TURMEPA Deniz Temizliği İçin Düğmeye Bastı!

TURMEPA Deniz Temizliği İçin Düğmeye Bastı!

“I. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı”nı düzenleyen TURMEPA, kirliliği önleyecek siyasi otoriteyi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarını, bilim dünyası, sanayi ve hizmet kuruluşlarıyla birlikte ortak eylem planı için ilk adımı attı. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde,“Hayat denizde başladı, denizde bitmesin” sloganıile gerçekleştirdiği “I. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı”, 30 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi – Rumeli Salonu’nda düzenlendi. Ayrıca Marmara Belediyeler Birliği ve Karadeniz Komisyonu’nun işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın desteğiyle TÜRSAB’ın katkılarının da yer aldığı konferans, TURMEPA öncülüğünde, deniz kirliliği ile mücadele eden tüm paydaşlar bu konferansta çözüm için buluştu. 400’e yakın izleyicinin katıldığı konferansa medya da büyük ilgi gösterdi.

Konferansın açılışını yapan derneğin Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi M. Koç, “Düşünün, sadece Marmara denizinde 70’li yıllarda görülen 127 balık türü bugün 4, 5 çeşide inmiştir. İşin vahameti de buradan belli oluyor. Bu arada size sevindirici bir haber vermek istiyorum. Boğaz’da yunuslar görülmeye başladı ve denizlerimizde uskumru türü tekrar oluştu. Yatçılar artık dikkat etmektedirler, günü birlikçiler büyük ölçüde eğitilmişlerdir, gençlerimizde ise denizi kirletmeme terbiyesinin gitgide oluştuğunu görmekteyiz.” dedi. Konuşmasını ise şu sözlerle sonlandırdı.  “Kirlettikten sonra temizlemek başta kirletmemekten çok daha pahalı, çok daha eziyetli, çok daha zaman alıcıdır.”

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı ise hoş geldin konuşmasında, “Bir ilk niteliğinde olmakla beraber her yıl tekrarlanacak bu konferansımızın hedefi, kirlilik nedeni ile nefes almakta zorlanan denizlerimize dikkat çekerek kamuoyunu bilinçlendirmek. Beklediğimiz sonuç ise, Marmara ve Karadeniz’i tehtid eden büyük tehlikeyi önleyecek tedbirleri alabilmek için ilgili tüm paydaşları, siyasi otoriteyi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarını, bilim çevrelerini, sanayi ve hizmet kuruluşlarını ve halkımızı bir platformda buluşturarak yaratıcı ve verimli bir işbirliği başlatmak ve sürdürmektir.” diye vurguladı.

Konferansın çözüm ortaklarından olan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe Marmara Belediyeler Birliği’nin 1975 yılında Marmara Denizi’ne kıyısı olan 45 ayrı belediyenin bir araya gelerek kıyılarda yaşanan kirlilik sorununa çözüm üretmek amacıyla oluşturduğu bir birlik olduğunu belirterek, deniz kirliliklerinin yüzde 80’inin karasal aktivitelerden kaynaklandığına dikkat çekti. Başkan Altepe, “Atıksuları arıtılmadan deşarj edilen sular, denizlerde önemli bir kirliliğe yol açıyor. Türkiye’de denize kıyısı olan toplam 1257 irili ufaklı belediye bulunuyor. Ancak bunların 1/3’ünde kanalizasyon bulunmuyor. Bunun sonucunda da 40-50 yıl öncesinde denizlerimizde olan balık sayısı bugün yarıya, Marmara’da ise 1/10’lara kadar düştü. Sadece kendi sınırlarımızdan kaynaklanan kirlilik değil, uluslararası kirlilik de Marmara Denizi’ni tehdit ediyor. 10 ülke ve 80 kenti dolaşan Tuna Irmağı, tüm bu kentlerin atığını Karadeniz’e oradan da Marmara’ya taşıyor. Bu kirliliğin önlenmesi amacıyla alınacak kararlar ve izlenecek strateji çok önemli” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da ayrıca açılış konuşmacısı olarak yer aldığı konferansta; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım konferansa katılarak, şunları söyledi: “Denizler olmasa insanlığın yarısı açlıktan yarısı soğuktan ölür. 7 milyar insanı beslwyen taşımacılığın yüzde 86’sı denizlerden yapılıyor. Zannediliyor ki denizleri gemiler kirletiyor. Denizler yüzde 95 oranında karasal atıklar tarafından kirletiliyor. Denizlerimizi 8 bin 484 km’lik sahil şeridimiz boyunca 24 saat gece gündüz izliyoruz.”

