TURMEPA Gençlik Kampı - Samsun

Etkinlik Bilgisi 1 Oca 1970 - 1 Oca 1970 / Başlangıç Saati - Bitiş Saati

TURMEPA Deniz Dostu Gençlerle Samsun’a Açılıyor!

Kurulduğu günden bu yana gelecek nesillere temiz denizler bırakmak hedefiyle Türkiye’nin tüm kıyılarına uzanan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, bu kez ülkemizin geleceği gençlerimize çevre ve deniz sevgisi aşılamak, denizin yaşayan bir ekosistem olduğu konusunda farkındalık yaratmak için Samsun’a açılıyor. 7 farklı ilden 40 genç, 18 - 22 Temmuz tarihlerinde Samsun Havzası – Kızılırmak Deltası’nda bir araya geliyor. Gençlerimiz TURMEPA Gençlik Kampı’nda eğlenerek, yaşayarak, paylaşarak denizlerimize sahip çıkmayı öğreniyor.

TURMEPA Çocuk Kampı’ndan Sonra Gençlik Kampı Düzenliyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA denizlerin korunması yönünde başlattığı eğitim hareketlerinde öncelikle üniversiteli gençleri kazanarak, gençlerin gücü ile temel ve ortaöğretim öğrencilerine ulaşmayı ilke edindi. Bu amaçla 2011 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesinde ilk Masmavi Deniz Eğitim Kampı düzenlendi. Kamp son üç yıldır İstanbul Koç Korusu’nda 9-11 yaş grubu çocuklarla yapılmaya devem ederken, geçtiğimiz yıl 16-40 yaş arası gençlerin katılımıyla Denizli’de bir Gençlik Kampı konsepti oluşturuldu. TURMEPA Gençlik Kampı bu yıl ise çok geniş bir fauna ve florayı barındıran bölgeleriyle önemli ekolojik değerlere sahip olan Samsun’da hayata geçiriliyor. Kampın katılımcıları, yine Türkiye’nin farklı bölgelerinden 16 - 40 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Program kapsamında Sabancı Vakfı ve Anadolu Vakfı bursiyerleri de kampın katılımcıları arasında yer alacak. Gençler, hem doğa ile iç içe yaşamanın ayrıcalığını, hem de denizleri, denizdeki yaşamı ve Karadeniz ekosistemini yakından tanıma fırsatı yakalayacak.

TURMEPA Gençlik Kampı ile amacımız, ülkemizin geleceği gençlerimizde, denizlerin önemi konusunda farkındalık yaratmak, onlara deniz sevgisini kazandırmak ve denizin yaşayan bir ekosistem olduğu konusunda bilgilenmelerine yardımcı olmak.

Kampta Neler mi Var?

5 gün sürecek olan kamp çerçevesinde gençleri birbirinden keyifli ve geliştirici aktiviteler bekliyor. “Uygarlıklara Köprü, Tür Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik” teması ile gerçekleşecek olan kamp süresince gençler; Kızılırmak Deltası  Kuş Cenneti, Vezirköprü Kanyonu, Altınkaya Baraj Gölü, Kunduz Ormanları ve daha pek çok doğal güzelliği gezip tanıma fırsatı bulacak. Turna balıkçılığının yanı sıra, bölgenin atık arıtma sistemi ve su kaynakları ile tanışarak bilgi sahibi olacak gençler, eğitim programları aracılığıyla ekosistemi yerinde görerek öğrenecek ve kamp sonunda Samsun’a bir Eko-Mektup bırakacak.

Bu etkinliklerin yanı sıra eğitsel atölye çalışmaları, kamp ateşleri, ekolojik gözlemler ve eko diyaloglar da kampın temel etkinlikleri arasında.

TURMEPA Gençlik Kampı; United Way Hibesi ile Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü, Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü, Bafra Orman İşletme Müdürlüğü, Kuzey Yıldızı Kurumsal Danışmanlık ve Aracılık Hizmetleri, Özbeyoğlu Kuruyemişçilik, Akdağ Su destekleriyle hayata geçirilmiştir.

Tarih : 18-22 Temmuz 2016
Saat : -