Tamamlanmış Projeler

SINIRSIZ MAVİ İLE MİLYONLARCA İLKOKUL ÖĞRENCİSİNİ ÇEVRECİ YAPTIK!
TURMEPA, kıyı illerimiz ve Van’daki ilköğretim okullarında, örnek çevre dersleri verdi. Yapı Kredi Bankası’nın sponsorluğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen “Sınırsız Mavi Projesi” ile denizlerin özellikleri, denizde yaşayan canlılar, karalar ve denizler arasındaki etkileşim gibi konularda bilinçlendirici dersler verildi. Milyonlarca öğrenciye denizlerimiz sevdirildi.

ON BİNLERCE ÇEVRE DEDEKTİFİMİZ, TEMİZ DENİZLER İÇİN ÇALIŞTI
Çevreci nesiller yetiştirmek hedefiyle 2006 yılında başlatılan "Çevre Dedektifleri" projesi kapsamında verilen eğitimler sonucunda 20 bini aşkın çevreci minik dedektife ulaşıldı. İstanbul 2010 Kültür Başkenti projesi çerçevesinde de bu sayıya binlerce  “Mavi Yunus Çevre Dedektifi” eklendi.  

KÜRESEL ISINMAYI  35 BİN KİŞİYE  ANLATTIK
TURMEPA ve TEMA işbirliği ile hayata geçen “Geleceğimiz Erimesin” projesi kapsamında, alternatif enerji kaynaklarıyla desteklenmiş TURMEPA eğitim teknesi, Antalya’dan yola çıkıp 450 mil yol kat ederek İzmir’e ulaştı. Yolculuk boyunca 38 bin kişiye eğitim verildi.

TURMEPA, INTERMEPA İLE DÜNYAYA SESLENDİ
TURMEPA, 2006 yılında kurulan ve bütün MEPA’ları bir şemsiye altında toplayan INTERMEPA’nın dönem başkanlığını, Haziran 2010 - Haziran 2012 tarihleri arasında üstlendi. TURMEPA, bu dönemde özellikle Karadeniz için bir eylem planı hazırladı ve sorunlarını uluslararası gündeme taşıdı.

KARGO POŞETLERİ KUTUYA, ÇOCUKLAR OKULA
MNG Kargo, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle TURMEPA ile başlattığı “Kargo Poşetlerinin Geri Dönüşümü” projesini, Türkiye çapında uyguladı.  Proje ile Türkiye genelinde kargo sektörünün  bir ayda ürettiği yaklaşık 20 milyon plastik kargo poşeti toplandı.

TRANSAT PROJESİ İLE ÇEVRE VE TURİZMİ BULUŞTURDUK
Kanada merkezli, ödüllü “TRANSAT” projesi kapsamında, sürdürebilir tekne turizmi için eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Fethiye ve Göcek’te gerçekleştirilen bu eğitimlere onlarca turizmci katıldı.

MAVİ DALGA HAREKETİ
TURMEPA’nın üniversiteler ile birlikte yürüttüğü bu proje çerçevesinde, ekolojik denge ve denizlerin korunmasına yönelik eğitimler verildi. “Toplumsal Duyarlılık  Proje” derslerini seçen üniversite öğrencileri, ilköğretim okullarında çalışarak her yaştan on binlerce öğrenciye, deniz canlılarına ve çevreye saygılı olmayı öğretti.

ÜNİVERSİTELERDE BÜYÜLÜ MAVİ HEYECANI
Üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk dersleri için geliştirilen “TURMEPA Mavi Dalga Eğitim Projesi”nin devamı olarak Zen Diamond sponsorluğunda “Büyülü Mavi Mücevher Tasarım Yarışması” düzenlendi. Konunun uzmanlarından oluşan jürinin seçtiği, ilk üçe giren tasarımlara törenle ödül verildi.

DENİZ BİTMESİN! TV PROGRAMI
TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk tarafından hazırlanıp sunulan, derneğin geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan ve Kanal 24 haber kanalında  prime time'da yayınlanan "Deniz Bitmesin!" adlı programın çekimleri 5 ay sürdü. 2012'de yayınlanan programın ilk konukları derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ve halkla ilişkiler sektörünün duayeni Betül Mardin oldu. Programa denizler için mücadele eden onlarca isim konuk oldu.

