Sürdürülebilir Türk Boğazlar Sistemi Projesi

SÜRDÜRÜLEBİLİR TÜRK BOĞAZLAR SİSTEMİ PROJESİ

Çanakkale Boğazı’nda TURMEPA

 

TURMEPA tarafından Ocak 2016 – Aralık 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de 6 ilçe olan, Çanakkale Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde gerçekleştirilecektir.

Bu proje, Türkiye’ye ilk yatırımını 1956 yılında yapan ve dünya genelinde 150’ye yakın ofisi bulunan Japon devi Mitsui & Co., Ltd, Çevre Fonu ile desteklenmektedir. Dernek, hibe destekçisi ile ilk olarak Ekim 2013 - Aralık 2015 tarihleri arasında yürütülen “Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı” projesi için bir araya gelmiş, büyük bir başarı kazanan proje ile binlerce öğretmen ve on binlerce çocuğa ulaşılmıştı.

Şimdi de Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan eğitim projesi için TURMEPA’ya hibe desteği vermiştir.

Yerinde eğitimler, toplu eğitimler ve kongreler şeklinde aşamalandırılan proje ile öğrenilenlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Yetişkinlere uygulanacak eğitimlerin etkisinin belirlenmesi amacıyla tüm katılımcılara ölçme ve değerlendirme testleri uygulanacak ve proje sonunda TURMEPA tarafından yayınlanacaktır.

Eğitim setleri; Türk Boğazlar Sistemi ve Çanakkale ekosisteminin günümüzdeki durumu ile ilgili insanları aydınlatmak, yasak, yanlış ve aşırı avlanmanın insan yaşamına yapacağı olumsuz etkilere dikkat çekmek,  atıkların doğru ve etkili bir şekilde ayrıştırılma yollarını öğretmek, temiz ve hijyenik bir deniz ve kıyı şeridinin turizm sektörüne getireceği olumlu etkileri göstermek gibi konuları kapsamaktadır. Bölgedeki eğitim döngüsü, öncelikli olarak Çanakkale’deki ilçelere projeyi tanıtmak, görseller sergileyerek ilgi toplamak ve bilinirlik oluşturmakla başlayacaktır. Eğitimler ise toplu olarak değil, iş yerlerine ve hedef kitle mekânlarına gidilerek verilecektir.

Proje kapsamında bir blog sayfası oluşturulacak, yerel medya ve yönetimler ile işbirliği yapılarak projenin ve DenizTemiz marka bilinirliğinin oluşturulması sağlanacak. Proje, etkinlik ve kampanyalar ile de desteklenecektir..

 

 

 

HABERLER