Muhtar ve Balıkçılar Çanakkale Boğazı’nı Korumak İçin TURMEPA’ya Destek Veriyor

TURMEPA’nın mavi bir Çanakkale Boğazı için başlattığı proje ilk etabıyla ‘vira’ dedi. TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle hayata geçirdiği Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım Projesi kapsamında Lapseki, Eceabat, Gelibolu muhtarları ve Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifler Birliği üyeleriyle buluştu.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Ocak 2016’da başlattığı, Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi tüm hızı ile devam ediyor. İlk etapta muhtarların desteğiyle yerel halka ulaşmayı amaçlayan TURMEPA, 22 - 26 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de Lapseki, Eceabat, Gelibolu muhtarlarına ve Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifler Birliği üyelerine proje detaylarını anlattı. Dört farklı bölgede yapılan eğitimler sonunda 65 muhtar ve 8 balıkçıya ulaşılarak proje hakkında bilinçlenmeleri sağlandı.

 Dört Bölgede Kıyı İnceleme Çalışması

Beş gün süren Çanakkale ziyareti boyunca proje ekibi; Lapseki, Eceabat, Gelibolu ve Çanakkale Merkez ilçelerine bağlı plaj, sahil, iskele ve kıyıları inceledi. 15 Ekim’de düzenlenecek Uluslararası Kıyı Temizliği (ICC) etkinliği ve kıyılara yerleştirilecek levhalar için saha araştırması yapıldı.

 Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için geliştirilen proje; Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 27 ay boyunca devam edecek.

HABERLER