VAN GÖLÜ'NÜ KAYBETMEYELİM!
Sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve ekosistem açısından dünyanın sayılı zenginliklerinden biri olan Van Gölü'nde oluşan kirliliğe dikkat çekmek amacıyla TURMEPA 2008 yılında Van Gölü kıyı temizliği etkinliği düzenledi. Ayrıca Van Gölü'nün fiziksel temizliğine yardımcı olmak için Van iline bir deniz süpürgesi hediye edildi. Etkinlik kapsamında Sınırsız Mavi eğitimini alan ilköğretim okullarında "Hayalimdeki Van Gölü" temalı resim ve kompozisyon yarışması da düzenlendi.

OFFICINE PANERAI'DEN TURMEPA'YA DESTEK!
İtalya’nın denizle özdeşleşen ünlü lüks saat markası Officine Panerai, iki special edition (özel tasarım) saatini TURMEPA’ya destek vermek amacıyla özel bir davette açık artırmaya çıkardı.12 Haziran 2014’te İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde düzenlenen kokteyl ve ardından gerçekleşen açık artırmaya ilgi büyük oldu. Geceye cemiyet ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Gecede iki özel saat, rekor fiyata alıcı buldu. Satılan saatlerin gelirleri, derneğe bağışlandı.

ULYSSE NARDIN İLE FARKINDALIK KAMPANYASI
Ünlü saat markası Ulysse Nardin, Türkiye’deki ilk mağazasının açılışı şerefine, hem derneğe bağış yaptı hem de özel bir konsept hazırladı. Ulysse Nardin TURMEPA işbirliğinde kendi yöneticileri ve çalışanları ile birlikte topladığı pet şişelerden oluşan dev bir balık heykeli yaptı. Deniz kirliliği ile mücadeleye vurgu yapan ve özel olarak hazırlanan üç metrelik dev maket, açılış töreninde sergilendikten sonra derneğin eğitim çalışmalarında kullanıldı.

SAROS'U KORUYALIM
Biyoçeşitlilik ve ekosistem açısından dünyanın nadir denizlerinden biri olan Saros Körfezi’nin korunması için acil önlemlerin alınması ve bölgenin  Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilmesi için TURMEPA, alanında bir ilke imza attı. 2008 Temmuz ayında Saros'a yapılan inceleme gezisi sonrasında elde edilen verilerin ışığında bir ön rapor hazırlayan TURMEPA, bu raporu Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'ne sundu. 2010 yılında Saros Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi.

TEMİZ SULAR TEMİZ TÜRKİYE
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisine dikkat çekmek amacıyla, Dünya Çevre Haftası kutlamaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle çevreye duyarlı Bonus Card ve Korozo'nun katkıları ile tüm Türkiye'de, "Temiz Sular Temiz Türkiye" kampanyası gerçekleştirildi. Binlerce öğrencinin katıldığı etkinliğin İstanbul ayağı Beyoğlu Belediyesi'nin katkıları ile Sütlüce'de düzenlendi.

KARADENİZ İÇİN ÇOK GEÇ OLMADAN
2011 yılında Karadeniz’i odağına yerleştiren TURMEPA, Karadeniz’in sorunlarını, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin işbirliği ile uluslararası gündeme taşıdı. “Karadeniz İçin Çok Geç Olmadan” sloganıyla 27 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen “Karadeniz Koruma Alanları Konferansı”nda, Türkiye’nin ve Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin bilim insanları, Karadeniz’in röntgenini çekerek sorunları tespit etti ve çözüm yolları sundu.  

TURMEPA, İKSV FİLMEKİMİ'NE KONUK OLDU!
TURMEPA, 2014'te İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile ortak bir etkinlikte buluştu. İKSV’nin geleneksel hale gelen FilmEkimi etkinliği çerçevesinde, Naomi Kawase’nin başyapıtı olarak tanımlanan  “Dingin Sular” adlı filmin 11 Ekim’deki gösterimi öncesinde, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Mehmet Günsür ve Melisa Sözen'in derneğin yüzü ve sesi olarak destek verdiği kamu spotu da ilk kez sinema seyircisiyle paylaşıldı.

DENİZLER OLMASAYDI NE OLURDU!
TURMEPA, 2005 yılında Reklamcılar Derneği ile beraber AB destekli Regional Environment Center (REC)Türkiye ofisinin de katkısıyla üniversite öğrencilerini kapsayan "Denizler Olmasaydı Ne Olurdu" isimli bir kısa film yarışması düzenledi. Yarışmada, dereceye girenlere ödül verildi, ayrıca bu filmler sinemalarda da gösterildi.