Her Kulaç Denize Bir Nefes - İzmir

Her Kulaç Denize Bir Nefes - İzmir

Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, “Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında deniz kirliliğine dikkat çekmek için başlattığı yüzme etkinliğini Güzelbahçe’de gerçekleştirdi. DenizTemiz Derneği tarafından başlatılan proje kapsamında yüzme etkinlikleri gerçekleştiren engelli milli sporcu Kemal Özdemir, İstanbul boğazı’ndan sonra Güzelbahçe’de kulaç attı. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve Güzelbahçe Belediyesi işbirliği ve ilköğretim okulu öğrencilerinin de katıldığı törenle İzmir Körfezi açıklarından Güzelbahçe kıyısına yüzen Özdemir’e milli yüzücüler de eşlik etti.

Güzelbahçe açıklarından sahil güvenlik teknesinden atlayarak deniz kirliliğine karşı mesaj veren milli sporcuyu kıyıda Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Müdürü Halil Hatipoğlu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Özel Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileri karşıladı. Proje kapsamında geçtiğimiz hafta İstanbul boğazı’nda yüzdüğünü ve kirliliğin endişe verici boyutlara ulaştığını ifade eden Özdemir, ”Tüm canlıları düşünerek doğaya sahip çıkmalıyız. Güzelbahçe iç körfeze nazaran daha temiz. Tüm körfezin bu kadar temiz olmasını diliyorum. Proje ile birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde kulaç atmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Milli sporcuyu kıyıda çiçek ve Türk bayrağıyla karşılayan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ilçelerinin kıyı ile barışık ve bütünleşik olmasının memnuniyetini yaşadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülen temiz körfez çalışmaları ile Güzelbahçe’nin kent merkezinde denize girilebilen tek ilçesi olduğuna dikkat çeken İnce, “İzmirlileri önümüzdeki yaz plajlarımıza davet ediyoruz” dedi.

Kemal Özdemir Kimdir? 

Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

1996 Atina Yarı Maratonu,
2002-2003-2005 yıllarında New York maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu (Olimpiyat Barajı Geçildi),
2008 Stutgart Yarı maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maraton,
2010 Helsinki Maratonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı. Halen Deniz Harp Okulu Atletizm Antrenörlüğü ve aktif olarak spor yaşantısına devam etmekte ve atletizm koçluğu yapmaktadır.