Fotokronoloji

Fotokronoloji

2015 - TURMEPA Deniz Süpürgesi: yine İstanbul Boğazı'nda çalışmaya başladı. Van Gölü'ne ikinci kez çıkarma yaparak kirliliğe dikkat çektik. Muğla Büyükşehir Belediyesi, TURMEPA'yı örnek alarak atık toplamaya başladı; TURMEPA, belediyeye iki tekne hibe etti. 

2014 - 20. Yıl Kampanyası: TURMEPA, yirminci kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde ulusal çapta bir farkındalık kampanyası başlattı. Derneğin adının ve faaliyetlerinin bilinirliğini artırmayı ve kamuoyunda denizlerimizin durumuna dikkat çekmeyi hedefleyen kampanyada; TV’lerde beğeniyle izlenen, bilinçli ve çevre sorunlarına hassasiyetle yaklaşan değerli oyuncular Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Mehmet Günsür ve Melisa Sözen gönüllü olarak yer aldı. Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın da mesaj verdiği kamu spotu, billboard ve afiş çalışmalarını içeren dev farkındalık kampanyasıyla milyonlara ulaşıldı.

2013 - Sabri Ülker Çevre Ödülü: TURMEPA’nın sekretaryasını yürüttüğü Sabri Ülker Çevre Ödülü, 2013 yılında hayata geçti ve kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Kısıtlı kaynaklar dâhilinde deniz ve su kaynaklarını koruyan, çevre kirliliği ile mücadele eden, halkın desteğini alan ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan projeleri belirlemek ve toplumun bilinmeyen çevre kahramanlarını kamuoyuna tanıtmak amacıyla oluşturulan ödül, ilk yılında Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunis Karaca’nın “Kaynayştır” projesine verildi.

2013 - AB Desteğiyle Ergene Havzası’na Koruma Şemsiyesi: 2013 yılı Mayıs ayında AB hibe desteğiyle hayata geçirilen “Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetimi Modellemesi” projesinin Türkiye ortaklarından olan TURMEPA’nın, proje kapsamında Ekosistem Eğitim Programı’nı hazırladı.

2013 - Atık Toplama Faaliyetleri: TURMEPA 2013 yılında, üç ayrı kıyı bölgemizde gerçekleştirdiği katı ve sıvı atık toplama çalışmalarıyla, 3.124.157 litre sıvı atığın ve 44.115 torba katı atığın denizlere karışmasını önledi.

2013 - TURMEPA Eğitimleri: Yıl boyunca, 30.000 dakika süreyle 15.025 öğrenciye ve 300 öğretmene, 400 gönüllü eğitmen eşliğinde 130 kurumda denizlerin korunması için bilinçlendirme eğitimleri verildi.

2013 - Mavi Kuşak Hareketi: TURMEPA, hazırladığı eğitim projesi ile uluslararası alanda açılan Mitsui & Co., Ltd. Çevre Fonu yarışmasında, 168 başvuru arasından hibe almaya hak kazanan iki kurumdan biri oldu. İstanbul Boğazı için farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan proje için yaklaşık 400.000 TL tutarında hibe desteği kazanıldı.

2013 - Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi 3 Yaşında: Türkiye’nin ilk Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nin üçüncü yılında; 42.000 dakika süreyle 1.746 öğrenciye, 37 farklı kurumdaki 163 gönüllü ve çalışan eşliğinde eğitim verildi.

2013 - Masmavi Deniz Eğitim Kampı: TURMEPA, Masmavi Deniz Eğitim Kampı’nda Seferihisar’da 11.100 dakika süreyle 3 farklı gruptaki 8-17 yaşları arasındaki 120 öğrenciye, 3 hafta içerisinde eğitim ve farkındalık etkinlikleriyle denizlerin önemini anlattı.,

2013 - Can Simitlerimizle Dragon Cup’taydık: Dernek, kendi oluşturduğu takımla uluslararası kürek yarışı Dragon Cup’ın İstanbul ayağında yarıştı. TURMEPA, Marmara’da nesli tükenen ve azalan balık türlerini temsil eden kostümlerle katıldığı yarışmada “En İyi Mesaj” ödülünü aldı.

2013 - II. Uluslararası Mavi Çözüm Konferansı: Tehdit altındaki denizleri ve su kaynaklarını Türkiye gündemine taşımak ve sanayideki atıkların geri dönüştürülerek kirliliği önleyecek çözümleri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla “Uluslararası Mavi Çözüm Platformu – Sanayide Atık Yönetimi ve Mavi Dönüşüm” konferansı düzenlendi.

