İstanbul'un Çocukları Denizle Buluşuyor

İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor

TURMEPA’nın, toplumun her kesiminin deniz ve çevre konusunda bilgilendirilmesi amacıyla hayata geçirdiği etkinliklerden biri olan “İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor” projesi, her sene 23 Nisan’da, İstanbul’da yaşamasına rağmen denizle tanışamamış ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan binlerce çocuğu denizle buluşturuyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, deniz görmemiş çocuk sayısının 200 bini aştığını tahmin ediyor. Proje ile binlerce öğrenci, vapurla ilk kez Boğaz gezisine çıkarken, kirlilikle mücadelenin önemini de İstanbul Boğazı’nı görerek öğreniyor. Çocuklar etkinlik boyunca denizlere dair bilmediklerini öğrenirken, “Ben Gördüm” platformu adı altında, Boğaz’da gördüğü tarihi mimari yapılara parmak basıyor, yüz boyama aktiviteleriyle eğlencenin tadını çıkarıyor.

Etkinliğinin Amacı

İstanbul’da yaşamasına rağmen denize uzak ilköğretim öğrencilerini denizle buluşturup, denizler konusunda bilinçlendirme ve bilgilendirme eğitimleri yapmak. En önemlisi ‘23 Nisan Çocuk Bayramı’nı onlar için bir şenlik haline getirerek çocuklarımıza bir ilki yaşatmak.

Etkinlik Hedefi

Etkinlik, “Öğrendiklerimizi anlar, anladıklarımızı sever, sevdiklerimizi koruruz” ilkesinden hareketle ilköğretim çağındaki öğrencilerin;

• Yaşadıkları çevrenin farkında olmalarını,
• Çevre konusunda bilinç kazanmalarını,
• Kazanımlarını yakınları ile paylaşmalarını,
• Edindikleri bilgi, beceri ve tutumun onlarda olumlu davranış değişiklikleri oluşturmasını sağlamayı hedefliyor.

Basın Bültenleri

İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2015)
İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2014)
İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2013)
İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2012)
İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor - (2011)