Kabotaj Bayramı - (2013)

Bu Kez Denizden Ne Çıktı?

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde, gönüllü dalgıçlarla birlikte deniz dibi temizliği yaptı. Denize çöp diye attıklarımız yine herkesi şaşırttı.

TURMEPA, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Beşiktaş iskelesinde dip temizliği etkinliği düzenledi. 

Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği’ne bağlı gönüllü dalgıçların yardımıyla yarım saat içerisinde deniz dibinden çok sayıda atık çıkartıldı. Beşiktaş Belediyesi ekiplerinin katkılarıyla karaya çıkartılan atıklar arasında; yüze yakın cam şişe, onlarca teneke kutu, tabak, çatal, oyuncak gibi gereçler ile dev bir kamyon lastiğinin yanı sıra, cep telefonu, güneş gözlüğü, işaret fişekleri, olta ayağı ve paslı bir mutfak evyesi denizden çıkarıldı. Dalgıçların yaptığı deniz temizliğini ilgiyle izleyenler, TURMEPA yetkilileri tarafından atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindiler.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, “Ne üzücüdür ki, dünyanın en büyük çöplüğü denizlerimiz. Deniz kirliliği, yüzde 80 oranında karadan insan eliyle gerçekleştiriliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor. Tarlada, bahçede, sokaktaki her şey sonunda denize ulaşıyor.

Sanayi ve turistik tesisler ile belediyelerin yaklaşık yüzde 80’i, atıklarını yeterli seviyede arıtmıyor. Su kaynaklarımızı, arıtılmadan doğaya bıraktığımız atıklarla yine biz kirletiyoruz” dedi. Özkural, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 75’inin denizlerimizin sağladığına dikkat çekerek denizlerimizin yaşamımızdaki öneminin altını çizdi. 

Denizden gün yüzüne çıkarılan atıklar daha sonra TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde değerlendirilerek eğitim materyaline dönüşecek. Derneğin son üç yıldır hayata geçirdiği Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde çocuklarımız; denize çöp diye attıklarımızdan ders çıkararak, denizlerimizin önemi konusunda bilinçlendiriliyor.