2013 - Her Kulaç Denize Bir Nefes: Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, temiz deniz maratonunun 2013 yılı etaplarını 16 Temmuz’da Çanakkale ve 31 Temmuz’da Zonguldak’ta gerçekleştirdi.,

2013 - 23 Nisan – İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor: Etkinlikte, İstanbul’da yaşamalarına rağmen aralarında denizi görmemiş çocukların da bulunduğu 1000 çocuk denizle tanıştırıldı, çevre bilinci oluşturmak için eğitimler verildi.

2013 - 18. Geleneksel TURMEPA Yemeği: 18 Ocak’ta Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’ta düzenlenen geceye 530 deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı. Gecenin ana sponsoru CMB Yachts oldu.

2013 - Üniversitelerde Büyülü Mavi Heyecanı: Doğuş, Koç ve Sabancı Üniversiteleri’nde gerçekleştirilen Büyülü Mavi Üniversitelerarası Mücevher Tasarım Yarışması sonuçlandı. Doğuş Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde ilk üçe girenlere Zen Diamond tarafından hediyeler verildi.

2013 - Medyada TURMEPA: Dernek 200 aşkın kez TV haberlerine konu oldu; yaklaşık 600 defa yazılı basında ve 800’ü aşkın kez internette yer aldı. Facebook’ta takipçi sayısı 7000’i aşarken, görüntülenme sayısı ise 1.5 milyona ulaştı. 

2012 - Atık Toplama Faaliyetleri: TURMEPA 2012 yılında da yerel yönetimler için uygulanabilir çözüm odaklı projeleri hayata geçirmeye devam etti. Göcek, Marmaris ve Çeşme'de atık toplama çalışmalarıyla özdeşleşen TURMEPA, Göcek'teki atık alım merkezinin yanı sıra üç ayrı bölgede çalıştırdığı TURMEPA I, TURMEPA II, DenizTemiz III, DenizTemiz IV, Filika A ve Filika B adlı tekneleriyle turizm sezonunda 7/24 mobil çalışarak bölgenin dönüşümüne katkı sağladı.

2012 - I. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı Mavi Çözüm Platformu: TURMEPA, tehdit altındaki deniz ve su kaynaklarımızı Türkiye gündemine taşımak için uluslararası bir konferans düzenledi. Marmara ve Karadeniz'i odağına alan konferansta ilk kez, denizlerimizin kaderini belirleyen siyasi otorite, ilgili tüm kamu ve sivil kuruluşlar, üniversiteler, kısacası denizlerimizle uzaktan yakından ilgili tüm paydaşlar aynı çatı altında toplanarak mavi çözüm sürecine doğru ciddi bir adım atılması sağlandı.

2012 - “Her Kulaç Denize Bir Nefes” Projesi: Yaşam çeşitliliğinin giderek azaldığı, kirliliğin de tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladığı denizlerimize dikkat çekmek hedefiyle, "Her Kulaç Denize Bir Nefes" adlı farkındalık projesi başlatıldı. Engelli milli sporcu Kemal Özdemir bu proje kapsamında, Türkiye'nin üç ayrı bölgesinde yüzme etkinliği gerçekleştirdi. 

2012 - 23 Nisan Çocuklarımız Denizle Buluşuyor: TURMEPA'nın dördüncü kez düzenlediği, Şehir Hatları İşletmeleri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İETT'nin destek verdiği "23 Nisan'da Çocuklarımız Denizle Buluşuyor" etkinliğine, bu kez Van depremini yaşamış ve eğitimlerini İstanbul'da sürdüren yaklaşık 1000 depremzede öğrenci katıldı.

2012 - Sabri Ülker Çevre Ödülü: TURMEPA,  Yıldız Holding'in desteğini de alarak "Sabri Ülker Çevre Ödülü”nü oluşturdu. Ödül, kişilerin, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının örnek çalışmalarını geniş kitlelere duyurmayı ve ülkemizde bu kapsamda yapılan çalışmaları özendirmeye katkı sağlamayı amaçlıyor.