Konunun uzmanlarını ve paydaşlarını bir araya getiren bu konferans, Marmara ve Karadeniz için bir çözüm platformunu da hayata geçiriyor.  Yerel yönetimleri, STK’ları, üniversitelerin ilgili birimlerini ve siyasi otoriteyi buluşturan www.mavicozumplatformu.com ‘un da açılışının yapıldığı konferansta, aşırı kirlilik sebebiyle deniz canlılarının dahi terk ettiği Marmara ve Karadeniz'e tekrar hayat verecek "Ortak Eylem Planı" için de ilk adım atıldı.

Yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda bilim insanının bilgi ve çözüm önerileriyle güç kattığı konferansta, IMAGE Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım Onursal Başkanı Betul Mardin, “Bir zamanlar Boğaziçi’nde denize girerdik”  başlığıyla fotoğraflar eşliğinde eski Boğaziçi’ne nostaljik bir mavi yolculuğa çıkarttı.

Konferansın sürpriz isimlerinden biri de, petrol devi BP’nin eski CEO’su Tony Hayward’dı. Meksika Körfezi’ndeki büyük petrol faciası ile karşı karşıya kalmış olan Hayward, deniz tabanında sızmaların önlenememesi nedeniyle büyük çevresel etkilere yol açtığını vurguladı. Hayward sözlerini şöyle sürdürdü: "Patlamayı önleyici mekanizmalar devreye girse bu yalnızca endüstriyel bir kaza olacak, sosyal ve çevresel bir kaza olmayacaktı. İnsanların değerlendirmelerinde de hatalar yaşandı. Bu Meksika Körfezi kazasından çıkarılması gereken büyük dersler var. Risk yönetimi, riskin planlanması ve acil durum planlamasının yapılması çok önemli. Kazanın ardından risk planları gözden geçirildi, yetersiz olduğu görüldü.”

İlki düzenlenen konferansta üç ayrı oturum yer aldı.İDO’nun sponsorluğunu üstlendiği 1. Oturum’da  “Marmara ve Karadeniz’de alınması gereken Tedbirler” başlığı altında, Prof Dr. Bayram Öztürk, Doç Dr. Harun Güçlüsoy, Marko Prem, Ümit Çetinkaya ve İdo CEO’su Önder Sezgi uzmanlık alanlarında alınması gereken tedbirler üzerine tartıştılar.

İkinci Oturumun moderatörlüğünü Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı yaptı. Aynur Acar, Güven İslamoğlu yer aldı. Aynı zamanda Mavi Çözüm Platformu’nun da açılışını gerçekleştiği bu oturumda, kurum ve kuruluşların uygulamalarına yer verildi. Tuna Nehri Korunması Komisyonu Başkanı Philip Weller’ın yer aldığı son oturumda ise Karadeniz Komisyonu’ndan Valeria Abaza, İski Genel Müdürü Ahmet Demir ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden İlhan Bayram “Boğazlar Nasıl Nefes alacak?” başlığını tartıştılar.

Konferansın öğle yemeğinde derneğe destek veren kurum ve kuruluşlara özel plaket takdim edilirken, Kocaeli Belediyesi’ne de Marmara Denizi’nde havadan ve karadan yürüttüğü kirlilik tespiti çalışmaları sebebiyle “Mavi Yunus” ödülü verildi.  

HABERLER