II. Sabri Ülker Çevre Ödülü: "Akuatik Projesi"

Bu yıl ikincisi düzenlenen TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü yarışmasının büyük ödülü, Harran Ovası’nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği Akıllı Sulama Sistemi AKUATİK ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu’ya gitti.

Tarlalara yerleştirdiği alıcılardan topladığı verileri radyo frekansları aracılığı ile merkezi bilgisayarlara aktaran ve toprağın, nem, tuz ve sıcaklığını ölçen AKUATİK, tarlaya gitmeden ürünün zamanında ve yeterli ölçüde sulanmasına imkan tanıyor.

Akuatik Projesi Nedir?

Tarlalara yerleştirdiği alıcılardan topladığı verileri radyo frekansları aracılığı ile merkezi bilgisayarlara aktaran ve toprağın, nem, tuz ve sıcaklığını ölçen AKUATİK, tarlaya gitmeden ürünün zamanında ve yeterli ölçüde sulanmasına imkan tanıyor.

Projenin AnimasyonuMurat Aydoğdu Kimdir?

Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimini Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 1995 - 2008 yılları arasında tamamlayan Aydoğdu; 1997 - 2001 yılları arasına MEB’de öğretmenlik yaptıktan sonra sırasıyla Tarım İl Müdürlüğünde Mühendis, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde “Teknik Koordinatör” olarak çalıştı. Şu anda “Bölüm Başkanı” olarak 2013 yılından beri aynı kurumda görevine devam etmektedir. Bilgisayar, donanım, yazılım, ağ yönetimi, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama, Spektroradyometre programları ve eğitimlerinden almış olduğu 20’den fazla ve sulama konusunda Söke Eğitim Merkezinden alınmış eğitim sertifikası vardır. Advanced International Training Programme Regional Development in theEuprates-Tigris Region TWM ET16-27 Ocak 2011 Icarda-HALEP-SURİYE ve 11-15 Nisan 2011 Ramboll-STOCKHOLM-İSVEÇ Programını tamamlayarak sertifika almıştır. 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP-GAP BKİ işbirliğindeki İleri Sulama Teknikleri Konulu (CHIAM Elkale de Henares, Zaragosa, Madrid İspanya) programını tamamlamıştır. Şanlıurfa için bitki paterni analiz metotları uygulamaya aktarılmıştır. 2009 Esri Türkiye’nin düzenlemiş olduğu Türkiye 14. ESRİ Kullanıcıları Grubu Toplantısı 29-30 Mayıs 2009 Harita Yarışmasında “Harran Ovasında Amaçdışı Yapılaşma” çalışmasıyla 2.lik almıştır. 

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü Seçici Kurul

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan (Atelye 70 Kurucusu)
Cüneyt Özdemir (Gazeteci - Yapımcı)
Doç. Dr. Nilgün Cılız (Boğaziçi Üniversitesi, Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Araştırma Merkezi Müdürü)
Prof. Dr. Selmin Burak (İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, Denizel Çevre Anabilim Dalı Başkanı)
Prof. Dr. Osman Kamil Sağ (Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Öğretim Üyesi)
Hansın Doğan (UNDP Yönetici)
Derin Orhon (ENVIS Çevre ve Enerji Sistemleri Araştırma Geliştirme Ltd. Şti. AR-GE Direktörü)

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü Jüri Üyeleri

Doç Dr. Nilgün Cılız (Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi Merkez Müdürü)
Prof. Dr. Osman Kamil Sağ (Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektör ve Öğretim Üyesi)
Oğuz Demir (PARA Dergisi Yayın Yönetmeni)
Ertem Ertunga (Ertem Ertunga Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Grubu Kurucusu)
Derin Orhon (ENVIS Çevre ve Enerji Sistemleri Araştırma Geliştirme Ltd. Şti. AR-GE Direktörü)
Ediz Hun (TURMEPA Yüksek Danışma Kurulu)
Prof. Dr. Murat Güvenç (Şehir Üniversitesi Şehir Üniv. Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Şehir Araştırmaları Merkezi Direktörü)
Kerem Okumuş (S360 Kurucu Ortağı)
Tezcan Yaramancı (TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı)
Eşref Cerrahoğlu (Cerrahoğlu Denizcilik Eski Dönem Yönetim Kurulu Başkanı)

Basın Bülteni

II. Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü Akıllı Sulama Sistemi AKUATİK Projesi Kazandı - (2014)