2012 - AB Projesi ile Uluslararası Destek: TURMEPA, Tekirdağ Hayrabolu Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi işbirliği ile Ergene Havzası’ndaki kirlilikle mücadele kapsamında, “Karadeniz Havzası’nda Sınır Ötesi İşbirliği Programı” çerçevesinde hazırlanan proje ile AB Hibe programına başvurdu ve bu proje beğenilerek Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Böylece TURMEPA ilk kez hazırlattığı bir çalışma ile AB hibe yardımı almaya hak kazandı.

2012 - Üniversiteler Arası Tasarım Yarışması: Üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk dersleri için geliştirilen "TURMEPA Mavi Dalga Eğitim Projesi"nin devamı olarak "Büyülü Mavi Mücevher Tasarım Yarışması" adlı bir farkındalık etkinliği oluşturuldu.

2012 - Atık Yağ Projesi: TURMEPA, denizlerimizi kirleten atık yağların toplanıp biyodizele dönüştürülmesi için örnek bir proje hayata geçirmek üzere çalışma başlattı. Ezici Biodizel ve Taşyapı Biodizel ortaklığıyla bitkisel atık yağların biyodizele çevrilmesi projesi çerçevesinde, öncelikle Koç Grubu'nun yemek üreticileri olan Yemekhane ve Parıltım firmalarıyla atık yağların toplanması için anlaşmaya varıldı.

2012 - Fatih Projesi: Derneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile Sınırsız Mavi Projesi çerçevesinde başlayan işbirliği meyvesini verdi ve eğitimlerimiz reform niteliğindeki tablet uygulaması olan "FATİH Projesi"ne e-içerik olarak dâhil edildi; ayrıca e-kitap, linkler, sunum, çizgi film gibi proje dokümanları da Eğitim Bilişim Ağı'na yüklendi.

2012 - Mavi Eğitim: Üç grup altında toplanan 'Minik Mavi - Genç Mavi - Büyük Mavi' eğitim modelleri, temel ve orta öğretim öğrencilerine yönelik hazırlandı. Toplumda her yaştan bireyleri eğitmen olarak yetiştirmeyi kapsayan bu üç eğitim modeli ile 7-16 yaş grubundaki öğrencilere deniz sevgisi aşılanması hedefleniyor.

2012 - Masmavi Deniz Eğitim Kampı: Çevre eğitimlerine yaz aylarında da devam eden TURMEPA, “Masmavi Deniz Eğitim Kampı” geleneğini başlattı. Türkiye’nin ilk deniz temalı ‘İzmir Seferihisar Gençlik Yaz Kampı’nda, 23 Temmuz -11 Ağustos 2012 tarihlerinde 8 – 10 yaşları arasında 130 ilköğretim öğrencisi ücretsiz olarak ağırlandı.

2012 - Gönüllü Yönetimi “Can Simidi":  TURMEPA, toplumsal farkındalığı ve ülkemizdeki deniz sever sayısını arttırmak amacıyla, "Can Simidi" adlı bir gönüllü yönetim modeli geliştirdi.

2012 - Deniz Bitmesin! Tv Programı: TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk tarafından hazırlanıp sunulan, derneğin  geniş kitleler tarafından tanınmasını hedefleyen ve Kanal 24 haber kanalında yayınlanan "Deniz Bitmesin" adlı programın çekimleri, 2012 Haziran ayında başlayarak 5 ay sürdü.

2012 - Medya Lansmanları ile Basın Bültenleri ve E-Bültenleri: 2012 yılı süresince dernek faaliyetleri sıkça gazete, dergi ve TV kanallarına yansıdı. TURMEPA, derneğin medya takibini bilabedel olarak üstlenen PR Net şirketinin raporuna göre, yazılı medyada 930 kez, ulusal TV kanallarında 110 kez yer alırken, takip edebildiğimiz kadarıyla 600'ü aşkın defa da internet haber sitelerinde konu edildi. 

2012 - Turmepa Tasarım Dükkânı: TURMEPA'nın bilinirliğini artırmak ve yeni projelere kaynak yaratmak amacıyla özel tasarım ile hazırlanan ürünler, web sitemiz aracılığıyla TURMEPA Dükkânı’nda satışa sunuluyor.

2012 - ICC ve Clean Up The Med: ICC ve Clean Up The Med adlı iki uluslararası oluşumun Türkiye temsilcisi olan TURMEPA, bu çerçevede İstanbul, İzmir, Kaş ve Fethiye olmak üzere 4 noktada 216 gönüllü katılımı ile etkinlikler düzenledi ve bu etkinliklerde 2.824 kg atık toplandı.

