Kimiz

TURMEPA'nın Kuruluş ve Tarihçesi

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ve bir avuç deniz sevdalısıyla birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir.

Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 18 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.   

Kurulduğunda 29 üyesi olan TURMEPA, bugün; 350'si kurumsal olmak üzere 1000'e yakın üye sayısına ulaşmış bir sivil toplum kuruluşu olarak, HOPA'dan İSKENDERUN'a (adalar dâhil) kadar uzanan 8.333 km'lik kıyı şeridinde şube, bölge koordinatörlükleri ve gönüllü ordusuyla denizleri yaşatma çabalarına devam etmektedir.

Dernek, Bakanlar Kurulu'nca 19.06.2000 tarihinde alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etmiştir. 

1995 yılında yayınladığı "Denizleri Koruma Deklerasyonu" ile BM Çevre Programı ile, IMO, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alan dernek, aynı zamanda 2011 yılında uluslararası platformda Çevre Yönetim Sistemi belgesi olarak bilinen ISO 14001 belgesini almaya hak kazanmıştır. 

TURMEPA Kurucu ve Onursal Başkanı Sayın Rahmi M. KOÇ, derneğin Genel Müdür Yardımcısı Semiha ÖZTÜRK tarafından hazırlanıp sunulan Deniz Bitmesin adlı tv programında ve Ayhan Sicimoğlu'yla Renkler programında derneğin kuruluş tarihçesini anlatıyor...

    

TURMEPA'nın 20 Yıllık Mavi Yolculuğu

1994   DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’yı kurduk.
1995   Birleşmiş Milletler, TURMEPA’ya destek verdiğini açıkladı.
1996   İlk çevre eğitimi kitabımızı ilkokullarda dağıttık.
1997   Türkiye’de bir ilk - TURMEPA Deniz Süpürgesi İstanbul Boğaz’ını temizlemeye başladı.
1998   Türkiye’nin ilk çevre şikayet hattı “Acil  Mavi”yi kurduk  -  444 67 67.
1999   Deniz süpürgemiz, depremde İzmit Körfezi’ni temizledi.
2000   Kamu yararına çalışan dernek statüsünü kazandık.
2001   Çizgi kahramanımız Alipot ile okullarda çevre eğitimlerine başladık.
2002   Uluslararası kıyı temizliği kampanyalarına başladık.
2003   Muğla’ya koruma şemsiyesi açtık.
2004   Muğla Kıyı Yönetim Projesi’ni başlattık.
2005   "Deniz olmasaydı ne olurdu?" adlı kısa film yarışmasını düzenledik.
2006   TURMEPA I atık toplama teknemiz Göcek’te hizmete girdi. MEB ile birlikte “Sınırsız Mavi” eğitimlerine başladık.
2007   Çeşme’de TURMEPA II atık toplama teknemiz demir aldı. Doğa dostu TURMEPA temizlik ürünlerini satışa sunduk.
2008   Van Gölü’nü kurtarmak için proje başlattık.
2009   Londra Belediye Başkanı’ndan takdir plaketi aldık. Dünya Gazetesi anketine göre yılın STK’sı olduk. İstanbul’un deniz görmemiş çocuklarını denizle buluşturduk.
2010   INTERMEPA Dönem Başkanı olduk, dünyaya seslendik. Deniz Süpürgemiz Samsun’da faaliyete geçti. Saros Körfezi, lobi çalışmalarımız sonucunda koruma altına alındı.
2011   Sınırsız Mavi eğitimleri ile 5 milyon öğrenciye ulaştık. Türkiye’nin ilk kalıcı Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’ni açtık. Dergimiz “DenizTemiz”i yayınlamaya başladık.
2012   "Uluslararası Mavi Çözüm Konferansı" dizimize başladık. "Deniz Bitmesin” adlı TV programını yaptık. TURMEPA Masmavi Eğitim Kampı geleneğini başlattık.
2013   Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü oluşturduk. Fatih Projesi kapsamında TURMEPA eğitimlerini 16 milyon öğrenciye ulaştırdık. Ergene Havzası için AB destekli proje başlattık.
2014   "Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı Projesi"ni başlattık. 20. yıl kamu spotumuz ve billboardlarımız ile 52 milyon kişiye deniz sevgisini anlattık.
2015   TURMEPA Deniz Süpürgesi yine İstanbul Boğazı'nda çalışmaya başladı. Van Gölü'ne ikinci kez çıkarma yaparak kirliliğe dikkat çektik. Muğla Büyükşehir Belediyesi, TURMEPA'yı örnek alarak atık toplamaya başladı; TURMEPA, belediyeye iki tekne hibe etti.