyi hedefledi.

6. ULUSAL GEMİ VE YAT TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI


Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin sektörde rekabet sağlayıcı çözümler üretmek ve öğrencileri sektöre kazandırmak misyonuyla düzenlediği Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmaları’nın altıncısı, 27 Ekim’de Crowne Plaza Asia Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

  

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin himayelerinde gerçekleşen tören, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile denizcilik sektörünün önde gelen isimlerini ağırladı. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun da katıldığı törende, ünlü Holywood aktörü Gerard Depardieu da katılımcılar arasındaydı. Öğrencilerin yaptığı “Özel Maksatlı Gemi” tasarımlarının ödül aldığı tören, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak'ın konuşması ile başladı. Ayrıca Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, sektör için inovasyonun ve tasarımın önemini vurgulayan konuşmalar yaptı. Törende Başaran Bayrak, Şadan Kaptanoğlu’na plaket takdim etti. Ödül töreni öncesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tersane ziyaretlerinde bulundu. Programın devamında ise diğer Bakanlıkların ve yat sektörünün temsilcileri ile istişare toplantısı yapıldı.

İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ CUMHURİYET’İN 94. YAŞINI KUTLADI

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Cumhuriyet'in 94. yılını büyük katılımlı bir yemek organizasyonu ile kutladı. Etkinliğe; Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı İkinci Başkanı Kapt. Can Kıraç, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Birol Bayrakdar, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kapt. Alev Tunç, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nın yanı sıra diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve denizcilik sektörü katıldı.

 

29 Ekim 2017 Pazar günü İstanbul Marriott Hotel’de gerçekleştirilen yemek, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Baybora Yıldırım yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu sene dördüncüsünü düzenlediğimiz Cumhuriyet Yemeği organizasyonumuz ile etkinliğimizi gelenekselleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneğimize ve Cumhuriyetimize nice 94 yıllar diliyoruz.” Konuşmanın ardından, derneğin yönetim kurulu üyelerinin Anıtkabir’e düzenledikleri ziyaret ve gerçekleştirdikleri resmi törenden görüntüler içeren gösterim yapıldı. Daha sonra gecenin gerçekleşmesinde katkıları bulunan sponsorlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Şadan Kaptanoğlu da TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı olarak sponsorlara plaket veren isimler arasındaydı.

TURMEPA ATIK TOPLAMA TEKNELERİ DOLU DOLU BİR SEZONU DAHA GERİDE BIRAKIYOR 

TURMEPA, denizler mavi kalsın diye örnek olmaya devam ediyor. Derneğin en önemli simgelerinden biri olan atık toplama tekneleri, Göcek Körfezi, Hisarönü Körfezi ve Çeşme’de koylarımızın maviliğini korumak için turizm sezonu boyunca hizmet vermeye devam etti. TURMEPA I, TURMEPA II, DenizTemiz 3 ve DTO Fethiye adlı atık toplama tekneleri 2017 turizm sezonunda bugüne kadar 2.230 tekneye hizmet verdi, yaklaşık 1 milyon 200 bin litre siyah suyun ve bin kilogramı aşkın katı atığın denizlere karışmasını önledi. Böylece yaklaşık 10 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı. TURMEPA atık toplama teknelerine sponsorluklarını sürdüren Arkas Holding, Sanko Enerji ve Tüpraş’a sonsuz teşekkürler.

  

PRU 2017-2018 AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA YAPILDI

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın onur konuğu olarak katıldığı ve Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ’ın açılış dersini verdiği PRU 2017-2018 akademik yılı açılış töreni, Deniz Kampüsü konferans salonunda gerçekleşti.