2012 - 31 Ekim Karadeniz Günü Etkinlikleri: TURMEPA, her yıl 31 Ekim'de kutlanan Uluslararası Karadeniz Günü sebebiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Trabzon'da düzenlenen iki günlük etkinliğe, alanında uzman tek sivil toplum kuruluşu olarak katıldı ve tecrübelerini paylaştı.

2012 - Helmepa Semineri: Dünya Denizcilik Örgütü (IMO); Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları (STCW) başlığıyla düzenlenen seminerde; 2013 yılından itibaren gemi adamlarına “Deniz Çevresi Bilinci” adlı eğitimi zorunlu tutacağını açıkladı. TURMEPA, seminere katılarak, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

2012 - Helsinki Çalıştayı: AB Gençlik Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalıştayda, Türkiye ve Finlandiya'nın önde gelen çevre odaklı sivil toplum kuruluşları arasında diyalog oluşturmak ve bilgi paylaşımını geliştirmek için alt yapı çalışmaları başlatıldı.

2012- Şube ve Merkezlerimizin Yerel Etkinlikleri: TURMEPA İzmir Şubesi tarafından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle düzenlenen "Denizci Çocuk Şenlikleri", öğrenciler tarafından yıl boyunca büyük ilgi gördü. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen talep üzerine etkinlikler, İzmir dışında da hayata geçirilmeye başlandı.

2011 - Sualtı Atık Sergisi: Dünya Çevre Günü’nde Türkiye'nin ilk kalıcı "Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi" açıldı. DenizTemiz Derneği bahçesinde yer alan atık sergisi elden geçirilerek daha profesyonel bir anlayışla ve yeni eğitim atölyesiyle ‘yaza merhaba’ dedi.

2011 - TURMEPA'dan Çırağan’da Yaza Merhaba Daveti: DenizTemiz Derneği/TURMEPA, hayata geçirdiği sayısız proje ve etkinliklerine maddi ve manevi desteğini esirgemeyen "Deniz Gönüllüleri" ne teşekkür etmek amacıyla, Çırağan Palace Kempinski - Saray Bahçesi'nde,"Yaza Merhaba" daveti verdi.

2011 - Karadeniz İçin Çok Geç Olmadan Konferansı: Bu yıl Karadeniz’i odağına yerleştiren TURMEPA, Karadeniz’in sorunlarını, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin işbirliği ile uluslararası gündeme taşıdı. “Karadeniz İçin Çok Geç Olmadan” sloganıyla 27 Mayıs 2011 tarihinde Samsun Büyük Otel’de gerçekleştirilen “Karadeniz Koruma Alanları Konferansı”nda, Türkiye’nin ve Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin bilim insanları, Karadeniz’in röntgenini çekerek sorunları tespit etti ve çözüm yolları sundu.

2011 - Kabotaj Bayramı Etkinliği: Denizcilik Müsteşarlığı’nın düzenlediği “85. Yıl Kutlama Etkinlikleri Programı” dâhilinde, Beşiktaş Belediyesi işbirliği ile Beşiktaş sahilinde dip temizliği gerçekleştirildi. Çıkan atıklar park alanında sergilendi.

2011 - Deniz Polisi ile Üsküdar İskelesi Temizlendi: 5 Ekim 2011 günü Üsküdar İskelesi’nde Deniz Polisi ve Deniz Polisini Destekleme ve Geliştirme Derneği’nin organize ettiği deniz dibi temizliği etkinliğine destek verildi; çıkan atıklar Sualtı Atık Sergisi’nde değerlendirilmek üzere derneğimize getirildi.

2011 - Uluslararası Kıyı Temizleme (ICC) Etkinliği: The Ocean Conservancy öncülüğünde, 105 ülkede eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kıyı Temizleme etkinliği, 24 Eylül tarihinde İstanbul, Antalya, Samsun, İzmir ve Muğla kıyılarında düzenlendi.

2011 - Göcek Amerikan Hastanesi Polikliniği İlkyardım Eğitimi: Göcek’te bulunan Amerikan Hastanesi ve TURMEPA işbirliği ile 28 Kasım’da düzenlenen etkinlikte, tekne kaptanlarına ilkyardım eğitimi verildi.

