Kabotaj Bayramı - (2015)

Sizce Bu Kez Denizden Neler Çıktı?

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 89. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Beşiktaş’ta bu sene de deniz dibi temizliği yaptı. Denize çöp diye attıklarımız yine herkesi şaşırttı. 

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 1 Temmuz 2015 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Haftası etkinlikleri çerçevesinde Boğaz’daki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Beşiktaş İskelesi’nde bu yıl da dip temizliği etkinliği düzenledi.

Deep Dream Dalış Okulu ile İstanbul Akvaryum’a bağlı gönüllü dalgıçlar tarafından TemizDeniz Süpürgesi yardımıyla yarım saat içerisinde deniz dibinden çok sayıda atık çıkartıldı. Karaya çıkartılabilen atıklar şunlardır: Onlarca cam ve plastik şişe, zippo çakmak, bol miktarda jilet, şarap kadehi, cep telefonları, küpe, kapı kolu, ip, gebelik testi, İstanbul kart, tırnak makası, kredi kartı, ilaç filmleri, diş macunu, kumaş ve plastik parçaları…

Dalgıçlar tarafından “Denizde bunların ne işi var!” dedirten ilginç eşyaların çıkartılmasını ilgiyle izleyenler, TURMEPA yetkilileri tarafından atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindiler. TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı’na katılan 40 kadar çocuk da etkinliği izleyerek çevreye ve denizlere verilen zararı yakından görme fırsatı buldu.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, “Ne üzücüdür ki, dünyanın en büyük çöplüğü denizlerimiz. Deniz kirliliği, yüzde 80 oranında karadan insan eliyle gerçekleştiriliyor. Evde, ofiste, hastanede, fabrikada kanalizasyona giden her şey denize akıyor. Tarlada, bahçede, sokaktaki her şey en sonunda denize ulaşıyor. Maalesef ülkemizde sanayi ve turistik tesisler ile belediyelerin yaklaşık yüzde 80’i, atıklarını yeterli seviyede arıtmıyor. Bugünkü etkinlikten de gördüğünüz üzere su kaynaklarımızı, arıtılmadan doğaya bıraktığımız atıklarla yine biz kirletiyoruz. TURMEPA temiz denizlerin hayat olduğunu bilerek bu konuda farkındalık ve eğitim çalışmaları yapıyor. Halkımızı da bizi desteklemeye davet ediyoruz.” dedi. Özkural, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 70’ini denizlerimizin sağladığına dikkat çekerek denizlerimizin yaşamımızdaki öneminin altını çizdi.

TURMEPA Çevre Yüksek Mühendisi Şeyda Dağdeviren, denizden çıkarılan atıkları değerlendirdi. Dağdeviren, çıkarılan atıkların deniz kirliliğinin görebildiğimiz küçük bir kısmı olduğunu, ama bunun yanı sıra gözler önüne seremediğimiz ve deniz suyuna karışan sıvı atıkların da bu kirliliğin önemli bir etkeni olduğunu vurguladı.  Atıkların sadece deniz canlılarının hayatını tehlikeye atmadığını, kimi maddelerin çözünerek balıkların bünyelerinde biriktiğini ve sonrasında sofralarımıza gelip sağlımızı etkilediğini belirtti. Deniz dibindeki atıkların yüzlerce yıl kaybolmadığını ve bir önlem alınmazsa en önemli yaşam kaynağımız olan deniz ve su kaynaklarımızın giderek yok olduğuna tanıklık etmek durumunda kalacağımızın altını çizdi.

Deep Dream Dalış Merkezi Sahibi ve Kabotaj etkinliğinde dalış ekibinin de başı olan Bülent Tüzel, dalış sonrasında verdiği demeçte, milletçe çevremizle barışık olmadığımızı, bu sebeple de yaşadığımız çevreyi korumada zayıf olduğumuzu söyledi. Deniz temizliğinin, STK’ların, halkın ve yetkililerin işbirliği olmadan çözülemeyeceğini ve yetkililer işe el atmadığı sürece gönüllülerin bir yere kadar gidebileceğini de ekledi. 

Denizden gün yüzüne çıkarılan atıklar daha sonra bu yıl beşinci yılını kutlayan TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde değerlendirilerek sergiyi ziyaret eden çocuklara denizlerin önemini anlatmak için kullanılan birer eğitim materyaline dönüştürülecek.