Törene Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Özpak, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, IMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve PRU Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Türk Deniz Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ve diğer devlet yetkilileri ile protokol erkanı, PRU Mütevelli Heyeti üyeleri akademisyenleri, çok sayıda öğrenci ve velileri de katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan “PRU denizciliğe odaklanan bir tema üniversitesidir. Üniversitemizde denizcilik dışındaki dallarda okuyan öğrencilerimizin de denizcilik konusunda kaynaşmasını istiyoruz ve eğitim planlarımızı buna göre organize ediyoruz. Üniversitemizde görev yapan akademisyenlerimize, personelimize, Türk Deniz Eğitim Vakfı’na,  Deniz Ticaret Odası ve denizcilik camiasına, üniversitenin kuruluşunda büyük katkısı olan Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi Yazıcı’ya çok teşekkür ediyorum. Bütün öğrencilerimize başarılı, sağlıklı bir üniversite hayatı diliyorum.” dedi. Açılış Dersini yapan PRU Kurucu Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, temel mühendislik dersindeki gözlemlerini aktardı. Daha sonra Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, üniversitenin kuruluşundan bugüne çok büyük yol kat ettiğini dile getirdi ve yeşil kampüsün önemine değinerek bu konuda büyük ilerleme sağlandığını ifade etti. Protokol konuşmaları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Zerey ile devam etti. Zerey;  “Denizcilik küresel dostluk ve küresel vizyon demektir. Bizim denizcilerimiz de küresel vizyonun adayları olarak bugün yeni eğitim öğretim yılına başlıyor ve dünya denizlerine açılmak için gün sayıyor. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.” dedi. Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi Yazıcı ise “Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim. Ülkem adına Tuzla adına böyle üniversiteye sahip olmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu. Törenin sonunda bu sene PRU’da bölüm ve programlarına birincilikle yerleşen öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

İLERİ TEKNOLOJİLER 5. ÇALIŞTAYI PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ’NE YAPILDI

Bu yıl beşincisi düzenlenen İleri Teknolojiler Çalıştayı; 23 Ekim’de Piri Reis Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayın başkanlığını Pîrî Reis Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Oktay ALNIAK yaptı.

Tuzla Belediye Başkanı ve Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ali Reisoğlu, Tuzla İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aydın Bora da çalıştaya katıldı.

Gürcistan’dan Prof. Dr. Tamaz Vashakmadze, Azerbaycan'dan; Prof. Dr. Saleh Sultansoy ve Prof. Dr. Beycan İbrahimoğlu, Atılım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu, Çankaya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kenan Taş, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atilla Aşkar’ın yanı sıra çok sayıda akademisyenin en yeni çalışmalarıyla yer aldığı çalıştaya TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği İleri Teknolojiler 5. Çalıştayı’nın amacı; genç bilim insanlarını ve öğrencileri teknik konularda çalışmaya, teknolojiyi geliştirmeye teşvik etmek ve bilim insanları arasında kaynaştırmayı sağlamak. Çalıştayda endüstri 4.0, enerji, fen bilimleri, denizcilik, ileri teknolojiler konularında 12 konferans yapıldı ve 36 bildiri sunuldu.

İSTKA İLE ORTAK PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ

TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi de olan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın girişimiyle İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz ile bir araya gelindi. İstanbul Kalkınma Ajansı hakkında öncelikle bilgi veren Özgül Özkan Yavuz ile İstanbul’un mavi kalması için geliştirilebilecek ve ajans olarak verebilecekleri destek masaya yatırıldı. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ve Genel Müdür Akşit Özkural  da derneğin çalışmaları hakkında kısa bilgi verdiler.  Verimli geçen toplantında, ajansın duyuracağı proje çağrılarına, dernek olarak başvuruda bulunulabileceği görüşüldü. 

 

TURMEPA’DAN MAVİ ÇAĞRI POŞET KULLANIMINI BİRLİKTE AZALTALIM, DENİZLERİMİZ ÇÖP ADALARINA DÖNÜŞMESİN

TURMEPA, plastik poşetlerin doğaya verdiği zararı azaltmak için markalarla işbirliği yaparak fazla poşet kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor. Proje kapsamında; Decathlon’un sadece 2017 yılında yaptığı bağış miktarı ile 390 bin litre pis suyun, bir başka ifadeyle 31 bin kilogram katı atığın deniz karışması engellendi. Koçtaş ile yürütülen kampanya sayesinde ise çok kısa zamanda poşet tüketiminde yüzde 60’a yakın azalma sağlandı. 1 Ocak 2019’da plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olarak temin edilmesini zorunlu kılan yasal uygulamaya geçmeden önce siz de mavi bir gelecek, yeşil bir Türkiye için öncü kurumlar arasında yerinizi alabilirsiniz. 

 

TURMEPA ÖNCÜLÜĞÜNDE KIYILARDA TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ

Dünya, temiz denizler için harekete geçti. “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası” kapsamında Türkiye dâhil 100’den fazla ülkede Deniz gönüllüleri gelecek nesillere daha mavi denizler bırakmak için 16 Eylül’de kıyılarda buluştu!

