Geneleksel TURMEPA Yemeği - (2014)

TURMEPA 19. Kuruluş Yıldönümü Yemeği

Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik verenleri buluşturdu. Bu yılki Geleneksel Yemeğin Ana Sponsoru QUASAR İstanbul oldu.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın on dokuzuncu yıldönümü yemeği, Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın ev sahipliğinde, 10 Ocak 2014 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Saat 19.30’da başlayan kokteylin ardından Atik Paşa Salonu’nda düzenlenen ve bu geceye özel hazırlanan menünün ikram edildiği yemeğe, 500’e yakın deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı. Gecenin ana sponsorluğunu bu yıl Viatrans A.Ş. - Meydanbey Ortak Girişimi’nin hayata geçirdiği, Türkiye ve dünyanın ilk metalüks projesi QUASAR İSTANBUL üstlendi.

Bu yıl da Oylum Talu’nun sunduğu ve geleneksel hale gelen yıldönümü yemeğinin açılış konuşmasını yapan Tezcan M.Yaramancı, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın 1994 yılından bu yana, denizlerimizin ve kıyılarımızın temiz kalması, temiz denizlerimizin gelecek nesillerin ekonomisine, sağlığına ve refahına katkı sağlaması için mücadele ettiğini vurguladı ve dünyamızın üçte ikisini kaplayan, en önemli protein kaynağı olan deniz ürünlerinin yatağı ‘mavi’ denizlerimizin de en az ‘yeşil’ çevre kadar kirletildiğine dikkat çekti. 

Özellikle denizlerin kurtarılması için gelecek nesillerin bilinçlendirilmesine önem verildiğini söyleyen Yaramancı, bugün kadar derneğin faaliyetleriyle; 7,5 milyon öğrenciye çevre dersleri verilerek denizlerimizin sevdirildiğini, 9 bine yakın eğitimci yetiştirildiğini ve TURMEPA eğitimlerinin 16 milyon öğrencinin hizmetine sunulduğunu belirtti. Ayrıca TURMEPA’nın çalışmalarının da TV programları ile 4 milyon kişiye ulaştığını ve sosyal medya aracılığı ile de 5 milyona yakın kez görüntülendiğini paylaştı.

Yaramancı, dünyada sivil toplum örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarının, kurumsal ve bireysel üyelerin aidatları ile sponsorların maddi desteklerinin yanı sıra, yılda bir kez düzenlenen ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’ gibi özel organizasyonlardan elde edilen gelirle sağlanabildiğinin altını özenle çizdi. Yaramancı, TURMEPA’nın kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğunu hatırlatarak, iş dünyasını ve sosyal çevreleri bu önemli gecede TURMEPA’ya destek olmaya davet etti. 

Tezcan M. Yaramancı’nın verdiği bilgiye göre; QUASAR İSTANBUL’un verdiği destek ve bu geceden sağlanacak gelirler, öncelikle TURMEPA teknelerinin sıvı ve atık alım faaliyetlerinin desteklenmesi projesi için kullanılacak ve iki buçuk milyon litre pis suyun denizlerimize karışması önlenecek. Viatrans A.Ş.-Meydanbey İcra Kurulu Başkanı Sayın Haydar Özkan ve Viatrans A.Ş.-Meydanbey İcra Kurulu Üyesi Sayın Kemal Şener’e plaketlerini derneğin Onursal Başkanı Rahmi M. Koç takdim etti.

Gecenin Ana Sponsoru Viatrans A.Ş. – Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Sayın Haydar Özkan da,Türkiye ve dünyanın ilk metalüks projesi olan QUASAR İSTANBUL; Avrupa ve Asya’nın en iyi sanat, kültür ve moda merkezi olma hedefiyle çalışmalarını yürütürken, doğa dostu duruşuyla da örnek bir proje... Gururla ifade ediyoruz ki, QUASAR İSTANBUL, yeşil bina konusunda dünyanın en önemli sertifikalarından Alman Sürdürülebilir Bina Sistemi Sertifikası DGNB’yi almaya hak kazanan ilk Türk projesi oldu… Doğaya ve yeşile olan hassasiyetimizin en güzel örneği olarak, Avrupa’dan getirdiğimiz 35 yaşındaki çınarlarla geliştirdiğimiz bahçemiz, İstanbulluların günün her saatinde sanat ve doğayla iç içe olacakları bir çekim merkezi olacak. Bu vizyonla yoluna devam eden Viatrans - Meydanbey Ortak Girişimi olarak; denizlerimizi ve su yollarımızı koruma konusunda 19 yıldır öncü bir rol üstlenen TURMEPA’ya destek vermekten onur duyuyoruz” dedi.

