ICC "Uluslararası Kıyı Temizliği" - (2011)

‘Dünyanın çöpü’ aynı anda toplandı! Türkiye, temiz denizler için harekete geçti. ‘Uluslararası Kıyı Temizliği – ICC International Coastal Cleanup’ kampanyası çevresinde 24 Eylül Cumartesi günü Türkiye dahil 105 ülkede deniz kıyıları eşzamanlı olarak temizlendi. 

Deniz kirliği ile mücadele eden ve denizlerimizi yaşatmak için örnek projeler geliştiren DenizTemiz Derneği/TURMEPA, bu hafta sonu Türkiye genelinde kıyı temizliği etkinliği gerçekleştiriyor. TURMEPA, her yıl düzenlenen bir etkinlik olan ‘Uluslararası Kıyı Temizliği’ kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvadı. Bu yıl İstanbul, Antalya, Samsun, İzmir ve Muğla kıyılarına odaklanan DenizTemiz Derneği/TURMEPA, bu etkinlik ile deniz kirliliğine dikkat çekerek Türkiye halkına deniz temizliğinin önemi konusunda eğitimler verdi.

TURMEPA’nın Koroplast ve Yemekhane sponsorluğunda düzenlediği etkinlik, İstanbul’da Şile ilçesine bağlı Ayazma Plajı’nda gerçekleştirildi. Özellikle çevreye duyarlı vatandaşların ilgi gösterdiği etkinlikte, öğrencilerin yanı sıra özel sektör çalışanları da TURMEPA’yla birlikte kıyılarımızı temizledi. Toplanan atıklar TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra Şile Belediyesi’ne teslim edildi.  

Kampanyanın Ortaya Çıkışı ve Tekniği

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlendi. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir dünya kıyı temizleme gününe dönüşen kampanya, daha sonra uluslararası bir nitelik kazanarak International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA himayesinde gerçekleştirilen ve deniz ve kıyı temizliği alanında bilinen en eski ve en büyük gönüllü katılımı olan etkinlik, ülkemizde Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası olarak anılıyor.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan katı atıkların kayıtları incelenerek atıkların cins ve kaynağının istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, tüm dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen bilgilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit ediliyor ve denizlerdeki kirliliğin önlenmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.