Her Kulaç Denize Bir Nefes - Antalya

Her Kulaç Denize Bir Nefes - Antalya

Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, “Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında deniz kirliliğine dikkat çekmek için başlattığı yüzme etkinliğini Antalya’da gerçekleştirdi. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA tarafından başlatılan proje kapsamında yüzme etkinlikleri gerçekleştiren engelli milli sporcu Kemal Özdemir, İstanbul Boğazı, İzmir Güzelbahçe’den sonra Antalya’da kulaç attı.

Turmepa Antalya Şubesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Antalya Dedeman Hotel’i işbirliği ile gerçekleşen etkinlikte Dedeman Hoteli’nden Konyaaltı Plajı’na kadar yüzen Özdemir’e milli yüzücüler de eşlik etti. Güzelbahçe açıklarından sahil güvenlik teknesinden atlayarak deniz kirliliğine karşı mesaj veren milli sporcuyu kıyıda Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Müdürü Halil Hatipoğlu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Özel Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileri karşıladı. 

Proje kapsamında geçtiğimiz hafta İstanbul Boğazı’nda yüzdüğünü ve kirliliğin endişe verici boyutlara ulaştığını ifade eden Özdemir,”. Hem engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak hem gitgide azalmakta olan deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla Türkiye’nin 5 ana noktasında yüzmeye karar verdim. Tüm canlıları düşünerek doğaya sahip çıkmalıyız. Denizlerimizde oksijen gitgide azalıyor ve bunun farkına varmıyoruz. Yüzerken bir sürü plastikle boğuşmak zorunda kaldım. Yakında yüzecek deniz bulamayabiliriz. Proje ile birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde kulaç atmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Kemal Özdemir Kimdir? 

Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

1996 Atina Yarı Maratonu,
2002-2003-2005 yıllarında New York maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu (Olimpiyat Barajı Geçildi),
2008 Stutgart Yarı maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maraton,
2010 Helsinki Maratonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı. Halen Deniz Harp Okulu Atletizm Antrenörlüğü ve aktif olarak spor yaşantısına devam etmekte ve atletizm koçluğu yapmaktadır.