Geneleksel TURMEPA Yemeği - (2011)

 

TURMEPA 17. Kuruluş Yıldönümü Yemeği

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik verenleri buluşturdu. TURMEPA’nın on yedinci yıldönümü yemeği, Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın ev sahipliğinde, 16 Aralık 2011 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Saat 19.30’da başlayan kokteylin ardından Atik Paşa Salonu’nda düzenlenen ve bu geceye özel hazırlanan menünün ikram edildiği yemeğe, 450’yi aşkın deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı. 

Bundan önce derneğin iki etkinliğinin ana sponsorluğunu üstlenen ASTAŞ Holding, bu kez de Cennet Koyu Branded Luxury Resort Hotel Villas & Residences olarak geceye ana sponsor olarak destek verdi.  

Saba Tümer’in sunduğu ve geleneksel hale gelen yıldönümü yemeğinin açılış konuşmasını yapan Tezcan M.Yaramancı, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın 1994 yılından bu yana, denizlerimizin ve kıyılarımızın temiz kalması, temiz denizlerimizin gelecek nesillerin ekonomisine, sağlığına ve refahına katkı sağlaması için mücadele ettiğini vurguladı ve dünyamızın üçte ikisini kaplayan, en önemli protein kaynağı olan deniz ürünlerinin yatağı ‘mavi’ denizlerimizin de en az ‘yeşil’ çevre kadar kirletildiğine dikkat çekti. 

Tezcan M. Yaramancı deniz kirliliği ile mücadele konusunda bir an önce harekete geçmek gerektiğini şu bilgilere dayanarak anlattı: “Karadeniz’de 26 balık türünün nesli tükendi. Marmara’da ise ekonomik değeri olan 124 balık türü yok oldu. Ege ve Akdeniz’deki balık varlığı da hızla azalıyor. Denizlerimiz %80 oranında karadan ve insan eliyle kirletiliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor.” 

2011 yılında derneğin şube sayısını artırarak geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Yaramancı, dünyada sivil toplum kuruluşlarının en önemli gelir kaynağının,  üye aidatları ve sponsorların maddi desteklerinden oluştuğunu hatırlattı.  

TURMEPA, Astaş Holding'in Projesine Çevre Danışmanlığı Yapıyor 

Tezcan M. Yaramancı, ASTAŞ Holding’in ile başlatılan yeni işbirliği modelinin öneminin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “ASTAŞ Holding A.Ş.’ye ve Vedat Aşcı’ya katkılarından dolayı teşekkür ederiz. ASTAŞ Holding’e Bodrum’da hayata geçirmekte olduğu Cennet Koyu Branded Luxury Resort Hotel Villas & Residences’a çevre danışmanlığı yapıyoruz. Bir ilk niteliğindeki bu işbirliğinin diğer işletmeler için de örnek olmasını temenni ediyoruz. Kıyılarımızı temiz tutmaya yönelik her tür proje ve çalışmaya destek vermeye hazırız”.

Ana Sponsor Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşcı’ya teşekkür plaketini, derneğin Onursal Başkanı Rahmi M. Koç takdim etti. Aktaes Holding Yönetim Kurulu Başkanı Timur Makzume, Zen Diamond Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, KAVAKLIDERE Şarapları A.Ş. Murahhas Azası Ali Başman ve MCD ve OFLAZ Medya Grup Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya geceye verdikleri katkı dolayısıyla teşekkür plaketlerini, Rahmi M. Koç’un elinden aldılar. Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik veren 450’yi aşkın seçkin konuk TURMEPA özel yemeğine katılarak derneğe destek verirken, bu gecede elde edilecek maddi katkının, öncelikle Karadeniz ve Marmara bölgesinde deniz kirliliği konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına aktarılması hedefleniyor.

Geceye ilk kez geleceğimizi emanet edeceğimiz gençler de katıldı. Derneğin yayın organı DenizTemiz dergisinde “MaviNesil” köşesinde röportaj dizisi hazırlayan Haluk Akay Dinçer ile birlikte Ceyda Dinçer, Murat Boyner, Ali Bolak, Mihta Garan, Emre Garan, Lina Temelli, Emir Temelli, Esra Koç, Kerim Ercan, Kaan Verdi, Rick Salvino da TURMEPA’nın gecesine katıldı.

Gecenin sonunda, İLLY konuklara Espresso makinesi takdim ederken, Zen Diamond ise, bu geceye özel üretilmiş pırlantalı deniz kabuğu koleksiyonunu derneğe bağışladı.

TURMEPA, geceye ayrıca özel katkıda bulunan dostları: ALİ KOÇ, AYDAN SEMKER, AYŞE AZİZOĞLU, ESRA OFLAZ GÜVENKAYA, EŞREF CERRAHOĞLU, GÜLBİN SİMİTÇİOĞLU, MUSTAFA V. KOÇ, NURSEN GÜNDÜZ, RAHMİ M. KOÇ, SABA TÜMER, SEDEF BARAN, SELDA CERRAHOĞLU, SEVDA YAZICI, SİREN ERTAN ÇARMIKLI, SUZAN SABANCI DİNÇER, ŞÜKRAN GÜZELİŞ, TEZCAN M. YARAMANCI, TURAN BAŞARTAN ile güzide kuruluşlarımız AKFEN HOLDİNG, BURLA MAKİNE, DOĞUŞ GRUBU, FOUR SEASONS HOTEL, GÖLTAŞ ÇİMENTO A.Ş., İLLY, İŞ BANKASI, KAVAKLIDERE ŞARAPLARI A.Ş.KILIÇ DENİZ, KÜTAHYA PORSELEN, MEY İÇKİ, ECZACIBAŞI HOLDİNG, OPET, TEB, ÜLKER, VODAFONE, ZEN DİAMOND’A deniz kirliliği ile mücadele adına teşekkür eder.