İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2012)

Van'lı Öğrenciler Boğaz'ın Keyfini Sürecek: "Vanlı Öğrencilere Boğaz Süprizi"

Şehir Hatları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Van depremini yaşamış, eğitimlerini İstanbul’da sürdüren yaklaşık 1000 depremzede öğrenciyi denizle buluşturuyor.

Geçen yıl Van’da meydana gelen depremi yaşayan 1000 kadar ilköğretim öğrencisi, Şehir Hatları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile İETT, Türk Loydu,’nin desteği  ve gönüllü kuruluşların katkılarıyla denizle buluşuyor. Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen boğaz turunda bu yıl Vanlı çocuklar misafir ediliyor. İstanbul’da 10 ilçede 24 farklı okuldan belirlenen öğrenciler 23 Nisan’da düzenlenecek özel vapur seferi ile İstanbul’u denizden seyretmenin keyfini yaşayacak.

Geçtiğimiz yıl Van’da meydana gelen depremin ardından İstanbul’a eğitimlerini sürdürmek zorunda kalan Vanlı öğrenciler denizle buluşuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenecek özel vapur seferi ile öğrenciler boğazın tadını çıkaracak.

“Denizle Buluşuyoruz” projesi kapsamında İstanbul’un Arnavutköy, Bağcılar, Beylikdüzü, Esenyurt, Kartal, K.Çekmece, Pendik, Sultanbeyli, Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinden belirlenen 24 okuldan yaklaşık 1000 öğrenci, öğretmenleri ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları’nın ev sahipliğinde, Boğaziçi’nin benzersiz güzellikteki sahillerini, yalıları, sarayları ve tarihi mekanları görme fırsatı yakalayacak, gönüllerinde eğlenecek ve

Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç: “En Anlamlı Seferimiz”

Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, vapurların 161 yıldır her gün binlerce İstanbulluyu iki yaka arasında güvenli, konforlu taşıdığını, 23 Nisan günü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı kendi bayramlarında bir boğaz turu ile misafir etmekten kıvanç duyduklarını belirtti.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ise bu anlamlı geziyle ilgili mutluluğunu dile getirdi:”TURMEPA eğitmenleriyle denizi hep birlikte nasıl koruyabileceklerini öğrenecekler. 30 gönüllü eğitmeniyle bu etkinliği katılan TURMEPA, bugüne kadar stratejik ortaklarıyla birlikte denizi görmemiş 7 bin çocuğumuza bu etkinlik sayesinde denizi sevdirmeyi başardı. Bu seneki etkinlikte birlikte 8 bin deniz elçisi yaratmaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Etkinlik programı çerçevesinde ilköğretim öğrencilerine “Denizlerimizin Önemi”, “Çevre konusunda farkındalık” konularından bilinçlendirme ve bilgilendirme sunumları yapılacak, eğlendirici faaliyetler sergilenecek.

Etkinlik Programı

23 Nisan Pazartesi günü Kabataş İskelesinden saat 13:00,  Üsküdar İskelesinden 13:30 hareketle Boğaz turuna başlanacak 2 saat sürecek turun ardından öğrenciler saat 15:00’ te alındıkları Üsküdar İskelesi’ne 15:30’ da Kabataş İskelesine bırakılarak gezi sona erecektir.

Etkinliğe Katılacak Yöneticiler

Vali: Hüseyin Avni MUTLU  
Vali Yardımcısı: Harun KAYA
İl Milli Eğitim Müdürü: Dr. Muammer YILDIZ
İett Genel Müdürü: Hayri BARAÇLI
TURMEPA Genel Müdürü: Akşit ÖZKURAL
Şehir Hatları Genel Müdürü: Süleyman GENÇ

Program Akışı

  1. Gezi günü okullardan vapura ulaşım İETT otobüsleri ile sağlanacaktır. İETT araçlarının plakaları, şoförlerinin adı-soyadı ve telefon bilgisi daha sonra okullara bildirilecektir.
  2. Her okul gezi günü saat:10.00’da toplanma merkezlerinde hazır bulunacaktır.
  3. Geziye Avrupa yakasından katılacak olan okullar Kabataş İskelesinden saat:13.00’te alınacaktır.
  4. Geziye Anadolu yakasından katılacak olan okullar Üsküdar İskelesinden saat:13.30’da alınacaktır.
  5. Gezi sonunda okullar Anadolu yakası Üsküdar İskelesine saat:15.00’te, Avrupa yakası Kabataş İskelesine saat:15.30’da bırakılacaktır. Okullar iskelelerden İETT otobüsleri ile alındıkları okullara bırakılacaktır.