Her yıl eylül ayının üçüncü cumartesi günü yapılan etkinlik, Türkiye’de 2002 yılından itibaren TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülüyor. Bu yıl da Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, etkinlik ile deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin önemi konusunda bilinç kazandırmayı amaçlıyor.

 

Kampanyanın İstanbul ayağı, Adalar ilçesine bağlı Büyükada Aya Nikola Koyu’nda gerçekleştirildi. Etkinlik, TURMEPA ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü koordinatörlüğünde, Adalar Belediyesi işbirliği ile Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği ve Decathlon çalışanlarından oluşan dalış ekibinin desteğiyle gerçekleştirildi. Etkinlik günü DENTUR katılımcılara ulaşım desteği sağlarken, dalış motorlarının mazotunu ise her yıl olduğu Opet karşıladı. Etkinlik farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan gönüllülerle birlikte kıyı ve dip temizliği şeklinde gerçekleştirildi. 100'ü aşkın gönüllünün katıldığı kıyı temizliği etkinliğinde 1 saat içinde karadan plastik, metal, cam ve sigara izmaritlerinden oluşan yaklaşık 25 kilogram çöp toplandı. 24 gönüllü dalgıç ise deniz dibinden yine farklı atık türlerinden 50 kilogram çöp çıkardı. Toplanan atıklar arasında çok sayıda içecek şişesi, teneke kutu, pet şişe, plastik parçaları, ayakkabı, baret, balık ağları ve çeşitli giyeceklerin yanı sıra iki adet şezlong minderi dikkat çekti. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, İstanbul’un yanı sıra İzmir, Antalya, Bodrum ve Fethiye kıyılarına uzandı. Türkiye genelinde 200’ü aşkın gönüllünün katıldığı etkinliklerde toplam 750 kilogram çöp toplandı.

DAHA MAVİ BİR GELECEK İÇİN

TURMEPA eğitimleri Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege’de tüm hızıyla devam ediyor… Çanakkale Deniz Aşıkları, Sınırsız Mavi, Mavi Dalga, Sualtı Atık Sergisi, Farkettim Denizlerimiz Bizim Oksijen Kaynağımız  projeleri, kurum işbirlikleri ve eğitim faaliyetleriyle TURMEPA, Eylül ve Ekim aylarında çarpan etkisiyle 5 bin kişiye ulaştı. Siz de egitim@turmepa.org.tr ‘ye eğitim ve eğitim etkinlikleri taleplerinizi iletebilirsiniz.

  

BALIKÇI TEZGAHI’NDA BU DEFA BALIK YERİNE ATIKLAR SERGİLENDİ

MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Ocak 2016’dan bu yana yürütülen “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda sıradışı bir farkındalık  etkinliği olan Balıkçı Tezgahı’nda balık yerine denizden çıkarılan çöpler sergilendi.

12 Eylül’de Gelibolu balık hali, 13 - 14 Eylül’de Merkez Yat Limanı ve 15 Eylül’de ise Eceabat İskele Cafe önünde kurulan balıkçı tezgahları medya ve yerel halk tarafından büyük ilgi gördü. Denize atılan laptop, cep telefonu, kaykay, araba direksiyonu gibi atıkları gören 7’den 70’e Çanakkale halkı gözlerine inanamadı.

 

Merkez’de İÇDAŞ dalgıçları eşliğinde dip temizliğiyle başlayan etkinlikte Çanakkale Liman Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, GESTAŞ, Parion Hotel ve ilçe belediye yetkilileri de yer aldı. Dip temizliği sonrası liman önünden plastik çöp kovası, cam, metal ve plastik şişelerin yanı sıra araba lastiği de çıkarıldı. Etkilik kapsamında Çanakkale’nin dört bir yanına asılan poster ve afişler ile yerel halka deniz ve deniz canlılarının karşı karşıya kaldığı kirlilik tehdidinin insanlara da uzanacağı ve insanoğlunun önemli bir besin kaynağından mahrum kalabileceği mesajı verildi.

LAPSEKİ VE GELİBOLU’DA “EĞİTİCİ EĞİTİMİ”YLE 50 ÖĞRETMENİMİZ DAHA PROJE ELÇİMİZ OLDU!

Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi’nde geçtiğimiz dönem Merkez liselerde başlayan ve 280 lise öğretmeninin katıldığı “Öğretmen Eğitimleri” 10 - 13 Ekim tarihlerinde Lapseki ve Gelibolu’da gerçekleşen eğitimlerle tamamlandı.  Lapseki ve Gelibolu’daki liselerde görevli 50 öğretmen “Eğitici Eğitimi” programına katılarak proje elçisi olmaya hak kazandı. Eğitim sonrası kendilerine teslim edilen kartela, usb bellek, sticker, poster ve sertifikalarıyla 330 öğretmen, bilgilerini öğrencileriyle paylaşabilecek.

 

7. TURMEPA SUALTI ATIK SERGİSİ VE EĞİTİM ATÖLYESİ BU YIL DA YÜZLERCE ÖĞRENCİNİN BİLİNÇLENMESİNİ SAĞLADI!

Bu yıl 7.si düzelenen TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde minikler, nesli tükenmekte olan deniz canlıları, iklim değişikliğinin deniz yaşamına etkileri, karbondioksit emisyonlarının kaynakları ve bireysel sorumluluklar konularında bilinçlendirildi. Çeşitli oyun ve atölye çalışmalarıyla pekiştirilen eğitimlerde minik maviler, Türkiye’nin ilk Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret ederek denizden çıkan nesneleri inceleme imkanı bulurken, eğitimler ile de deniz temizliğinin önemini daha iyi kavradı. Ataşehir Belediyesi, Kızılay ve Nielsen’in de aralarında bulunduğu kurum işbirlikleriyle yüzlerce öğrenciye ev sahipliği yapan atölye, Ekim ayı itibariyle sona erdi. “Karbon Salımını Azaltalım” konseptiyle çocukların  ağırlandığı sergide, iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden olan karbondioksit emisyonları etkileşimli pano ile çocuklara anlatıldı. TURMEPA Gönüllüleri tarafından da desteklenen eğitimlerde,  doğru ve yanlış davranışları karşılaştırmalı olarak öğrenen çocuklar, daha önce yaşamadıkları bir deneyim yaşadı. 7. Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi, United Way Worldwide hibesi ile  TURMEPA ve Maker Grup işbirliğinde, Koç Holding A.Ş ve Koçtaş’ın destekleriyle hayata geçirildi.

TURMEPA VE NEOMARİN AVM”MAVİ GELECEK İÇİN ELELE” DEDİ

TURMEPA ve Neomarin AVM, yaz mevsimine uygun bir konseptle hazırlanan Neomarin Plajı’nda 29 Ağustos’ta çocuklarla bir araya geldi. “Çevre, Deniz ve Çocuk” projesiyle minikler, eğlenirken öğrenmenin tadını çıkardı. Neomarin AVM tarafından kurgulanan, çocuklara ve yetişkinlere deniz görüntüleri ve dalga sesleriyle sahildeymiş hissini veren plaj konseptli etkinlik alanında TURMEPA eğitimiyle karşılaşan minikler, daha önce hiç tatmadıkları bir deneyim yaşadı. Aileleriyle Neomarin Plajı’na gelen çocuklar, “Deniz ve kıyılarımızın temizliği ile geri dönüşüm” konulu eğitime katılarak denizlerimizin önemini  öğrenirken, geri dönüşüm oyunuyla kumsala bırakılan çöpleri en hızlı sürede geri dönüşüm kutularına atmak için yarıştı. Etkinlik alanı dışında ise afiş ve posterlerle insan faaliyetlerinin yol açtığı deniz kirliliğine dikkat çekildi. Eğitim sonrası çocuklar “Temiz Deniz Mavi Gelecek” başlıklı bez afişe denizleri bir ömür koruyacaklarına dair söz vererek el izlerini bıraktı.

 

İZMİR KIYI VE DENİZ İNCELEME MERKEZİ’YLE EGE BİZE EMANET!

İsveç, denizcilikte İzmir ile işbirliği yapmak istiyor. İzmir’de ticari, sosyal ve kültürel etkinliklerini geliştirmek için yola çıkan İsveç İstanbul Başkonsolosu Therese Hyden, Ege Bölgesi denizciliğiyle ilgili projelerde işbirliği imkânlarını konuşmak için Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Müdürü ve TURMEPA İzmir Şubesi Genel Sekreteri Halil Hatipoğlu ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, deniz temizliği ve denizcilik eğitimi başta olmak üzere İsveçli denizcilik firmaları ile İzmir denizcilik sektörünün ticari işbirliği olanakları ile deniz turizmindeki fırsatlar ele alındı. “Atık yönetimi dikkat ettiğimiz bir konudur. Sahip olduğumuz teknolojiyi sizlerle paylaşabiliriz” diyen Başkonsolos Therese Hyden, sürdürülebilir deniz ve çevre projelerini değerlendikten sonra birlikte projeler gerçekleştirmeyi düşündüklerini ifade etti.

“SINIRSIZ MAVİ” EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİLER URLA’DA KIYILARI TEMİZLEDİ

Urla Belediyesi ev sahipliğinde, Deniz Ticaret Odası ve TURMEPA İzmir Şubesi koordinesinde Urla İskele mevkiinde gerçekleşen kıyı temizliği etkinliğinde 200 kg’ın üzerinde katı atık toplandı. Etkinlikten bir gün önce TURMEPA “Sınırsız Mavi” eğitimi alan öğrenciler, eğitimde gördükleri atıklarla kıyılarda da karşılaştılar ve atıkların doğaya verdiği zararı çok daha iyi kavradılar. Etkinlik sonunda, atıkların cinsine göre ayrıştırılması ve tartılması sırasında doğada kaybolma yılları ve deniz ekosistemine verdiği zararlar çeşitli görsellerle anlatıldı.

 

DENİZCİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRME PROJESİ İZMİR’DEN BAŞLIYOR

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile TED İzmir Koleji, Türk eğitim sistemine önemli katkılarda bulunacak örnek bir işbirliğine imza attı. Hayata geçirilecek “Denizci Öğrenci Yetiştirme Eğitim Projesi (DÖYEP)” İşbirliği Protokolü İMEAK DTO ve TURMEPA İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Argun Gündüç ile TED İzmir Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Eda Manav’ın tarafından imzalandı. Proje ile bu eğitim döneminden başlayarak TED İzmir Koleji’nde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için eğitim programı hazırlanacak.

Denizcilik alanında uzman eğitmenler tarafından öğrencilere eğitim verilecek. Projenin “Çevre” başlığında TURMEPA İzmir Şubesi tarafından, denizlerin önemi, deniz ekosistemi, kirlilikle mücadele ve küresel iklim değişikliği konulu eğitimler de verilecek.

ANTALYA KIYI VE DENİZ İNCELEME MERKEZİ YENİ KOORDİNATÖRÜMÜZLE YENİ OFİSİNDE!

Antalya Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi’nde görevli koordinatörümüz Tuğba Göksoy, bayrağı genç arkadaşımız Işıl Ünlü’ye devretti. TURMEPA Eğitim Antalya faaliyetleri, yeni koordinatörümüz tarafından, Setur Marina’da yepyeni ofisimizde sürdürülecek. Tuğba Göksoy’a şu ana kadar verdiği emek ve destek için teşekkür eder, yeni koordinatörümüze görevinde başarılar dileriz. 

MİNİK TURİSTLERE DENEYLERLE BİRLİKTE ÇEVRE EĞİTİMİ VERİLDİ

TURMEPA ve Orka Otelleri’nin ortak girişimiyle yaz tatillerini Muğla’nın Fethiye ilçesinde geçiren çoğunluğu İngiliz turistlerin çocuklarına “Denizler ve Çevre Deneyleri” eğitimi verildi. Kısa bir sunumun ardından denizler üzerine sohbet edilerek çocukların denizin önemini kavraması sağlandı. Temiz deniz deneyiyle çocuklara denizel çöplerin deniz canlılarına nasıl zarar verdiği anlatıldı ve empati kurmaları amacıyla çocukların deneydeki yapay denizi kirletmesi istendi. Eğitmenin “Kirlenmiş bu denizde yüzmek ve tatilini geçirmek isteyen olur mu?” sorusuna minikler hep bir ağızdan “Hayır!” cevabını verdi. Çocuklar eşleştirme ve balık boyama gibi oyunlarla da keyifli zaman geçirdiler.

 

MAVİ DALGA PROJESİ 2017 FAALİYETLERİ KAMUOYUNA SUNULDU

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Seyahat Vakfı (The Travel Foundation), D-Marin Göcek ve TURMEPA ortaklığıyla başlayan ve Fethiye Belediyesi’nin de katılımıyla güç kazanan Mavi Dalga Sürdürülebilir Deniz Turizmi Projesi’nin 2017 sezon faaliyetleri kamuoyuna aktarıldı. Kürsüye gelen ortaklık temsilcileri amaçlarını ve niçin bu projede yer aldıklarını ifade eden konuşmalar yaptı. Fethiye Kaymakamı Sayın Muzaffer Şahiner'in de katılımıyla gerçekleşen toplantıda, bazı kategorilerde Çevre Ödülleri de verildi. Mavi Dalga Projesi, turizm sektöründe faaliyet gösteren kişilere ve turistlere, denize ve çevreye yönelik tehditleri anlatmayı ve bu konuda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Yerel paydaşların da gücünü yanına alan proje, deniz turizminin gelişimini hedefleyerek geleceğe yön verecek izleme ve değerlendirme yöntemlerini uygulamaya geçirmeye devam ediyor.

TURMEPA VE D-MARİN KIDS İŞBİRLİĞİYLE GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI DENİZLE BULUŞUYOR

Proje ikinci yılında Dalaman, Turgutreis ve Didim’in köy okullarını dolaşarak çocuklara denizdeki yaşamı ve denizlerin geleceğini kurtarmayı öğretiyor. Mentorlar eşliğinde marina gezileri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşan projenin amacı, eğitimler sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara kucak açarak sevmeyi öğrenmeleri ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmeleri. Proje kapsamında çocuklar ayrıca bir projenin nasıl yapılacağı, hayata nasıl geçirileceği ve sonuç raporu hazırlama konusunda eğitiliyor. Eğitimler sonrası düzenlenecek yarışma ile çocuklar kendilerine aktarılan bilgilerle bir bilim insanı olma yolunda adım atacak ve denizlerin temiz kalması için yeni fikirler, projeler üretecekler. Çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

 

AKBANK İLE KIYILARDA “ŞEHRİN İYİ HALİ” İÇİN FARK YARATMAYA DEVAM ETTİK

27. Akbank Caz Festivali kapsamında üniversiteli gençlerimizi gönüllülüğe teşvik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen Şehrin İyi Hali projesi çerçevesinde yine Akbank ile kıyılardaydık! Proje kapsamında, üniversiteli gençler, ilgi alanlarına göre katılmak istedikleri topluma katkı projesini seçerek STK yöneticileri ile tanışıp faaliyetleri hakkında bilgi aldılar. 1000 genç; Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA, Yedikule Hayvan Dostları Derneği (YHDD), Hayat Sende Derneği ve Çorbada Tuzun Olsun Derneği işbirlikleri ile eğitimden gençliğe, çevreden hayvan haklarına, sokakta yaşamak zorunda kalan insanlara yardımdan okul boyama çalışmalarına kadar pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdiler.

 

Adalar Belediyesi desteğiyle TURMEPA olarak, 7 Ekim’de Kınalıada’da ve 11 Ekim’de Burgazada Madam Martha Koyu’nda düzenlediğimiz etkinliklerde, toplam 112 gönüllü adayımızla kıyıları temizledik. TURMEPA gönüllülerinin de aktif olarak rol aldığı etkinliklerde; Kınalıada’dan 32,5 kg, Burgazada’dan 143,5 kg atık toplanarak geri dönüşüme teslim edildi. Etkinliğe katılan gençler, festival kapsamında 11 Kasım’da Volkswagen Arena’da gerçekleşecek Bonobo konserine bir kişilik davetiye kazandılar.

 

GÖNÜLLÜ ADAYLARIMIZ İLE 16. BULUŞMAMIZDA BİR ARAYA GELDİK

16 Ekim’de 75 gönüllü adayı ile bir araya gelerek 5 saat süren programda “deniz ve kıyı ekosisteminde neler oluyor?” paylaşımında bulunduk. TURMEPA Gönüllülük Modeli GOBADOF hakkında kendilerini detaylı olarak bilgilendirdik ve dernek çalışmalarını anlattık. Aktif gönüllülerimiz ise bireysel ve topluluk olarak neler yaptıklarını aktardılar. Program sonunda tüm katılımcılarımız, deniz ve kıyı ekosistemini korumak üzere, TURMEPA’da dört farklı alan olan Çevrimiçi, Eğitim, Etkinlik ve Topluluk gönüllülüğü seçimlerini yaparak programın mutluluk jürisi bölümünde bizlerle paylaştılar. Aramıza hoş geldiniz!

