İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2013)

Çoğu Denizi Görmemiş 1000 İstanbullu Çocuk 23 Nisan'da Denizle Buluştu 

Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 300 binin üzerinde denizi hiç görmemiş çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Şehir Hatları A.Ş., “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle, bu yıl İGDAŞ ana sponsorluğunda denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırdı.

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 1000 çocuk, Boğaz turu sırasında eğlenerek aldığı eğitimlerle çevresine sahip çıkmayı öğrendi.

BAĞCILAR, BEYOĞLU, GAZİOSMANPAŞA, KARTAL, MALTEPE, SANCAKTEPE, SULTANBEYLİ ve ÜSKÜDAR’da yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden 1000 ilköğretim öğrencisini, her sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Bu yıl ilk kez Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de bu özel geziye destek verdi. Çocukların taşımasını bu yıl da İETT A.Ş üstlendi. “İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor” projesinin, bu yılki ana sponsoru olan İGDAŞ, etkinliğe özel giysi, eğitim materyalleri ve kumanya ile destek oldu.

Projenin bu yıl ana sponsorluğunu İGDAŞ’ın üstlenmesi ile Boğaz turununda gerçekleşecek eğitim programının ana teması “Temiz Deniz ve Temiz Su Kaynaklarımız ile Temiz Hava = Sağlıklı Gelecek” oldu. Boğaz turunda 82 TURMEPA Gönüllüsü, çocuklara şu başlıklarla çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlattı: Denizimizi Tanıyalım,  Atıklar ve Denize Etkileri, Deniz Neden Yaşamalı, Ulaşım ve Deniz, İstanbul’un Balıkları, Ben Gördüm Etkinliği, Temiz Havada Nefes Almak.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Bu çok özel ve anlamlı etkinliğin bu yıl beşincisini düzenlemekten övünç duyan TURMEPA, bu yılki etkinlikle birlikte 9000 çocuğu denizle buluşturmuş oldu; ama daha İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor.  Bunu söylemekten hep çok gurur duydum; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor” dedi.

Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Genç ise, vapurların her gün binlerce İstanbulluyu iki yaka arasında güvenli, konforlu taşıdığını, 23 Nisan günü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı kendi bayramlarında bir boğaz turu ile misafir etmekten kıvanç duyduklarını belirtti.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, “İstanbullu bir kuruluş olarak İstanbul’da yaşayıp denizi hiç görmeyen çocukları denizle buluşturmak adına yapılan böylesine anlamlı bir organizasyonu desteklemekten dolayı mutluluk duyuyoruz.  Denizlerin temizliği kadar havanın temizliği de insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Eğer hava temiz ise denizlerin de temiz olduğu gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle çocuklara gezi esnasında verilen çevre eğitimine bu yıl hava temizliğinin önemi ile ilgili bir bölüm ekleyerek çocukların temiz havanın önemi konusunda bilinçlenmelerini sağladık. İGDAŞ’ın varlık nedeni İstanbul’un havasını temizlemek. Doğalgazın İstanbul’da yaygınlaştırılması çalışmalarımız ve İstanbulların doğalgazı benimsemesi ile İstanbul nefes aldı. İstanbul’un havasında yarattığımız dönüşümle bugün İstanbul havası en temiz metropoller listesinde üst sıralarda yer alıyor. Bu başarı tüm İstanbullulara ait” dedi.