Kabotaj Bayramı - (2014)

Sizce Bu Kez Denizden Neler Çıktı?

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 88. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Beşiktaş’ta bu sene de deniz dibi temizliği yaptı. Denize çöp diye attıklarımız yine herkesi şaşırttı.

TURMEPA, 1 Temmuz 2014 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Beşiktaş İskelesi’nde bu yıl da dip temizliği etkinliği düzenledi. 

Mavi Yelken Dalış Okulu’na bağlı gönüllü dalgıçların yardımıyla yarım saat içerisinde deniz dibinden çok sayıda atık çıkartıldı. Meke Marine’e ait deniz süpürgesi personelinin katkılarıyla karaya çıkartılabilen atıklar şunlardır:  cam bardak ve şişeler, kapak açacakları, dilek fenerlerinin kalıntıları, ilaç kutuları, maket bıçakları, çakmaklar, kürek,  boya rulosu, hafriyat kalıntıları, cep telefonu, güneş gözlüğü ve bir nargile şişesi ile artık deniz canlıların yuva yaptığı hasır bir şapka.

Dalgıçlar tarafından “Denizde bunların ne işi var!” dedirten ilginç eşyaların çıkartılmasını ilgiyle izleyenler, TURMEPA yetkilileri tarafından atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindiler.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, “Ne üzücüdür ki, dünyanın en büyük çöplüğü denizlerimiz. Deniz kirliliği, yüzde 80 oranında karadan insan eliyle gerçekleştiriliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor. Tarlada, bahçede, sokaktaki her şey en sonunda denize ulaşıyor. Maalesef ülkemizde sanayi ve turistik tesisler ile belediyelerin yaklaşık yüzde 80’i, atıklarını yeterli seviyede arıtmıyor. Bugünkü etkinlikten de gördüğünüz üzere su kaynaklarımızı, arıtılmadan doğaya bıraktığımız atıklarla yine biz kirletiyoruz. TURMEPA temiz denizlerin hayat olduğunu bilerek bu konuda farkındalık ve eğitim çalışmaları yapıyor. Halkımızı da bizi desteklemeye davet ediyoruz.” dedi. Özkural, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 75’ini denizlerimizin sağladığına dikkat çekerek denizlerimizin yaşamımızdaki öneminin altını çizdi. 

TURMEPA Çevre Yüksek Mühendisi Aslin Karanfil, denizden çıkarılan atıkları değerlendirdi. Karanfil, çıkarılan atıkların deniz kirliliğinin görebildiğimiz küçük bir kısmı olduğunu, ama bunun yanı sıra gözler önüne seremediğimiz ve deniz suyuna karışan sıvı atıkların da bu kirliliğin önemli bir etkeni olduğunu vurguladı.  Atıkların sadece deniz canlılarının hayatını tehlikeye atmadığını, kimi maddelerin çözünerek balıkların bünyelerinde biriktiğini ve sonrasında sofralarımıza gelip sağlımızı da etkilediğini belirtti. Deniz dibindeki atıkların yüzlerce yıl kaybolmadığını ve bir önlem alınmazsa en önemli yaşam kaynağımız olan deniz ve su kaynaklarımızın giderek yok olduğuna tanıklık etmek durumunda kalacağımızın altını çizdi.

Mavi Yelken Dalış Okulu’ndan Soydan Cengiz, dalış sırasında gördüklerini aktardı. “Denizin dibinde bugün bizim çıkartmaya gücümüzün yetmediği onlarca kamyon lastiği, yüzlerce cam şişe, ayakkabı, onlarca cep telefonu ve daha bir sürü şeyle karşılaştık. Maalesef tüm bu çöpleri biz kendi ellerimizle denize atıyoruz. İstanbul’da yaşayan bireyler olarak şehrimizde denize giremiyor ve temiz denize ulaşıp deniz canlılarının yaşamlarına tanık olmak için en az 8 saat uzaklıktaki koylara seyahat etmek zorunda kalıyoruz. Bugün burada çıkarttıklarımız, umarım gelecek nesiller için temiz denizler hedefimizi gerçekleştirme yolunda topluma ışık tutar ve gelecekte böyle manzaralarla karşılaşmak durumunda kalmayız.”

Denizden gün yüzüne çıkarılan atıklar daha sonra bu yıl dördüncü yılını kutlayan TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde değerlendirilerek sergiyi ziyaret eden çocuklara denizlerin önemini anlatmak için kullanılan birer eğitim materyaline dönüştürülecek.