 

 

22) ARAS KARGO GÖNÜLLÜLERİ İLE KIYILARIMIZI SAHİPLENDİK...

Derneğimizin destekçilerinden Aras Kargo, çalışanları ile de aramıza katıldı ve kıyılarımızı sahiplendi.

2017 yılında, İstanbul, Trabzon ve Van ve Bodrum kıyıları için şube çalışanları ve çocukları ile bir araya gelindi. İstanbul’da 32 şube çalışanı ile Büyükada Aya Nikola Koyu’ndan 32 kg, Trabzon’da Karadeniz Bölgesi’nden 31 şube çalışanı ile Ganita sahilinden 47 kg, Van’da 44 şube çalışanı ve 20 çocuk ile Akköprü deresinin göle döküldüğü bölgeden 217 kg atık toplandı. Plastik, metal, cam, kağıt ve sigara izmaritinden oluşan toplam 296 kg atık, kıyılarımızdan alınarak geri dönüşüme gönderildi. Van’daki etkinliğimize, Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk ve üst düzey yöneticileri ile TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve DTO Van Temsilcisi Nevzat Aydın da katıldı. Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Bulduk, “Aras Kargo olarak sadece önem taşımıyoruz, gelecek nesillere sağlıklı bir çevre de taşımakla yükümlüyüz, iyi ki buradayız” mesajını tüm katılımcılarla paylaştı.

 

 

23) YAKINDA VAN GÖLÜ İÇİN EL ELE TUTUŞACAĞIZ...

TURMEPA Gönüllü Projeleri ekibi, derneğin Genel Müdürü Akşit Özkural eşliğinde Van’da çeşitli kamu kurumlarına, gerçekleştirilecek gönüllü çalışmaları kapsamında bilgilendirme ziyaretleri gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Bahçesaray İlçesi Kaymakamı Mehmet Özcan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi - Biyosistem Mühendisliği Bölümü Başkanı, Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, TEGV Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı Müdürü Rezzan Bayram, Van Gençlik Hizmetleri Merkezi Koordinatörü Sunullah Erçek, Van Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Nevzat Aydın ve Van Deniz Süpürgesi Sorumlusu Dalgıç İbrahim Buyruk ziyaret edilerek Van’da gerçekleşecek olası işbirlikleri hakkında karşılıklı görüşler paylaşıldı.

 

 

24) ŞİŞECAM ÇALIŞANLARI DA BİZİMLE BİRLİKTEYDİ...

23 Eylül’de 23 Şişecam çalışanı ile Kınalıada kıyılarına uzandık. Tanışma ve ön bilgilendirme ile başlayan kıyı temizleme etkinliğinde, katılımcılar iki farklı gruba ayrılarak ekipler oluşturuldu. Daha sonra oyunlar vasıtasıyla kişilerin ekip ruhuyla senkronize bir şekilde birlikte hareket etmeleri, strateji geliştirmeleri, yaratıcı, alternatif çözüm yolları bulmaları ve el göz koordinasyonunu geliştirmeleri amaçlandı. Yapılan kıyı temizliğinde, kıyı şeridinden 69,5 kg atık toplanarak Adalar Belediyesi desteği ile geri dönüşüme ulaştırıldı. Atıkların toplanmasının ardından Şişecam çalışanları; deniz ve su kaynaklarının önemi ve ekosistem hakkında bilgilendirildi ve Denizler Yaşasın Diye gönüllü olmaya davet edildi.

 

 

25) OFİS GÖNÜLLÜLERİMİZ İŞ BAŞINDA

TURMEPA Gönüllüleri, ofis çalışmalarımızda da bizlere destek olmaya devam ediyor. Ofiste ihtiyaç olunan alanda dernek çalışanlarına önemli katkılar sağlayan gönüllülerimiz, birçok önemli sorumluluğu da üstleniyor. Her yaz yüzlerce çocuğun ziyaret ettiği dernek bahçemizde yer alan Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde de eğitmenlik yapıyor, küresel iklim değişikliği konusunda önemli mesajlar vererek sorumlu bir neslin yetişmesi için bilgi paylaşımında bulunuyor. Gönüllümüz olup dernek genel merkezimizde ofis çalışmalarına destek olmak için: gonulluyum@turmepa.org.tr

 

26) 5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE SİZ NE YAPIYORSUNUZ?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllülüğü yaygınlaştırmak amacıyla 5 Aralık’ın her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar verdi. O tarihten bu yana Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede Dünya Gönüllüler Günü kutlanıyor. TURMEPA Gönüllü Evi’nin kapıları 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde tüm gönüllülerimize ve sizlere açıktır. Gelin, bizleri tanıyın ve yıllardır Gönüllü olarak emek verenleri alkışlayın.

