Mavi Kuşak Hareketi

Mavi Kuşak Hareketi

“Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” Projesi, TURMEPA tarafından, MITSUI & CO., Ltd. desteğiyle ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, Ekim 2013 - Aralık 2015 tarihleri arasında sürecektir. Projeyle; İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çekilerek, eğitim faaliyetleri aracılığıyla bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yürütülecektir.

İlk yıl Ataşehir, Beykoz, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Kâğıthane, Sarıyer, Ümraniye ve Üsküdar’ın içinde bulunduğu, İstanbul’un 9 ilçesinde yürütülen proje, 2015’te ise Adalar, Arnavutköy, Bağcılar, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Çekmeköy ve Tuzla ilçelerinde yoluna devam edecek. Projenin amacı, İstanbul Boğazı’nın önemine dikkat çekmek, yapılacak eğitim ve etkinliklerle gelecek kuşakları bilgilendirmek; İstanbul Boğazı’nı korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi Mavi Kuşaklar yetişmesini sağlamaktır.

İlk yıl proje kapsamında; “Yaşasın Uskumru Platformu”, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor” etkinliği, Beykoz dalış etkinliği, “Sualtı Atık Sergisi - Eğitim Atölyesi / İstanbul Boğazı: Zaman Tüneli” gibi eğitici-öğretici çalışmalar yapılmıştır.

Mavi Kuşak Hareketi; Temiz Deniz Oyunu, Kamu Spotu, İstanbul Boğazı’nın Sesi Konseri, Sanal Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi / İstanbul Boğazı: Zaman Tüneli ve farklı sanal oyunlarla 2015’de de yoluna devam etmektedir. Böylelikle gelecek nesiller, İstanbul Boğazı’nın evi deniz olan canlılarının yaşam alanı olduğunu ve bu konuda hepimizin üzerinde düşen sorumluluklar olduğunu öğrenme şansına sahip olacaklar.

Proje Eğitimleri

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, Marmara Belediyeler Birliği ve İmpark Eğitim Bilişim desteğiyle 3 farklı eğitim seti oluşturuldu. Ayrıca hazırlanan eğitim setleri “işitme gereksinimli” çocuk ve gençlerimiz için de özel olarak yapılandırıldı. Eğitim setlerimizin videoları ise, öğrencilerimizin daha yakın hissetmesi adına, ekranların tandık yüzler arasından Burcu Esmersoy, Candan Erçetin, Yekta Kopan, Bünyamin Sürmeli, Nil Özalp, Alp Pazarlı, Oytun Pazarlı sesleriyle hayat verdi.

  • 1-4. Sınıf / Çizgi video
  • 5-8. Sınıf / Video anlatımlı eğitim
  • 9-12. Sınıf / Video anlatımlı eğitim

Eğitimler ve proje hakkında detaylı bilgi için www.mavikusakhareketi.com adresine tıklayabilirsiniz!
Mavi Kuşak Hareketi eğitici eğitimlerimiz ile tanışmak için tıklayınız!
Mavi Kuşak Hareketi eğitmleri başladı, tıklayınız!

Mavi Kuşak Hareketi ile ilgili bizden haberler:
Mavi Kuşak Hareketi Muğla Eğitimleri
TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi ve “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” Projesi
Dünya Çevre Günü'nde Büyükçekmece Sahili'ni Temizledik