Geneleksel TURMEPA Yemeği - (2015)

TURMEPA 20. Kuruluş Yıldönümü Yemeği

Türkiye’ye yön ve deniz kirliliği ile mücadeleye öncelik verenleri buluşturdu. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA adlı gemimiz bundan tam 20 yıl önce denizlerimize açıldı. Kirlilik nedeniyle nefes almakta zorlanan denizlerde seyretmeye başlayan bir avuç; fakat deneyimli kılavuz kaptan, izleyeceği rotayı ve ulaşmak istediği limanı şöyle belirledi: “Ülkemiz deniz, kıyı ve su varlıklarının kirliliğine dikkat çekerek, korunması için hayati adımların atılmasını sağlayarak, denizlerimize tekrar nefes verecek küçük, büyük herkesi harekete geçirerek, gelecek nesilleri yaşanabilir ve sağlıklı limanlara ulaştırmak.” 20 yıl içinde açık denizlerde ülkesine kılavuzluk eden gönüllü kaptanların sayısı çoğaldı, temiz denizlere doğru koca gemileri kamu ve özel kuruluşlarla birlikte yürüttü.

TURMEPA; artık projeler üreten, ürettiği projeleri kamu ve özel sektör tarafından örnek alınan, hazırladığı AB projelerini kol kola ortaklarıyla yürüten, çevre ödülleri geliştiren, ilgili bakanlıklara örnek projeler hazırlayan, tüm paydaşları bir araya getiren uluslararası konferanslar düzenleyen, deniz ve su varlıkları konusunda referans alınan lider bir sivil kuruluş haline geldi.

TURMEPA 20. yaşını özel bir geceyle kutladı. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın yirminci yıldönümü yemeği, Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı’nın ev sahipliğinde, 20 Şubat 2015 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Saat 19.30’da başlayan kokteylin ardından Atik Paşa Salonu’nda düzenlenen geceye, 500’e yakın deniz gönüllüsü dernek üyesi ve konukları katıldı.

Denize gönül verenleri buluşturan gecenin açılış konuşmasını yapan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, “TURMEPA sizin desteğinizle, sizin sayenizde büyüdü, bugünlere geldi. Mavi bir gelecek ve yeşil bir Türkiye için TURMEPA 20 yıldır  mücadele ediyor. Sizin desteğinizle bu mücadele güçlenerek sürecek. Desteğiniz için teşekkür ediyorum; ancak sizler de farkındasınızdır, özlediğimiz ve gelecek nesillere bırakmakla sorumlu olduğumuz temiz limanlara daha ulaşamadık. Bir hayli yol aldıysak da, daha gidilecek uzun bir yolumuz var. 20 yılda kılavuz misyonunu tamamlayan TURMEPA, artık tüm Türkiye’yi kucaklayarak eğitim modellerini ve yeni büyük projeleri gerçekleştirmek için yeniden rotasını belirledi” dedi.

Denizlerin kurtarılması için gelecek nesillerin bilinçlendirilmesine de önem verildiğini söyleyen Yaramancı, bugüne kadar derneğin faaliyetleriyle; 7,5 milyona yakın öğrenciye çevre dersleri verilerek denizlerimizin sevdirildiğini, 10 bini aşkın eğitimci yetiştirildiğini ve TURMEPA eğitimlerinin 16 milyon öğrencinin hizmetine sunulduğunu belirtti. Ayrıca TURMEPA’nın çalışmalarının da TV programları, kamu spotu ve billboardlar ile 52 milyon kişiye ulaştığını anlattı. 

TURMEPA’nın, en önemli gelir kaynaklarının, kurumsal ve bireysel üyelerin aidatları ile sponsorların maddi desteklerinin yanı sıra, yılda bir kez düzenlenen ‘Geleneksel TURMEPA Yemeği’ gibi özel organizasyonlardan elde edilen bağışlarla sağlanabildiğinin altını özellikle çizen Yaramancı, iş dünyasını ve sosyal çevreleri bu önemli gecede TURMEPA’ya destek olmaya davet etti. Ayrıca bu geceden sağlanacak gelirlerin öncelikle TURMEPA teknelerinin sıvı ve atık alım faaliyetlerinin desteklenmesi projesi için kullanılacağının ve iki buçuk milyon litre pis suyun denizlerimize karışmasının önleneceğini de belirtti. 

Geceye davetli olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e Yaramancı tarafından plaket verildi. Bakan Çelik, yaptığı konuşmayla konuklardan büyük alkış aldı. “Bazı kelimeler vardır yanına dünyanı en güzel kelimelerini çağırır, denizin yanına en çok temiz kelimesi yakışıyor. Çoğrafya kaderdir. Bu coğrafya da bizim kaderimiz. Coğrafyamıza sahip çıkmazsak, kendi çocuklarımız kirlenmiş bir doğada yaşamak zorunda kalır.” dedi.

20. yılı sebebiyle kamuoyunu deniz kirliliği konusunda bilgilendirmek ve farkındalığı yükseltmek için kampanya başlatan TURMEPA’ya destek veren ünlü isimlerde geceye katıldı. Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Melisa Sözen, Mehmet Günsür’ün yer aldığı kamu spotu ve billboard görselleri gecede, watch- out sistemiyle yayınlandı. Geceye set çalışmaları nedeniyle katılamayan Halit Ergenç ise video mesaj gönderdi. Dev ekrandan yayınlanan mesaj, geceye katılanlar tarafından büyük alkış aldı. 

Yaramancı, bu özel gecede 20 yıl önce deniz temizliği konusunu gündeme getirerek derneğin kuruluşuna önderlik yapan Rahmi M. Koç’a, günün anısına özel bir hediye takdim etti.  Rahmi  M. Koç yaptığı konuşmada, denizlerin sadece gemilerle değil, karadan gelen atıklarla da kirlendiğine dikkat çekti.  Koç,“Gücümüzden daha fazla yeni oteller, yeni fabrikalar, yeni tekneler devreye giriyor. Bu dava hepimizin davası, hepimiz yakından ilgilenmeliyiz. Bir tek çöp bile kaldırsanız çok yararı olur.”dedi. Oylum Talu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede, ayrıca  Rahmi M. Koç ve Tezcan Yaramancı, derneğin kuruluşunu birlikte gerçekleştirdikleri Deniz Ticaret Odası’nı temsilen Meclis Başkanı Sayın Cengiz Kaptanoğlu’na plaket takdim ettiler. 

20 yıl boyunca derneğe desteklerini esirgemeyen ve atık toplama faaliyetleriyle mavi denizlerde  derneğin bayrağını dalgalandıran Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı  - Lucien Arkas, Yılmaz Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı - Yılmaz Ulusoy, Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Konukoğlu’na ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’a 20. yıl özel teşekkür plaketi verildi. 

Gecede, her sene olduğu gibi bu yılda Zen Diamond’un hazırladığı özel bir bileklik dernek yararına satışa sunuldu. Ayrıca gecede beş çifte Pendore Bağları gezisi hediye edildi. Geceye katılan konuklar, Barbaros Büyükakkan’ın şarkıları ile keyifli dakikalar yaşadı. Da-vet’in organizasyonuyla, Murat Ali Aydın’ın (Marche Event) tasarımıyla gerçekleştirilen gecede, Illy’de kahve ikramında bulundu.