Mavi Kuşak Hareketi Muğla Eğitimleri

Mavi Kuşak Hareketi Muğla Eğitimleri

TURMEPA eğitici eğitimleri 2015 yılında Muğla’da hayat buldu. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 2013 yılında İstanbul Boğazı’nda başlattığı Mavi Kuşak Hareketi projesini, 2015 yılında Muğla’da sürdürdü. Muğla merkez ve ilçelerinde gerçekleştirilen eğitici eğitimlerini kapsayan proje, güneyde de ‘Mavi Kuşaklar’ yetiştirmeyi hedefliyor. 

TURMEPA ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sayesinde, 2015 yılında Muğla merkez ve ilçeleri TURMEPA Fethiye eğitmenleri ile dolaşıldı. Proje, ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip şehri Muğla’da, denizlerimizin önemine ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekerek, eğitim ve etkinliklerle gelecek kuşakları bilgilendirmek amacıyla hazırlandı. Muğla’da özellikle turizm bölgelerinde, eğitim faaliyetleri aracılığı ile denizleri korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi ‘Mavi Kuşaklar’ın oluşmasını sağlayarak bu yapıyı sürdürülebilir kılmak hedeflendi. 

Mavi Kuşak Hareketi kapsamında, 2015-2016 eğitim yılında Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı ile TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi İdari ve Eğitim Sorumlusu Ersin ÖZER ile Proje Asistanı Songül TURAN tarafından eğitici eğitimleri gerçekleştirildi. Program; Fethiye, Ortaca, Menteşe, Bodrum, Seydikemer ve Datça ilçelerinde; Çalıca İlkokulu, Özel Ata İlkokulu, Karaköy İlkokulu, Seydikemer Yaka Akınlar İlkokulu, Göcek Deniz Temiz Orta Okulu, Ahmet Ateş Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Şehit Er Gürsel Çelik Orta Okulu, Sabri Acarsoy İlkokulu, Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Bodrum E.E.O. Meslek Eğitim Merkezi’nde 18 gönüllü öğretmenin katılımı ile tamamlandı. Ulaşılan okullarda öğretmenler eğitimlere başlarken, TURMEPA eğitim setleri öğrencilere sunuldu.

Mavi Kuşak Hareketi - MUĞLA eğitici eğitimlerine desteklerinden dolayı IMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi’ne ve Başkan Şaban ARIKAN’a teşekkür ederiz.