2011 - TURMEPA Ortaca Şubesi Kuruldu: DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Muğla ilinin Ortaca ilçesinde beşinci şubesini açtı. Yeni şube, kurucu üyeler Yücel Okutur, Banu Erbay ve Erol Çalık’ın başvurusuna istinaden, Muğla İl Dernekler Müdürlüğü’nün 23 Mayıs 2011 tarih ve 4196 numaralı yazısıyla kuruldu.

2011 - www.sinirsizmavi.com: Deniz odaklı çevre dersleri 16 milyon gencin parmaklarının ucunda. Mili Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'nun katılımıyla gerçekleşen basın toplantısıyla, Sınırsız Mavi eğitimlerini de içeren web sitesinin kamuoyu duyurusu gerçekleştirildi. Web sitesi üzerinden tüm okullara duyurusunun yapıldığı bilgi yarışması da düzenlendi.

2011 - Sınırsız Mavi 5 Milyona Ulaştı: Yapı Kredi Bankası ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle devam eden Sınırsız Mavi Projesi’nde 5 milyon ilköğretim öğrencisine ulaşıldı. Çevre dersleri www.sinirsizmavi.com web sitesiyle Şubat 2011 tarihinden itibaren sanal ortama taşındı.

2011 - İstanbul’un Çocukları Denizle Buluştu: TURMEPA tarafından her yıl düzenlenen "İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor" etkinliği 23 Nisan’da yapıldı. İstanbul Sultanbeyli, Sancaktepe, Arnavutköy, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa’da yaşayan daha önce denizi görmemiş 1000 ilköğretim okulu öğrencisi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Şehir Hatları İşletmeleri'nin tahsis ettiği vapurla İstanbul Boğazı’nı gezdi. Çocuklara gezi boyunca eğitimlerle deniz sevgisi aşılandı.

2011 - TURMEPA Samsun Şubesi Kuruldu
: Kuruluşunun hemen ardından ilk Genel Kurulu'nu gerçekleştiren Samsun şubesi, Başkanını seçti. Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Şubenin Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan Başkan Yardımcısı, Ulusoy’un Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu ise Yönetim Kurulu Asil Üyesi oldu. 13 Ocak 2011 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul ile Samsun Şubemiz, 5 asil, 5 yedek yönetim kurulu üyesi ve üç asil, üç yedek denetim kurulu üyesi ile çalışmalarına başladı.

2010 - Saros Körfezi Koruma Altına Alındı: Etrafını çevreleyen Edirne ve Çanakkale’nin tarihi ve kültürel kaynakları, aynı zamanda Körfez’in doğal güzelliği ve biyolojik çeşitliliği açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Saros Körfezi, TURMEPA’nın başlattığı girişimler ve yoğun takipler sonrasında Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB) tarafından koruma altına alındı.

2010 - Eğitim Yolculuğunda 450 mil: Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı başlatılan “Geleceğimiz Erimesin” kampanyası, TURMEPA eğitim teknesinin Antalya Kalkan’dan başlayıp 450 deniz mili kat ederek İzmir’e demirlemesi ile sona erdi. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, kampanyada 35 bine yakın kişiye ulaştı.

2010 - TURMEPA Yüksek Danışma Kurulu Oluşturuldu: Deniz ve çevre sorunları ile ilgili çözüm önerilerinin tartışılması amacıyla; iş, sanat, spor ve medya dünyasının seçkin isimlerinin yer aldığı 60 kişilik TURMEPA Yüksek Danışma Kurulu oluşturuldu.

2010 - Samsun Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi Açıldı: TURMEPA’nın eğitim, deniz suyu ölçümleri ve laboratuvar hizmetlerinin yapıldığı kıyı ve deniz inceleme merkezlerinin ikincisi Samsun’da açıldı.

2010 - TURMEPA Denizsever Dostlarına Teşekkür Etti: TURMEPA, deniz kirliliğine karşı yürüttüğü mücadelesine destek veren dostlarına, kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek amacıyla, Rahmi M. Koç Müzesi’nde demirli bulunan tarihi Fenerbahçe Vapuru’nda 28 Temmuz 2010 tarihinde ‘Bir Yaz Gecesi Buluşması’ adlı bir davet düzenledi.

2010 - DenizTemiz Dergisi Yenilendi: Yayın hayatına Ocak 2008’de başlayan DenizTemiz Dergisi, deniz ve çevre kültürü dergisi kimliği ile yeni bir yolculuğa başladı. Sayfa sayısının artmasının yanı sıra, kitapevi ve bayilerde de satışa sunulan derginin yayın periyodu ise 2 aylık oldu.

