TURMEPA Gönüllüleri Balıkçı Takası İle İstanbul Boğazı’na Açıldı

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, denizleri korumayı ilke edinecek yeni gönüllüleri ile deniz üzerinde kaptan ve dalgıçlar eşliğinde gerçekleştirilen “Balıkçı Takası’nda Toplanıyoruz” programında buluştu. Programın ilk etkinliği 29 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik Zeugma Lions Kulübü tarafından sahiplenildi.

TURMEPA, 8.333 km kıyı şeridine sahip ülkemizde deniz ve kıyıların kirliliği, deniz ekosisteminin önemi, nesli tehdit altındaki türler, yaşanılan sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgiler paylaşmak, denizi kirletmemeyi öğretmek ve denizleri korumayı ekip olarak ilke edinmek amacı ile Gönüllü Oryantasyonu gerçekleştirdi. TURMEPA Gönüllülüğü’ne ilk adım olan sertifikalı oryantasyon ve eğitim programı, Beykoz’dan başlayarak, İstanbul Boğazı üzerinde demir atılmasıyla devam etti. Bu sırada gönüllü adaylarına TURMEPA’nın çalışmaları ile deniz – kıyı ekosistemi hakkında bilgiler verildi, ardından adaylar, gönüllü dalgıçlar ile sualtını tanıma, eğitmen ve okutmanlar ile deniz biyolojisi ile tanışma fırsatı buldu.

  

Bu program ile şirketlerin, gençlerin, mavi yaka çalışanlarının, ev kadınlarının, deniz ve kıyı ekosistemini korumaya hevesli bireylerin denizleri korumak için aktif TURMEPA Gönüllüsü olması hedefleniyor. 5 saat süren program sonunda TURMEPA Ailesi’ne katılan gönüllülerin, 2017 yılında yaşadıkları çevrede ve çalıştıkları kurumlarda deniz ekosisteminin önemini anlatarak çevre bilincinin yayılmasına katkıda bulunmalarını, yıl içindeki TURMEPA etkinlik ve projelerine topluluk kurarak destek vermelerini sağlamak amaçlanıyor.

Deniz ve kıyı ekosistemi hakkında bilgiler aktaran Koç Üniversitesi Okutmanı Dr. Billur Çelebi Ergin, “Deniz çayırları, ülkemiz kıyılarında yer alan en önemli deniz ekosistemlerinden birini oluşturmaktadır. Bu deniz bitkileri, denizlerin ormanları görevini görerek, birçok canlı için yaşam ve besin alanı oluşturmakla birlikte denizlerin oksijen kaynağıdır. Deniz tabanında bulunan bu canlılar fotosentez yaparak depoladıkları karbon dolayısıyla küresel karbon döngüsünün önemli bir parçasıdır. Bu nedenle iklim değişikliğinin ana etmenlerinden olan artan karbondioksit miktarının yarattığı ısınma ve denizlerdeki asitlenme etkisi bu canlıları direk olarak etkilemektedir. Ayrıca, denize ulaşan insan kaynaklı kirleticiler ve deniz tabanına zarar veren avcılık yöntemleri, bu ekosistemleri ciddi tehlike altına sokmaktadır. Bizler sürdürülebilir sağlıklı bir çevre içinde yaşamayı arzuluyorsak, bunu sağlamak ve korumak için insan olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli ve denizlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

Balıkçı Takası’nda Toplanıyoruz Programı’nda, TURMEPA Gönüllülerini sualtı ile tanıştıran, sualtının gizemli dünyası ve dalış sporu hakkında detaylı bilgiler paylaşan Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü ekibi etkinlikte, “İnteraktif olarak gerçekleştirdiğimiz sunum ile suyun altındaki güzellikleri aktarmaya çalıştık ve dostlarımızın bu dünyaya nasıl girebileceğine değindik. Bu sunum ile denizlerimiz hakkında farkındalık yaratarak birçok dostumuzun deniz sevgisini pekiştirmiş olmak bizim için bir sevinç kaynağı oldu” ifadelerini kullandı.

Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü Derneği hakkında: 1967 yılında “deniz” sevdalısı birkaç arkadaşın bir araya gelerek temellerini attığı Türkiye’nin en eski su sporları kulüplerinden birisidir. O tarihten günümüze nice üstün başarılara imza atan çok değerli sporcular ve profesyonel balıkadamların yetiştiği bir kulüp olma özelliğini korumuştur. Faaliyetlerini gönüllülük esasıyla devam ettiren Aktif Balıkadamlar, düzenli olarak verdiği balıkadam eğitimlerine Mecidiyeköy'deki merkezinde devam etmektedir. 

Zeugma Lions Kulübü hakkında: Toplum için yaptığı çalışmalarla BM’de temsil edilen tek hizmet örgütü olan Lions’un ülkemizdeki temsilcilerindendir. 2009 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Kurulduğu ilk günden bu yana topluma hizmet etmek için önemli etkinliklere imza atan kulübün hassas olduğu konulardan birisi de “Çevre Bilinci”dir. Üyeleri arasında, çevre ve denizler konusundaki hassasiyetleri kamuoyunca tanınan kişiler de olan kulüp, bu programda olduğu gibi özellikle gençleri ve çocukları bu konuda bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

HABERLER