Her Kulaç Denize Bir Nefes - Çanakkale

Her Kulaç Denize Bir Nefes - Çanakkale

Engelli Milli Sporcu Kemal Özdemir ”Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında hem engellilerin su sporuna ilgisini artırmak hem de TURMEPA’nın deniz kirliliği ile mücadelesine destek olmak amacıyla Çanakkale Şehir İskelesi’nde yüzdü.DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın “Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde yüzecek olan engelli sporcu Kemal Özdemir, projenin ilk üç etabını geçen sene İstanbul Boğazı’nda, İzmir, Güzelbahçe’de ve Antalya’da yüzerek gerçekleştirdi. TURMEPA’nın deniz kirliliği ile mücadelesine destek olmayı amaçlayan, çok küçük yaşlarda tek kolunu kaybeden milli sporcu Kemal Özdemir 16 Temmuz Salı günü Çanakkale Şehir İskelesi’nden yüzmeye başlayarak, Lodos Bar’ın orada karaya ayak bastı. Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi,  Çanakkale Liman Başkanlığı, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ve Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte yüzen milli sporcu, son etapta da Zonguldak kıyısında yüzerek deniz kirliliğinin boyutlarını aktaracak.

Türkiye’nin kirlenen denizlerine dikkat çekmek amacıyla TURMEPA’nın başlattığı “Her Kulaç Denize Bir Nefes“ projesini destekleyen Özdemir, “Hem engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak hem gitgide azalmakta olan deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla Türkiye’nin 5 ana noktasında yüzmeye karar verdim. Örneğin zaman içinde İstanbul’da ekonomik değeri olan 124 balık türü yok oldu ve tüm denizlerimizde oksijen oranı gittikçe düşmektedir. Proje kapsamınday üzerken bir sürü plastik ve pislikle boğuşmak zorunda kaldım. Yakında yüzecek deniz bulamayabiliriz. Denize kirliliği ile mücadele olan DenizTemiz Derneği’nin projelerine destek olmalıyız.“ dedi.

Kemal Özdemir Kimdir? 

Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

1996 Atina Yarı Maratonu,
2002-2003-2005 yıllarında New York maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu (Olimpiyat Barajı Geçildi),
2008 Stutgart Yarı maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maraton,
2010 Helsinki Maratonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı. Halen Deniz Harp Okulu Atletizm Antrenörlüğü ve aktif olarak spor yaşantısına devam etmekte ve atletizm koçluğu yapmaktadır.