2009 - INTERMEPA Yürütme Komitesi İstanbul’da Toplandı: Çevre koruma derneklerini tek çatı altında toplayan INTERMEPA’nın Yürütme Komitesi Toplantısı TURMEPA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı.

2009 - TURMEPA’ya Çifte Ödül: Deniz ve çevre konusundaki çalışmalarından dolayı TURMEPA’ya Londra Belediye Başkanı Ian Luder tarafından plaket verildi. Dünya Gazetesi tarafından her yıl düzenlenen başarı ödülünde, Yılın Sivil Toplum Kuruluşu TURMEPA oldu.

2009 - İstanbul’un Çocukları Denizle Buluştu: TURMEPA tarafından her yıl düzenlenecek olan İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor etkinliğinin ilki 23 Nisan 2009’da yapıldı. Dezavantajlı bölgelerde oturan çocukların denizle buluşmasını sağlayan etkinlik kapsamında 3 bin ilköğretim öğrencisi, vapurla İstanbul Boğazı’nı gezdi.

2009 - Sınırsız Mavi 3 Milyona Ulaştı: Yapı Kredi Bankası ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle devam eden Sınırsız Mavi Projesi’nde 3 milyon ilköğretim öğrencisine ulaşıldı. 

2009 - Kaptan Eğitimleri Başladı: Genç Sabancı Programı Oksijen Grubu işbirliğiyle yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Göcek ve Fethiye’de kaptan ve gemicilere, çevre ve deniz eğitimi verildi. Eğitimler çerçevesinde TURMEPA Atık Alım Teknesi’ne en çok atık veren kaptanlar, ayın kaptanı seçilerek ödüllendirildi.

2009 - Göcek’te Mavi Dönem: TURMEPA’nın uzun yıllardır sürdürdüğü altyapı çalışmalarının ışığında, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Göcek’te kıyı yönetim planı, 1 Ağustos 2009 tarihi itibariyle hayata geçti. 

2008 - Van Gölü’nü Kaybetmeyelim: DenizTemiz Derneği, deniz özelliği taşıyan Van Gölü’nün fiziksel temizliğine yardımcı olmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Kıyı temizliğinin yanı sıra gölün temizliğinde kullanılması amacıyla Van iline bir deniz süpürgesi hediye edildi.

2008 - Yeşil Bilgi Platformu: Türkiye’de bilişim sektörünün önde gelen isimlerinden Koç Bilgi Grubu tarafından, çevre bilincinin yayılması ve yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan Yeşil Bilgi Platformu’nda deniz temasının oluşturulmasından DenizTemiz Derneği sorumlu oldu.

2008 - Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okula: MNG Kargo, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla DenizTemiz Derneği ile birlikte ‘Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okula’ projesini başlattı. Proje kapsamında kargo poşetleri toplanarak, geri dönüşümden elde edilen gelir ile ihtiyaç bölgelerinde başta meslek lisesi olmak üzere okullar yapıldı.

2008 - Saros’u Koruyalım: Biyoçeşitlilik ve ekosistem açısından dünyanın nadir denizlerinden biri olan Saros Körfezi’nin korunması için acil önlemlerin alınması ve bölgenin Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB) tarafından özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi için Deniz Temiz Derneği girişimlerine başladı.

2008 - GençTURMEPA Projesi: Deniz ve çevre konusunda eğitim alan gençlerin bu eğitim sırasında edindikleri bilgileri kendi yaş gruplarına aktarmasını hedefleyen GençTURMEPA projesi lise öğrencilerine yönelik olarak başladı.

2008 - Geleceğimiz Erimesin Projesi Başladı: TURMEPA ve TEMA işbirliği ile yaklaşık 3 sene süren ‘Geleceğimiz Erimesin’ projesi başladı. Proje sonunda 81 ilde 810 bin kişiye küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler konusunda eğitim verildi. 

2007 - Temizlik Ürünlerimiz Satışa Sunuldu: DenizTemiz Derneği, denizlerin ve çevrenin korunmasına yönelik misyonu çerçevesinde bir ilke daha imza atarak, tamamıyla geri dönüşümlü ambalajları içinde, fosfat ve formaldehit içermeyen, %90 oranında çözünürlüklü, özel hazırlanmış, çevre ve deniz dostu temizlik ürünlerini TURMEPA markasıyla satışa sundu.

