İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2011)

İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor

İstanbul SULTANBEYLİ, SANCAKTEPE, ARNAVUTKÖY, ZEYTİNBURNU ve GAZİOSMANPAŞA’da yaşayan 1000 ilköğretim okulu öğrencisi, bugün denizle tanıştı. Nüfus cüzdanlarına göre onlar İstanbullu; çoğu denizi hiç görmedi, kimi Boğaz Köprüsü’nden belki  bir defa geçti, ama hiç biri yandan çarklı vapurla boğazın keyfini çıkarmadı. Sadece onlar değil, İstanbul’da yaşayan on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor.

Deniz kirliliğiyle mücadele eden DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, bizi buralara kadar gelmemizi sağlayan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve vapuru tahsis eden Şehir Hatları İşletmesi Genel Müdürü Süleyman Genç, ilk Boğaz turumuza katılarak bizim heyecanımızı paylaştılar. Üç yıldır düzenlenen bu gezilerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyleyen TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “İstanbul’da daha 10 binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor” dedi.

“İstanbul’un çocukları denizle buluşuyor” projesinin bu seneki ana sponsoru SÜTAŞ. Bu çok özel Boğaz turunda SÜTAŞ, yiyeceğimizi, içeceğimiz ve T-Shirt’lerimizi hazırlayarak bize sürprizler hazırladı.

Deniz Yaşasın diye…. TURMEPA’yı kurduk.

TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek amacıyla, 8 Nisan 1994’te Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir. TURMEPA, bakanlar Kurulu’nca 19.6.2000 tarihinde alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti.

TURMEPA, denizlerimizin ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemeyi, kirlilikle mücadeleyi özendirmeyi, geliştirmeyi ve halk katılımını sağlamayı ve gelecek nesillere yaşanabilir sağlıklı bir ortam bırakmayı hedefliyor. TURMEPA, “Denizi temizlemenin en kolay yolu, kirletmemeyi öğretmektir” mantığıyla, Türkiye genelinde küçük büyük herkese eğitimlerle  ve çeşitli etkinlik ve kampanyalarla denizi sevdirmeye çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü “Sınırsız Mavi” projesi kapsamında, “5 yılda 5 milyon öğrenciye ulaşarak, verdiği çevre dersleriyle milyonlarca deniz gönüllüsü yetiştirmenin gururunu yaşıyor.” Bu projenin  hedefi, bu yıl 6,5 milyon örenciye deniz sevgisini aşılamak.  Sayısız projeye imza atan TURMEPA, son üç yıldır da, İstanbul’da dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları, denizle buluşturuyor. TURMEPA, Şehir Hatları İşletmeleri ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği ve  geleneksel hale gelen “Denizle Buluşuyoruz” etkinliği ile denizi hiç görmemiş yüzlerce çocuğu ilk kez Boğaz gezisine çıkarırken, deniz kirliliği ile mücadeleye gençleri kazanmayı amaçlıyor.