ICC "Uluslararası Kıyı Temizliği" - (2015)

TURMEPA, 19 Eylül’de kıyılara akın etti! ICC’nin 30. yılında 30 farklı noktada kıyıları temizledik! 

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA her yıl düzenlenen ‘Uluslararası Kıyı Temizliği -  ICC International Coastal Cleanup’ etkinliği çerçevesinde, dünyayla eş zamanlı olarak üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvadı. TURMEPA, bu etkinlik ile deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin önemi konusunda bilinç kazandırmayı amaçlıyor.

Her sene eylül ayının üçüncü cumartesi günü yapılan Uluslararası Kıyı Temizliği etkinliği, Türkiye’de 2002 yılından itibaren TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülüyor. Bu yıl 21. yaşını kutlayan TURMEPA, 19 Eylül’de gerçekleşen etkinliğin faaliyet alanını büyüterek 7 farklı ilde, 30’u aşkın noktada kıyı ve denizleri temizledi. İstanbul dışında etkinliğin gerçekleştirildiği noktaların bazıları ise şunlar oldu: Antalya, Balıkesir, Burhaniye, Bodrum, İzmir, Marmaris, Datça, Fethiye, Samsun, Van.

Kampanyanın Heybeliada’da düzenlenen İstanbul ayağı, TURMEPA ve Deep Dream Dalış Merkezi koordinatörlüğünde, Adalar Belediyesi, Heybeliada Su Sporları Kulübü işbirliği ve Aktif Balıkadamlar Kulübü desteğiyle gerçekleştirildi. Ayrıca Türkiye Sutopu Federasyonu A Milli Takımı da gösteri maçıyla etkinliğe heyecan ve renk kattı. 

Etkinlik, Heybeliada Çam Limanı’nda farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan gönüllülerle birlikte kıyı ve dip temizliği şeklinde gerçekleştirildi. 200’e yakın gönüllünün katıldığı kıyı temizliği etkinliğinde 1 saat içinde karadan 43 çöp torbası plastik, 14 çöp torbası metal, 5 çöp torbası cam ve 1 çöp torbası sigara izmaritinden oluşan toplam 150 kilogram çöp toplandı.

Deniz dibinden ise yine farklı atık türlerinden 200 kilogram çöp çıkarıldı. Toplanan atıklar arasında çok sayıda içki şişesi, teneke içecek kutusu, bardak, pet şişe, demir çubuklar, metal parçaları, balık ağları ve cep telefonunun yanı sıra kıyıya atılmış kırık bir sandalye dikkat çekti.

Etkinlik günü Mavi Marmara katılımcılara ulaşım desteği sağlarken, dalış motorlarının mazotunu ise Opet karşıladı. Etkinliğe katılan gönüllülerimiz arasında yapılan çekilişle, 100 kişiye İstanbul Sea Life Akvaryum’a giriş bileti verilirken, 100 kişiye de 10 liralık indirim kuponu hediye edildi.

Etkinlikte konuşan TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Ne üzücüdür ki, dünyanın en büyük çöplüğü denizlerimiz. Deniz kirliliği, yüzde 80 oranında karadan insan eliyle gerçekleştiriliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor. Tarlada, bahçede, sokaktaki her şey en sonunda denize ulaşıyor. Maalesef ülkemizde sanayi ve turistik tesisler ile belediyelerin yaklaşık yüzde 80’i, atıklarını yeterli seviyede arıtmıyor. Bugün İstanbul’un güzide noktalarından biri olan Heybeliada Çam Limanı’nda tekrar görüyoruz ki, su kaynaklarımızı, arıtılmadan doğaya bıraktığımız atıklarla kirletmeye devam ediyoruz. TURMEPA, temiz denizlerin hayat verdiğini, aldığımız iki nefesten birini denizlerimizin sağladığını bilerek 21 yıldır bu konuda farkındalık ve eğitim çalışmaları yapıyor. Halkımızı da bu tür etkinlikler vesilesiyle temiz deniz mücadelemizde bize destek olmaya davet ediyoruz,” dedi. 

Etkinliğin Türkiye Koordinatörü Çevre Yüksek Mühendisi Şeyda Dağdeviren ise toplanan atıklar üzerine çevre gönüllülerini bilgilendirdi. Şeyda Dağdeviren, “Günümüzde çokça kullanılan plastikler 400 yılı aşkın süre doğada kalıyor ve geçen süre boyunca parçalara ayrılarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Mikro-plastikler ayrıca deniz canlılarının vücutlarında birikerek, insanlar tarafından tüketilen midye, balık gibi deniz canlıları aracılığı ile vücudumuza giriyor,” dedi. Ayrıca toplanan atıkların büyük bir bölümünün geri dönüştürülebilir değerlere sahip olduğunu, hanelerde kaynağında ayrıştırılması ve yetkililer tarafından toplanması halinde ekonomiye olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nın Türkiye koordinatörü olarak TURMEPA, toplanan bu atıklara ait verileri her sene olduğu gibi bu sene de etkinliğin ana yürütücüsü Ocean Conservancy’nin online bilgi bankasına işledi. Tüm dünyada toplanan bu bilgiler sayesinde uzmanlar, kıyıların ne tür aktivitelerle kirlendiğini ve ne tür tehlikelere maruz kaldığını belirleyerek otoriterlere çözüm yöntemleri geliştirilmesi için projeler sunuyor.