Ayrıca gecede TURMEPA’nın büyük destekçilerinden olan Sayın Jak Amram saygı ve sevgiyle anılırken;

  • TURMEPA’nın Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Nursen Gündüz;
  • Sanko Enerji Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Sayın Turgut Konukoğlu
  • MCD ve Oflaz Medya Grubu Başkan Yardımcısı Sayın Esra Oflaz Güvenkaya
  • Zen Diamond Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Şükran Güzeliş
  • Sayın Ayşe Azizoğlu
  • Officine Panerai – ‘Maestro Saat’in kurucusu Sayın Yusuf Tutuş
  • Doluca Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Sibel Kutman Oral 

geceye ve TURMEPA’ya verdikleri katkı dolayısıyla teşekkür plaketlerini, Rahmi M. Koç’un elinden aldılar. 

Konuklar arasında yapılan çekilişle TURMEPA destekçilerinden  iki çift, Fairmont Hotels zincirine ait efsanevi Londra Savoy ve The Plaza New York otellerinde, Quasar İstanbul’un özel konuğu olarak ağırlanacak. Bu sürprizin yanı sıra Quasar İstanbul, gece katılan seçkin konukları 22 Ocak Çarşamba günü Quasar İstanbul’da, İsviçre lezzetlerinin sunulacağı özel akşamüstü çayına da davet etti.

Gecede, Officine Panerai, Türkiye’deki ilk mağaza açılışı onuruna, arkasında İstanbul siluetinin vazgeçilmez sembollerinden Aya Sofya kabartması bulunan limitli üretim 2 özel saat de konuklara tanıtıldı. İstanbul’a ithaf edilen ve biri 80, diğeri 35 adet üretilen Panerai Luminor Marina ve Panerai Radiomir Istanbul Special Edition modellerin bir numaralı saatler, Mayıs ayında gerçekleştirilecek çok özel bir davette TURMEPA yararına açık arttırma ile satışa sunulacak.

Soprano Ayten Telek aryaları ile başlayan gecenin ilerleyen saatlerinde, konuklar Barbaros Büyükakkan’ın şarkıları ile keyifli dakikalar yaşadı. Ayrıca gecede, Zen Diamond’un gece için özel hazırladığı takılar da satışa sunuldu. Takıların satışından elde edilen bağışlar da yine TURMEPA projelerinin hayata geçirilmesinde kullanılacaktır. 

Da-vet’in organizasyonuyla, Murat Ali Aydın’ın (Marche Event) tasarımıyla gerçekleştirilen gecede San Pellegrino, Illy’nin yanısıra Godiva da ikramda bulundu.  

TURMEPA’nın 19. kuruluş yıldönümü gecesinin gerçekleştirilmesinde özel katkılarını esirgemeyen sevgili dostlarımız; AYDAN SEMKER, AYŞE AZİZOĞLU, ERGUN GÜRSOY, ESRA OFLAZ GÜVENKAYA, EŞREF CERRAHOĞLU, GÜLBİN SİMİTÇİOĞLU, MURAT VARGI, NURSEN GÜNDÜZ, OYLUM TALU, ÖMER SABANCI, RAHMİ M. KOÇ, ŞÜKRAN GÜZELİŞ, TEZCAN M. YARAMANCI, TURAN BAŞARTAN ile güzide kuruluşlarımız AKFEN HOLDİNG, ARÇELİK A.Ş., ARKAS, AYGAZ, BURLA MAKİNA TİCARET VE YATIRIM A.Ş., FORD OTOSAN A.Ş., FOUR SEASONS HOTEL AT THE BOSPHORUS, GÖLTAŞ ÇİMENTO A.Ş., İDO, MV HOLDİNG, OFFICINE PANERAI, OPET PETROLÜCÜLÜK A.Ş., ORGANİK HOLDİNG, OTOKOÇ OTOMOTİV TİC. VE SAN. A.Ş., TEKFEN HOLDİNG, TOFAŞ, TÜPRAŞ, TÜRKİYE İŞ BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, YILDIZ HOLDİNG, ZER A.Ş. TÜM EMEĞİ GEÇENLERE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ.