Eğitim İşbirlikleri

D-MARİN

Proje, 2016-2017 yılı eğitim öğretim döneminde üç kurumun işbirliğiyle (TURMEPA, D-Marin Kids ve Ankara Üniversitesi) kıyı illeri olan Muğla ve Aydın’ın üç ilçesindeki altı köy okulunun 3. ve 4. sınıf öğrencileri için yapılandırılmıştır. 

Projenin gerekçesi oksijenin yaşamımızdaki önemi vurgulanarak aldığımız her iki nefesten birinin denizler tarafından sağlandığının fark edilmesi ve denizlerin korunması bilincinin yaygınlaştırılmasıdır. Projenin amacı kıyı illerindeki köy okullarına ulaşılarak öğrencilerin gelecekteki yaşamlarını sürdürecekleri bölgelere sahip çıkmalarını ve denizlerin oksijen kaynağı olduğunu fark ederek korunmasının önemini anlamalarını sağlamaktır. Aynı zamanda çocukların bilimsel proje hazırlayarak yaratıcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma gibi sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

2016 yılının Kasım ayında başlayan ve ilk etapta Göcek, Turgutreis ve Didim köy ilkokullarında okuyan çocukları hedefleyen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz Projesi” ile 6 okuldan 3. ve 4. sınıf öğrencilerine ulaşılarak yaklaşık 200 kişiye eğitim verilmiştir.

Bu proje ile gerçekleştirilen eğitimler; okul eğitimleri, D-Marin bünyesinde yer alan ve mentorlar eşliğinde düzenlenen marina gezileri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşmuştur. TURMEPA eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde çocuklara, deniz hayatı ve ekosistemi ile deniz temizliğinin önemi anlatılmış, bunun yanı sıra eğitimlere özel hazırlanan oyunlarla da çocukların keyifli vakit geçirmeleri sağlanmıştır. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra çocukları denizle buluşturmayı da amaçlayan proje kapsamında D-Marin’lere de geziler gerçekleştirilmiştir. D-Marin çalışanlarının mentorlük yaptığı bu gezilerde çocuklar, deniz ve marina hayatını yakından tanıma fırsatı bulmuşlardır. 

Proje kapsamında çocuklar bilimsel bir projeyi nasıl kurgulayacağı ve nasıl hayata geçireceği konusunda eğitimler almışlardır. Çocuklar, bu eğitimler sonrasında kendi projelerini oluşturarak jürinin değerlendirmesine sunmuşlardır. Bu sayede yaratıcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma gibi becerilerinin de güçlendirilip bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve proje üretmeleri de proje amaçları arasında yer almıştır.

Hazırladıkları projeler ile denizlerin temiz kalması için fikirler üreten çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulamışlardır.  Ortaya çıkan 12 proje arasından 3. ve 4. sınıflar arasında birinci seçilen projeler ödüllendirilmiştir.


BORUSAN EĞİTİCİ EĞİTİM PROJESİ

“Mavi Kuşak Hareketi- İstanbul Boğazı Projesi” ve “Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz” Eğitimleri

BORUSAN ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen proje 7-9 Eylül 2016 tarihinde  24  BORUSAN Okyanus Gönüllüsü’nün eğitici eğitimleriyle başladı. Ardından 22 Kasım’da hızlandırılmış bir eğitim programıyla 3 Okyanus Gönüllüsü daha eğitimlerini tamamlayarak “TURMEPA Gönüllü Eğitmeni” olmaya hak kazandı.  Eğitmenler, aldıkları eğitimler çerçevesinde kendi bölgelerindeki okullarda eğitim verdiler. 2017 yılında eğitimlere başlayan BORUSAN Okyanus Gönüllüleri; 2  il, 4 ilçede 9 saat boyunca denizlerin önemini anlatarak 876 öğrenci ve 36 öğretmene ulaştı.

PROJE SONUÇLARI

Borusan çalışanlarının bilgi ve becerilerini toplumsal sosyal sorumluluk projelerinde gönüllülük yaklaşımıyla kullanmalarını sağlayarak eğitim, kültür-sanat, çevre ve insan hakları konularında etkili çözümler üretmek amacıyla oluşturulan  Borusan Okyanus Gönüllüleri ile TURMEPA arasında 2016 yılında başlayan işbirliği projesinde elde edilen sonuçlar:

- Borusan Okyanus Gönüllüleri denizlerin önemi, küresel iklim değişikliği, mikroplastikler, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, İstanbul Boğazı’nın önemi ve karşılaştığı sorunlar hakkında eğitimler aldılar.

- Aynı eğitimlerde gönüllüler, kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacağı ön görülen pedagojik formasyon eğitimi aldılar.

- Ardından kendi bölgelerindeki okullarda  eğitim vermeye başladılar.