2007 - Göcek Bütünleşik Kıyı Alan Yönetim Planı: T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB) ile Göcek koylarında daha etkin bir yönetim yoluyla, kıyı alanlarında en iyi kullanım, sürdürülebilir kalkınma ve kullanım koşullarının sağlanması amaçlanarak Kıyı Yönetim Planı oluşturuldu.

2006 - Sınırsız Mavi Eğitim Projesi Başladı: Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nın destekleri ile Sınırsız Mavi eğitimleri başladı. 4 Aralık 2006 günü Haydarpaşa Lisesi’nde 40 öğretmenle başlayan proje sonunda 5 yıl içerisinde 6.5 milyon öğrenciye ulaşılması hedeflendi.

2006 - TURMEPA I Göcek’te Hizmete Başladı: Yerli ve yabancı turistlerin ve yat sahiplerinin uğrak yeri olan Göcek, Antalya, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turistik noktalarda, denizleri korumak ve kirliliğe karşı mücadele amaçlı olarak TURMEPA I Atık Alım Teknesi hizmete başladı.

2006 - Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi Açıldı: Arçelik A.Ş.’nin ana sponsorluğu, Fethiye Belediyesi’nin desteğiyle bölge halkının bilinçlenmesi, inceleme ve araştırma faaliyetleri ile seminer vs. gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi açıldı.

2006 - Denizde Uyanmak Bir Başkadır: Üniversite öğrencilerine deniz ve çevre konusunda bilgi vermek, bu konuda doğru davranış alışkanlıkları kazandırmak amacıyla STATOIL firması tarafından desteklenen ‘Denizde Uyanmak Bir Başkadır’ projesi başladı.

2006 - INTERMEPA’nın İlk Çalışma Toplantısı: Ortak anayasa ve tek bir amaç doğrultusunda hareket edecek olan INTERMEPA, ilk çalışma grubu toplantısını Limasol’da gerçekleştirdi.

2006 - First Lego Ligi – Denizlere Yolculuk: TURMEPA’nın tema destek sponsoru olduğu, Smartkids ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin işbirliğinde 9-16 yaş arası çocukların katıldığı ‘Denizlere Yolculuk’ adlı turnuva düzenlendi.

2005 - Kısa Film Yarışması: TURMEPA, Reklamcılar Derneği ile beraber bir AB kurumu ve fonu olan Regional Environment Center (REC)Türkiye ofisinin de mali katkısıyla üniversite öğrencilerini kapsayan "Denizler Olmasaydı Ne Olurdu" isimli bir kısa film yarışması düzenledi. Yarışmada dereceye girenlere ödül verildi, ayrıca bu filmler sinemalarda gösterildi. 

2005 - Dünya Çocuk Zirvesi: Bu yıl Japonya’da altıncısı düzenlenen Dünya Çocuk Çevre Zirvesi ve 2005 Doğanın İlimi konulu Dünya Fuarı’na TURMEPA’yı temsilen iki öğrenci katıldı. Bu zirveye 10-14 yaş arası 65 ülkeden toplam 600 çocuk katılarak çevre konusunda yapılması gerekenler hakkında görüşlerini dile getirdiler.

2004 - Muğla Kıyı Yönetim Projesini Başlattık: DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyılarının hemen her köşesinde olduğu gibi, eşsiz güzellikte koylara sahip Muğla’da, mevcut kirliliğin tespiti ve bölgede sürdürebilir bir çevre kirliliği kontrolünü sağlayabilmek amacıyla, Muğla Üniversitesi ile işbirliği içerisinde Deniz Kirliliğinin Önlenmesi ve Kıyı Yönetim Sistemi’nin Kurulması projesini 16 Ekim 2004 tarihinde uygulamaya koydu.

2003 - Eşgüdüm I Toplantısı Yapıldı: Ulaştırma Bakanı, bölge valileri, ilgili müsteşarlar ve yerel yöneticilerin katılımıyla ilk defa geniş çaplı olarak denizlerin korunması, deniz kirliliğinin önlenmesi ve konuya ilişkin yapılabilecek işbirliği hususları için Eşgüdüm I toplantısı yapıldı.

2002 - Bölge Koordinatörlerimiz Göreve Başladı: 2002 yılında Türkiye’nin kıyı bölgelerini temsilen koordinatörlükler kuruldu.

