Kabotaj Bayramı - (2012)

Bu Kez Denizden Ne Çıktı?

Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Beşiktaş Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Derin Tutku Dalış Kulübü’ne bağlı gönüllü dalgıçların işbirliği ile deniz dibi temizliği yapıldı.

TURMEPA, 28 Haziran günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek için Beşiktaş iskelesinde dip temizliği etkinliği düzenledi. Derin Tutku Dalış Kulübü’ne bağlı Mavi Yelken ve Dive Fun gruplarından gönüllü dalgıçların yardımıyla 45 dakika içerisinde deniz dibinden çok sayıda atık çıkartıldı.

Beşiktaş Belediyesi ekiplerinin katkılarıyla karaya çıkartılan atıklar arasında onlarca şişenin ve atık lastiğin yanı sıra, çakmak, baskül, cop, maket bıçağı, cep telefonu, kaykay oldukça dikkat çekti. Dalgıçların yaptığı deniz temizliğini ilgiyle izleyenler atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindiler.

TURMEPA, deniz kirliliği ile mücadele için geliştirdiği proje ve etkinliklerle sadece geçtiğimiz yıl toplamda 5,8 milyon litre atıksu, 55 bin litre sintine ve 52 bin 300 jumbo boy poşet katı atık topladı.