Eğitim İşbirlikler

1. D_MARİN

Proje, 2016-2017 yılı eğitim öğretim döneminde üç kurumun işbirliğiyle (TURMEPA, D-Marin Kids ve Ankara Üniversitesi) kıyı illeri olan Muğla ve Aydın’ın üç ilçesindeki altı köy okulunun 3. ve 4. sınıf öğrencileri için yapılandırılmıştır. 

Projenin gerekçesi oksijenin yaşamımızdaki önemi vurgulanarak aldığımız her iki nefesten birinin denizler tarafından sağlandığının fark edilmesi ve denizlerin korunması bilincinin yaygınlaştırılmasıdır. Projenin amacı kıyı illerindeki köy okullarına ulaşılarak öğrencilerin gelecekteki yaşamlarını sürdürecekleri bölgelere sahip çıkmalarını ve denizlerin oksijen kaynağı olduğunu fark ederek korunmasının önemini anlamalarını sağlamaktır. Aynı zamanda çocukların bilimsel proje hazırlayarak yaratıcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma gibi sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

2016 yılının Kasım ayında başlayan ve ilk etapta Göcek, Turgutreis ve Didim köy ilkokullarında okuyan çocukları hedefleyen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz Projesi” ile 6 okuldan 3. ve 4. sınıf öğrencilerine ulaşılarak yaklaşık 200 kişiye eğitim verilmiştir.

Bu proje ile gerçekleştirilen eğitimler; okul eğitimleri, D-Marin bünyesinde yer alan ve mentorlar eşliğinde düzenlenen marina gezileri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşmuştur. TURMEPA eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde çocuklara, deniz hayatı ve ekosistemi ile deniz temizliğinin önemi anlatılmış, bunun yanı sıra eğitimlere özel hazırlanan oyunlarla da çocukların keyifli vakit geçirmeleri sağlanmıştır. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra çocukları denizle buluşturmayı da amaçlayan proje kapsamında D-Marin’lere de geziler gerçekleştirilmiştir. D-Marin çalışanlarının mentorlük yaptığı bu gezilerde çocuklar, deniz ve marina hayatını yakından tanıma fırsatı bulmuşlardır. 

Proje kapsamında çocuklar bilimsel bir projeyi nasıl kurgulayacağı ve nasıl hayata geçireceği konusunda eğitimler almışlardır. Çocuklar, bu eğitimler sonrasında kendi projelerini oluşturarak jürinin değerlendirmesine sunmuşlardır. Bu sayede yaratıcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma gibi becerilerinin de güçlendirilip bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve proje üretmeleri de proje amaçları arasında yer almıştır.

Hazırladıkları projeler ile denizlerin temiz kalması için fikirler üreten çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulamışlardır.  Ortaya çıkan 12 proje arasından 3. ve 4. sınıflar arasında birinci seçilen projeler ödüllendirilmiştir.

2.BORUSAN EĞİTİCİ EĞİTİM PROJESİ

“Mavi Kuşak Hareketi- İstanbul Boğazı Projesi” ve “Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz” ana başlıklarında eğitim alan  BORUSAN çalışanları ile eğitim iişbirliği projesi yapılmıştır.  “TURMEPA Gönüllü Eğitmeni” olmaya hak kazanan eğitmenler, aldıkları eğitimler çerçevesinde kendi bölgelerindeki okullarda eğitim vereceklerdir.    

3.KİDZANYA, GREENER WORLD SUYUN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Çocuklara gerçek hayatın birebir yansımasını sunan KidZania, deniz odaklı sivil toplum kuruluşu DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile Nisan ayında ‘sualtı dünyası’ konseptine bürünüyor. Su ekosisteminin tüm detaylarıyla işleneceği “Suyun Büyülü Dünyası” etkinliği kapsamında çocuklar, suyun dünya için öneminden suda yaşayan organizmalara kadar sualtının büyülü dünyası hakkında merak ettikleri tüm sorulara cevap bulabilecek.

Sualtı dünyası temasının işlendiği park içinde birbirinden farklı atölye ve aktivite alanları kurulacak. Çocuklar, KidZania’nın çevreci karakterlerinden Vita öncülüğünde daha mavi bir dünya için neler yapılabileceğini öğrenecek.

TURMEPA bahçesinde bulunan 2016 ve 6. Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret eden yüzlerce çocuğun küresel iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesini sağlayan Etkileşim Harita Panosu, “Suyun Büyülü Dünyası” etkinliği kapsamında KidZania’da ziyaretçilerinin karşısına çıkacak. Çocuklar TURMEPA eğitimleriyle öğrenirken eğlenme fırsatı bulacak.

TURMEPA işbirliği ile 7 Nisan - 5 Haziran tarihleri arasında tam 2 ay boyunca devam edecek “Suyun Büyülü Dünyası” tüm çocukları KidZania’ya bekliyor.