Sabri Ülker Çevre Ödülü

SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ

TURMEPA’nın Yıldız Holding için geliştirdiği ve sekreteryasını yürüttüğü “Sabri Ülker Çevre Ödülü”, 2013 yılında hayata geçirilmiştir. Ödülün amacı, kısıtlı kaynaklar dahilinde deniz ve su kaynaklarını koruyan, çevre kirliliği ile mücadele eden, halkın desteğini alan, sürdürülebilir kalkınmaya da önemli katkıda bulunan çevreci projeleri belirlemek ve bu projelerin gelişmesine katkı sağlamaktır. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran Sabri Ülker Çevre Ödülü aynı zamanda, toplumun bilinmeyen çevre kahramanlarının başarılarını kamuoyu ile paylaşmak ve benzer çalışmaları yapan kişileri teşvik etmeyi amaçlamaktadır. TURMEPA, Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü geniş kitlelere tanıtmak için ülkenin tüm üniversiteleri, KOBİ’leri, kamu kuruluşları, STK’ları ile irtibata geçmektedir. Ayrıca televizyon ve sosyal medya gibi iletişim mecralarında reklamlarla duyurusu yapılan ödülün değerlendirilmesi için her sene konusuna bağlı olarak alanlarında uzman 7 kişilik Seçici Kurul belirlenmektedir. Seçici Kurul’un finale taşıdığı projeler ise, 5 kişilik jüri tarafından değerlendirilmektedir. Kazanan projeye katkı sağlamak amacıyla birinciye 100.000 TL ödül verilmektedir.

I. Sabri Ülker Çevre Ödülü: "Kaynayştır Projesi"

Sabri Ülker Çevre Ödülü’nü 2013’te, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunis Karaca KAYNAYŞTIR projesi ile almaya hak kazanmıştır. Proje; ev, ofis, hastane gibi toplu yaşam alanlarında, binalara entegre edilen kanallar sayesinde atık yağlardan cama, plastikten kağıda ve pile kadar her türlü atığın kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüme gönderilmesini amaçlamaktadır.

Proje hakkında detaylı bilgi: KAYNAYŞTIR

II. Sabri Ülker Çevre Ödülü: "Akuatik Projesi"

2014 yılında TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü’nün sahibi, Harran Ovası’nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği Akıllı Sulama Sistemi AKUATİK ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu olmuştur.

Proje hakkında detaylı bilgi: AKUATİK