- Asım Kocabıyık Eğitim Kültür Vakfı tarafından yaptırılarak, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlanan iki okulda da eğitimler verilerek 2  il ve 4 ilçede, 9 saat boyunca denizlerin önemini anlatarak 876 öğrenci ve 36 öğretmene ulaştılar.

- Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri eğitimlerin ardından kıyı temizliği etkinliği düzenlediler.

- Aynı okulda öğrenciler atık malzemeleri kullanarak bir tasarım çalışması yapacaklar.

İlave olarak toplanan geri dönüşüm malzemelerinin envanterini tutabilmek amacıyla öğrenciler tarafından bir uygulama yazılmaktadır.

Bu verilere dayanarak, TURMEPA&BORUSAN işbirliğinin devam ettirilerek daha geniş kitlelere ulaşması, ortak misyona sahip iki kurumun beraber yol alması toplumsal fayda adına atılmış yerinde bir adım olarak nitelendirilmelidir.KİDZANİA, GREENER WORLD SUYUN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Çocuklara gerçek hayatın birebir yansımasını sunan KidZania, deniz odaklı sivil toplum kuruluşu DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile Nisan ayında ‘sualtı dünyası’ konseptine bürünüyor. Su ekosisteminin tüm detaylarıyla işleneceği “Suyun Büyülü Dünyası” etkinliği kapsamında çocuklar, suyun dünya için öneminden suda yaşayan organizmalara kadar sualtının büyülü dünyası hakkında merak ettikleri tüm sorulara cevap bulabilecek.

Sualtı dünyası temasının işlendiği park içinde birbirinden farklı atölye ve aktivite alanları kurulacak. Çocuklar, KidZania’nın çevreci karakterlerinden Vita öncülüğünde daha mavi bir dünya için neler yapılabileceğini öğrenecek.

TURMEPA bahçesinde bulunan 2016 ve 6. Sualtı Atık Sergisi’ni ziyaret eden yüzlerce çocuğun küresel iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesini sağlayan Etkileşim Harita Panosu, “Suyun Büyülü Dünyası” etkinliği kapsamında KidZania’da ziyaretçilerinin karşısına çıkacak. Çocuklar TURMEPA eğitimleriyle öğrenirken eğlenme fırsatı bulacak.

TURMEPA işbirliği ile 7 Nisan - 5 Haziran tarihleri arasında tam 2 ay boyunca devam eden “Suyun Büyülü Dünyası” tüm çocukları KidZania’yada ağırladı.

Etkinlik süresince KidZania Meydanı’nda Wish Wall (Dilek Duvarı) ile çocukların çevrenin korumasına yönelik dilekleri toplandı. Çevre gününe özel gerçekleşen etkinlikte Wish Wall’da bulunan ve TURMEPA’nın seçtiği dileklerden oluşan Çevre Bildirgesi çocuklar tarafından okundu. Çocukların hazırladığı Çevre Bildirgesi, Haziran ayı boyunca Kidzania Şehir Meydanı'ndaydı.SEV OKULLARI - GERİ KAZANDIRIYORUM
 

ÖZEL Üsküdar SEV ORTAOKULU 7. sınıf öğrencileridir. Bu eğitim ile öğrencilerin çevre ve deniz kirliliği konusunda bilinçlenmeleri ve farkındalık oluşturmaları sağlanmış olacaktır.

Projenin amacı, ÖZEL Üsküdar SEV ORTAOKULU 7. sınıf öğrencilerine denizlerin önemi ve korunması hakkında eğitim vererek farkındalık sağlamaktır. Bu öğrenciler eğitim esnasında denizlerin önemi, deniz kirliliğinin sebepleri, denizel canlılara olan etkilerini ve geri dönüşümün çevre ve denizler için önemini çeşitli film, atölye ve oyunlarla pekiştireceklerdir. Bu doğrultuda öğrencilere eğitim vermek ve sorularını yanıtlamak için okula 2 ziyaret gerçekleştirilecektir.

Eğitimi daha eğlenceli ve daha kalıcı hale getirmek için bir yarışma düzenlenecektir. Yarışma için, eğitim sonrası öğrenciler geri dönüşüm temalı projelerinde kullanacakları çöpleri okulun belirleyeceği bir alanda 1 hafta boyunca biriktireceklerdir. Daha sonra her sınıf görsel sanatlar öğretmeni rehberliğinde biriken geri dönüşüm malzemeleri ile tasarım çalışması yapacaklardır. Belirlenen jüri eşliğinde  projeler arası yapılan bu yarışmada 1,2 ve 3. Projeler belirlenecektir.  Tüm öğrencilere sağladıkları katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür belgesi sunulacaktır. Öğrencilerin ürettikleri eseler 15 Nisan tarihinde okulun düzenlediği veli toplantısında satışa sunulacaktır. Satışlardan elde edilen gelir TURMEPA’nın daha önce D-Marin ile yapılan projede eğitim verdiği Bodrum’da bulunan bir köy okuluna destek için kullanılacaktır.