ICC "Uluslararası Kıyı Temizliği" - (2013)

‘Uluslararası Kıyı Temizliği – ICC International Coastal Cleanup’ kampanyası çevresinde 21 Eylül Cumartesi günü Türkiye dahil 105 ülkede deniz kıyıları eşzamanlı olarak temizlendi. 

Deniz kirliliği ile mücadele eden ve denizlerimizi yaşatmak için örnek projeler geliştiren DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Eylül ayın 2. haftasında Türkiye genelinde kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirdi. TURMEPA, her yıl düzenlenen bir etkinlik olan ‘Uluslararası Kıyı Temizliği’ kampanyası çerçevesinde kıyıları temizlemek için kolları sıvadı. Bu yıl İstanbul ve Fethiye kıyılarına odaklanan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, bu etkinlik ile deniz kirliliğine dikkat çekerek Türkiye halkına deniz temizliğinin önemi konusunda eğitimler verdi. 

TURMEPA’nın yerel belediyelerin işbirliği ile düzenlediği etkinliğin İstanbul’daki ayağı Kınalıada’da gerçekleştirildi. Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü’nden 18 dalgıcın da gönüllü olarak yer aldığı ve çevreye duyarlı vatandaşların ilgi gösterdiği etkinlikte, gönüllüler ve halkı TURMEPA’yla birlikte hem kıyılarımızı hem de denizlerimizi temizledi.  Karada çoğunluğunu sigara izmaritlerini oluşturduğu 15 kg atık toplandı. Atıkların dağılımı şu şekilde oldu: 112 gıda ambalajı, 186 plastik şişe kapağı, 256 metal şişe kapağı, 123 kamış pipet, 335 plastik parça. Karada bulunan en ilginç atık malzemesi ise gaz maskesi oldu. Denizden ise 105 kg atık çıktı. Atıkların arasında sayılan 97 cam şişe, 58 plastik şişe, 39 teneke kutu, 56 adet deniz ayakkabısı ve inşaat malzemeleri dikkati çekti. Denizden çıkarılan en ilginç obje ise 6 adet yenmiş kuzu kellesi oldu. TURMEPA tarafından kayıt altına alınan atıklar daha sonra Adalar Belediyesi’ne teslim edildi.

Fethiye Belediyesi işbirliği ile düzenlenen etkinliğe ise gönüllü dalgıçlar eşliğinde deniz dibinden koca bir deniz bisikleti çıkarıldı. Vatandaşların katılımının yüksek olduğu etkinlikte Fethiye Belediyesi dışında; Fethiye Deniz Ticaret Odası, Fethiye Şoförler Odası, Fethiye-Ece Marina ve dalgıç Turgut Alpugan da etkinliğe destek verdi.

Kampanyanın Ortaya Çıkışı ve Tekniği 

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlendi. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir dünya kıyı temizleme gününe dönüşen kampanya, daha sonra uluslararası bir nitelik kazanarak International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA himayesinde gerçekleştirilen ve deniz ve kıyı temizliği alanında bilinen en eski ve en büyük gönüllü katılımı olan etkinlik, ülkemizde Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası olarak anılıyor.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan katı atıkların kayıtları incelenerek atıkların cins ve kaynağının istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, tüm dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen bilgilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit ediliyor ve denizlerdeki kirliliğin önlenmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.