LCV için: gonulluyum@turmepa.org.tr

 

27) GÖNÜLLÜ EĞİTMENLERİMİZ İSTANBUL’DA NELER Mİ YAPIYOR?

10 İlde 20 Gönüllü Eğitmen Programı kapsamında İstanbul’daki gönüllü eğitmenlerimiz çocuklarla buluştu. 13 Ekim'de Bağcılar Yıldıztepe İlkokulu ve 18 Ekim’de Bahçelievler Yayla İlkokulu’nda toplam 130 çocuk ile buluşan eğitmenlerimiz, çocuklarla yaklaşık bir saat süre boyunca keyifli vakit geçirerek Deniz Eğitim Atölyesi programını paylaştı. 13 Ekim’de Bağcılar’da deniz sevdalısı bir öğretmenimizin davetiyle Yıldıztepe İlkokulu’na giden gönüllü eğitmenlerimiz Yeşim Melek Şen ve Kerem Çelik, 40 ilkokul 2. sınıf öğrencisine sivil toplum kuruluşunun ne olduğu, TURMEPA’nın yaptığı çalışmalar, denizlerimin durumu ve nasıl koruyacağımız hakkında bilgi verdiler. 18 Ekim’de Seda Devrim Yenigün’ün de aralarına katıldığı gönüllü eğitmenlerimiz, Bahçelievler Yayla İlkokulu’nu ziyaret ettiler ve bu kez 100’e yakın 4. Sınıf öğrencisine eğitim verdiler. Yayla İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısının önerisiyle yeni projeler tasarlanarak okuldaki tüm öğrencilerle bir öğretim yılı süresince bir araya gelmek için takvim oluşturuldu. Gönüllü Eğitmenlerimizden mesaj var: “Bu öğretim yılından biz çok umutluyuz. Minik dostlarımızın sonsuz enerjisi, öğretmenlerimizin  sınırsız desteği ile TURMEPA Ailesi olarak bugün ve her zaman Denizler Yaşasın Diye çalışacağız.”

 

 

28) GÖNÜLLÜLERİMİZİN İLK PROJESİ İÇİN HEYECANLIYIZ

TURMEPA’nın aktif gönüllüleri, 2018 yılında ulusal ve uluslararası arenada “buradayız” diyebilecekleri projeleri için belirli aralıklarla TURMEPA Gönüllü Evi’nde bir araya gelmeye başladılar. Hedefleri 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde 2018 yılı projelerini sizlerle paylaşmak.

 

29) BODRUM’DA DA DENİZ GÖNÜLLÜLERİ KIYILARA AKIN ETTİ

Uluslararası Kıyı Temizliği (ICC) etkinliği TURMEPA Bodrum Şubesi tarafından Bitez’de yapıldı. Bodrum’daki okullardan öğrenci, veli ve öğretmenlerin katılımıyla Bitez Yalı mevkiindeki kafe önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, sahil şeridinden yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşün ardından Bitez Koyu'na ulaşarak, çoğunlukla piknikçiler tarafından bırakılmış olan atıkları topladı. Çöp poşetlerine konulan çok miktarda atık malzeme, Bodrum Denizciler Derneği’ne ait tekneye taşındı. TURMEPA Bodrum Şubesi Başkanı Yaman Olgaç, etkinliğin Bitez'in el değmemiş koylarından birinde yapıldığını, bölgenin düzenli olarak temizlenmesine rağmen, insanlar tarafından kirletildiğini dile getirdi. Olgaç, “Bunu bir çöp temizlik kampanyası değil, bir bilinçlendirme kampanyası olarak yürütüyoruz. Çocuklara bu bilinci aşılamak istiyoruz,” dedi.