Geneleksel TURMEPA Yemeği - (2013)

TURMEPA 18. Kuruluş Yıldönümü Yemeği

Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik verenleri buluşturdu. Bu yılki Geleneksel Yemeğin Ana Sponsoru CMB Yachts oldu. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın on sekizinci yıldönümü yemeği, Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın ev sahipliğinde, 18 Ocak 2013 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Saat 19.30’da başlayan kokteylin ardından Atik Paşa Salonu’nda düzenlenen ve bu geceye özel hazırlanan menünün ikram edildiği yemeğe, 500’ü aşkın deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı.  

Oylum Talu’nun sunduğu ve geleneksel hale gelen yıldönümü yemeğinin açılış konuşmasını yapan Tezcan M.Yaramancı, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın 1994 yılından bu yana, denizlerimizin ve kıyılarımızın temiz kalması, temiz denizlerimizin gelecek nesillerin ekonomisine, sağlığına ve refahına katkı sağlaması için mücadele ettiğini vurguladı ve dünyamızın üçte ikisini kaplayan, en önemli protein kaynağı olan deniz ürünlerinin yatağı ‘mavi’ denizlerimizin de en az ‘yeşil’ çevre kadar kirletildiğine dikkat çekti.

Özellikle denizlerin kurtarılması için gelecek nesillerin bilinçlendirilmesine önem verdiğini söyleyen Yaramancı, “Sınırsız Mavi eğitim projesiyle son 6 yılda 6 milyonu aşkın öğrenciye ulaşan ve bu eğitimleri internet ortamına da taşıyan TURMEPA, Milli Eğitim Bakanlığı’nın web uygulamalı Fatih Projesi’ne entegre olarak çevre eğitimlerini bundan böyle 16 milyon öğrencinin hizmetine sunmaya hazırlanıyor” müjdesini verdi. TURMEPA, koruma projeleri ile koylarımız için örnek projeler uyguluyor ve bu arada Akdeniz ve Karadeniz’de kurduğu hem deniz suyu ölçümleri yapan hem de eğitim üssü olarak kullanılan Deniz ve Kıyı İnceleme Merkezleri’nin sayısını artırmaya çalışıyor.  

Yaramancı, dünyada sivil toplum örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarının, kurumsal ve bireysel üyelerin aidatları ile sponsorların maddi desteklerinin yanı sıra, yılda bir kez düzenlenen ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’ gibi özel organizasyonlardan elde edilen gelirle sağlanabildiğinin altını özenle çizdi. Yaramancı, TURMEPA’nın kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğunu hatırlatarak, iş dünyasını ve sosyal çevreleri bu önemli gecede TURMEPA’ya destek olmaya davet etti. 

Tezcan M. Yaramancı, bu geceden sağlanacak gelirlerin de öncelikle özellikle Karadeniz ve Marmara bölgesinde deniz kirliliği konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına aktarılacağını bildirdi. 

Plaketleri vermek üzere sahneye gelen TURMEPA Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ise, “Biz özellikle genç nesli deniz temizliği konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyorduk. Onda da muvaffak olduk. Bu projeleri ve dolayısıyla bu gece de maddi ve manevi destek veren herkese şükranlarımızı arz ediyorum.” Dedi.

Gecenin Ana Sponsoru CMB Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran da, “Doğa aşığı bir ailenin bireyi olarak denizleri yaşatmaya ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir denizler bırakmaya kendini adayan TURMEPA’ya destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde doğamızın korunmasına katkıda bulunan projelere öncelik verilmesi gerektiğine inanıyor; TURMEPA gibi bilinçli toplumlar yetiştiren kurum ve kuruluşlarla ortak projelerde yer almaktan ayrıca büyük keyif alıyoruz. CMB Yachts, doğası gereği denizlerimizi korumayı hedefleyen sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir misyona sahiptir. CMB Yachts bu hedef doğrultusunda TURMEPA ile işbirliğini sürdürecektir.”

