Her Kulaç Denize Bir Nefes - İstanbul

Her Kulaç Denize Bir Nefes - İstanbul

Engelli Milli Sporcu Kemal Özdemir ”Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında hem engellilerin su sporuna ilgisini artırmak hem de TURMEPA’nın deniz kirliliği ile mücadelesine destek olmak amacıyla İstanbul Boğaz’ında yüzdü.

TURMEPA’nın ”Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde yüzecek olan engelli sporcu Kemal Özdemir, projenin ilk ayağını İstanbul Boğazı’nda yüzerek gerçekleştirdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nin önünden başlayarak Ortaköy’e kadar yüzen Özdemir, hem gitgide kirlenmekte olan Marmara Denizi’ne dikkat çekmeyi hem de 2012 Avrupa Spor Başkenti seçilen İstanbul’da engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmayı hedefliyor. İstanbul Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyet Müdürlüğü işbirliği Amerikan Hastanesi’nin ve SETUR Kalamış Marina’nın katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte yüzen milli sporcu, Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yüzerek, deniz kirliliğinin boyutlarını aktaracak.

Türkiye’nin kirlenen denizlerine dikkat çekmek amacıyla DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın  başlattığı “Her Kulaç Denize Bir Nefes“ projesini destekleyen Özdemir, “2012 yılı Avrupa Spor Başkenti İstanbul seçildi. Hem engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak hem gitgide azalmakta olan deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla Türkiye’nin 5 ana noktasında yüzmeye karar verdim. İstanbul’da ekonomik değeri olan 124 balık türü yok oldu ve denizlerimizde oksijen oranı gittikçe düşmektedir. Yüzerken bir sürü plastikle boğuşmak zorunda kaldım. Yakında yüzecek deniz bulamayabiliriz. Denize kirliliği ile mücadele olan DenizTemiz Derneği’nin projelerine destek olmalıyız.“ dedi.

Kemal Özdemir Kimdir?

Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

1996 Atina Yarı Maratonu 
2002-2003-2005 yıllarında New York maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu (Olimpiyat Barajı Geçildi),
2008 Stutgart Yarı maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maraton,
2010 Helsinki Maratonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı.
Halen Deniz Harp Okulu Atletizm Antrenörlüğü ve aktif olarak spor yaşantısına devam etmekte, atletizm koçluğu yapmaktadır.