İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2015)

23 Nisan'da İstanbul Boğaz'ı Neşeyle Doldu!

Çoğu denizle daha önce hiç teması olmamış 700 İstanbullu çocuk denizle buluştu... Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 300 binin üzerinde denizi hiç görmemiş çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle, bu yıl denizi görmemiş İstanbul çocuklarını 23 Nisan İstanbul Görmeye Değer Şenliği’nde denizle tanıştırdı.

Şehir merkezinden uzak bölgelerde yaşayan yaklaşık 700 çocuk, Boğaz turu sırasında eğlenerek aldığı eğitimlerle çevresine sahip çıkmayı öğrendi.

SANCAKTEPE, ÜMRANİYE, KÜÇÜKÇEKMECE, BAŞAKŞEHİR, BEYKOZ ve TUZLA’yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini, her sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Bu yıl 7. düzenlenen TURMEPA çocuk şenliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Dünya Göz Vakfı’nın desteği ile gerçekleştirildi. Çocukların taşımasını City Turizm üstlendi; Dentur çocukların gezeceği tekneyi sağladı. 

Projenin bu yıl ki teması “İstanbul Boğazı” oldu. Boğaz turunda 120’ye yakın TURMEPA Gönüllüsü, çocuklara şu başlıklarla çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlattı. Düzenlenen eğitimlerde gönüllüler çocuklara İstanbul Boğazı’nın önemini anlatırken, çocuklar abi ve ablarıyla eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk, “Bu çok özel ve anlamlı etkinliğin bu yıl yedincisini düzenlemekten övünç duyan TURMEPA, bu yılki etkinlikle birlikte 11000’e yakın çocuğu denizle buluşturmuş oldu; ama daha İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor. Bunu söylemekten hep çok gurur duydum; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da şunları söyledi:  Çocuklarımız bizim için çok değerli ve bugün onların bayramı. Burada çocuklarımız, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve proje paydaşlarımız hep beraber İstanbul’a ve geleceğe gülümsüyoruz. Bir çocuğun yüzünü güldürmek veya buna vesile olmak emin olun çok daha büyük mutluluk ve huzur veriyor insana, hele eğitimciyseniz bu mutluluk katlanıyor. Bir eğitimci olarak her zaman en büyük hedeflerimin başında eğitimin niteliğini arttırmak ve öğrencilerimize mümkün olduğu kadar ulaşmak arzusu vardır. 23 Nisan günü öğrencilerimiz İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor projesi ile hem İstanbul Boğazı’nın güzelliklerini seyrediyor hem de yapılacak etkinliklerle becerilerini sergiliyorlar. Daha temiz bir dünya için yapılması gerekenler konusunda yeni bilgiler ediniyorlar. En büyük arzum; bugün öğrencilerimizin dimağında tatlı bir hatıra bırakmak ve onların güzel bir gün geçirmesini sağlamak… Ayrıca biliyorsunuz bizim okullarımızda okutulmakta olan bir İstanbul dersimiz var. Bu etkinlik sayesinde atalarımızın yadigârı güzel şehrimiz İstanbul’u tanıtmak, bu güzel şehrin değerlerini yaşatmak amacıyla verdiğimiz eğitimi de çocuklarımıza bire bir yaşatmış oluyoruz. Öğretmenlerimizin verdiği bilgileri çocuklarımız bu ve buna benzer etkinliklerle özümsemiş oluyor. İstanbul’umuzun ve ülkemizin geleceği sevgili çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor bayram tadında bir gün geçirmelerini diliyorum.”

Dünya Göz Vakfı Genel Müdürü Ceren Teoman, Dünya Göz Vakfı olarak İstanbul’da yaşayan ancak hayatında denizi hiç görmemiş çocukları TURMEPA’nın düzenlediği “İstanbul Görmeye Değer” projesiyle denizle buluşturmak bizim için paha biçilemez bir değer. Kurulduğumuzdan günden bugüne “Dünya görmeye değer” mottomuzla her zaman, yetişkin ve çocuklarımıza fayda ve katma değer sağlayacak etkinliklerde yer almaya çalışıyoruz. Bizimle örtüşen bu güzel projede yer aldığımız ve  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarımızın coşkularına ortak olduğumuz için çok mutluyuz. Gelecek nesillerimize Dünya Göz Vakfı olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” 

City Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarıal şu mesajı verdi: “23 Nisan Bayramın da Çocuklarımızın mutluluğuna bir nebze de olsa katkıda bulunmaktan dolayı gurur duymaktayız. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza başarılar diliyoruz.”