Kıyı Temizleme Hareketi

Kıyı Temizleme Hareketi Nedir?

TURMEPA, yenilikçi ve yaratıcı araçlarıyla sürdürdüğü temiz deniz mücadelesine, 2011 yılından bu yana kişi ve kurumların gönüllü katılımını teşvik eden "Kıyı Temizleme Hareketi" ile de katkı sunuyor. Bu etkinlikle şirketlerin/okulların kurumsal duyarlılığını, deniz ve kıyıların korunması yönünde enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

Kıyı Temizleme Hareketi; denizler ve deniz kirliliğinin doğa ve canlı yaşamına etkileri hakkında bilgi paylaşımının yanı sıra, İstanbul kıyılarında öncelikli olarak tespit edilen bölgelerde kıyı temizleme çalışmasını da içeren tek günlük bir etkinliği ifade ediyor. Etkinlik alanında, fiziksel olarak olumlu bir değişiklik yaratmanın daha da ötesinde deniz kirliliği ile mücadele konusunda gerek katılımcı gruplarda gerekse katılımcı grup sayesinde etkinliğin gerçekleştiği gün orada olan/oradan geçen bireylerde konu hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Her bir etkinliğin, tek bir şirketin katılımcıları ile gerçekleşiyor olması; eğitim modülünün, etkinliği gerçekleştirecek olan şirketin personel profiline uygun olarak gözden geçirilmesi şansını vererek, ekip çalışmasını da daha güçlü uygulanabilir hale getiriyor. Katılımcılara göre belirlenen takım oyunları sayesinde çalışanlar arasındaki takım ruhunun en eğlenceli şekilde güçlendirilmesi sağlanıyor. Bu durumda; kurumsal sosyal sorumluluk ve ekip çalışması, hareketin yarattığı artı değerler olarak ön plana çıkıyor.

Aşamaları Nelerdir?

  • Şirketlerin kurumsal iletişim departmanlarıyla görüşülerek proje hakkında detaylı bilgi sağlanıyor,
  • Projeye dâhil olmayı kararlaştıran şirketlerle etkinlik programı ve kapsamı paylaşılarak onların da taleplerine göre program yeniden düzenleniyor,
  • Belirlenen etkinlik alanı ve günü proje ekibi tarafından organize ediliyor ve etkinlik gerçekleştiriliyor.

İşbirliği Başlıklarımız

Kurumun Mali Katkısı

Firmanın İşbirliği Sonucu Kazanımı

Kıyı Temizleme Hareketi Etkinliği

1 Kişi 90 TL 

Denizler ve deniz kirliliğinin doğa ve canlı yaşamına etkileri hakkında bilgi paylaşımı yapılır.

İnteraktif etkinlikler ile ekip çalışması konusunda farkındalık sağlanır. Etkinlikte farkındalık daha güçlü hale getirilmiş olur.

Kurumsal Üyelik

 

 Yıllık 2500 TL

 

Kurumsal Üyelere “TURMEPA’ ya Hoş Geldiniz” tanıtım paketi ile birlikte derneğin Yönetim Kurulu Başkanının imzasını taşıyan çerçeveli “Teşekkür Sertifikası” ile makbuz gönderilir.

Kurumsal üyeliğin yanı sıra bireysel üyelik hakkı tanınır.

Kurumsal üyenin adı veya logosu, derneğin kurumsal web sitesinde “Kurumsal Üye” Başlığı altında ve derneğin iki aylık yayını olan DenizTemiz Dergisinde “Kurumsal Üyelerimize Teşekkür Listesi”nde yer alır.

Kurumsal üye, derneğin yapacağı sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine davet edilir.

Kurumsal üyeye derneğin her türlü yayını gönderilir.

Ayrıca, kurumsal üye, derneğin ileride üyelerine, mal ve hizmet alımlarında sağlayabileceği ayrıcalıklardan yararlanma hakkına sahiptir.


Kıyı Temizleme Hareketi Örnek Akış Programı

10.00 – 10.15 Genel Bilgilendirme
10.15 – 11.00 Takım Çalışması Eğitimi (Oyunlar)
11.00 – 12.00 Kıyı Temizleme Etkinliği
12.00 – 12.15 Grupların Atık Miktarlarının Ölçümü ve Doğada Çözünme Süreleri Aktarımı
12.15 – 13.00 Öğle Yemeği - Lunch Box
13.00 – 13.30 Takımlara Ödüllerinin Verilmesi
13.30 – 14.00 Kapanış Konuşmaları ve Program Sonu     

Nasıl Katılabilirim?

Kıyı Temizleme Paketi Formu'nu  doldurarak gonulluyum@turmepa.org.tr adresine e-mail gönderebilir ya da ayrıntılı bilgi için 0216 310 9301 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

  • Kıyı Temizleme Etkinliği süresince video ve fotoğraf çekimi yapılır. 
  • Katılımcılara, kumsalda/kıyıda/taşlı ortamda etkinliğe katılacakları için, mevsim koşullarına ve kumsalda çalışmaya uygun ayakkabı tercih etmeleri önerilir.

Katılımcı Listesi (2011 - 2015)

Sap Türkiye - Medtronic - British Education - Aygaz - Mogaz - Akpa - Hscb - Ege Yapı - Lilly İlaç - Borusan Oto İstanbul - Arçelik Çamaşır Makinası - Borusan Gemlik - Ford Otosan - Firmenic Esans ve Aroma Şirketi - Dubai Ports - Bank Of Amerika - Eyüboğlu Okulları - Arcelik LG - General Elektrik - Yapı Kredi (Yakut) - Tüpraş - Lifung - Marks&Spencer - Akbank - Hilton - Koç Bilgi Grubu - Grand Hyatt Otel - Sealed Air  - AES Entek - Otokar - Siemens - Odaş Enerji - Eaton - Sabancı CIP - Accor Hotels - Atlas Copco - Dünya Bankası - Dhl - Enerjisa Ankara - Enerjisa İstanbul - Axa Sigorta - Türk Kültür Vakfı - Delta Rubis - Wells Fargo - Akbank - Entek Elektrik - Tofaş

İlgili Haberler

Denizlerimiz, Koroplast & TURMEPA İşbirliğiyle Daha Temiz

Dünya Çevre Günü'nde Büyükçeşmece Sahili'ni Temizledik

Akbanklı Gönüllüler İstanbul’da Ada Sahillerini Temizledi