CMB Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran’a plaketini derneğin Onursal Başkanı Rahmi M. Koç takdim etti.

Ayrıca gecede;
1- Istanbul Akvaryum Genel Müdürü – Sn. Sami Milli
2- Aktaes Holding Yönetim Kurulu Başkanı  – Sayın TİMUR MAKZUME   

Gümüş Sponsorlarımız:
3- Türkiye Vodafone Vakfı - Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Sayın SERPİL  TİMURAY
4- MV Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sayın BANU VARGI TÜMAY
5- KAVAKLIDERE Şarapları A.Ş. Murahhas Azası ALİ BAŞMAN 
6- Sinema TV Başkan Yardımcısı – Sayın ESRA OFLAZ GÜVENKAYA           
7- Zen Diamond Yönetim Kurulu Üyesi – Sayın Şükran GÜZELİŞ

geceye verdikleri katkı dolayısıyla teşekkür plaketlerini, Rahmi M. Koç’un elinden aldılar.

Gecede Kavaklıdere Şarapları A. Ş’nin Altın Köpük 2011, Vin & Art Narince - Chardonnay 2011, Vin & Art Kalecik Karası - Siyah 2011 ve Tatlı Sert Narince 2000 şarapları ikram edildi. Kavaklıdere Şarapları A.Ş. nakdi bağışta da bulunarak TURMEPA’nın projelerine büyük destek oldu.  Ayrıca San Pellegrino, Acqua Panna, Perrier ve Illy’nin yanısıra Godiva ikramda bulundu. Gece boyunca da Chivas içildi.

İstanbul Akvaryum derneğe bağışladığı dev sergi balıkları da baloyu renklendirdi. Büyük ilgi toplayan dev sergi balıkları 2013 yılında düzenlenecek olan bir müzayede ile yeni sahipleriyle buluşacak.

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konuklara keyifli dakikalar yaşatırken, Zen Diamond’un gece için özel hazırladığı takılarının satışından elde edilecek bağışlar yine TURMEPA Projeleri’nin hayata geçirilmesinde kullanılacaktır.

 

TURMEPA’nın 18. kuruluş yıldönümü gecesinin gerçekleştirilmesinde özel katkılarını esgemeyen sevgili dostlarımız; JAK AMRAM, MURAT VARGI, AYDAN SEMKER, AYŞE AZİZOĞLU, CAROLINE KOÇ, ESRA OFLAZ GÜVENKAYA, EŞREF CERRAHOĞLU, GÜLBİN SİMİTÇİOĞLU, NURSEN GÜNDÜZ, OYLUM TALU, ÖMER SABANCI, RAHMİ M. KOÇ, SEVDA YAZICI, SİREN ERTAN ÇARMIKLI, SUZAN SABANCI DİNÇER, ŞÜKRAN GÜZELİŞ, TEZCAN M. YARAMANCI, TURAN BAŞARTAN ile güzide kuruluşlarımız TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş., ALİ AĞAOĞLU, AYGAZ A.Ş., BURLA MAKİNA TİCARETİ VE YATIRIM A.Ş., CATONI DENİZ İŞLERİ A.Ş., DOĞAN YAYIN HOLDİNG, FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş., FOUR SEASONS HOTEL, GODIVA, GÖLTAŞ ÇİMENTO A.Ş., İNTEKS SANAYİ TİC A.Ş., İSTANBUL DENİZ OTOBÜSLERİ A.Ş., KOÇ HOLDİNG - DAYANIKLI TÜKETİM GRUBU, OPET PETROLCÜLÜK A.Ş., ORGANİK HOLDİNG, OTOKOÇ OTOMOTİV TİC.VE SANAYİ A.Ş., SETUR, TÜRKİYE İŞ BANKASI, ÜLKER GIDA VE TİCARET A.Ş., VAKKO ve TÜM EMEĞİ GEÇENLERE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ.