Kıyı Temizleme Hareketi

Kıyı Temizleme Hareketi Nedir?

TURMEPA, yenilikçi ve yaratıcı araçlarıyla sürdürdüğü temiz deniz mücadelesine 2011 yılından bu yana kurumların gönüllü katılımını teşvik eden ve deniz-kıyı ekosistemi hakkında farkındalığı arttıran "Kıyı Temizleme Hareketi" ile katkı sunuyor. Kıyı temizleme etkinliği ile şirketlerin/okulların kurumsal duyarlılığını, deniz ve kıyıların korunması yönünde enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

Kıyı Temizleme Hareketi, denizler ve deniz kirliliğinin doğa ve canlı yaşamına etkileri hakkında bilgi paylaşımının yanı sıra, İstanbul kıyılarında öncelikli olarak tespit edilen bölgelerde kıyı temizleme çalışmasını da içeren bağış destekli tek günlük bir etkinliktir.

Etkinlik alanında, fiziksel olarak olumlu bir değişiklik yaratmanın daha da ötesinde deniz kirliliği ile mücadele konusunda gerek katılımcı gruplarda gerekse katılımcı grup sayesinde etkinliğin gerçekleştiği bölge halkında konu hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Her bir etkinliği tek bir şirketin katılımcıları ile gerçekleştiriyoruz. Böylelikle etkinliği gerçekleştirecek olan şirketin personel profiline uygun olarak eğitim içeriği gözden geçiriliyor ve ekip çalışmasını daha güçlü uygulanabilir hale getiriyor. Katılımcılara göre belirlenen takım oyunları sayesinde çalışanlar arasındaki takım ruhunun en eğlenceli şekilde güçlendirilmesi sağlanıyor. Bu durumda kurumsal sosyal sorumluluk ve ekip çalışması, hareketin yarattığı artı değerler olarak ön plana çıkıyor.

Aşamaları Nelerdir?

  • Şirketlerin ilgili bölümleri, TURMEPA’nın Gönüllü ve Gönüllü Projeleri Bölümü ile iletişim kurarak proje hakkında detaylı bilgi sağlanıyor.
  • İlgili kişiye Kıyı Temizleme Hareketi mektubu ve formu paylaşılıyor.
  • Etkinlik katılımcısı kurum, karşılıklı olarak belirlenen etkinlik tarihinden önce bağışını gerçekleştiriyor.
  • Projeye dâhil olmayı kararlaştıran kurumlarla etkinlik programı ve kapsamı paylaşılarak onların da taleplerine ve katılımcı profiline göre program düzenleniyor

Kıyı Temizleme Hareketi Örnek Akış Programı

09.00     Toplanma
10:00     Genel Bilgilendirme
10.30     Takım Çalışması (Oyunlar)
11.30     Kıyı Temizleme Etkinliği
12.30     Grupların Atık Miktarlarının Ölçümü ve Eko Bilgilendirme
13.30     Takımlara Ödüllerinin verilmesi
14.00     Kapanış Konuşmaları ve Program Sonu

Nasıl Katılabilirim?

gonulluyum@turmepa.org.tr adresine kurumunuzla birlikte Kıyı Temizleme Hareketi’ne dahil olmak istediğinize dair bir e-mail gönderebilir ya da ayrıntılı bilgi için 0216 310 9301 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Katılımcı Listesi (2011 - 2017)

Sap Türkiye - Medtronic - British Education - Aygaz - Mogaz - Akpa - Hscb - Ege Yapı - Lilly İlaç - Borusan Oto İstanbul - Arçelik Çamaşır Makinası - Borusan Gemlik - Ford Otosan - Firmenic Esans ve Aroma Şirketi - Dubai Ports - Bank Of Amerika - Eyüboğlu Okulları - Arcelik LG - General Elektrik - Yapı Kredi (Yakut) - Tüpraş - Lifung - Marks&Spencer - Akbank - Hilton - Koç Bilgi Grubu - Grand Hyatt Otel - Sealed Air  - AES Entek - Otokar - Siemens - Odaş Enerji - Eaton - Sabancı CIP - Accor Hotels - Atlas Copco - Dünya Bankası - Dhl - Enerjisa Ankara - Enerjisa İstanbul - Axa Sigorta - Türk Kültür Vakfı - Delta Rubis - Wells Fargo - Akbank - Entek Elektrik – Tofaş - Dialog Semiconductor - P&G - Axa Sigorta - Aras Kargo - DP World - Gitti Gidiyor - Allianz Sigorta - Liberty Sigorta - ING Bank - OOCL Gemi Acenteliği - BSH – Şişecam - Avery Dennison