2001 - International Coastal Cleanup (Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası) etkinliğine başladık: Ocean Conservancy kuruluşuyla yapılan bu çalışmanın Türkiye temsilcisi TURMEPA oldu. Her yıl Eylül ayında düzenlenen etkinlik, belli bölgelerin temizlenmesi ve çıkarılan atıkların kıyıda toplanmasını içeren ulusal bir çaba olma özelliği taşıyor.

2001 - Alipot Çevre Eğitimine Başladık: Norveç’te 20 yıldır yürütülmekte olan programın kullanım haklarını alarak uygulamaya başladık. Alipot eğitimi alan öğrenciler çevre dedektifi olarak görevlendiriliyor, koruma ve bilinçlendirme etkinliklerinde yer alıyor. Toplam kayıtlı 2 bin 380 çevre dedektifimiz oluştu.

2000 - Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsünü Kazandık: Bakanlar Kurulu’nun 19.06.2000 tarih ve 2000/1013 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernek statüsünü kazandık. 

2000 - BSEP (Black Sea Environment Program) Sekretaryasına Seçildik: Karadeniz ile ilgili deniz çevresine ilişkin konuların BSEP merkezi ile sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişimini sağlamak amacıyla 1 yıl süreyle BSEP sekretaryası görevine seçildik.

1999 - Çevre Eğitim Programına Başladık: Türkiye’deki ilköğretim okulları ve liselerde deniz kirliliği ve önlenmesi konulu, öğrencileri bilinçlendirmeye yönelik eğitimlere başladık. 

1999 - 17 Ağustos Depreminde Deniz Süpürgemiz de Çalıştı: Teknemiz TÜPRAŞ rafinerisindeki yangından sonra İzmit Körfezi’nde kalan yağlı atıkları temizlemede önemli rol aldı. 

1998 - Acil Mavi Hattı Kuruldu: Türkiye’de deniz kirliliği hakkında sivil toplum kuruluşları içerisinde kurulmuş ilk hat olan Acil Mavi Hattı, derneğimiz tarafından acil durumlara yanıt verebilmek, yasadışı atık bırakma ve diğer ihlaller hakkında bilgi sahibi olabilmek için kuruldu.

1998 - Göcek’te Faaliyetlerimize Başladık: Türk turizminin ana arterlerinden birisi olan ve doğal güzelliklerinin yanında endemik türleri de barındıran Göcek bölgesinde DenizTemiz III teknesi ile temizlik ve koruma çalışmalarımıza başladık. 

1998 - DenizTemiz İlköğretim Okulu Açıldı: DenizTemiz Derneği’nin katkıları ile DenizTemiz İlköğretim Okulu açıldı. 

1997 - DenizTemiz II Teknesi Hizmete girdi: Türkiye’de bir ilk – Deniz Süpürgesi 1 Mart 1997 tarihinde hizmete girerek, İstanbul Boğazı ve kentin diğer deniz sahasında deniz temizliği faaliyetlerine başlandı.

1996 - Deniz Temiz II (Deniz Süpürgesi) İnşasına Başlandı: Çok maksatlı bir deniz temizleme teknesi yapılmasına karar verilerek, DenizTemiz II’nin inşasına başlandı.

1996 -Kitabımız Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Onay Aldı: İlkokullar için üretilen “Denizler Yaşamalı” isimli Türkçe ve İngilizce olarak çıkarttığımız kitap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak, sahil şeridindeki 2 bin 750 ilköğretim okuluna dağıtıldı.

1995 - Uluslararası Arenada Destek Aldık: 1995’de yayınladığımız “Denizleri Koruma Deklerasyonu” BM Çevre Programı, IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini aldı. 

1995 - DenizTemiz I Antalya’da Faaliyete Geçti: Gönüllü üniversite öğrencilerinin katılımıyla yatlardan ve sahilden katı atık toplama çalışmalarına başlandı.

1995 - NASCA Kuruldu: TURMEPA’nın girişimleri  ve önderliğinde İstanbul ve Çanakkale Boğazları gibi hassas ve trafik yönüyle önemli boğazlara sahip ülkelerin karşılaştıkları sorunları görüşmek ve çözümlemeye yönelik olarak Nasca (Narrow Straits Countries Alliance) kuruldu.

1994 - DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Kuruldu: Halkın desteğiyle, iş, sanayi ve denizcilik dünyasının önde gelen isimleri bir araya gelerek Türkiye’de bu alanda çalışmalar yapan ilk sivil toplum kuruluşunu kurdu.